Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.897
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8880/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Καλησπεριζω την παρεα και θα ηθελα την αποψη σας πανω σε ενα θεμα.

    Εχω παραγγειλει απο μεγαλη αλυσιδα μια gpu σε καλη για την "εποχη" τιμη στα τελη Φλεβαρη (πανω απο 9 μηνες πριν δηλαδη).Σχετικα με διαθεσιμοτητα το site ανεφερε "διαθεσιμο κατοπιν παραγγελιας" οταν εκανα την παραγγελια.

    Εκανα την παραγγελια ηλεκτρονικα,και την επομενη μερα με καλεσανε τηλεφωνικα και μου ειπανε οτι για να προχωρησει η παραγγελια απαιτειται προκαταβολη το 25% του συνολικου ποσου , το δεχτηκα και πληρωσα το ποσο. Σε ερωτηση μου ποσο χρονικο διαστημα θα παρει για να παραλαβω μου ειπανε περιπου 1,5 με 2 μηνες στην χειροτερη, λογο ελλειψης gpu στην αγορα, οκ μεχρι εδω.

    Περνανε ομως οι πρωτοι 2-3 μηνες πουθενα η Gpu και οσες φορες επικοινωνησα με δικη μου πρωτοβουλια μπας και μαθω ημερομηνια παραλαβης, μου απαντουσανε παντα οτι δεν εχουν ενημερωση απο τον προμηθευτη και δεν ξεροουνε. Καποια στιγμη ,νομιζω καπου στον Ιουνιου-Ιουλιου και αφου δεν ηξεραν να μου πουνε καποιο νωτερο σχετικο με ημερομηνια παραλαβης, ζητησα να μου επιστραφει το ποσο της προκαταβολης που εδωσα πισω γιατι δεν γινετε να εχω προκαταβαλει κατι και 4-5 μηνες μετα οχι μονο να μην εχω παραλαβει αλλα να μην γνωριζουν να μου πουνε και ποτε θα παραλαβω. Δεν φερανε αντιρρηση και μου επιστρεψανε το ποσο και με ρωτησανε εαν θελω να ακυρωθει και η παραγγελια η αν θελω να συνεχισει να υπαρχει, ζητησα να μην ακυρωθει και την αφησα ανοιχτη να τρεχει. Πλεον εχουμε φτασει Δεκεμβρη μηνα και προφανως δεν εχω παραλαβει ακομη, στην τελευταια τηλεφωνικη επικοινωνια που εγινε ξανα απο την μερια μου, μου ειπανε οτι δεν γνωριζουν ποτε θα παραλαβουνε και οτι υπαρχει ελλειψη. Επειδη ομως μου ειναι αδυνατο να πιστεψω οτι δεν εχουν παραλαβει καθολου κομματια ωστε να εξυπηρετησουν μια παραγγελια που εγινε σχεδον 10 μηνες πριν, πιστευω οτι ο λογος που δεν εχουν εξυπηρετησει την παραγγελια μου μεχρι και σημερα ειναι λογο τις ραγδαιας αυξησης των τιμων των Gpu, οι τιμες του φεβρουαριου που εκανα την παραγγελια μου εγω, δεν εχει καμια σχεση με τις σημερινες τιμες , για αυτο πιστευω δεν ολοκληρωσαν ποτε την παραγγελια και επικαλουνται εδω και 10 μηνες οτι δεν εχουν ενημερωση απο τον προμηθευτη και δεν γνωριζουν ποτε θα παραλαβουνε.

    Εχει καποιο νοημα να επευθυνθω στον συνηγορο του καταναλωτη και να κανω καταγγελια η τσαμπα κοπος?
    cpu: i7- 4790K || m/b: maximus vi extreme || ram: g.skill TridentX 16gb 2400mhz cl10 || gpu: GTX 980Τi|| cpu cooler: Custom Watercooling || hdd: Samsung 850 250GB & 2X WD 1TB Caviar Black || Psu: EVGA 1300W G2 SUPERNOVA || monitor: ASUS MG279Q 144HZ/1440P || speakers: Edifier DA5000 Pro || case: corsair 600T

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Απο την στιγμή που πήρες πίσω τα χρήματα σου, δεν βλέπω πως μπορεί να γίνει κάτι, αν τα είχες αφήσει θα μπορούσες να απαιτήσεις να τιμήσουν την παραγγελία.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.897
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8880/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο την στιγμή που πήρες πίσω τα χρήματα σου, δεν βλέπω πως μπορεί να γίνει κάτι, αν τα είχες αφήσει θα μπορούσες να απαιτήσεις να τιμήσουν την παραγγελία.
    Ναι οκ αλλα η παραγγελια ειχε γινει ηλεκρονικα με επιλογη πληρωμης αντικαταβολη ετσι και αλλιως, το οτι την επομενη μερα με καλεσανε τηλεφωνικα και απαιτησανε αυθαιρετα προκαταβολη το 25% του ποσου και αποφασισα να ζητησω τα χρηματα μου πισω μετα απο 4-5 μηνες που δεν ειχε ολοκληρωθει η παραγγελια, αυτο σημαινει οτι το καταστημα απο εκει και περα εχει δικαιωμα να αποποιείται την υποχρεωση που εχει να ολοκληρωσει την παραγγελια?
    Φυσικα επικαλουνται ελλειψη και οτι δεν ξερουν ποτε θα παραλαβουνε, αλλα πιστευω οτι το προβλημα ειναι η χαμηλη τιμη που εγινε η παραγγελια τοτε σε συγκριση με τις τωρινες και τις μετεπειτα τιμες και για αυτο δεν ολοκληρωσαν την παραγγελια και πιστευω οτι δεν θα ολοκληρωθει και ποτε.
    Δεν νομιζω οτι αν οντως θελανε δεν μπορουσανε να εξυπηρετησουνε μια παραγγελια μεσα σε 9μιση μηνες, τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω.
    Η αποψη σου ειναι οτι δεν εχει κανενα νοημα να απευθυνθω στον συνηγορο του καταναλωτη?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Panos24 : 05-12-21 στις 18:06.
    cpu: i7- 4790K || m/b: maximus vi extreme || ram: g.skill TridentX 16gb 2400mhz cl10 || gpu: GTX 980Τi|| cpu cooler: Custom Watercooling || hdd: Samsung 850 250GB & 2X WD 1TB Caviar Black || Psu: EVGA 1300W G2 SUPERNOVA || monitor: ASUS MG279Q 144HZ/1440P || speakers: Edifier DA5000 Pro || case: corsair 600T

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι οκ αλλα η παραγγελια ειχε γινει ηλεκρονικα με επιλογη πληρωμης αντικαταβολη ετσι και αλλιως, το οτι την επομενη μερα με καλεσανε τηλεφωνικα και απαιτησανε αυθαιρετα προκαταβολη το 25% του ποσου και αποφασισα να ζητησω τα χρηματα μου πισω μετα απο 4-5 μηνες που δεν ειχε ολοκληρωθει η παραγγελια, αυτο σημαινει οτι το καταστημα απο εκει και περα εχει δικαιωμα να αποποιείται την υποχρεωση που εχει να ολοκληρωσει την παραγγελια?
    Φυσικα επικαλουνται ελλειψη και οτι δεν ξερουν ποτε θα παραλαβουνε, αλλα πιστευω οτι το προβλημα ειναι η χαμηλη τιμη που εγινε η παραγγελια τοτε σε συγκριση με τις τωρινες και τις μετεπειτα τιμες και για αυτο δεν ολοκληρωσαν την παραγγελια και πιστευω οτι δεν θα ολοκληρωθει και ποτε.
    Δεν νομιζω οτι αν οντως θελανε δεν μπορουσανε να εξυπηρετησουνε μια παραγγελια μεσα σε 9μιση μηνες, τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω.
    Η αποψη σου ειναι οτι δεν εχει κανενα νοημα να απευθυνθω στον συνηγορο του καταναλωτη?
    Αν το είχες προπληρώσει και ακόμα δεν σε είχανε εξυπηρετήσει, ναι θα είχες λόγο, αν είχες αφήσει την προκαταβολή και δεν σε είχανε εξυπηρετήσει, πάλι το ίδιο.

    Για την αντικαταβολή σκέψου το πολύ απλά οτι αρκετοί κάνουν χρήση αυτής και μετά απλά δεν παραλαμβάνουν και το στέλνουν πίσω
    δεν καλύπτει η αντικαταβολή ούτε εσένα ούτε την άλλη πλευρά.
    Όταν δίνεις για κάτι προκαταβολή είναι κάτι σαν συμβόλαιο το όποιο είναι δεσμευτικό για τις δυο πλευρές, του στυλ αν εσύ επιλέξεις να μην παραλάβεις χάνεις την προκαταβολή, η άλλη άκρη είναι υποχρεωμένη να τηρήσει την παραγγελία. Απο την στιγμή που πήρες πίσω την προκαταβολή δεν υπάρχει πλέον κάποια υποχρέωση.

    Ακόμα και έτσι ο ΣτΚ απλά θα τους έστελνε ενα μήνυμα, δεν μπορεί να τους υποχρεώσει σε κάτι, τώρα όμως δεν έχει κάπου να πατήσει.

    - - - Updated - - -

    Δεν χάνεις κάτι να κάνεις μια καταγγελία στον ΣτΚ

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας