Σελ. 23 από 236 ΠρώτηΠρώτη ... 313182122232425283343 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 331-345 από 3539
  1. #331
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    3.212
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    αν εχω καταλαβει καλα γιατι το εχω και εγω απορια ειναι οταν σταζεις υγρο απευθειας στην αντισταση και τα επιστομια για dripping αμα δεις εχουνε κωνικη τρυπα

  2. #332
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Mου φαίνεται πως θα πάμε όλοι για τον ...Οδυσσέα.

  3. #333
    Εγγραφή
    30-06-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    282
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    17000+/1.000
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6(dB) / 17.5(dB)
    Η αλήθεια είναι οτι έχει αρχίσει να μου τη δίνει με τις "κινεζιες" μπαταρίες και φορτιστές πιο πολύ.

  4. #334
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    3.212
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    εβαλα ενα carto 3.4 Ohm στο molex +5V (κοκκινο/μαυρο καλωδιακια) του υπολογιστη και τα ειδα ολα...

    Πολυ δυναμη τι να κλασουνε οι μπαταριες και τα usb...

    Προεκταση για molex με την καταλληλη αντισταση και δεν υπαρχει αντιπαλος

    molex 5v
    3.4 ohms
    4.55V x 1.34A = 6.1w
    Τα παραπανω ειναι απο δικη μου μετρηση

    πολυ ισσοροπημενο αρωμα γευση αισθηση απλα πολυ καλο

    Προσοχη στο 5v molex να βαζεται ατμο/carto μονο απο 3.5 ohms και πανω για καλο αποτελεσμα γιατι αλλιως με ποιο μικρης αντιστασης θα βγαζει καμμενο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mpetou : 26-12-11 στις 21:53.

  5. #335
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Υπάρχει mod το οποίο χρησιμοποιεί 6 μπαταρίες ΑΑ, και με έναν σταθεροποιητή βγάζει πάντα 5V (ή ρυθμίζεται πόσο να βγαλει) για σταθερή ποιότητα.
    Μια και μιλάμε για mod, εγω σκέφτομαι ένα mod που μαζί με το φιτίλι τυλίγεις μέσα στην αντίσταση και ένα αισθητήριο-τρίχα τύπου PT100, που μετρά την θερμοκρασία.
    Με ένα μικρό MCU μετράς την θερμοκρασία στην αντίσταση και μέσω ενός mosfet κάνεις PID control, ωστε το "κάψιμο" της αντίστασης να γίνεται σε απολύτως ελεγχόμενη θερμοκρασία, ανεξάρτητα από τη διάρκεια της ρουφιξιάς και από το πόσο υγρό είναι το φυτίλι. Η θερμοκρασία θα πρέπει να είναι πιο ψηλά από το σημείο βρασμού του υγρού αλλά πιο χαμηλά από τη θερμοκρασία που καίγεται κάτι από το υγρό. Με το τρόπο αυτό δεν θα καίγεται ποτέ η αντίσταση, ούτε το φυτίλι, ενω δεν θα απανθρακώνεται ποτέ μέρος του υγρού. Σαν μπόνους θα κερδίζεις και σε διάρκεια μπαταρίας γιατί στην ουσία κατά την διάρκεια του "ανάμματος" θα γίνεται PWM και όχι συνεχής παροχή ρεύματος. Νομίζω αυτό είναι το απόλυτο mod, το οποίο δεν θα καίει ποτέ τίποτα....
    Η πλακέτα πιστεύω ότι μπορεί να γίνει μέχρι και 1x1 εκατοστό, ή και στρογγυλή ώστε να μπαίνει σαν πρόσθετο (φυσικά μόνο για επισκευάσιμους ατμοποιητές τυπου οδυσσέα)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 26-12-11 στις 22:34.

  6. #336
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    3.212
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    μπορεις να βαλεις και ενα ολοκληρωμένο να το δινει με τετραγωνικους παλμους το ρευμα
    ωστε να ατμιζει και να προλαβαινει να τροφοδοτειτε η αντισταση παλι με υγρο
    και να μην ανεβαζει και φουλ θερμοκρασιες ωστε να εχεις καμμενο.
    Αυτο ειναι πολυ φτηνο και μπορεις να κρατησεις τη θερμοκρασια και φυσιολογικα επιπεδα
    και να εχει αερα η αντισταση να τροφοδοτειτε σωστα χωρις να μενει απο υγρο.

    Το μυστικο ειναι να μην γινετε καυση γιατι στην καυση τα φτυνει το φυτιλι και το αρωμα του ατμου καιγετε
    και δεν ειναι ωραιο επισης ειναι και επικίνδυνο..

    Θα παω αυτες τις μερες να αγορασω υλικα απο καταστημα ηλεκτρονικων εξαρτηματων για δοκιμες

  7. #337
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpetou Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορεις να βαλεις και ενα ολοκληρωμένο να το δινει με τετραγωνικους παλμους το ρευμα
    Το PWM αυτό ακριβως κάνει, μόνο που η συχνότητα ή/και το duty cycle θα εξαρτάται από την θερμοκρασία της αντίστασης....

  8. #338
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    3.212
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ναι το καταλαβα οτι αυτο κανει.
    Απλα αυτο ειναι καπως ακριβη διαδικασια ενω αμα κανεις το συνεχες παλμικο
    πετυχενεις το ιδιο αποτελεσμα περιπου με ελαχιστο κοστος...

    Εντωμεταξύ μου ειρθε και μια ιδεα με 3 αντιστασεις στο ητ που να μην παιζουνε ταυτοχρονα αλλα να αναλασονται στο κυκλωμα.. και να διαλεγεις αντισταση manual η να το εχεις στο αυτοματο

    Βασικα πολλα μπορεις να κανεις αλλα θελει δοκιμες και εργαλεια

  9. #339
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Δείτε αυτή τη μελέτη που συγκρίνει κάποια βιολογικά μεγέθη, κατα το κάπνισμα/άτμισμα κανονικών και ηλεκτρικών τσιγάρων. Το περίεργο είναι ότι τα επίπεδα νικοτίνης είναι πολύ χαμηλα με το ητ ακόμα και με υγρά που θεωρούνται δυνατά (δοκιμάστηκαν υγρά 16 και 18). Στο ίδιο συμπέρασμα έχουν καταλήξει κι άλλες έρευνες, μία από τις οποίες, θεώρησε ότι το ητ είναι άχρηστο αφού δεν προσφέρει στον "εξαρτημενο" καπνιστή την νικοτίνη που του χρειάζεται (θα τη βρώ κι αυτή). Δείτε επίσης την συντριπτική διαφορά στην περιεκτικότητα του μονοξειδίου του άνθρακα......

    Το πιο ενδιαφέρον της μελέτης: Under these acute testing conditions, neither of the electronic cigarettes exposed users to
    measurable levels of nicotine or CO, although both suppressed nicotine/tobacco abstinence symptom ratings.
    Με λίγα λόγια ενω το ητ δεν αυξάνει σημαντικά τα επίπεδα νικοτίνης, ανακουφίζει από το σύνδρομο στέρησης....

  10. #340
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Σαν επιδοξος αγοραστης ενος ηλεκτρονικου τσιγαρου τι θα πρεπει να "προσεξω"?
    1.Καταλαβαινω οτι πρεπει να επιλεξω κατι με νικοτινη που να βολευει τον ουρανισκο...Ναι????

    2.Δεν θα μου αρεσε να κραταω στο χερι ματσουκι (πολυ βαρια στο μεγεθος ενος 100"-καπνιζω στριφτα με slim φιλτρακια)...
    α.Αυτο σημαινει οτι θα εχω θεμα με τον χρονο αποφορτισης?
    β.Και με της αμπουλες νικοτινης?

    3.Απο γευσεις υπαρχουν πολλες...Κατι που να εχει την "γευση" κανονικου τσιγαρου υπαρχει/εχετε "καπνισει" (και οχι marlboro)?

    4.Σαν αναλωσιμο θεωρειται η αμπουλα και η αντισταση ή και αλλα εξαρτηματα?
    α. Καθε ποτε χρηζουν αλλαγης-ειναι συναρτηση με το ποσο ασχολησε με αυτο/το εχεις "αναμενο"?

    5.Ποια ειναι τα parts ενος ηλ. τσιγαρου?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hemlock : 27-12-11 στις 13:58.
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  11. #341
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    @hem, διάβασε πιο πάνω το ποστ του slammer. Είναι κατατοπιστικότατο.

    Αυτό που μορώ να σου πω είναι το εξής. Πάρε τσιγάρο με αμπούλα στην οποία να βάζεις απευθείας υγρό. Όσο μεγαλύτερη τόσο το καλύτερο. Επίσης η μπαταρία να είναι μεγάλη και να κρατάει. Το κάθε atomizer κρατάει περίπου 20 μέρες με βαριά χρήση. (Ατμοποιητής + αμπούλα). Πιθανόν να το πετάξεις και μετά από 2-3 μέρες αν χάνει υγρά.

    (Μιλάω πάντα για τη μάρκα που έχω πάρει και ξέρω - nobacco i-want. Υγρά υπάρχουν πολλά οπότε θα πρέπει στην αρχή να κάνεις αρκετές δοκιμές μέχρι να καταλήξεις σε αυτό που σε ικανοποιεί)

    Για το μέγεθος. Όσο και αν είναι το συνηθίζεις πολύ πολύ γρήγορα. Οπότε μην έχεις πρόβλημα. Μέχρι τώρα από όσα διαβάζω και εδώ αλλά και αλλού, το μέγεθος πράγματι μετράει.

  12. #342
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hemlock Εμφάνιση μηνυμάτων
    3.Απο γευσεις υπαρχουν πολλες...Κατι που να εχει την "γευση" κανονικου τσιγαρου υπαρχει/εχετε "καπνισει" (και οχι marlboro)?
    Ένα καλό που διάβασα γι αυτό:

    "Το να ψάχνεις να βρείς τη γεύση του κανονικού τσιγάρου στο ηλεκτρικό, είναι σαν να πηγαίνεις σε ένα μαγαζί όπου συχνάζουν-εργάζονται κυρίες εξαιρετικού κάλλους και εσύ να ψάχνεις να βρείς μία, που να μοιάζει στην γυναίκα σου....."

    Κανένα ητ δεν θα σου δωσει την πικρίλα και την αίσθηση της πίσσας στο στομα. Υπάρχουν καθαρές γεύσεις καπνού όμως γρήγορα θα αναζητήσεις μεγαλύτερη ποικιλία.....

    Όσο για αρχή, η επιλογή και οι προτάσεις που μπορεί να σου κάνει κανείς είναι τελείως υποκειμενικές. Έχω δοκιμάσει τύπου Ego-T και Ego-W και δεν κόλλησα. Προτίμησα κατι σε πιό μικρό, που στην ελληνική αγορά κυκλοφορεί μόνο από την nobacco ως mini&more ενω είναι γνωστό ως KR808D. Γενικά, ενω θα δείς πολλά μοντέλα να κυκλοφορούν με διάφορα ονόματα, στη πράξη τα μοντέλα είναι πολύ λιγα και ο κάθε έμπορος τα κυκλοφορεί με το δικό του όνομα και όχι με το generic. Πολλές αναλύσεις και reviews απο έμπειρους ατμιστές θα βρείς στο e-kapnisma.gr. Δυστυχώς, όπως συμβαίνει σε όλα τα τεχνολογικά προιόντα, δεν υπάρχει το τέλειο προιόν, όλα έχουν τα προβλήματα τους και τα δυνατά τους σημεία. Είναι πολύ σημαντικό να προετοιμαστείς κατάλληλα, αγοράζοντας τον σωστό εξοπλισμό, εφόσον αποφασίσεις να δοκιμάσεις. Πολλοί γνωστοί μου δοκίμασαν και το παράτησαν σε 1-2 ημέρες λόγω τεχνικών προβλημάτων ή κακής επιλογής υγρού.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 27-12-11 στις 14:55.

  13. #343
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δείτε αυτή τη μελέτη που συγκρίνει κάποια βιολογικά μεγέθη, κατα το κάπνισμα/άτμισμα κανονικών και ηλεκτρικών τσιγάρων. Το περίεργο είναι ότι τα επίπεδα νικοτίνης είναι πολύ χαμηλα με το ητ ακόμα και με υγρά που θεωρούνται δυνατά (δοκιμάστηκαν υγρά 16 και 18). Στο ίδιο συμπέρασμα έχουν καταλήξει κι άλλες έρευνες, μία από τις οποίες, θεώρησε ότι το ητ είναι άχρηστο αφού δεν προσφέρει στον "εξαρτημενο" καπνιστή την νικοτίνη που του χρειάζεται (θα τη βρώ κι αυτή). Δείτε επίσης την συντριπτική διαφορά στην περιεκτικότητα του μονοξειδίου του άνθρακα......

    Το πιο ενδιαφέρον της μελέτης: Under these acute testing conditions, neither of the electronic cigarettes exposed users to
    measurable levels of nicotine or CO, although both suppressed nicotine/tobacco abstinence symptom ratings.
    Με λίγα λόγια ενω το ητ δεν αυξάνει σημαντικά τα επίπεδα νικοτίνης, ανακουφίζει από το σύνδρομο στέρησης....

    Μα ο "εξαρτημένος" καπνιστής λαμβάνει πολύ περισσότερη νικοτίνη από όση "χρειάζεται" η εξάρτησή του
    Εγώ πχ μπορεί να κάπνιζα 15 στριφτά σερί σε μια βραδυνή έξοδο 5 ωρών, και με το ΗΤ σε αντίστοιχο διάστημα να λάβω συνολικά νικοτίνη ενός τσιγάρου (και ούτε), ακόμα και αν το πιπιλίζω όλη την ώρα (χρησιμοποιώ υγρό με 5mg/ml και ατμίζω περίπου μισό mL την ημέρα, οπότε είμαι στα 2,5mg νικοτίνης σύνολο όλη μέρα. Ένα στριφτό δε θα έχει 1mg; )
    Η εξάρτηση είναι

  14. #344
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νικαετός Εμφάνιση μηνυμάτων
    @hem, διάβασε πιο πάνω το ποστ του slammer. Είναι κατατοπιστικότατο.

    Αυτό που μορώ να σου πω είναι το εξής. Πάρε τσιγάρο με αμπούλα στην οποία να βάζεις απευθείας υγρό. Όσο μεγαλύτερη τόσο το καλύτερο. Επίσης η μπαταρία να είναι μεγάλη και να κρατάει. Το κάθε atomizer κρατάει περίπου 20 μέρες με βαριά χρήση. (Ατμοποιητής + αμπούλα). Πιθανόν να το πετάξεις και μετά από 2-3 μέρες αν χάνει υγρά.

    (Μιλάω πάντα για τη μάρκα που έχω πάρει και ξέρω - nobacco i-want. Υγρά υπάρχουν πολλά οπότε θα πρέπει στην αρχή να κάνεις αρκετές δοκιμές μέχρι να καταλήξεις σε αυτό που σε ικανοποιεί)

    Για το μέγεθος. Όσο και αν είναι το συνηθίζεις πολύ πολύ γρήγορα. Οπότε μην έχεις πρόβλημα. Μέχρι τώρα από όσα διαβάζω και εδώ αλλά και αλλού, το μέγεθος πράγματι μετράει.
    Νικε εννοεις να παρω κατι που να τοποθετω με συριγγα την νικοτινη μεσα στην αμπουλα????


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα καλό που διάβασα γι αυτό:

    "Το να ψάχνεις να βρείς τη γεύση του κανονικού τσιγάρου στο ηλεκτρικό, είναι σαν να πηγαίνεις σε ένα μαγαζί όπου συχνάζουν-εργάζονται κυρίες εξαιρετικού κάλλους και εσύ να ψάχνεις να βρείς μία, που να μοιάζει στην γυναίκα σου....."

    Κανένα ητ δεν θα σου δωσει την πικρίλα και την αίσθηση της πίσσας στο στομα. Υπάρχουν καθαρές γεύσεις καπνού όμως γρήγορα θα αναζητήσεις μεγαλύτερη ποικιλία.....

    Όσο για αρχή, η επιλογή και οι προτάσεις που μπορεί να σου κάνει κανείς είναι τελείως υποκειμενικές. Έχω δοκιμάσει τύπου Ego-T και Ego-W και δεν κόλλησα. Προτίμησα κατι σε πιό μικρό, που στην ελληνική αγορά κυκλοφορεί μόνο από την nobacco ως mini&more ενω είναι γνωστό ως KR808D. Γενικά, ενω θα δείς πολλά μοντέλα να κυκλοφορούν με διάφορα ονόματα, στη πράξη τα μοντέλα είναι πολύ λιγα και ο κάθε έμπορος τα κυκλοφορεί με το δικό του όνομα και όχι με το generic. Πολλές αναλύσεις και reviews απο έμπειρους ατμιστές θα βρείς στο e-kapnisma.gr. Δυστυχώς, όπως συμβαίνει σε όλα τα τεχνολογικά προιόντα, δεν υπάρχει το τέλειο προιόν, όλα έχουν τα προβλήματα τους και τα δυνατά τους σημεία. Είναι πολύ σημαντικό να προετοιμαστείς κατάλληλα, αγοράζοντας τον σωστό εξοπλισμό, εφόσον αποφασίσεις να δοκιμάσεις. Πολλοί γνωστοί μου δοκίμασαν και το παράτησαν σε 1-2 ημέρες λόγω τεχνικών προβλημάτων ή κακής επιλογής υγρού.
    Η προταση σου ειναι πολλυ κοντα στο γουστο μου...
    Τωρα ...Το 1ml χωρητικοτητας που περιεχει σημαινει τι? Ποσες εισπνοες? Αυτο που θελω να κατανοησω ειναι το αν γινεται οσο το δυνατον ανωδυνα να το χρησιμοποιω,δηλαδη (σκεπτομενος οτι δεν καπνιζω και πακετα μεσα σε μια μερα) σε καθημερινη χρηση κανοντας 20-25 (πολλυ max) τσιγαρα την ημερα θα μπορω να το εχω στην τσεπη μου χωρις φορτιση-θα αντεξει τοσες ωρες? Χωρις αντικατασταση αμπουλας?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hemlock : 27-12-11 στις 15:30.
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  15. #345
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Δυσκολο να εκτιμήσει κανείς αυτά τα μεγέθη, υπάρχουν συσκευές που "καίνε" πιο πολύ ή πιο λίγο υγρό και το ίδιο συμβαινει και με τη μπαταρία. Χονδρικά μπορείς να πείς ότι κατα μέσο όρο 1ml αντιστοιχει σε 10-12 τσιγάρα, τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω.
    Ξεκινώντας και φοβουμενος όλα αυτά αγόρασα 4 μπαταρίες και 2 φορτιστές usb (δεν πήρα το PCC-ταμπακιέρα). Ξεκινώντας το πρωί γεμίζω 3-4 αμπούλες και πέρνω 3 μπαταρίες φορτισμένες. Στη πράξη ποτέ μέχρι το βράδυ δεν άδειασα ούτε τη δεύτερη μπαταρία, ουτε επίσης χρειάστηκα πάνω από 2 αμπούλες-κάρτο. Το όλο θέμα είναι όπως βγαίνοντας έξω με τσιγάρα πέρνεις και 2-3 πακέτα από το φόβο μη μείνεις.
    Μετα από μερικές ημέρες χρήσης είμαι πιο χαλαρός, πέρνω δυο πλήρη τσιγάρα (μπαταρία+καρτο) συν ένα κάρτο (καλού-κακού μπάς και καεί κάποιο πρίν αδειάσει) και είμαι ΟΚ μεχρι το βράδυ. Οι άλλες δύο μπαταρίες μένουν στον φορτιστή ωστε να είναι γεμάτες και να χρησιμοποιήσω αυτές την επόμενη μέρα.
    Οπότε για αρχικό ΚΙΤ προτείνω να πάρεις ξεχωριστά μπαταρίες, κάρτο και φορτιστή και όχι το κιτ:

    4 μπαταρίες Χ 12 =46
    10 καρτο (8Χ2)= 16 (λογικά θα χρειάζεσαι 1-2 την εβδομάδα)
    2 φορτιστες USB X 9 = 18 (το hybrid έχει ίδιο σπείρωμα μπαταρίας)

    ΣΥΝΟΛΟ 82, όσο περίπου και το κίτ αλλα νομίζω πιο πλήρης. Ισως είμαι λίγο υπερβολικός με το εξοπλισμό και σίγουρα για αρχή μπορείς να πάρεις 2 μπαταρίες, εναν φορτιστή και 5 κάρτο (σύνολο 41 ευρω), όμως όσο πιο ομαλά εξελλιχθούν τα τεχνικά θεματα τόσο περισσότερες πιθανότητες να το κρατήσεις.
    ΥΓ: Φυσικά τα ίδια πράγματα μπορείς να τα βρείς περίπου στα μισα από καταστημα του εξωτερικου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 27-12-11 στις 16:02.

Σελ. 23 από 236 ΠρώτηΠρώτη ... 313182122232425283343 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Dimmer 1-10V για ηλεκτρονικό ballast
    Από George_GPS στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-11, 16:42
  2. Software για να κοψετε το τσιγάρο !!
    Από f15 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-10, 15:08
  3. Βοήθεια για ηλεκτρονικό εξάρτημα (RS-232 adaptor)...
    Από del_ahmettt στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-10, 05:31
  4. Ερωτηματολόγιο για το Ηλεκτρονικό Εμπόριο
    Από ndan_gr στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-06, 21:27
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-06, 10:50

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας