Σελ. 14 από 236 ΠρώτηΠρώτη ... 491213141516192434 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 196-210 από 3539
  1. #196
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.040
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpetou Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποτισμενα φιλτρακια εχω τα οποια ειναι επικυνδινες πολυ κακης ποιοτητας κατασκευης
    κινεζικες μπαρουφες.
    Καιγεται και το εσωτερικο πανακι που κραει το υγρο και αμα τα ανοιξεις ειναι μαυρισμενα μεσα...
    Αυτα δεν ατμιζουνε μονο αλλα καινε το υγρο...
    Ευρωπαικής η αμερικανικής κατασκευής ητ υπαρχει ?
    Τα κινεζικα ειναι πολυ κακης ποιοτητας κατασκευης και σχεδιασης..
    Έτσι δε σε βλέπω να κάνεις σωστή δουλειά.
    Να πειραματιστείς πάνω σε tank/atomizer καλύτερα..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από didaskalo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι είναι το kick?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpetou Εμφάνιση μηνυμάτων
    φανταζομαι αυτο που νιωθεις στο λαιμο οταν τραβας τζουρα
    Ακριβώς.
    Η πυκνότητα του ατμού, η θερμοκρασία του αλλά και η ποσότητα αυτού.

  2. #197
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    3.212
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    απο που μπορω να αγορασω υγρο νικοτινης με γευση old holborn ασπρο/κιτρινο ή marlboro τσιγαρο υψηλής νικοτινης ?

    Επισης απο που μπορω να παρω τον ατμοποιητη 901LR (low resistance) ? που διαβασα οτι ειναι καλος
    Τα cartomizer που πηρα ειναι μαπα γιατι δεν τροφοδοτουνε την αντισταση με υγρο με αποτελεσμα να ζεστενετε πολυ και να καιγετε το φυτιλι και να μαυριζει...

    Μετα με το ητ παρατηρω οτι ξερενετε ο λαιμος ? Αυτο ειναι που μου τη σπαει ποιο πολυ
    Ποια ουσια το κανει αυτο η PG ? και αν το κανει αυτη υπαρχει υγρο χωρις PG ?

    Την εξαρτηση απο την νικοτινη σου την καλυπτει το ητ με βαση τις πρωτες δοκιμες μου.. δηλαδη οντως κανει δουλεια.
    Αλλα στην γευση χανει και μαλλον φταιει απο οτι καταλαβαινω η PG που ερεθιζει το λαιμο γιατι το ιδιο παθαινα και στα clubs
    που ειχανε τεχνητο καπνο δεν τον δεχομουνα.
    Υπαρχει υγρο χωρις PG ? με σκετη VG ?

    Γενικα ελληνικο eshop με ποικιλια σε εξαρτηματα και οχι ετοιμα πακετα ξερετε καποιο καλο ?
    Η εστω απο εξωτερικο (εντος ΕΕ ομως) γνωριζετε κατι καλο με καλες τιμες ?
    Θελω να κανω πολλες προμήθειες για να κανω δωρο στις γιορτες σε γνωστους μου να γλιτωσουνε τον καρκινο.

  3. #198
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.930
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Για να πάρεις απαντήσεις σε τεχνικές λεπτομέριες, μάλλον πρέπει να ρωτήσεις κάποιους που έχουν εμβαθύνει και έχουν ψάξει πολύ το θέμα. Θα τους βρεις εδω
    Αν ψαξεις στο forum τους, έχουν sticky που θα σου δωσουν πολλές λεπτομέρειες σε αυτά που ζητάς.

  4. #199
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.930
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Ας γραψω και εγω την εμπειρία μου με το ηλεκτρονικό τσιγάρο, το οποίο χρησιμοποιώ εδω και 3 μέρες.
    Καταρχήν δεν έχω κόψει το κανονικό, αλλά το έχω μειώσει δραματικά στα 3-4 τσιγάρα ημερησίως. Συμφωνώ σχεδόν απολύτως με τα σχόλια του Νικαετού, ισως έχουμε το ίδιο καπνιστικό προφίλ.
    Κανονικά καταναλώνω περίπου 2 σακκουλάκια καπνό Van Nelle κάθε τρείς ημέρες, το οποίο χοντρικά σημαίνει 25-30 λεπτά τσιγάρα με φιλτράκι slim ημερησίως. Πρακτικά δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό σε νικοτίνη, όμως μια φορά που επιχείρησα να χρησιμοποιήσω nicorette και πήρα την ελαφριά, δεν μπορεσα να την αντέξω, αφού μολις τη μασαγα την άκουγα κανονικά .
    Σαν συσκευή διάλλεξα την Mini&More της Nobacco και δοκίμασα δυο γεύσεις, μια καπνού, το Golden Margy και μια "φρουτάκι", τη Fruit Feast, και οι δύο σε 12mg/ml. Καταρχήν και τα δύο μου φάνηκαν βαριά από πλευράς νικοτίνης, οπότε σχεδόν αμέσως πήρα και τα αντίστοιχα 0mg και τα αραίωσα 50/50.
    Η σημαντικότερη διαφορά με το κανονικό τσιγάρο είναι ότι δεν σου "τσαρουχιάζει" το στόμα, μοιάζει καταπληκτικά με ναργιλέ. Μαλλον η έλλειψη υποπροιόντων καύσης (πίσσα) τόσο στο ηλεκτρονικό τσιγάρο όσο και στον ναργιλέ σου δημιουργεί αυτήν την αίσθηση. Οι γεύσεις είναι πολύ έντονες μόνο κατα τις πρώτες χρήσεις. Αν ατμίζεις την ίδια γεύση αρκετές ώρες τότε χάνεις το άρωμα σημαντικά, όπως και στο κανονικό τσιγάρο... Ευχάριστη έκπληξη η μή καπνικές γεύσεις, που αν και αρχικά μου φάνηκε αστείο να "καπνίζω" μπανάνες και καρύδες, τελικά δεν είναι καθόλου κακό. Όλες οι γεύσεις αφήνουν μια ελαφριά γλυκάδα στο τέλος, ίσως λόγω της γλυκόλης της βάσης, που έρχεται σε αντίθεση με την πικρή-όξινη γεύση της πίσσας του κανονικού τσιγάρου.
    Σημαντικότατη διαφορά είναι η αίσθηση της αναπνοής και του στόματος το πρωί, που είναι πολύ πιο "καθαρή" ακόμα κι αν προηγηθεί ένα βράδυ με πολύ "φουμάρισμα". Συμπερασμά μου είναι ότι ο κανονικός καπνιστής είναι εθισμένος όχι μόνο στη νικοτινη, αλλά και στη γεύση της πίσσας στο στόμα (σε συνδυασμό με ένα καφεδάκι). Επιπλέον μου λείπει η διαδικασία-τελετουργία του στριψίματος του τσιγάρου.... ίσως πιο πολύ από τη νικοτίνη.....

    ΥΓ: Σε σχέση με το νομικό καθεστώς του ηλεκτρονικού τσιγάρου, πιστεύω ότι θα πρέπει να μπουν κάποιοι κανόνες. Τώρα η κατάσταση είναι χύμα, τόσο από πλευράς ποιότητας υγρών όσο και από σύνθεσης. Κανένας δεν γνωρίζει τι βάζει ο κάθε πωλητής μέσα. Η προπυλενική γλυκόλη για παράδειγμα, που χρησιμοποιείται ως βάση, μπορεί να είναι βρώσιμη, φυτική, φαρμακευτική ακόμα και βιομηχανική (χρησιμοποιείται ως διαλύτης), κανείς δεν γνωρίζει ποιός τύπος υπάρχει στο μπουκαλάκι του, επίσης το ίδιο συμβαίνει με την ποσότητα της νικοτίνης η οποία ναι μέν αναγράφεται στο μπουκαλάκι όμως είναι άγνωστο άν ισχύει κλπ Γενικώς υπάρχει μια κατάσταση ανεξέλεγκτη στην παραγωγή των υγρών η οποία μάλιστα, ενδεχομένως να ευννοεί και την εμπορία ναρκωτικών ουσιών. Πρέπει λοιπόν να μπεί μια τάξη. Από την άλλη το κράτος μας, που ότι δεν μπορεί να ελέγξει, το απαγορεύει, έβαλε σε καραντίνα όλα τα υγρά με νικοτίνη (αλήθεια ποιός θα πιστοποιήσει ότι κάτι που γράφει 0, είναι όντως? Φοβάμαι ότι σε λίγο όλα τα μπουκαλάκια θα γράφουν 0 και θα έχουν άλλο χαρακτηριστικό για τους γνωρίζοντες). Εξάλλου τι νόημα έχει η απαγόρευση όταν τα υγρά κυκλοφορούν ελεύθερα σε άλλες χωρες της ΕΕ και μπορείς να τα παραγγείλεις από εκεί.
    Υποπτεύομαι ότι πέρα από τις πραγματικές δυσκολίες ελέγχου κρυβεται η προσπάθεια να περιοριστεί η χρηση του ηλεκτρονικού τσιγάρου διότι ετσι χάνονται οι φόροι του κανονικού. Ισως στο μέλλον δούμε την παραγωγή των υγρών να την αναλαμβάνουν φαρμακοβιομηχανίες σε συνεργασία με καπνοβιομηχανίες που θα δίνουν το όνομα τους στα προιόντα, τα οποία φυσικά θα φορολογούνται κανονικά...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 15-12-11 στις 15:52.

  5. #200
    Εγγραφή
    30-06-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    282
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    17000+/1.000
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6(dB) / 17.5(dB)
    Αυτό που γίνεται να μην ξέρουμε τι ουσίες ατμιζουμε είναι πολύ άσχημο.
    Δεν είμαι και σίγουρος τελικά αν κάνω καλό η κακό στον οργανισμό μου με το ητ.

  6. #201
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.040
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Μετά από δύο εβδομάδες ατμίσματος, νομίζω πως έχει βελτιωθεί αρκετά και η γεύση μου.
    Κατά τα άλλα είναι όπως τα περιέγραψε ο slammer.

  7. #202
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Έκανα την παραγγελία μου πριν μερικές μέρες, το περιμένω αύριο,
    Βασικά μέχρι τώρα δεν ήθελα να το ακούσω, λίγο όμως οι αυξήσεις τιμών, λίγο το ότι είδα γνωστούς που βολευτήκανε μαζί του, λίγο οι γιορτές (να μην κάνω και ενα δώρο στον εαυτό μου) όποτε έκανα το βήμα

  8. #203
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.930
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Και εγω ακριβώς έτσι sdikr..... με λίγη προσπάθεια, έχω καταφέρει να καπνίζω πλέον μόλις 2-3 κανονικά τσιγάρα μετά από μόλις 5 ημέρες χρήσης. Καταναλώνω 1-1.5 ml υγρού με περιεκτικότητα 6mg/ml, ημερησίως (συνολικά 6-9 mg νικοτίνης ημερησίως) και νομίζω ότι έτσι όπως με καταλαβαίνω είναι θέμα ημερών να κόψω το τσιγάρο και το κανονικό και το ηλεκτρικό.... Αντε το πολύ πολύ να ατμίζω "μέντες" και καρύδες με 0mg (=το λεγόμενο florex ) Αυτό που μου λείπει περισσότερο είναι το στρίψιμο... μηπως πρέπει να αρχίσω να στρίβω φιτίλια?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 17-12-11 στις 02:18.

  9. #204
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Eγώ πάντως κατάφερα να μειώσω το ΚΤ (κανονικό τσιγάρο) σε max 10/24ωρο. (Από 60+/24ωρο). Oι διαφορές αρκετές, αλλά θα πρέπει να κατέβω κάτω από 5 ΚΤ την ημέρα για να είμαι σίγουρος. Γεγονός είναι ότι ακόμα και με 10 ώρες χρήσης του ΗΤ, δεν νοιώθω την ανάγκη να καπνίσω.

    Καπνίζω μόνο τα τσιγάρα που απολαμβάνω πραγματικά. Με τον καφέ ή μετά το φαγητό. Θα πρέπει να αλλάξω συνήθειες πιστεύω για να το περιορίσω ακόμα περισσότερο. Π.χ. το πρωί πηγαίνω ΠΑΝΤΑ 1+ ώρα νωρίτερα στη δουλειά ακριβώς για να απολαύσω τον καφέ μου ΠΡΙΝ ξεκινήσω δουλειά. Αυτό παλιά σήμαινε τουλάχιστον 10 τσιγάρα LOL. (Τώρα 2-3). Μετά θα ξανακαπνίσω ΚΤ το μεσημέρι μετά το φαγητό - γύρω στις 4. (Επίσης 2-3 τσιγάρα). Άλλα τόσα κατά τις 7 με τον απογευματινό καφέ και άλλο 1 ή 2 έως το βράδυ. (γύρω στις 2 που πέφτω για ύπνο).

    Αν αλλάξω αυτές τις συνήθειες πιστεύω ότι θα πέσω κάτω από τα 5 ΚΤ την ημέρα, που πρακτικά για μένα είναι καθόλου.

  10. #205
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Σκεφτομαι να δοκιμασω HT.

    Τα Ego-T ειναι καλα;
    αυτα βρισκω σε προσφορες στα διαφορα sites με τιμη γυρω στα 50-60€ τα 2.

  11. #206
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Μια χαρά είναι Gordi

  12. #207
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Ακομα ενας στην παρεα.
    Πηρα το ovale elipse το ασπρο. Βασικο πλεονεκτημα ειναι παναλαφρο. σε σχεση με τα υπολοιπα.
    http://www.ovaleshop.gr/product_info.php?products_id=57
    πηρα και υγρο 9 mg
    Τα εχουν στην καβαντζα τα υγρα με νικοτινη.
    Εντυπωσεις μεχρι στιγμης πολυ καλες. Και χτυπημα στον λαιμο καλο και γευση σχεδον σαν το τσιγαρα που καπνιζα. Δεν μου εχει ερθει η διαθεση ακομα για κανονικο τσιγαρο.

    Μου φαινεται οτι μολις τελειωσει το μπουκαλακι δεν θα ξαναπαρω, θα το κοψω τελειως.
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

  13. #208
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Εδώ και 3 ώρες είμαι μαζί με το alter ego μου
    εντυπώσεις!!
    WOW!

    3 ώρες χωρίς τσιγάρο είναι κάτι που δεν έχω κάνει ποτέ μου

  14. #209
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που μου λείπει περισσότερο είναι το στρίψιμο... μηπως πρέπει να αρχίσω να στρίβω φιτίλια?
    Με έστειλες αδιάβαστο. Πατώντας σε 1 σημείο του video και βλέποντας σε μακρινό πλάνο να έχει κάτι σαν βύσματα μπροστά του, χωρίς να το βάλω να παίξει κανονικά, νόμιζα ότι επρόκειτο για κάποιο tutorial ραδιοερασιτέχνη για να φτιάξεις σωστά καλώδια με BNC connectors.

  15. #210
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.930
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Νομίζω ότι οι φάσεις μετάβασης είναι κάπως έτσι:
    1. Αρχικά αντικαθιστάς σε ποσοστό μεγαλύτερο του 75% το κανονικό με ηλεκτρικό τσιγάρο. Χρειάζεσαι μια έντονη γεύση καπνού και σχετικά αυξημένη περιεκτικότητα νικοτίνης. Όλοι οι αρχάριοι ψάχνουν μια έντονη καπνική γεύση.
    2. Λίγη προσπάθεια και νομίζω ότι είναι εφικτή η 100% μετάβαση στο ηλεκτρικό τσιγάρο. Όσο χρησιμοποιείς ηλεκτρικό, βαθμιαία βελτιώνεται η ποιότητα της γεύσης σε σημείο που το κανονικό να σου φαίνεται υπερβολικά πικρό ή δυσάρεστο στη γεύση.
    3. Αρχίζεις να χρησιμοποιείς πιό σύνθετες γεύσεις στα υγρά (πχ αρωματικός καπνός πούρου με τελείωμα μελιού ή ρούμι) και ενδεχομένως χαμηλότερης περιεκτικότητας.
    4. Δοκιμάζεις όλο και πιο διαφορετικές γεύσεις με την ελάχιστη νικοτίνη.
    5. Το κόβεις τελείως ή ατμίζεις κανενα αρωματάκι σαν καραμελίτσα....
    6. Χαρίζεις τα σύνεργα σε κάποιον άλλο.....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 17-12-11 στις 21:48.

Σελ. 14 από 236 ΠρώτηΠρώτη ... 491213141516192434 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Dimmer 1-10V για ηλεκτρονικό ballast
    Από George_GPS στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-11, 16:42
  2. Software για να κοψετε το τσιγάρο !!
    Από f15 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-10, 15:08
  3. Βοήθεια για ηλεκτρονικό εξάρτημα (RS-232 adaptor)...
    Από del_ahmettt στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-10, 05:31
  4. Ερωτηματολόγιο για το Ηλεκτρονικό Εμπόριο
    Από ndan_gr στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-06, 21:27
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-06, 10:50

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας