Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Περιοχή
    Cetines
    Μηνύματα
    1.590
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    10
    Ταχύτητα
    27031/2703kBit/s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΦΙΣΣΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16.1(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ηλεκτρική κουζίνα siemens απλή (όχι εντοιχιζόμενη).
    Παραθέτω screenshot από τη δήλωση βλάβης που έκανα online.
    Btw Η συσκευή είναι εντός εγγύησης.

    Επικοινώνησε μαζί μου το τοπικό service και μου είπε ότι περιμένει το ανταλλακτικό που έχει παραγγείλει και θα επικοινωνήσει μαζί μου ξανά.
    Από τότε πέρασαν 15 μέρες κι ούτε φωνή ούτε ακροαση.

    Ρωτώ λοιπόν αν υπάρχει κάποιος με παρόμοια εμπειρία να μου πεί σε πόσο χρόνο του αποκατέστησαν τη βλάβη.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails snapshot2.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος esquellot : 16-06-09 στις 12:51.
    Για μας τους καταλανούς συγκεκριμένα το Εμπόριον έχει μια ιδιαίτερη σημασία γιατί λόγω γεωγραφίας και λόγω ιστορίας είμαστε πιο κοντά στους έλληνες παρά στους υπόλοιπους ισπανούς. Κάτι αυτονόητο και λογικό. Ε.Α.

  2. #2
    Το avatar του μέλους valadis volos
    valadis volos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Duryodhana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηλεκτρική κουζίνα siemens απλή (όχι εντοιχιζόμενη).
    Παραθέτω screenshot από τη δήλωση βλάβης που έκανα online.
    Btw Η συσκευή είναι εντός εγγύησης.

    Επικοινώνησε μαζί μου το τοπικό service και μου είπε ότι περιμένει το ανταλλακτικό που έχει παραγγείλει και θα επικοινωνήσει μαζί μου ξανά.
    Από τότε πέρασαν 15 μέρες κι ούτε φωνή ούτε ακροαση.

    Ρωτώ λοιπόν αν υπάρχει κάποιος με παρόμοια εμπειρία να μου πεί σε πόσο χρόνο του αποκατέστησαν τη βλάβη.


    Τωρα αυτοι εχουν με αλλα να ασχοληθουν..... εσενα θα κοιταξουν


  3. #3
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Duryodhana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηλεκτρική κουζίνα siemens απλή (όχι εντοιχιζόμενη).
    Παραθέτω screenshot από τη δήλωση βλάβης που έκανα online.
    Btw Η συσκευή είναι εντός εγγύησης.

    Επικοινώνησε μαζί μου το τοπικό service και μου είπε ότι περιμένει το ανταλλακτικό που έχει παραγγείλει και θα επικοινωνήσει μαζί μου ξανά.
    Από τότε πέρασαν 15 μέρες κι ούτε φωνή ούτε ακροαση.

    Ρωτώ λοιπόν αν υπάρχει κάποιος με παρόμοια εμπειρία να μου πεί σε πόσο χρόνο του αποκατέστησαν τη βλάβη.
    Γιατί δεν τους παίρνεις τηλ να βεβαιώσεις ότι η παραγγελία έχει γίνει και αν υπάρχει κάποιο νεώτερο;

  4. #4
    Το avatar του μέλους sonypspgr
    sonypspgr Guest
    κανε scan και 50 500ευρα να δεις για ποτε θα στο φτιαξουν

  5. #5
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Duryodhana, πολύ περιληπτικά θα σου πω οτι σε πρόβλημα με πλυντήριο a(x)riston, η indesit hellas με ταλαιπώρησε 1 μήνα και κάτι και το πλυντήριο ήταν καινούριο. Βέβαια, έπεσα σε Αύγουστο αλλά δεν έχει να λέει, ανοιχτά ήταν.
    Συμβουλή? Πάρε τηλέφωνο και ζήτα να μιλήσεις με κάποιον ανώτερο από την τηλεφωνήτρια. Πάντα κόσμια και ευγενικά, πες του το πρόβλημά σου και να ελπίζεις οτι θα επισπεύσουν

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  6. #6
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Duryodhana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επικοινώνησε μαζί μου το τοπικό service και μου είπε ότι περιμένει το ανταλλακτικό που έχει παραγγείλει και θα επικοινωνήσει μαζί μου ξανά.
    Ζίμενς είπες;

    Έχει φύγει "οφ-σορ" στην Παραγουάη το ανταλλακτικό.

    Νά 'ναι καλά το "αδιάφθορο" ΥΠΕΞ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WAntilles : 16-06-09 στις 21:56.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  7. #7
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.756
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τι σχέση έχει η μια περίπτωση με την άλλη και το ανταλλακτικό του φίλου ?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  8. #8
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σχέση έχει η μια περίπτωση με την άλλη και το ανταλλακτικό του φίλου ?
    Καμμία.

    Πολιτική σάτιρα και χιούμορ, εκ μέρους μου.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  9. #9
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Περιοχή
    Cetines
    Μηνύματα
    1.590
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    10
    Ταχύτητα
    27031/2703kBit/s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΦΙΣΣΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16.1(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν τους παίρνεις τηλ να βεβαιώσεις ότι η παραγγελία έχει γίνει και αν υπάρχει κάποιο νεώτερο;

    Σήμερα πήρα τηλ. και μου είπε μέχρι τέλος εβδομάδας θα έχει έρθει κλπ. κλπ.

    Επειδή ομως απ' ό,τι έμαθα ο εν λόγω τεχνικός δε φημίζεται για τον επαγγελματισμό του (καθυστερήσεις, υπέρογκες αμοιβές κ.ά.) δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι μου λέει την αλήθεια.

    Η ατυχία είναι ότι ενώ υπάρχει άλλος μάστορας αυτός δεν είναι εξουσιοδοτημένος για service συσκευών siemens και θα πρέπει να τον πληρώσω. Επειδή όμως η συσκευή είναι εντός εγγύησης δεν θέλω να πληρώσω και αναγκαστικά απευθυνθηκα σ' αυτόν (εξουσιοδοτημένος) επειδή δεν υπάρχει άλλος εδώ που μένω.

    Υπάρχει και η τρίτη λύση που είναι να στείλω τη συσκευή σε εξουσιοδοτημένο service σε γειτονική πόλη για να εξυπηρετηθώ επιβαρυνόμενος τα μεταφορικά και χάνοντας επιπλέον χρόνο.

    Κάποια τηλέφωνα που μου έδωσαν από το κεντρικό service της Αθήνας δεν απαντάνε εδώ και μιάμιση ώρα.

    Τελικά μίλησα με Αθήνα και μου είπαν ότι το ανταλλακτικό (θερμοστάτης φούρνου) το έστειλαν χθές η προχτές και ότι πρέπει να το έχει παραλάβει ο εδώ τεχνικός. Για να δούμε...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος esquellot : 17-06-09 στις 11:24.
    Για μας τους καταλανούς συγκεκριμένα το Εμπόριον έχει μια ιδιαίτερη σημασία γιατί λόγω γεωγραφίας και λόγω ιστορίας είμαστε πιο κοντά στους έλληνες παρά στους υπόλοιπους ισπανούς. Κάτι αυτονόητο και λογικό. Ε.Α.

  10. #10
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Περιοχή
    Cetines
    Μηνύματα
    1.590
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    10
    Ταχύτητα
    27031/2703kBit/s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΦΙΣΣΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16.1(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επανέρχομαι με νεώτερα. Δυστυχώς η κοροϊδία συνεχίζεται.
    Ο εν λόγω τεχνικός δεν βγαινει στο τηλέφωνο αλλά μια κυρία η οποία με διαβεβαίωσε χθές ότι σήμερα θα ερχοταν ο τεχνικός σπίτι μου για να επισκευάσει τη συσκευή.
    Σε ερώτησή μου να κανονίσουμε κάποια ώρα αυτή απάντησε ότι ο ίδιος θα επικοινωνούσε μαζί μου. Αυτο με έβαλε σε υποψίες.

    Τελικά σήμερα δεν ήρθε κανείς ούτε με πήραν τηλέφωνο.

    Τα στοιχεία του τεχνικού για όποιον θέλει με p.m.

    Έχουν δίκιο για αυτά που λένε κι άλλοι καταναλωτές στην περιοχή.Δυστυχώς η μαμά εταιρεία αδιαφορεί γιατί η αγορά εδώ είναι πολύ μικρή και κανείς να μην ψωνίσει τις συσκευές της δε ζορίζεται ιδιαίτερα.

    Πιστεύετε ότι μια καταγγελία στο Ινστιτουτο προστασίας καταναλωτή ή στο 1520 ή στην ΕΚΠΟΙΖΩ θα φέρει αποτέλεσμα?


    Έχω βρει και αυτά και τα παραθέτω για ενημέρωση:
    1) πηγή log.gr
    Spoiler:

    Δικαιώματα καταναλωτή σε περίπτωση αγοράς ελαττωματικού προϊόντος
    Το παρακάτω το έγραψα σε forum για αυτοκίνητα, και μετά σκέφθηκα να το δημοσιεύσω και εδώ, με τις κατάλληλες τροποποιήσεις, ώστε οι αναγνώστες να γνωρίζουν τα δικαιώματά τους ως αγοραστές/καταναλωτές:

    Ο Αστικός μας Κώδικας, που ρυθμίζει τα σχετικά με την πώληση, τροποποιήθηκε το 2002, σε συμμόρφωση με αντίστοιχη Ευρωπαϊκή Οδηγία (44/1999), στηρίζοντας ΔΡΑΣΤΙΚΑ τον καταναλωτή εφεξής.

    Ο Αστικός Κώδικας ορίζει λοιπόν στο άρθρο 534: «Ο πωλητής υποχρεούται να παραδώσει το πράγμα με τις συνομολογημένες ιδιότητες και χωρίς πραγματικά ελαττώματα.»

    Στο άρθρο 535 ορίζει ποια είναι τα πραγματικά ελαττώματα: «Ο πωλητής δεν εκπληρώνει την κατά το προηγούμενο άρθρο υποχρέωσή του, αν το πράγμα που παραδίδει στον αγοραστή δεν ανταποκρίνεται στη σύμβαση και ιδίως:

    1. δεν ανταποκρίνεται στην περιγραφή που έχει γίνει από τον πωλητή ή στο δείγμα ή υπόδειγμα που ο πωλητής είχε παρουσιάσει στον αγοραστή

    2. δεν είναι κατάλληλο για το σκοπό της συγκεκριμένης σύμβασης και ιδιαίτερα για τη σύμφωνη με το σκοπό αυτόν ειδική χρήση

    3. δεν είναι κατάλληλο για τη χρήση για την οποία προορίζονται συνήθως πράγματα της ίδιας κατηγορίας

    4. δεν έχει την ποιότητα ή την απόδοση που ο αγοραστής ευλόγως προσδοκά από πράγματα της ίδιας κατηγορίας, λαμβάνοντας υπόψη και τις δημόσιες δηλώσεις του πωλητή, του παραγωγού ή του αντιπροσώπου του,στο πλαίσιο ιδίως της σχετικής διαφήμισης ή της επισήμανσης, εκτός αν ο πωλητής δεν γνώριζε ούτε όφειλε να γνωρίζει τη σχετική δήλωση».

    Η 3η και κυρίως η 4η περίπτωση είναι η πιο σημαντική: Δεν έχει την ποιότητα ή την απόδοση που ο αγοραστής ευλόγως προσδοκά από πράγματα της ίδιας κατηγορίας.

    Στο άρθρο 537 ορίζεται μάλιστα ότι (το λέω με απλά λόγια) αν το πράγμα εμφάνισε ελαττώματα μέσα σε ένα εξάμηνο από την αγορά του, θεωρούνται τα ελαττώματα αυτά ότι υπήρχαν κατά την παράδοση του πράγματος στον αγοραστή, δηλ. εξ αρχής.

    Ποια είναι τα δικαιώματα του αγοραστή στις παραπάνω περιπτώσεις; Ορίζονται ξεκάθαρα και άνευ ουδεμίας αμφιβολίας στο άρθρο 540 ΑΚ:
    «Στις περιπτώσεις ευθύνης του πωλητή για πραγματικό ελάττωμα ή για έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας ο αγοραστής δικαιούται κατ' επιλογήν του:

    1. να απαιτήσει, χωρίς επιβάρυνσή του, τη διόρθωση ή αντικατάσταση του πράγματος με άλλο, εκτός αν μια τέτοια ενέργεια είναι αδύνατη ή απαιτεί δυσανάλογες δαπάνες

    2. να μειώσει το τίμημα

    3. να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση, εκτός αν πρόκειται για επουσιώδες πραγματικό ελάττωμα.

    Ο πωλητής οφείλει να πραγματοποιήσει τη διόρθωση ή την αντικατάσταση σε εύλογο χρόνο και χωρίς σημαντική ενόχληση του αγοραστή».

    Στο άρθρο 541 ΑΚ ορίζεται επίσης ότι: «Ο αγοραστής μπορεί, αν διαπιστωθεί αργότερα και άλλο ελάττωμα, να ασκήσει εκ νέου ένα από τα δικαιώματα του προηγούμενου άρθρου. Το ίδιο ισχύει και όταν λείπει συνομολογημένη ιδιότητα».

    Στο άρθρο 543 μάλιστα ορίζεται ότι αν το ελάττωμα υπάρχει κατά την παράδοση ή μέσα στο εξάμηνο από αυτήν, ο αγοραστής έχει δικαίωμα αποζημίωσης και για την επιπλέον ζημία που υπέστη εξ αιτίας του ελαττωματικού πράγματος! Π.χ. απώλεια εισοδήματος λόγω απώλειας χρόνου στα συνεργεία ή λόγω μη δυνατότητας χρήσης του υπολογιστή!

    Από πλευράς διαδικασίας, όλα αυτά μπορούν να γίνουν με ένα απλό εξώδικο. Σε περίπτωση ωστόσο μη συμμόρφωσης του πωλητή, είναι αναγκαία η προσφυγή στο δικαστήριο.

    Τα δικαιώματα αυτά του αγοραστή, παραγράφονται μετά διετία από την παράδοση του πράγματος, δηλ. ο αγοραστής έχει δύο χρόνια καιρό από την παράδοση να τα ασκήσει, αλλιώς χάνονται. Από εκεί και πέρα μένει μόνο η επιπλέον εγγύηση που τυχόν δίνει κάθε πωλητής/κατασκευαστής, οπότε ισχύουν οι όροι που προβλέπονται στην εγγύηση αυτή.

    Δηλ. ανεξαρτήτως της εγγύησης που δίνει ο κάθε κατασκευαστής, για οποιοδήποτε κινητό πράγμα αγοράζουμε, από κινητό τηλέφωνο μέχρι στερεοφωνικό μέχρι ψυγείο μέχρι αυτοκίνητο, ο νόμος προβλέπει υποχρεωτική εγγύηση του πωλητή προς τον αγοραστή δύο ετών!

    Να πω επίσης ότι δυστυχώς ο συνήγορος του καταναλωτή όπως και ο συνήγορος του πολίτη, δεν έχουν αποφασιστικές αρμοδιότητες ως προς την επίλυση προβλημάτων, μπορεί μόνο να χορηγήσουν συστάσεις και ενδεχομένως να προτείνουν επιβολή διοικητικών ποινών, αλλά ΔΕΝ μπορούν να επιλύσουν αποφασιστικά συγκεκριμένο πρόβλημα. Αυτή την εξουσία την έχουν ΜΟΝΟ τα δικαστήρια, όπου προσφεύγει ο πολίτης που αισθάνεται αδικημένος.

    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ακόμα και αν ο συνήγορος δικαώσει τον αγοραστή, επαφίεται στην καλή θέληση του πωλητή να υπακούσει. Χωρίς προσφυγή σε δικαστήριο, δεν υπάρχει τρόπος να αναγκασθεί.

    Σχετικά με το θέμα της εγγύησης, σε περίπτωση αντικατάστασης κάποιου ανταλλακτικού ή του ίδιου του προϊόντος στα πλαίσια ισχύος της, ο Ν. 2251/1994 για την προστασία του καταναλωτή, στο άρθρο 5 §§ 4 και 5 προβλέπει ότι:
    "4. Η παράβαση των διατάξεων της προηγούμενης παραγράφου δεν θίγει το κύρος της εγγύησης, την οποία ο καταναλωτής μπορεί να επικαλεσθεί και να απαιτήσει την τήρησή της. Σε περίπτωση αντικατάστασης του προίόντος ή ανταλλακτικού του, η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια ως προς το νέο προίόν ή ανταλλακτικό.
    5. Σε κάθε περίπτωση επιφυλάσσεται η εφαρμογή των διατάξεων του Αστικού Κώδικα για την ευθύνη του πωλητή για πραγματικά ελαπώματα ή έλλειψη συνομολογημένων ιδιοτήτων. Εκ των προτέρων παραίτηση του καταναλωτή από την προστασία του κατά τις διατάξεις αυτές είναι άκυρη."

    Ο νόμος λοιπόν είναι σαφής: Η εγγύηση ανανεώνεται εξ ολοκλήρου για το νέο ανταλλακτικό που τοποθετήθηκε.



    και 2) πηγή avclub.gr

    Spoiler:

    ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ.
    Με βάση την εναρμόνιση του Αστικού Κώδικα,με την ευρωπαϊκή νομοθεσία,απο το 2002 ισχύουν τα παρακάτω:

    ΠΟΤΕ ΕΝΑ ΠΡΟΪΟΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΟ.

    Οταν δεν εκπληρεί τις "συμφωνημένες ιδιότητες" δηλαδή δεν έχει τις ιδιότητες που περιέγραψε ο πωλητής,τα χαρακτηριστικά που προβάλλονται σε διαφημίσεις,στα μάνουαλς,καρτελάκια επάνω στο προϊόν κλπ.
    Αν έστω και μία απ' αυτές δεν τηρείται,το προϊόν σύμφωνα με τον νόμο είναι ελαττωματικό.

    ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙ Ο ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ;

    Κατ' αρχήν δεν χρειάζεται μεσολάβηση δικηγόρου.Ο καταναλωτής απευθύνεται απευθείας στο κατάστημα αγοράς,όπου έχει συναφθεί η "συμφωνία πώλησης".Το κατάστημα πώλησης είναι υπεύθυνο,για το πουλημένο ελαττωματικό προϊόν κι όχι η εδώ αντιπροσωπεία εισαγωγής του προϊόντος. Συνήθως λέγεται στον καταναλώτή,ότι υπεύθυνη για επισκευή ή αντικατάσταση κλπ είναι η αντιπροσωπεία της οποίας είναι κι η επίσημη εγγύηση,αλλά αυτή η πρακτική είναι παράνομη.Ο λόγος είναι,ότι ο νόμος επιβάλλει σ' όποιον πουλάει κάτι,να αναλαμβάνει και την ευθύνη γι' αυτό που πουλάει,επειδή κερδίζει μέσω αυτού.

    ΑΝ ΤΟ ΠΡΟΪΟΝ ΕΧΕΙ ΕΓΓΥΗΣΗ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΣΤΕ;

    Είναι γνωστό,ότι η εγγύηση παρέχεται απο τον κατασκευαστή των προϊόντων.Είναι όμως λάθος,η αντίληψη,ότι σ΄ αυτόν πρέπει να απευθυνθούμε.Στην πραγματικότητα,η εγγύηση του κατασκευαστή λειτουργεί συμπληρωματικά εν είδει "διπλής προστασίας.Με βάση τον νόμο,έχετε δικάιωμα επιλογής μεταξύ και των δύο επιχειρήσεων,που υποχρεούνται κι οι δύο να επισκευάσουν το προϊόν.Το κατάστημα πώλησης,είναι υποχρεωμένο με δικά του έξοδα να αποκαταστήσει την βλάβη,είτε στέλνοντας το προϊόν στην αντιπροσωπεία είτε μέσω δικού του service.

    ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ

    Το άρθρο 540 του Αστικού Κώδικα προβλέπει για τον καταναλωτή

    -Να απαιτήσει χωρίς επιβάρυνσή του επισκευή ή αντικατάσταση του προϊόντος.
    -Να μειώσει το αρχικό τίμημα αγοράς(π.χ άν τελικά κρατηθεί το ελαττωματικό προϊόν απο τον καταναλωτή).
    -Να υπαναχωρήσει απο την σύμβαση αγοράς(γίνεται με απλή δήλωση κι επιστροφή του ελαττωματικού προϊόντος).

    ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΑΣΚΟΥΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ;

    Ο νόμος δίνει δικαίωμα άσκησης των παραπάνω δικαιωμάτων σε διάρκεια 2(δύο) χρόνων.Ετσι αυτά που λέγονται ή δίνονται προς υπογραφή στους πελάτες απο τα καταστήματα(π.χ επιστροφή εντός 15 ημερών,εγγύηση 1 χρόνου....),είναι παράνομα.


    ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΑΓΚΗΣ ΒΟΗΘΕΙΑΣ Ή ΓΙΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΨΗ ΣΑΣ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΗΛΕΦΩΝΑ:

    -Ινστιτούτο προστασίας καταναλωτή 210 3632443.
    -Γενική Γραμματεία Καταναλωτή(Υπουργείο ανάπτυξης) 1520.
    -Ενωση Καταναλωτών Ποιότητα Ζωής(ΕΚΠΟΙΖΩ) 210 3304444,2310 257776.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος esquellot : 20-06-09 στις 14:28.
    Για μας τους καταλανούς συγκεκριμένα το Εμπόριον έχει μια ιδιαίτερη σημασία γιατί λόγω γεωγραφίας και λόγω ιστορίας είμαστε πιο κοντά στους έλληνες παρά στους υπόλοιπους ισπανούς. Κάτι αυτονόητο και λογικό. Ε.Α.

  11. #11
    Εγγραφή
    23-12-2004
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Duryodhana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανέρχομαι με νεώτερα. Δυστυχώς η κοροϊδία συνεχίζεται.
    Ο εν λόγω τεχνικός δεν βγαινει στο τηλέφωνο αλλά μια κυρία η οποία με διαβεβαίωσε χθές ότι σήμερα θα ερχοταν ο τεχνικός σπίτι μου για να επισκευάσει τη συσκευή.
    Σε ερώτησή μου να κανονίσουμε κάποια ώρα αυτή απάντησε ότι ο ίδιος θα επικοινωνούσε μαζί μου. Αυτο με έβαλε σε υποψίες.

    Τελικά σήμερα δεν ήρθε κανείς ούτε με πήραν τηλέφωνο.

    Τα στοιχεία του τεχνικού για όποιον θέλει με p.m.

    Έχουν δίκιο για αυτά που λένε κι άλλοι καταναλωτές στην περιοχή.Δυστυχώς η μαμά εταιρεία αδιαφορεί γιατί η αγορά εδώ είναι πολύ μικρή και κανείς να μην ψωνίσει τις συσκευές της δε ζορίζεται ιδιαίτερα.

    Πιστεύετε ότι μια καταγγελία στο Ινστιτουτο προστασίας καταναλωτή ή στο 1520 ή στην ΕΚΠΟΙΖΩ θα φέρει αποτέλεσμα?
    Δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις.

  12. #12
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Περιοχή
    Cetines
    Μηνύματα
    1.590
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    10
    Ταχύτητα
    27031/2703kBit/s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΦΙΣΣΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16.1(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stratus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις.
    Και βέβαια θα δοκιμάσω. Είναι υποχρεωμένος να μου αποκαταστήσει τη βλάβη σε εύλογο χρονικό διάστημα.
    Την κοροϊδία του δεν την ανέχομαι.
    Αν δεν ήταν η συσκευή στην εγγύηση θα την είχα επισκευασμένη τώρα.

    Απαράδεκτη και η στάση της εταιρείας να εμπιστεύεται έναν τέτοιο επαγγελματία
    και ταυτόχρονα να προσφέρει και επέκταση εγγύησης. Φχαριστώ δεν θα πάρω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος esquellot : 20-06-09 στις 16:51.
    Για μας τους καταλανούς συγκεκριμένα το Εμπόριον έχει μια ιδιαίτερη σημασία γιατί λόγω γεωγραφίας και λόγω ιστορίας είμαστε πιο κοντά στους έλληνες παρά στους υπόλοιπους ισπανούς. Κάτι αυτονόητο και λογικό. Ε.Α.

  13. #13
    Εγγραφή
    04-02-2006
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    speedtouch 530
    SNR / Attn
    15,0(dB) / 12,0(dB)
    Γνωστο ατομο περιμενε ανταλλακτικο ταχα απο Γερμανια της εταιρειας εναμιση μηνα και τελικα εφεραν καποιο ανταλλακτικο που δε ταιριαζε,κι επειδη δε χωρουσε αλλη αναβολη πηγε πληρωσε καινουργια συσκευη

  14. #14
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Περιοχή
    Cetines
    Μηνύματα
    1.590
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    10
    Ταχύτητα
    27031/2703kBit/s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΦΙΣΣΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16.1(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τελικά ο σοφός λαός έχει πάντα δίκιο. "κι ο άγιος φοβέρα θέλει"

    Μίλησα με "εξυπηρέτηση πελατών" στην Αθήνα και διαμαρτυρήθηκα απειλώντας ότι θα πληρώσω άλλον τεχνικό και θα στείλω το λογαριασμό στην εταιρεία.
    Τότε δραστηριοποιήθηκε ο εξουσιοδοτημένος τεχνικός και ήρθε και απεκατέστησε τη βλάβη.

    Το γελοίο ήταν που κοιταγε συνεχώς την απόδειξη αγοράς και προσπαθούσε να αποδείξει ότι δεν φαινόταν καλά το έτος αγοράς κι αντί για 2008 έγραφε 2006. 'Οταν του είπα να απευθυνθεί στο κατάστημα που αγοράστηκε η συσκευή και να εξακριβώσει την ημερομηνία έκδοσης της απόδειξης αγοράς αν δεν πείθεται, τα μάζεψε με φτηνη δικαιολογία.

    Στο τέλος εγινε πιο φιλικός και όλα έληξαν ομαλά.
    Για μας τους καταλανούς συγκεκριμένα το Εμπόριον έχει μια ιδιαίτερη σημασία γιατί λόγω γεωγραφίας και λόγω ιστορίας είμαστε πιο κοντά στους έλληνες παρά στους υπόλοιπους ισπανούς. Κάτι αυτονόητο και λογικό. Ε.Α.

  15. #15
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor 2820n
    Έτσι είναι, αν τους δώσεις στεγνά στον εργοδότη τους τότε τα μαζεύουν

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
    Από Gus στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-08, 21:50
  2. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-07, 14:04
  3. Επισκευή iBook G3 - help
    Από axinosgr στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-07, 15:36
  4. Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
    Από Giorgos18 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-07, 18:22
  5. Επισκευή αυτοκινήτου
    Από alive στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-06, 23:35

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας