Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 29
  1. #1
    Εγγραφή
    12-05-2009
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα παιδιά!

    Στο τέλος του χρόνου φεύγω για Σουηδία - Γκέτεμποργκ μαζί με τον δικό μου, μόνιμα για πολλούς κ διάφορους λόγους, δεν την παλεύω άλλο την Ελλάδα. Θέλω κ να ζήσω καλύτερα κ να πάει μπροστά η μουσική μου. Δεν έχω πάει ποτέ Σουηδία ούτε έχω κανέναν γνωστό εκεί αλλά έχω ψάξει τα πάντα στο νετ κ σε ότι πηγή ενημέρωσης έχω στην διάθεση μου εδώ κ 2 χρόνια.

    Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία για την Σουηδία. Η βασική μου απορία είναι αν πρέπει να δηλώσω εδώ στην Ελλάδα ότι φεύγω ή απλά να έρχομαι να κάνω την φορολογική μου δήλωση κ τίποτα παραπάνω. Οποιαδήποτε πληροφορία θα είναι σημαντική για 'μένα!


  2. #2
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Κάνε μια αναζήτηση εδώ στα "Εκτός Θέματος" για Σουηδία. Ήταν κι άλλος που την έκανε για εκεί πριν 2-3 χρόνια αν θυμάμαι καλά. Με τη μουσική ασχολείσαι; Καλή τύχη
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  3. #3
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όταν με το καλό εγκατασταθείς και ηρεμίσεις να μας πείς τελικά τι διαδικασίες θέλει κτλ
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Α ρε τυχερή

    Φοβερή χώρα, έχω πάει πρόσφατα διακοπές

    Μιλάμε για ποιότητα ζωής

  5. #5
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    αν αποκτησεις εισοδημα Σουηδια θα πρεπει να το δηλωσεις εκει (εδω δεν χρειαζεται να δηλωσεις εισοδημα). Το βασικοτερο με το που θα πας ειναι (δε ξερω αν θα πας για δουλεια ή σπουδες) να ασχοληθεις με την ασφαλιστικη σου καλυψη.....

  6. #6
    Εγγραφή
    12-05-2009
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    "megahead13" Σ' ευχαριστώ φίλε μου θα το ψάξω τώρα !! Ναι, έχουμε την δική μας μέταλ μπάντα κ μόνο εκεί θα πάει μπροστά, εδώ δεν βρίσκουμε ούτε μέλη της προκοπής...

    "Doxaios" Την διαδικασία την ξέρω ήδη κ είναι πολύ απλή αλλά εννοείται θα ενημερώσω από πρώτο χέρι όταν θα πάω εκεί!!

    "no_logo" Δεν ξέρεις τι υπομονή κάνω 2 χρόνια να μαζευτούν τα φράγκα να φύυυγωωωωωω

    Ευχαριστώ παιδιά !!

    ........Auto merged post: Amorphous πρόσθεσε 3 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vamvakoolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν αποκτησεις εισοδημα Σουηδια θα πρεπει να το δηλωσεις εκει (εδω δεν χρειαζεται να δηλωσεις εισοδημα). Το βασικοτερο με το που θα πας ειναι (δε ξερω αν θα πας για δουλεια ή σπουδες) να ασχοληθεις με την ασφαλιστικη σου καλυψη.....
    Όχι καμία σχέση με σπουδές, είμαι 25 τα πέρασα αυτά Πάω για να μείνω, να βρούμε δουλειά, σπίτι, όλα κανονικά! Θα το ψάξω αυτό που μου είπες, σ' ευχαριστώ!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Amorphous : 19-06-09 στις 13:13. Αιτία: auto merged post
    There's only one way of life..and that's your own

  7. #7
    Το avatar του μέλους sonypspgr
    sonypspgr Guest
    καταρχας να βαλεις νετ και να μας πεις εντυπωσεις

  8. #8
    Εγγραφή
    12-05-2009
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonypspgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταρχας να βαλεις νετ και να μας πεις εντυπωσεις
    ελπίζω μόνο να βρω σπίτι τόσο γρήγορα όσο κ οι ταχύτητες του νετ εκεί πάνω
    There's only one way of life..and that's your own

  9. #9
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    Με τι γλώσσα πώς τα πας?

  10. #10
    Εγγραφή
    12-05-2009
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexandrozz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τι γλώσσα πώς τα πας?
    Από Αγγλικά μια χαρά κ Σουηδικά μαθαίνω μόνη μου πλέον γιατί δεν παίζουν λεφτά, αν κ είχα αρχίσει ιδιαίτερα πριν 1 χρόνο (μετά από 4 μήνες που έψαχνα καθηγήτρια επιτέλους την βρήκα όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του δώσω τηλ. από την καθηγήτρια).

    Μέχρι να πάμε θα μπορώ να συνεννοούμαι με τα βασικά κ θα αρχίσω εκεί αμέσως S.F.I. όπου είναι δωρεάν μαθήματα Σουηδικών για μετανάστες. Κ πάντα τα Αγγλικά για τις δύσκολες στιγμές...δεν είναι δύσκολη γλώσσα τα Σουηδικά, η προφορά είναι το θέμα κ αυτό το μαθαίνεις καλύτερα με την καθημερινή ζωή εκεί !
    There's only one way of life..and that's your own

  11. #11
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    4.154
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Amorphous Εμφάνιση μηνυμάτων
    "megahead13" Σ' ευχαριστώ φίλε μου θα το ψάξω τώρα !! Ναι, έχουμε την δική μας μέταλ μπάντα κ μόνο εκεί θα πάει μπροστά, εδώ δεν βρίσκουμε ούτε μέλη της προκοπής...
    Μου θυμίζεις παρόμοια περίπτωση γνωστού metal μουσικού από τη Θεσσαλονίκη (πιστεύω έχεις καταλάβει ποιόν εννοώ) ο οποίος ομολογουμένως έχει κάνει εμπορική επιτυχία με τη μετάβασή του στη Σουηδία (χωρίς να υπονοώ ότι μόνο αυτό έπαιξε ρόλο).
    Αν αυτό είναι που ζητάς τότε καλή τύχη από μένα.

  12. #12
    Το avatar του μέλους Linus
    Linus Guest
    Αυτά είναι

  13. #13
    Το avatar του μέλους Cris Director
    Cris Director Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonypspgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταρχας να βαλεις νετ και να μας πεις εντυπωσεις
    24Mbps φίλος μου στο Γκεντεμποργκ...προχτες όπως μου είπε κατέβασε μια ταινία(700ΜΒ) σε μερικά δεπτερόλεπτα...

    Καλά του λέω είναι δυνατόν? Και μου λέει, ε δεν κατεβαίνει πάντα έτσι, συνήθως κάνει 2, 3 λεπτά...!!! (Από trackers δικούς τους) Περιττό να πω ότι υπάρχει εδώ και κάποιο διάστημα 100Mbps σύνδεση και θα μεταβεί δοκιμαστηκά τώρα και ο ίδιος.

    Στο θέμα μας

    Πρέπει να συνηθίσεις το κρύο, γιατί οι πάνω από 25 C στο Γκέντεμποργκ, είναι για τους Σουηδούς καύσωνας...

  14. #14
    Εγγραφή
    12-05-2009
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    "Hodad" Δεν με ενδιαφέρει πως ο καθένας εκμεταλλεύτηκε την μουσική του ούτε βαδίζω στα χνάρια κάποιου...πάω εκεί γιατί το νόημα της ζωής μου είναι η μουσική. Σε ευχαριστώ πάντως !

    "Linus" Η καλύτερη απάντηση !!!

    "Cris Director" Thanks για την ενημέρωση, δεν ήξερα ότι είναι τόσο γρήγορο πια το νετ εκεί!!! Πάντως για όλα τα άλλα που αναφέρεις, τα γνωρίζουμε ήδη κ είμαστε έτοιμοι να τα συνηθίσουμε! Ειδικά εγώ θέλω να αγαπήσω (κ όχι αγαπώ γιατί ακόμα δεν έχω ζήσει εκεί) πολύ την Σουηδία, σίγουρα περισσότερο από την Ελλάδα. Γι' αυτό έβαλα κ το θέμα, μήπως ξέρει κανένας κάτι παραπάνω γιατί δεν θέλω να αφήσω καμία λεπτομέρεια κ να τρέχω μετά.
    There's only one way of life..and that's your own

  15. #15
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    4.154
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Amorphous Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Hodad" Δεν με ενδιαφέρει πως ο καθένας εκμεταλλεύτηκε την μουσική του ούτε βαδίζω στα χνάρια κάποιου...πάω εκεί γιατί το νόημα της ζωής μου είναι η μουσική. Σε ευχαριστώ πάντως
    Δεν υπήρχε κάποιο υποννοούμενο πάντως, ήταν απλά ένα παράδειγμα που μου θύμισε την περίπτωσή σου. Όλα αυτά με την καλύτερη των διαθέσεων.
    Τώρα όσον αφορά τη μουσική και τι κάνει ο καθένας εκτός από προσωπική υπόθεση είναι και μια συζήτηση που δεν είναι εντός του θέματος οπότε μη φοβάσαι δε θα σου χαλάσω το νήμα

    Από εμπειρίες πάντως γνωστών εγώ γνωρίζω μάλλον πράγματα που ήδη γνωρίζεις και συ: σχετικά ακριβή χώρα, όμορφη, οργανωμένη και με τρελές ταχύτητες internet.
    Όσο για τη μουσική σκηνή της Σκανδιναβίας γενικότερα είναι αρκετά 'εξελιγμένη' με αρκετές προοπτικές για μουσικούς.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετανάστευση σε άλλη χώρα...
    Από No-Name στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 125
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 03:39
  2. Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-09, 00:35
  3. Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-09, 10:24
  4. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-09, 12:21
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-04, 18:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας