Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    24-12-2005
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    adsl in a box
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    ForthNet
    DSLAM
    Wind - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    F200
    Exclamation
    Καταρχήν να καλησπερίσω όλους τους εκλεκτούς χρήστες του Forum.
    Παιδιά...μας ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ!! Αυτό που μας παρέχουν..ΔΕΝ είναι Γρήγορο Surf στο Internet, Online μουσική, τηλεσυνδιασκέψεις και τρίχες κατσαρές. Απλά οι άνθρωποι κάνουν ΟΤΙ μπορούν!! Μπορεί o ΟΤΕ πάντα να καθυστερεί, να μας ταλαιπωρεί και να μας δουλεύει αλλά ΠΟΤΕ ένας τεχνικός του ΟΤΕ δεν ήρθε να με βρίσει, να μήν δουλέψει ή να μην κάνει καλά τη δουλειά του. ΠΑΝΤΑ έκανε ΟΤΙ μπορούσε.
    Και τότε θα μου πείτε εσείς γιατί ΠΑΛΙ εχθές το βράδυ δεν είχες Internet?...ΟΧΙ πάντως γιατί ο τεχνικός δεν έκανε καλά τη δουλειά του...αλλά γιατί το μεγαθήριο που λέγεται ΟΤΕ..αυτός που κινείται στο χρηματηστήριο με εκκατομύρια ευρώ..αυτός έχει ακόμα κάτι ΠΑΛΙΟΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ που λέγονται DSLAM και είναι απαρχαιομένης τεχνολογίας.Είμαι απο τους τυχερους που πέφτουν σε ένα ΙΝΤΡΑΚΟΜ και "ίσως" είμαι σε καλύτερη μοίρα απο κάποιους άλλους. (Tουλάχιστον όταν μιλάω με τον ΟΤΕ για προβλήματα που έχω δεν μπορουν να ισχυριστούν οτι ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΟΥΝ το DSLAM μου )
    Από την άλλη έρχεται η Forthnet που προσπαθεί σκληρά, πληρώνει και εκείνη αρκετές φορές στον ΟΤΕ παραπάνω (πόσες φορές δεν έχετε ακούσει για δωρεάν 1-2 μήνες παραπάνω σύνδεση για χρήστες με ΠΟΛΛΑ προβλήματα που ΠΟΛΛΑ απο αυτά ήταν του ίδιου του ΟΤΕ??)
    Συζητάμε σε foroum ολόκληρα, όταν η εφικτή για κάποιον homeuser ταχύτητα είναι η 512!! Δέν θέλω να προσβάλω κανέναν!! Άλλωστε η δικιά μου σύνδεση είναι 384 και με USB modem!! .Αλλά ΠΟΥ πάμε?? Το ξέρετε οτι σε χώρες όπως η Αγγλία, η Γερμανία, η Γαλλία, ακόμα και στη χρεοκωπημένη Ρωσσία έχουν Internet με ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ταχύτητες? Στην Γερμανία που ξέρω σίγουρα μιλάμε για συνδέσεις με εξοπλισμό (wireless Ethernet παρακαλώ), γραμμή τηλεφώνου και με download 6Mbps και όλα αυτά στην άπιαστη ,για τα ελληνικά δεδομένα, τιμή των 16€ το μήνα?!

    Eμείς προσπαθούμε να κάνουμε μια συνδιάσκεψη με την φτωχή μου 384 με HOMEUSER στη Γερμανία και με ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ ρε!! ΔΕΝ φτάνει το download μου για να κατεβάσει τον ΗΧΟ και την ΕΙΚΟΝΑ που μου στέλνει!! Δεν ξέρω ΠΟΤΕ θα ανατιναχτεί το modem μου!!

    Και φτάνουμε στο αποτέλεσμα. Είμαστε ΠΟΛΥ πίσω κύριοι..Απλά, ξεκάθαρα και ξάστερα. Για αυτό χθές το βράδυ πάλι δεν είχα Internet.. Και όχι γιατί η κοπέλα στο τηλέφωνικό κέντρο της Forthnet,δεν ήξερε ΤΙ είναι το DSLAM.!!!! Όχι γιατί ο τεχνικός του ΟΤΕ δεν έκανε καλή δουλειά προχθές.Όχι γιατί η Forthnet δεν παλεύει.
    Ευτυχώς που έρχεται και το adsl+2 απο Vivodi αλλά μέχρι να φτάσει το δίκτυο της και στο όμορφο Πειραιά μας εγώ θα μιλάω βράδυ με την κοπέλα στο Helpdesk της Forthnet. Ο τεχνικός του ΟΤΕ θα ελέγχει τη γραμμή μου και η μαμά θα του φτιάχνει φραπεδιά για όση ώρα κάτσει και δουλέυει ο άνθρωπος, και γενικότερα η ζωή θα κινείται το ΠΟΛΥ με μια ταχύτηα της τάξεως των 1024Kbps, ενώ άλλοι γεύονται την χαρά ταχυτήτων που θυμίζουν StarTrek.
    Ελπίζω να μήν κούρασα κανέναν..εγώ πάντως έπρεπε κάπου να τα πω..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nnn : 27-01-06 στις 01:15.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Aix-la-Chapelle
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ÖcherNetz
    Προφανώς είσαι καινουριος στο φόρουμ φίλε.Αυτά που λες είναι γνωστά από καιρό.Tell us something we don't know :P
    " Nein, ich wollte kein Vereinfacher sein, und so verkomplizierte ich die einfachsten Dinge."

    Becher,Prosa 156


  3. #3
    Εγγραφή
    25-05-2004
    Περιοχή
    POTS & Mobile γωνια
    Μηνύματα
    2.214
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11700 / 775
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    TP-Link TD-W8960N
    Path Level
    Interleaved
    Προσπαθησε να χαλαρωσεις λιγο, κατσε πισω και απολαυσε το. Ετσι και αλλιως, εσυ χαλιεσαι και κανενας αλλος οποτε ξοδευεις λεφτα και υγεια ταυτοχρονα.
    Εδω ειναι Ελλαδα και τα πραγματα παιρνουν το δρομο τους αργα αλλα σταθερα.

    Φραπεδια, οπως ειπες, ελληνικο προϊον με αποτελεσμα την αργη αλλα σταθερη εξελιξη των πραγματων. Αμα βαλεις τον ηλιο και τη θαλασσα μαζι τοτε εχεις το τριπτυχο της επιτυχιας γαι αργη προοδο. Κατι σε slow triple play που λεμε.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.894
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Καλά όλα αυτά που λές, αλλά η Ρωσία μόνο χρεωκοπημένη δεν είναι..... Αν γνωρίζεις, οι περισσότερες τηλεπικοινωνιακές εταιρίες της Ευρώπης, έχουν μέτοχους Ρώσους, πόσο μάλλον για τις πετρελαιακές και φυσικού αερίου εταιρίες. Απλά το 40% του πληθυσμού στην Ρωσία είναι πλούσιοι και το 60% ζεί κάτω απο το όριο της φτώχιας, μεσαία τάξη δεν υπάρχει, έτσι απλά. Όσο για τα ευρυζωνικά δίκτυα στις πρώην ανατολικές χώρες, έχουν αρχίσει να τοποθετούνται εδώ και 7-8 χρόνια οι πρώτες υποδομές, όταν στην Ελλάδα έχουν 3,5-4 μόλις χρόνια. Απλά εκεί σκέφτονται το κοινό καλό, γι`αυτό και είναι και πάφθηνα. Οικογενειακός μου φίλος που ζεί στο Παρίσι εδώ και 25 χρόνια, έχει καλωδιακό Internet απο το 1998 και απο τότε είναι πάφθηνο. Απλά εδώ στην Ελλάδα όλες οι εταιρίες αποσκοπούν στο γρήγορο κέρδος και όχι στην ποιότητα που παρέχουν..... Όταν τα πρόστιμα απο την Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών της Ε.Ε. θα πέφτουν βροχή στον ΟΤΕ, για τις τιμές και τις υπηρεσίες που παρέχει, τότε θα συμμορφωθεί, που θα πάει;;;

  5. #5
    Το avatar του μέλους chatasos
    chatasos Guest
    Πάντως έχει ακουστεί ότι ο ΟΤΕ (ή μήπως η Intracom?) τις τελευταίες μέρες κάνει αναβαθμίσεις software σε συγκεκριμένα intracom dslam λόγω προβλημάτων.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    8.720
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chatasos
    Πάντως έχει ακουστεί ότι ο ΟΤΕ (ή μήπως η Intracom?) τις τελευταίες μέρες κάνει αναβαθμίσεις software σε συγκεκριμένα intracom dslam λόγω προβλημάτων.
    ας ελπίσουμε τουλάχιστον ότι κάτι θα διορθώσουν

  7. #7
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.675
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτά που λες όντως έχουν συζητηθεί, αναλυθεί ακόμη έγιναν και η αιτία να αρχίσουν ομηρικοί καβγάδες στο forum, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχεις δίκιο. Απλά κάποιοι κύριοι θεωρούν λογικό να είμαστε η πιο ακριβή χώρα στην Ευρώπη και η πιο υποανάπτυκτη και σε αυτόν τον τομέα. Και που ξέρεις μπορεί να το χαίρονται κιόλας.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-08, 04:51
  2. forthnet και Οτέ
    Από adok13 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-08, 11:06
  3. Προβλημα με ΟΤΕ και Forthnet
    Από Niorantes στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-07, 20:28
  4. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-07, 12:36
  5. Forthnet και όχι οτε
    Από kotsos84 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-05, 11:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας