Σελ. 33 από 49 ΠρώτηΠρώτη ... 13232831323334353843 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 481-495 από 732

Θέμα: vigor 2700

  1. #481
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Μηνύματα
    444
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ς
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    2.8.3_1411301 εχει πανω...οποτε τον κλεγανε μου φαινετε θα βαλω κανα zte του provider

  2. #482
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    679
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    Path Level
    Fastpath
    Άλλαξε κανάλι για να δοκιμάσεις σε πρώτη φάση

  3. #483
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.914
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Είναι θέμα αύξησης της θερμοκρασίας πάντως. Δοκίμασε να το ψύξεις με ένα cooler pad, έτσι είχα κάνει εγώ. Επίσης δοκίμασε και στο κανάλι 4. Δεν το χρησιμοποιούν πολλοί.

  4. #484
    Παίδες καλησπέρα,
    Πρίν λίγες μέρες παρήγγειλα στό ιντερνέτ ένα vigor 2700 καί μού στείλανε τό i-call τής altectelecoms.
    Προσπαθώντας νά αναβαθμίσω τό firmware στό draytek original, ακολούθησα τίς οδηγίες στήν αρχή τού topic
    1. βρήκα τό admin password μέ τό σχετικό προγραμματάκι
    2. κατέβασα τό firmware upgrade utility 3.6.5
    3. κατέβασα τό αρχείο v2k7v_AT_a1_001.rst από τήν παράθεση τού cube8 στήν αρχή τού φόρουμ
    4. κατέβασα τό firmware v2k7v_a4_283_all
    Μέσω τής γνωστης tftp διαδικασίας προσπάθησα νά ανεβάσω στό ρούτερ τό v2k7v_AT_a1_001.rst. Τό αρχείο στάλθηκε καί περιμένοντας νά σβήσει τό λαμπάκι τού λάν, ξαφνικά όλα τά λαμπάκια του λαν γίνανε μόνιμα πορτοκαλί, καί τό adsl αναβοσβήνει. δέν τό πείραξα έως ότου βγήκε μήνυμα timeout.
    Εκτοτε δοκίμασα τό reset, τό έκλεισα, τό άνοιξα, τό άνοιξα κρατώντας πατημένο τό reset, τίποτα. Εχω χάσει επικοινωνία μέ τόν υπολογιστή.
    Καμμία ιδέα; (είναι γιά τά σκουπίδια. Ευχαριστώ εκ τών προτέρων.

  5. #485
    Εγγραφή
    23-10-2008
    Περιοχή
    ATH
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40000/5000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΡΑΓΑΝΑ
    Router
    Vodafone-H-300s
    SNR / Attn
    7(dB) / 24(dB)
    εάν στην mac address έχει το αριθμό 81 ναι ειναι για πέταμα ,αλλά θα το πας πίσω γιατί έχεις εγγύηση να πάρεις άλλο, και φυσικά θα ζητήσεις να μην ειναι από τα προβληματικά με το 81 στην mac .

  6. #486
    Εγγραφή
    19-03-2010
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrismarine Εμφάνιση μηνυμάτων
    εάν στην mac address έχει το αριθμό 81 ναι ειναι για πέταμα ,αλλά θα το πας πίσω γιατί έχεις εγγύηση να πάρεις άλλο, και φυσικά θα ζητήσεις να μην ειναι από τα προβληματικά με το 81 στην mac .
    An έχει mac 81 θα στο αλλάξουν, και είναι εντός εγγύησης, εμένα μου αλλάξαν 2 που είχαν και τα 2 mac 81

  7. #487
    Μετά τήν ερώτηση πού έκανα, ψάχνοντας στό θέμα βρήκα τήν ιστορία σχετικά μέ τό 81 στήν mac address. Τό έχω πάει πίσω καί περιμένω νά μού απαντήσουν τί θά γίνει. Ζήτησα βέβαια αντικατάσταση.... Ευχαριστώ, παρ' όλα αυτά τόν chrismarine καί τόν mobile_32 γιά τίς απαντήσεις τους. Νάστε καλά παιδιά!

  8. #488
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Μηνύματα
    444
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ς
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kage Εμφάνιση μηνυμάτων
    ανεβοκαταιβαινει το σημα του του wifi.πειρα και νεο usb wifi adapter αλλα τα ιδια...
    φταιει το chanel ή ολοκληρο το ρουτερ?!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TuRRiCaN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιες φορές το wifi νεκρώνει και χρειάζεται να κάνω restart στο vigor για να επανέλθει.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 2700 είχαν ένα θέμα με την θερμοκρασία ζεσταίνονται πολύ και παρουσιάζει πρόβλημα η λειτουργία του Wireless! Βάλτε την τελευταία έκδοση firmware 2.8.3 και εάν είναι εύκολο βάλτε το πάνω σε ένα Netbook cooler pad. Θα δείτε ότι θα βελτιωθεί η κατάσταση.
    μιας και το θυμηθηκα ας το γραψω.
    δοκιμασα αλλο adapter,αλλο chanel αλλα τελικα ειναι θεμα θερμοκρασιας που επηρεαζει την κεραια του!!!
    ενταξει και το πιρελι της ον+hol εκαιγε απο κατω αλλα σημα δεν εΠηρεαζε!!!

    Τεσπα απλα γυριστε το αναποδα ωστε οι πολλες τρυπες-εξαερισμος να ειναι προς τα πανω.(το να σκασω λεφτα για cooler+εξτρα ρευμα για μενα ειναι μλκ)
    οι υπολοιποι απλα μην το αγορασετε.να υπενθυμισω οτι δεν υποστηριζει wifi n mode

  9. #489
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.914
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Υποστηρίζει δεν υποστηρίζει Draft N, με αυτά τα χαρακτηριστικά σ' αυτή την τιμή καλύτερο ρούτερ δεν θα βρεις...

  10. #490
    Εγγραφή
    02-11-2011
    Περιοχή
    Κεφαλονιά
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Χαιρετω τη παρεα, μολις αγορασα και εγω το i-call Vigor 2700VG, καταφερα και το συνδεσα παροτι δεν εχει την επιλογη Quick Setup Wizard. Το ερωτημα μου, στην επιλογη System Maintenance δεν υπαρχει το Administrator Password αλλα το user Password, που θα βαλω τον κωδικο απο το cmd;

  11. #491
    Εγγραφή
    19-03-2010
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μια ερώτηση, το 3 κατά σειρά μόντεμ δεν έχει επιλογή απο το μενού για να μπαίνει σε tftp mode. Επίσης δεν μπαίνει σε tftp mode ούτε κρατώντας πατημένο το reset & power.
    αν πάω να περάσω το 1 αρχείο (που καταλήγει σε _a01_001.rst) για να το φλασάρω απο το μενού του μόντεμ (firmware update και επιλογή αρχείου απο τον υπολογιστή μου) θα κάνει δουλεία?

    Επίσης, στη συνέχεια για να περάσω και το 2 αρχείο που απαιτείται για το φλασάρισμα (Official F/W της Draytek) θα πρ[επει να πάω πάλι απο το μενού και firmware update όπως πρίν?

  12. #492
    Εγγραφή
    19-03-2010
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mobile_32 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερώτηση, το 3 κατά σειρά μόντεμ δεν έχει επιλογή απο το μενού για να μπαίνει σε tftp mode. Επίσης δεν μπαίνει σε tftp mode ούτε κρατώντας πατημένο το reset & power.
    αν πάω να περάσω το 1 αρχείο (που καταλήγει σε _a01_001.rst) για να το φλασάρω απο το μενού του μόντεμ (firmware update και επιλογή αρχείου απο τον υπολογιστή μου) θα κάνει δουλεία?

    Επίσης, στη συνέχεια για να περάσω και το 2 αρχείο που απαιτείται για το φλασάρισμα (Official F/W της Draytek) θα πρ[επει να πάω πάλι απο το μενού και firmware update όπως πρίν?
    Επιτέλους τα κατάφερα, δεν χρειάστηκε να κάνω κάτι για να μπει σε tftp mode, με το που ανοίγεις το modem πατάς send απο το upgrade tool και το παίρνει κανονικά (μόνο που πρέπει να γίνει γρήγορα), το ίδιο όταν πρέπει να περάσεις και το δεύτερο αρχείο.

    Πέρασα και ρυθμίσεις για viva αριθμό και όλα λειτουργούν οκ.

    Δύο θέματα μόνο:

    1) Ζεσταίνεται πάρα πολύ το εργαλείο...
    2) Με το αρχικό firmware της altec συνχρόνιζε σε πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα, με το firmware που έβαλα συγχρονίζει κανονικά όπως πριν

  13. #493
    Εγγραφή
    02-11-2011
    Περιοχή
    Κεφαλονιά
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mobile_32 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιτέλους τα κατάφερα, δεν χρειάστηκε να κάνω κάτι για να μπει σε tftp mode, με το που ανοίγεις το modem πατάς send απο το upgrade tool και το παίρνει κανονικά (μόνο που πρέπει να γίνει γρήγορα), το ίδιο όταν πρέπει να περάσεις και το δεύτερο αρχείο.

    Πέρασα και ρυθμίσεις για viva αριθμό και όλα λειτουργούν οκ.

    Δύο θέματα μόνο:

    1) Ζεσταίνεται πάρα πολύ το εργαλείο...
    2) Με το αρχικό firmware της altec συνχρόνιζε σε πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα, με το firmware που έβαλα συγχρονίζει κανονικά όπως πριν
    Για το θεμα της θερμοκρασιας εγω του εχω κολλησει με λογκο απο κατω 4 ποδια υψους 3 εκατοστα, μετα απο 7 ωρες λειτουργιας και με τον υδραργυρο στους 34 δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα, σε σχεση με το netgear που ειχα πριν νομιζω ζεσταινεται λιγωτερο τωρα.
    Η γνωμη σου ειναι να το αφησω με το μαμα firmware της altec; εχει τωρα Firmware Version 3.1.1.1 ADSL Firmware Version 121201

  14. #494
    Εγγραφή
    13-09-2005
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    καλησπέρα!
    Κάτοχος του vigor και εγώ, έσβησα και το Altec filmware, και πέρασα της Draytec
    Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Στο σπίτι μου έχω ON Telecoms και το τελευταίο official filmware που βρήκα μου έκανε προβλήματα, και διάβασα εδώ μέσα πως για ΟΝ καλύτερο είναι το 131701
    Πράγματι τα προβλήματα σταμάτησαν.

    Στο σπίτι των γονιών μου που έχουν ΟΤΕ isdn (άρα πάω σε annex-b filmware) και θέλω να τους βάλω ένα ίδιο ρουτεράκι, ποια έκδοση filmware λέτε να βάλω? Έχει κανένας καμιά εμπειρία?

  15. #495
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.914
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Δοκίμασε τα όλα εκτός από το Standard. ftp://ftp.draytek.com/Vigor2700/Firmware/V2.8.3/

Σελ. 33 από 49 ΠρώτηΠρώτη ... 13232831323334353843 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. DrayTek Vigor 2700
    Από paounof στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-09, 20:52
  2. Port forwarding σε Vigor 2700
    Από demonoula στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-08, 22:25
  3. New Firmware 2.7.3.1 Daraytek Vigor 2700
    Από sakisdsl στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-07, 12:42
  4. DrayTeK Vigor 2700 ?
    Από torix στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-07, 00:47
  5. Vigor 2700 ή 2800
    Από bfc_xxx στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-07, 11:19

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας