Σελ. 40 από 236 ΠρώτηΠρώτη ... 2030353839404142455060 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 586-600 από 3539
  1. #586
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.901
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Δεν ξέρουμε πόση νικοτίνη από το υγρό περνά στους πνεύμονες.
    Θεωρητικώς αν θεωρήσουμε ότι 1 ml αντιστοιχεί σε 12-15 τσιγάρα, τοτε ένα υγρό 12mg ή το πολύ 18mg αντιστοιχεί απο πλευράς νικοτίνης σε κανονικά τσιγάρα....
    ΟΜΩΣ...
    υπάρχουν μελέτες που φαίνεται ότι η μέθοδος του ατμίσματος δεν έχει τις αναμενόμενες συνέπειες στον οργανισμό υπό την επίδραση της νικοτίνης. Συγκεκριμένα δεν παρατηρήθηκε σοβαρή αύξηση σφιγμών, ούτε της πίεσης όπως θα έπρεπε. Πιθανολογείται ότι τελικά η πραγματική πρόσληψη της νικοτίνης είναι μικρότερη...
    Χρειάζεται περαιτέρω έρευνα για το θέμα, ίσως όντως να φταίει η μειωμένη πρόσληψη, ή κάποιο έκδοχο που περιέχει το κανονικό τσιγάρο, ή παίζει ρόλο η θερμοκρασία του αερίου, ή όλα μαζι....
    Πρακτικά νομίζω ότι δεν χρειάζεται πολύ ψάξιμο, μείνε στο υγρό που σε ικανοποιεί και κάνε προσπάθεια για όσο το δυνατόν χαμηλώτερο, αρκεί να μη φτάνεις στην "πιπίλα"

  2. #587
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Περιοχή
    Πάφος-Κύπρος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    5.235
    Downloads
    19
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/768
    ISP
    Primetel
    Router
    PTL-VDL-N5
    Παιδιά μετά από 4 μέρες παρέα με το ΗΤ μου μπορώ να πω ότι νοιώθω αρκετά καλύτερα από πριν. Ψάχνω όμως κάτι πιο "cool". Πήρε το μάτι μου ΗΠ (Π=ΠΙΠΕΣ). Μήπως έχει κανείς να προτείνει κάποιο μοντέλο?

  3. #588
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρουμε πόση νικοτίνη από το υγρό περνά στους πνεύμονες.
    Θεωρητικώς αν θεωρήσουμε ότι 1 ml αντιστοιχεί σε 12-15 τσιγάρα, τοτε ένα υγρό 12mg ή το πολύ 18mg αντιστοιχεί απο πλευράς νικοτίνης σε κανονικά τσιγάρα....
    ΟΜΩΣ...
    υπάρχουν μελέτες που φαίνεται ότι η μέθοδος του ατμίσματος δεν έχει τις αναμενόμενες συνέπειες στον οργανισμό υπό την επίδραση της νικοτίνης. Συγκεκριμένα δεν παρατηρήθηκε σοβαρή αύξηση σφιγμών, ούτε της πίεσης όπως θα έπρεπε. Πιθανολογείται ότι τελικά η πραγματική πρόσληψη της νικοτίνης είναι μικρότερη...
    Χρειάζεται περαιτέρω έρευνα για το θέμα, ίσως όντως να φταίει η μειωμένη πρόσληψη, ή κάποιο έκδοχο που περιέχει το κανονικό τσιγάρο, ή παίζει ρόλο η θερμοκρασία του αερίου, ή όλα μαζι....
    Πρακτικά νομίζω ότι δεν χρειάζεται πολύ ψάξιμο, μείνε στο υγρό που σε ικανοποιεί και κάνε προσπάθεια για όσο το δυνατόν χαμηλώτερο, αρκεί να μη φτάνεις στην "πιπίλα"
    Επειδη ειμαι σκραπας στα μαθηματικα.

    Καταναλωση 2-3 φιλτρων την ημερα, περιπου του 1ml με υγρο περιεκτικοτητας 18mg νικοτινης, ειναι περισσοτερο ή λιγοτερο, ως προς την νικοτινη, απο την καταναλωση ενος πακετου κανονικων τσιγαρων ?

  4. #589
    Εγγραφή
    07-09-2008
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4093/509
    ISP
    Cyta 2play
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Pirelli Discus VoIP AG
    SNR / Attn
    13(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Marlboro Gold 0.6mg/τσιγάρο μας κάνει 12mg/πακέτο των 20 τσιγάρων. Αυτό θεωρητικά θα αντιστοιχούσε σε μόλις 1ml από ένα υγρό με περιεκτικότητα νικοτίνης 12mg/ml. Στην πράξη όμως αυτή η αντιστοίχιση ΔΕΝ ισχύει γιατί δεν ξέρουμε πόση νικοτίνη περνάει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ στον οργανισμό μας.

  5. #590
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gallahant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήρε το μάτι μου ΗΠ (Π=ΠΙΠΕΣ). Μήπως έχει κανείς να προτείνει κάποιο μοντέλο?
    Ενδεικτικα την Esmoke e-pipe, αυτη που βγαζει τα Ego.

  6. #591
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από satcur Εμφάνιση μηνυμάτων
    Marlboro Gold 0.6mg/τσιγάρο μας κάνει 12mg/πακέτο των 20 τσιγάρων. Αυτό θεωρητικά θα αντιστοιχούσε σε μόλις 1ml από ένα υγρό με περιεκτικότητα νικοτίνης 12mg/ml. Στην πράξη όμως αυτή η αντιστοίχιση ΔΕΝ ισχύει γιατί δεν ξέρουμε πόση νικοτίνη περνάει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ στον οργανισμό μας.
    Aυτην ακριβως την πραξη εκανα και εγω, αλλα δεν μου βγαινει.

    Ειναι εξαιρετικα μικρο το ποσοστο του 1ml επι 3 ή εστω 4 γενισματα φιλτρων την ημερα για να καλυψουν τον εθισμο ενος καπνιστη, σαν κι εμενα, που καταναλωνε 20-25 τσιγαρα την ημερα περιεκτικοτητας 0,7mg ανα τσιγαρο.

    Υπαρχει περιπτωση, οι αναγραφομενες τιμες ουσιων στα πακετα, να αντιστοιχουν οχι σε ενα τεμαχιο-τσιγαρο αλλα να αφορουν ολοκληρο το πακετο ?

  7. #592
    Εγγραφή
    07-09-2008
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4093/509
    ISP
    Cyta 2play
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Pirelli Discus VoIP AG
    SNR / Attn
    13(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Υπαρχει περιπτωση, οι αναγραφομενες τιμες ουσιων στα πακετα, να αντιστοιχουν οχι σε ενα τεμαχιο-τσιγαρο αλλα να αφορουν ολοκληρο το πακετο ?
    Αυτό θα έκανε την διαφορά ακόμα μεγαλύτερη. 'Ενα πακέτο=0.6mg αντί του ορθού 12mg σε σύγκριση με 36mg από 3ml (πχ 3 φίλτρα) 12mg/ml υγρού.

    Και εγώ στην ίδια περίπτωση με εσένα είμαι και ατμίζω 3 ml περίπου υγρού με συγκέντρωση 24mg/ml. Εάν υποθέταμε ότι ο μηχανισμός της απορρόφησης ήταν ο ίδιος τότε από 0.6mg/τσιγ.*30τσιγ.= 18 mg εγώ ΕΚΤΟΞΕΥΘΗΚΑ στα 72mg!!!

    Ισχύει αυτό που έγραψε παραπάνω ο Slammer. Προσπαθείς να βρεις μια ισορροπία στην νικοτίνη που ζητάει ο οργανισμός σου και στην νικοτίνη που παίρνεις από το άτμισμα, προσπαθώντας να μειώνεις σιγά-σιγά την πρόσληψη της.

    Δυστυχώς η αλήθεια είναι ότι είμαστε κάτι σαν πειραματόζωα αυτή την στιγμή φίλε μου.

  8. #593
    Εγγραφή
    26-09-2007
    Περιοχή
    37.75Ν/26.95Ε
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.640
    Downloads
    14
    Uploads
    3
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Oxygen
    Γιατί σας απασχολεί τόσο η νικοτίνη, εδώ καπνίζαμε χρόνια τσιγάρα με χιλιάδες καρκινογόνες ουσίες και νικοτίνη και τώρα μας χαλάει η νικοτίνη
    Bad to the Bone

  9. #594
    Εγγραφή
    05-11-2011
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    να κανω μια ερωτηση εχω οπως ειπα ξανα nobacco giant το υγρο αν το βαλω και το αφησω καμια μερα εξατμιζεται? και κατι αλλο εχω την εντυπωση οτι το golden margy της nobacco βγαζει παραπανω ντουμανι απο το virginia ειναι ιδεα μου η αναλογως το υγρο ειναι και το ντουμανι?

    ευχαριστω

  10. #595
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.901
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί σας απασχολεί τόσο η νικοτίνη, εδώ καπνίζαμε χρόνια τσιγάρα με χιλιάδες καρκινογόνες ουσίες και νικοτίνη και τώρα μας χαλάει η νικοτίνη
    Και που να δείς φιλέ μου, μετά από τόσα χρόνια που ρουφάγαμε αποκαΐδια από δεκάδες χημικές ουσίες, πολλοί ασχολούνται αν το άρωμα που είναι το 2% ενός υγρού είναι οργανικο ή όχι..... λες και αν είναι οργανικό είναι αβλαβές...

  11. #596
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Περιοχή
    Πάφος-Κύπρος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    5.235
    Downloads
    19
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/768
    ISP
    Primetel
    Router
    PTL-VDL-N5
    Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Τα πλαστικά "tank" του ego πως τα καθαρίζουμε;(έχει γεμίσει υγρασία μέσα) Ή μήπως κάθε 3-4 μέρες πρέπει να τα πετάω και να παίρνω καινούρια;

  12. #597
    Εγγραφή
    07-09-2008
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4093/509
    ISP
    Cyta 2play
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Pirelli Discus VoIP AG
    SNR / Attn
    13(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί σας απασχολεί τόσο η νικοτίνη, εδώ καπνίζαμε χρόνια τσιγάρα με χιλιάδες καρκινογόνες ουσίες και νικοτίνη και τώρα μας χαλάει η νικοτίνη
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και που να δείς φιλέ μου, μετά από τόσα χρόνια που ρουφάγαμε αποκαΐδια από δεκάδες χημικές ουσίες, πολλοί ασχολούνται αν το άρωμα που είναι το 2% ενός υγρού είναι οργανικο ή όχι..... λες και αν είναι οργανικό είναι αβλαβές...
    Μην συγχέουμε διαφορετικά πράγματα. Μια ουσία όπως η νικοτίνη που σε μεγάλη δόση μπορεί και να ακοτώσει δεν είναι για να παίρνει κάποιος το θέμα υπερδοσολογίας της νικοτίνης με ελαφράν την καρδίαν.

    Μερικά αποσπάσματα από το παρακάτω link
    http://www.chem.uoa.gr/chemicals/chem_nicotine.htm

    Αναφέρεται πως 1/60 γραμμαρίου νικοτίνης (λιγότερο από μισή σταγόνα) στη γλώσσα του ανθρώπου προκαλεί τον θάνατο
    Οξεία δηλητηρίαση από νικοτίνη. Οξεία δηλητηρίαση από νικοτίνη μπορεί να συμβεί σε εργαζόμενους με νικοτινούχα φυτοφάρμακα, κατά τη μάσηση μεγάλης ποσότητας καπνού, όπως και κατά την υπερβολική κατανάλωση νικοτινούχων υποκατάστατων του τσιγάρου (π.χ. τσίχλες νικοτίνης). Στα συμπτώματα περιλαμβάνονται: ναυτία, εμετοί, σιελόρροια, ζάλη, σύγχυση και αδυναμία. Σε μεγαλύτερες δόσεις (>50-60 mg νικοτίνης για ενήλικες) παρουσιάζονται κατά σειρά: πτώση αρτηριακής πίεσης, δυσκολία αναπνοής, καρδιακή αρρυθμία, συσπάσεις, αδυναμία αναπνοής και τέλος θάνατος. Δεν υπάρχει αντίδοτο για περιπτώσεις οξείας δηλητηρίασης από νικοτίνη και η μόνη αντιμετώπιση βασίζεται στην καταπολέμηση των συμπτωμάτων και στην αναπνευστική υποστήριξη
    Αλλά ακόμα και με πιο ήπια προσέγγιση, η νικοτίνη είναι ιδιαίτερα εθιστική ουσία. Κανείς δεν θα ήθελε να κάνει την εξάρτηση του (και γνωρίζουμε ΟΛΟΙ οι καπνιστές τι σημαίνει εξάρτηση από τις στιγμές που ξεμείναμε χωρίς τσιγάρα) ακόμα μεγαλύτερη σε αυτήν με ολοένα αυξανόμενες δόσεις, οπότε το θέμα του πόσο νικοτίνη περνάει στον οργανισμό μας με το άτμισμα κρίνεται ως πολύ σημαντικό (για εμένα τουλάχιστον) που χρήζει άμεσης διερεύνησης.

  13. #598
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.901
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Φυσικά και η νικοτίνη θέλει προσοχή, και κυρίως στην παρασκευή DIY υγρών, με βάσεις πολύ υψηλής περιεκτικότητας. ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ προσοχή όταν στο σπίτι κυκλοφορούν παιδιά!!!

    Από την άλλη, αφού μιλάμε για προσληψη και σύγκριση με το κτ, αν κανείς αφουγκραστεί τον εαυτό του θα καταλάβει αν πέρνει περισσότερη νικοτίνη.
    Θεωρητικώς με βαση την περιεκτικότητα του υγρού που χρησιμοποιώ έχω παρόμοια προσληψη με αυτή που είχα με το κτ, όμως υπάρχουν δυο βασικές διαφορές που με κάνουν να πιστεύω ότι η πραγματική πρόσληψη είναι σημαντικά μικρότερη.
    1. Σταθερά χαμηλώτερη αρτηριακή πίεση τουλάχιστον 10mmHg από πρίν.
    2. Πολύ μεγαλύτερη αντοχή στην αποχή από το άτμισμα. Μπορεί να χρειαστεί να μείνω 2 και 3 ωρες χωρίς ητ, χωρίς να μου δημιουργείται στέρηση όπως με το κτ.
    Νομίζω λοιπόν όσοι ατμίζουμε λογικά υγρά, το πολύ 12mg και σε λογικές ποσότητες μέχρι 3ml ημερησίως πέρνουμε τελικά πολύ λιγώτερη νικοτίνη απ' ότι με το κτ και βρισκόμαστε στον σωστό δρόμο. Φυσικά ισχύει όσο το λιγώτερο τόσο το καλύτερο, αρα αν μπορείς να χρησιμοποιησεις υγρά των 6 mg χωρίς να αυξήσεις ιδιαίτερα την ποσότητα είναι ακόμα καλύτερο.
    Απο την εμπειρία μου, τους τελευταίους 3 μήνες κατάλαβα ότι δεν χρειάζεται να χρησιμοποιώ το ίδιο υγρό όλη μέρα, μια ποικιλία στις γεύσεις και στην περιεκτικότητα βοηθά.

  14. #599
    Εγγραφή
    05-11-2011
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από metalhead30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    να κανω μια ερωτηση εχω οπως ειπα ξανα nobacco giant το υγρο αν το βαλω και το αφησω καμια μερα εξατμιζεται? και κατι αλλο εχω την εντυπωση οτι το golden margy της nobacco βγαζει παραπανω ντουμανι απο το virginia ειναι ιδεα μου η αναλογως το υγρο ειναι και το ντουμανι?

    ευχαριστω
    καποιος ρε παιδια

  15. #600
    Εγγραφή
    07-09-2008
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4093/509
    ISP
    Cyta 2play
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Pirelli Discus VoIP AG
    SNR / Attn
    13(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γενικά και μη γνωρίζοντας περί Giant και των υγρών που αναφέρεις.

    Τα υγρά και ιδιαίτερα οι βάσεις τους εξατμίζονται ελάχιστα στην θερμοκρασία δωματίου οπότε για μια μέρα θα έλεγα οτι δεν θα παρατηρούσες κάποιες απώλειες.

    Για το ντουμάνι, γενικά ισχύει ότι και αυτό εξαρτάται από το υγρό. 'Εχω διαβάσει ότι υγρά με περισσότερη φυσική γλυκερίνη δίνουν περισσότερο καπνό.

Σελ. 40 από 236 ΠρώτηΠρώτη ... 2030353839404142455060 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Dimmer 1-10V για ηλεκτρονικό ballast
    Από George_GPS στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-11, 16:42
  2. Software για να κοψετε το τσιγάρο !!
    Από f15 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-10, 15:08
  3. Βοήθεια για ηλεκτρονικό εξάρτημα (RS-232 adaptor)...
    Από del_ahmettt στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-10, 05:31
  4. Ερωτηματολόγιο για το Ηλεκτρονικό Εμπόριο
    Από ndan_gr στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-06, 21:27
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-06, 10:50

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας