Σελ. 66 από 236 ΠρώτηΠρώτη ... 4656616465666768717686 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 976-990 από 3539
  1. #976
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gedi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως τα λέει ο Hemlock είναι. Να προσθέσω τα εξής:

    Στην πραγματικότητα, κανένας δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά αν το άτμισμα είναι "ασφαλές".
    Η γλυκερίνη και η προπυλενογλυκόλη, που είναι οι δύο βασικές ουσίες των υγρών άτμισης, έχουν κηρυχθεί "ασφαλείς" από διάφορους οργανισμούς για διάφορες χρήσεις, πχ πρόσθετα τροφίμων, έκδοχα φαρμάκων κτλ.
    Πέρα από αυτές τις δύο ουσίες που αποτελούν κατά μέσο όρο περίπου το 90-97% των υγρών, υπάρχουν και τα αρώματα τα οποία στην πλειοψηφία τους είναι επίσης "ασφαλή" για ζαχαροπλαστική/μαγειρική και αρωματοποϊία.

    Εμείς στο ηλ. τσιγάρο χρησιμοποιούμε τα παραπάνω σαν εισπνεόμενα 100άδες φορές τη μέρα, κάθε μέρα, για μήνες/χρόνια.
    Για αυτή τη χρήση δεν έχουν δοκιμαστεί ΠΟΤΕ.
    (Επίσης, ένα μεγάλο θέμα είναι και οι ατμοποιητές (φυτίλια, αντιστάσεις, υλικό γεμίσματος carto κλπ), αλλά ας το αφήσουμε γιατί πάει μακριά η βαλίτσα...)

    Τα τσιγάρα στις δεκαετίες 30/40/50, διαφημίζονταν στην Αμερική από γιατρούς, για το καλό που κάνουν στον λαιμό!!!
    Χρειάστηκε να περάσουν χρόνια, για να αποδειχθεί και να γίνει ευρέως γνωστό ότι περιέχουν 2000+ καρκινογόνες και προκαρκινογόνες ουσίες και ότι αυξάνουν σημαντικά τις πιθανότητες καρκίνου κλπ, αυτά που όλοι ξέρουμε. Αυτό δεν με εμπόδιζε βέβαια να καπνίζω μέχρι πρόσφατα καμιά 30αριά τη μέρα...

    Συνοψίζοντας, ΚΑΝΕΙΣ δεν ξέρει να πει με σιγουριά τι ακριβώς προκαλεί το άτμισμα στην υγεία. Θα το μάθουμε απολογιστικά σε 10-20 χρόνια από σήμερα. Στην ουσία είμαστε beta-testers...

    Εγώ το ξεκίνησα και δεν έχω καπνίσει για 7 μήνες. Δεν βρωμάει στους γύρω μου, έχει καλύτερη γεύση (και επιλογές γεύσης), με καλύπτει σαν junkie (νικοτίνη, καπνός, κίνηση), δεν έχει 2000+ καρκινογόνες και προκαρκινογόνες ουσίες.
    Μετά από αρκετό ψάξιμο/διάβασμα, κατέληξα στο ότι μάλλον κάνω πάρα πολύ λιγότερο κακό στον οργανισμό μου απ'ότι με το κανονικό τσιγάρο.
    Πόσο (και αν) θα σου πω σε καμιά 20αριά χρονάκια (καλά να'μαστε)...
    το καλυτερο μηνυμα για το ΗΤ που εχω διαβασει

    θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου

  2. #977
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Το ηλεκτρονικό τσιγάρο βλάπτει τους πνεύμονες, δείχνει νέα ελληνική μελέτη
    http://news.in.gr/science-technology...aid=1231211510
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  3. #978
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ηλεκτρονικό τσιγάρο βλάπτει τους πνεύμονες, δείχνει νέα ελληνική μελέτη
    http://news.in.gr/science-technology...aid=1231211510
    To λάθος εδώ είναι - επανειλημμένα - στην αντίληψη του ΗΤ.

    Το ΗΤ ΔΕΝ είναι μέθοδος διακοπής καπνού απλά εισδοχής νικοτίνης με "ασφαλέστερο" τρόπο από ότι το κανονικό τσιγάρο.

    Αν κάποιος θέλει να διακόψει ΔΕΝ κάνει ΗΤ, δεν κάνει "κανονικό", δεν κάνει nicotine patches, απλά κόβει μαχαίρι τη νικοτίνη και τέλος

    Επίσης, το ΗΤ ΔΕΝ είναι για περιστασιακούς καπνιστές του ενός τσιγάρου την ημέρα.

    Δυστυχώς οι εταιρείες ΗΤ έχουν κάνει τραγικά λάθη εδώ που μόλις τώρα τα διορθώνουν, σε ό,τι αφορά στην αντίληψη του τι είναι και τι κάνει το ΗΤ. Τα λεφτά βέβαια παίζουν το ρόλο τους
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #979
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    δεν διαφωνώ σε τίποτα από τα παραπάνω. Απλά είδα την είδηση και είπα να την ποστάρω στο σχετικό νήμα!
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  5. #980
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Aυτο παντως που σημειωνουν στο φορουμ του e-kapnisma.gr και με το οποιο συμφωνω καθως το βρισκω απολυτα λογικο, ειναι πως η μελετη αναφερει θεματα με το ΗΤ αλλα χωρις να το συγκρινει με το κανονικο τσιγαρο ουτε και με το μη καπνισμα. Επισης με προβληματιζει σοβαρα, σε οτι αφορα την αξιοπιστια της ερευνας, μιας και τα λεφτα ειναι οντως πολλα, το παρακατω:

    "Σύμφωνα με τα όσα τόνισε στην "Κ" η αναπληρώτρια καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αθηνών, πνευμονολόγος, διευθύντρια του Κέντρου Διακοπής Καπνίσματος στο Ευγενίδειο Θεραπευτήριο, κα Χριστίνα - Γεωργία Γκράτζιου, η διακοπή του καπνίσματος δεν είναι εύκολη διαδικασία και η θέληση και η αποφασιστικότητα εκ μέρους του καπνιστή είναι καθοριστική. Είναι ενδεικτικό ότι το 70% των καπνιστών επιθυμούν να διακόψουν το κάπνισμα, αλλά μόνο το 20% - 30% το επιχειρούν κάθε χρόνο. Από αυτούς, 3% - 5% το επιτυγχάνουν μόνοι τους χωρίς βοήθεια. Οι υπόλοιποι αδυνατούν να αντιμετωπίσουν μόνοι τους τα συμπτώματα στέρησης, που είναι: έντονη ανησυχία, κακή διάθεση, εκνευρισμός και αυξημένο αίσθημα πείνας, τα οποία συνήθως διαρκούν από μία εβδομάδα εώς ένα μήνα.

    Για όσους χρειαστούν βοήθεια υπάρχουν τα ειδικά ιατρεία διακοπής καπνίσματος, όπου κάθε καπνιστής εντάσσεται σε προσωπικά επιλεγμένο πρόγραμμα βοήθειας και απεξάρτησης από το κάπνισμα, που διαρκεί 2 - 3 μήνες με θεραπευτική αγωγή και τακτική ιατρική παρακολούθηση.

    Σύμφωνα με την κα Γκράτζιου, ο πρώτος μήνας του προγράμματος είναι ο χρόνος "κλειδί" για την επιτυχία της προσπάθειας. "Έχουμε παρατηρήσει ότι τα άτομα που σταμάτησαν τις επισκέψεις την πρώτη - δεύτερη εβδομάδα του προγράμματος, δεν είχαν μεγάλη επιτυχία στη διακοπή του καπνίσματος. Αντίθετα, τα άτομα που τηρούν τουλάχιστον τον πρώτο μήνα τακτικές επισκέψεις έχουν μεγάλο ποσοστό επιτυχίας, που ξεπερνά το 50%. Για όσους ακολουθήσουν το τρίμηνο πρόγραμμα το ποσοστό φτάνει το 80%. Ο μέσος όρος ηλικίας όσων ζητούν βοήθεια είναι 40 - 45 ετών.

    http://djf-healthylife.blogspot.gr/

    ΣΗΜΕΙΩΣΗ:
    η αναπληρώτρια καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αθηνών, πνευμονολόγος, διευθύντρια του Κέντρου Διακοπής Καπνίσματος στο Ευγενίδειο Θεραπευτήριο, κα Χριστίνα - Γεωργία Γκράτζιου και η ομαδα της ειναι αυτη που υπογραφει αυτην την τελευταια ερευνα η οποια ερχεται σε αντιθεση με μια προσφατη αλλη του ιδιου Πανεπιστημιου

    Λίγες εβδομάδες μετά την παρουσίαση ελληνικής μελέτης που έδειχνε ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν έχει βραχυπρόθεσμες επιπτώσεις στην καρδιακή λειτουργία, νέα μελέτη του Πανεπιστημίου Αθηνών προειδοποιεί ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο βλάπτει τους πνεύμονες.

  6. #981
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Δεν είναι το κατάλληλο νήμα αλλά πάντως έχω διαπιστώσει εμπειρικά από 3 γνωστούς και μανιώδεις κανπιστές πως οι φαρμακευτικές θεραπείες με ιατρική παρακολούθηση (και όχι τα σερνικοβότανα και κάτι ψυχοπαπαριές) που ακολουθούνται για πλήρη διακοπή σχέσης και εξάρτησης με νικοτίνη έχουν αποτέλεσμα.

    Αρκεί κανείς να μην κάθεται βέβαια και να περιμένει τη θεία φώτιση που θα τον απεξαρτήσει
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  7. #982
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ηλεκτρονικό τσιγάρο βλάπτει τους πνεύμονες, δείχνει νέα ελληνική μελέτη
    http://news.in.gr/science-technology...aid=1231211510
    Μάλλον σαν αντι-μελέτη μοιάζει...
    Διάβασε και αυτο το νήμα απο διπλάνο forum...
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  8. #983
    Εγγραφή
    03-11-2011
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Η ταπεινή μου γνώμη σαν χρόνια καπνιστής αλλά και χρόνια κομμένο, όλα είναι μέσα στο μυαλό, όσο το συζητάς τόσο μπερδεύεσαι, η έχεις δύναμη και το πέρνεις απόφαση, η κάθεσαι και βολοδέρνεσαι με τις χίλιες δυο εφευρέσεις που σκοπό έχουν το κέρδος, εις βάρος των αδύνατων χαρακτήρων, όλα τα υπόλοιπα είναι : σε κουβέντα να βρισκόμαστε, αυτή είναι η ωμή αλήθεια. Δεν χρειάζεσαι ούτε ηλεκτρονικό, ούτε ηλεκτρικό, ούτε χειροκίνητο που λέει ο λόγος, χρειάζεσαι να προβάλεις τον εγωισμό σου υπέρ του εαυτού σου. Τόσο απλά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από plaza Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει. Υπάρχουν τόσο εθισμένοι υπερβολικά στη νικοτίνη (εγώ π.χ.), που είναι εξαιρετικά δύσκολο να το κόψουν. Δοκίμασα τα πάντα, τσίχλες, αυτοκόλλητα, βελονισμό κλπ, αλλά δεν τα κατάφερα.

    Επρεπε να βάφω κάθε χρόνο το σπίτι, να πλένομαι 24 φορές την ημέρα, να με βρίζει ο οδοντογιατρός, να μου την πέφτουν στα μαγαζιά και άλλα πολλά δεινά. Χώρια το θέμα της υγείας.... και το σοβαρότερο φυσικά.

    Κατέληξα στο ηλ. τσιγάρο. Δεν βρωμοκοπάω πλέον και δεν ενοχλώ και τους γύρω μου. Το ζητούμενο είναι να χρησιμοποιηθεί σωστά... Να ξεκινήσεις με φιλτράκια νικοτίνης και σταδιακά να τα μειώσεις. Υπάρχουν 4 επίπεδα: φίλτρα με πολύ νικοτίνη, μεσαία, με λίγη και με καθόλου.

    Εννοείται οτι αν φτάσεις στα φίλτρα χωρίς νικοτίνη, απλά δεν έχεις πλέον την ανάγκη να καπνίσεις, οπότε το κόβεις εντελώς.

  9. #984
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    3.212
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Η μονη ασφαλης και αποδεδηγμενη μεθοδος διακοπης ειναι με ΣΤΑΔΙΑΚΗ μειωση της νικοτινης οπως και με ολες σχεδον τις εθιστικες ουσιες.

    Αυτο γινετε ειτε με υποκαταστατα νικοτινης ειτε ελλατωνωντας το ιδιο το τσιγαρο λιγο λιγο με σχεδιο παντα και χωρις παρεκτροπες.

    Φυσικα υπαρχει και το μαχαιρι αλλα εχει πολυ μικρα ποσοστα επιτυχιας.

    Τα ψυχοφαρμακα (βαρενικλινη -> http://www.sfee.gr/files/medicine/CH...013Apr2012.pdf / βουπροπιονη -> http://www.sfee.gr/files/medicine/zy..._pdf_85255.pdf ) που δινουνε στα κεντρα διακοπης ειναι αποτελεσματικα μονο οσο τα παιρνεις και εχουνε
    εως και παρα πολυ σοβαρες παρενεργιες.

    Για την διακοπη αρχικα πας σε υποκατασταση με ποιο αργο χρονο απορροφησης νικοτινης ωστε να εχεις χαμηλα σταθερα επιπεδα ολη τη μερα
    και μετα μειωνεις και την δοση της νικοτινης.

    Ο μεγαλος εθισμος στην νικοτινη δεν εχει να κανει μονο με την ουσια αλλα και με τον ρυθμο χορηγης της.
    Πχ στο καπνισμα που κανει μεγαλα pulses η συγκεντρωση στο πλασμα κανει πολυ μεγαλο εθισμο.. στα ητ/αυτοκολλητα/τσιχλες που δεν κανει μεγαλα pulses η συγκεντρωση στο πλασμα της νικοτινης
    προκαλει μικροτερο εθισμο.

    Επισης τα ηλεκτρονικα τσιγαρα δεν ειναι ολα τα ιδια ...
    Απο συσκευη σε συσκευη υπαρχουνε χαωδης διαφορες τα κινεζικα με τα φυτιλια τις κολλες τα σφουγγαρακια πολυεστερα.
    Και στα υγρα υπαρχουνε διαφορες τεραστιες... τα ετοιμα υγρα τα κινεζικα εχουνε πανω απο 15 χημικα για να κανουνε καλη γευση
    και ειναι φυσικο να αυξανουνε τις πνευμονικες αντιστασεις.
    Εγω υγρο του εμποριου αμα κανω μπορει να πνιγω αντιθετως στα υγρα που φτιαχνω χωρις εξτρα χημικα δεν υπαρχει αυτο.

    Τελος οποιος θελει να δει τι ειναι το ητ πρεπει να παει υγρα χωρις αρρωματα και ατμο μες τα αλλα ολα ειναι φολες..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mpetou : 04-09-12 στις 19:11.

  10. #985
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Πεύκη
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    1.376
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Bauedtec
    Παιδιά προσωπικά εγώ ποντάρω στο ότι το ηλ.τσιγάρο πιθανότατα είναι λιγότερο βλαβερό από το κανονικό μια και δεν εισπνέω τα προϊόντα καύσης του κανονικού τσιγάρου. Πλέον έχω σταματήσει εντελώς το κανονικό τσιγάρο μια και η γεύση του πλέον με αηδιάζει ενώ με το υγρό που φτιάχνω για το ηλεκτρονικό έχω γεύση μούρλια.

    Το άλλο καλό είναι ότι με το ηλ.τσιγάρο, όταν αρχίσεις να φτιάχνεις τα υγρά σου μόνος σου, μπορείς σταδιακά να μειώνεις την νικοτίνη έτσι ώστε να φτάσεις κάποια στιγμή στο 0 νικοτίνη και να απεξαρτήσεις τον οργανισμό σου από αυτήν.

    Πάντως αν κάποιος αμφιβάλλει για τα αρώματα, έχω διαβάσει για παιδιά που κάνουν μείγμα μόνο με ατμιστική βάση στα miligram νικοτίνης που θέλουν χωρίς να βάζουν αρώματα.

  11. #986
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GREGORY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ταπεινή μου γνώμη σαν χρόνια καπνιστής αλλά και χρόνια κομμένο, όλα είναι μέσα στο μυαλό, όσο το συζητάς τόσο μπερδεύεσαι, η έχεις δύναμη και το πέρνεις απόφαση, η κάθεσαι και βολοδέρνεσαι με τις χίλιες δυο εφευρέσεις που σκοπό έχουν το κέρδος, εις βάρος των αδύνατων χαρακτήρων, όλα τα υπόλοιπα είναι : σε κουβέντα να βρισκόμαστε, αυτή είναι η ωμή αλήθεια. Δεν χρειάζεσαι ούτε ηλεκτρονικό, ούτε ηλεκτρικό, ούτε χειροκίνητο που λέει ο λόγος, χρειάζεσαι να προβάλεις τον εγωισμό σου υπέρ του εαυτού σου. Τόσο απλά.
    συμφωνω απολυτα

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagskarm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά προσωπικά εγώ ποντάρω στο ότι το ηλ.τσιγάρο πιθανότατα είναι λιγότερο βλαβερό από το κανονικό μια και δεν εισπνέω τα προϊόντα καύσης του κανονικού τσιγάρου. Πλέον έχω σταματήσει εντελώς το κανονικό τσιγάρο μια και η γεύση του πλέον με αηδιάζει ενώ με το υγρό που φτιάχνω για το ηλεκτρονικό έχω γεύση μούρλια.

    Το άλλο καλό είναι ότι με το ηλ.τσιγάρο, όταν αρχίσεις να φτιάχνεις τα υγρά σου μόνος σου, μπορείς σταδιακά να μειώνεις την νικοτίνη έτσι ώστε να φτάσεις κάποια στιγμή στο 0 νικοτίνη και να απεξαρτήσεις τον οργανισμό σου από αυτήν.

    Πάντως αν κάποιος αμφιβάλλει για τα αρώματα, έχω διαβάσει για παιδιά που κάνουν μείγμα μόνο με ατμιστική βάση στα miligram νικοτίνης που θέλουν χωρίς να βάζουν αρώματα.
    πολυ καλα τα λες αλλα θα πρεπει αν ξερεις απο το ΗΤ και απο ΥΓΡΑ αλλιως εξαρτασαι απο τα ετοιμα που δινουν οι εταιρειες οπως FlavorArts κτλ

    εγω βεβαια ειμαι ατυχος καθως καπνιζω κανονικα τσιγαρα Rothmans ειναι ο μονος καπνος που δεν με ενοχλει στο λαιμο και στο ΗΤ δυστυχως εχω βρει μονο γευση Dark Vampure (στριφτο τσιγαρο)

    μονο στο εξωτερικο εχω βρει την γευση του Rothmans αλλα δεν εμπιστευομαι να αγορασω κατι απο καποιον που δεν τον ξερω...

  12. #987
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagskarm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά προσωπικά εγώ ποντάρω στο ότι το ηλ.τσιγάρο πιθανότατα είναι λιγότερο βλαβερό από το κανονικό μια και δεν εισπνέω τα προϊόντα καύσης του κανονικού τσιγάρου. Πλέον έχω σταματήσει εντελώς το κανονικό τσιγάρο μια και η γεύση του πλέον με αηδιάζει ενώ με το υγρό που φτιάχνω για το ηλεκτρονικό έχω γεύση μούρλια.

    Το άλλο καλό είναι ότι με το ηλ.τσιγάρο, όταν αρχίσεις να φτιάχνεις τα υγρά σου μόνος σου, μπορείς σταδιακά να μειώνεις την νικοτίνη έτσι ώστε να φτάσεις κάποια στιγμή στο 0 νικοτίνη και να απεξαρτήσεις τον οργανισμό σου από αυτήν.

    Πάντως αν κάποιος αμφιβάλλει για τα αρώματα, έχω διαβάσει για παιδιά που κάνουν μείγμα μόνο με ατμιστική βάση στα miligram νικοτίνης που θέλουν χωρίς να βάζουν αρώματα.
    Που να δείς τι χαμόγελα εμφανίζονται στον γυναικείο πληθυσμό κάπου στο 2μηνο vagskarm,όταν θα έχει φύγει μπόλικη τέφρα απο μέσα σου...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνω απολυτα

    - - - Updated - - -



    πολυ καλα τα λες αλλα θα πρεπει αν ξερεις απο το ΗΤ και απο ΥΓΡΑ αλλιως εξαρτασαι απο τα ετοιμα που δινουν οι εταιρειες οπως FlavorArts κτλ

    εγω βεβαια ειμαι ατυχος καθως καπνιζω κανονικα τσιγαρα Rothmans ειναι ο μονος καπνος που δεν με ενοχλει στο λαιμο και στο ΗΤ δυστυχως εχω βρει μονο γευση Dark Vampure (στριφτο τσιγαρο)

    μονο στο εξωτερικο εχω βρει την γευση του Rothmans αλλα δεν εμπιστευομαι να αγορασω κατι απο καποιον που δεν τον ξερω...
    Κάνε το απλό...Αγόρασε δείγματα των 5ml,πολλές εταιρίες δίνουν και τέτοια πχ Inawera και σε λίγο και Έλληνες (atmoslab)...
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  13. #988
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    εσυ καλα τα λες δυστυχως ο λαιμος μου εχει συνηθισει μονο τον καπνο του Rothmans και υγρα υπαρχουν μονο εξωτερικο αλλα δεν ξερω ποιοτητα και φυσικα τι ειναι (δεν δινει δειγμα παρα μονο τα πουλαει ο συγκεκριμενος απο αγγλια που αναφερομαι)

    εδω το εχω ψαξει και δεν υπαρχει ο μονος σχετικα απαλος που δεν με ενοχλει ειναι αυτος που εχω (γευση στριφτου τσιγαρου η πουρου)

    αλλα δεν μου αρεσουν....

    γνωσεις για να φτιαξω δικο μου υγρο δεν εχω....

    φιλος που ειχε μαγαζι δυστυχως με τις βλακειες που εκανε η εταιρεια να κοψει την χοντρικη πωληση στα καταστηματα της αναγκαστηκε και το εκλεισε...

  14. #989
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Πεύκη
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    1.376
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Bauedtec
    Η atmoslab νομίζω ετοιμάζει πακέτο από δείγματα υγρών 5ml οπότε μπορεί να δοκιμάσει κανείς και να δει ποιό του αρέσει.

    Από υγρά πάντως δεν ήξερα, έριξα πολύ διάβασμα σε φόρουμ σχετικό με το ηλ.τσιγάρο, αλλά πολύ διάβασμα για να βρω τις πληροφορίες που έπρεπε, και πήρα συμβουλές και από το κατάστημα που πήρα τα υλικά.

    Το υγρό που έχω φτιάξει είναι 6mg νικοτίνη, μια και τα τσιγάρα που κάπνιζα ήταν 4mg.

    Τώρα λογαριάστε 4mg X 35 τσιγάρα την ημέρα = 140mg ημερησίως.

    Ατμίζω γύρω στα 10ml Χ 6mg = 60mg.

    Δηλαδή πέρα από τα προϊόντα καύσης που σταμάτησαν να μπαίνουν στα πνευμόνια μου, ελάφρωσα και το κυκλοφορικό, κάτω από το μισό της νικοτίνης που έπαιρνα.

    Σιγά σιγά κατεβάζοντας την νικοτίνη (ας μην πω στο 0) αλλά στα 3mg σκεφτείτε πόσο περιορίζω την ζημιά στον εαυτό μου (σε καμμία δεν μπορούμε να ισχυριστούμε ότι κάνουμε καλό, το καλό θα το κάνουμε όταν σταματήσουμε εντελώς και το άτμισμα)

  15. #990
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    KV 50.000/5.000
    ISP
    FORTHNET circa 2006
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    14(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδια κανα καλο αρωματακι(θα ασχοληθω με DIY με βαση 100%PG ) για αγορα απο Inawera....ειμαι λατρης των καπνικων και του Desert Ship αλλα η νομπακο το 'χαλασε' και ειμαι σε απογνωση,,,εχω ακουσει καλα λογια για gold ducat και tobbaco-c.
    Επισης σκεφτομαι και για κανενα αρωματακι απο Totally Wicked.
    AMD FX-8320 | HYPER 212 EVO | 2X ARCTIC COOLING F12 PWM 120MM | CORSAIR CARBIDE 200R | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX 1600MHZ@1866 9-10-9 2X4GB | ASUS 760 GTX OC DCUII @1300/7000 | THERMALTAKE SE SMART MODULAR 630W

Σελ. 66 από 236 ΠρώτηΠρώτη ... 4656616465666768717686 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Dimmer 1-10V για ηλεκτρονικό ballast
    Από George_GPS στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-11, 16:42
  2. Software για να κοψετε το τσιγάρο !!
    Από f15 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-10, 15:08
  3. Βοήθεια για ηλεκτρονικό εξάρτημα (RS-232 adaptor)...
    Από del_ahmettt στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-10, 05:31
  4. Ερωτηματολόγιο για το Ηλεκτρονικό Εμπόριο
    Από ndan_gr στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-06, 21:27
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-06, 10:50

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας