Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-20 από 20
  1. #16
    Το avatar του μέλους TheCondor
    TheCondor Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George_Prix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλαμε με αυτο το νημα μου εχει δεθει το στομαχι κομπος.

    Απλα με αφορμη το τελευταιο μηνυμα για το κανισακι που ειναι εγκυος, να επαναλαβω αυτο που ειπε ο φιλος ο no_logo.

    Θυλικο που ζει ελευθερο, επιβαλλεται να ειναι στειρωμενο.
    Ξερω οτι πολλοι το παιζουν ευαισθητοποιημενοι και λενε οτι δε μπορουμε να επεμβαινουμε στη φυση του ζωου και αλλα τετοια.
    Αλλα η ευαισθησια τους σταματαει εκει. Δηλαδη στο θεωρητικο σκελος του θεματος.
    Εχω διαβασει πολυ και ενημερωνω οτι τα ζωα ή πρεπει να γεννανε τουλαχιστον καθε 1-2 χρονια ή πρεπει να στειρωνονται. Αλλιως παρουσιαζουν καρκινο, πυομητρα και αλλες ασθενειες. Αυτο φυσικα το λεω για οσους εχουν ενα θηλυκο στο σπιτι και ενω δε σκοπευουν να το ζευγαρωσουν ποτε δεν το εχουν στειρωμενο. Το καλυτερο ειναι μια γεννα και μετα στειρωση.
    Για τα αδεσποτα νομιζω πως δεν θελει και πολυ αναλυση...
    Απλα καθε γεννα διαιωνιζει και μεγεθυνει το προβλημα με τα "πεταμενα" ή αδεσποτα σκυλακια, σαν αυτα που μαζεψαν ο taverniaris ο stefa_1 και πολλοι απο εμας.

    Εγω ειχα ενα μικρο σκυλακι στο σπιτι, αλλα δεν κρατηθηκα και μαζεψα ακομα δυο σκυλια για την αυλη του σπιτιου και ενα γατακι για την αποθηκη.
    Του σπιτιου ειναι μια σπανια ρατσα και το πληρωσα πανακριβα, αλλα φυσικα δεν προκειται ΠΟΤΕ ξανα να αγορασω σκυλι. ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΣΦΑΛΜΑ.
    Το αγαπαω, το λατρευω, αλλα βλεπω τα αδεσποτα στο δρομο και αισθανομαι τυψεις που εδωσα χρηματα για σκυλι και τοσα αλλα παρακαλανε για υιοθεσια.
    Εχουν τοσο εντονη την αναγκη του "αφεντικου" και το βλεμα τους το φωναζει δυνατα.Αν απλωσεις δε το χερι να τα χαιδεψεις.......
    Για αυτο με τουμπαρανε και μαζεψα μερικα.

    Τελος μια προταση προς τους διαχειριστες του forum.
    Να απαγορευονται οι αγγελιες για πωλησεις ζωων.
    Να μπει ενας κανονας οτι επιτρεπονται οι πωλησεις αψυχων και οχι εμψυχων.
    Πριν λιγες μερες ειχε βαλει καποιος μια τετοια αγγελια για να βγαλει μεροκαματακι απο ενα σκυλι και πραγματικα αισθανθηκα οτι το forum επεσε πολυ χαμηλα.
    Συγνωμη που σας κουρασα, αλλα ο καθενας εχει το ευαισθητο σημειο του.
    Το δικο μου καταλαβατε ποιο ειναι.
    Για ποιο λογο να μην πωληθει ενα κατοικιδιο?

    Αν ο πωλητης εχει κοπιασει για την γεννα και η ρατσα του σκυλου την οποια εμπορευεται βρισκεται μονο κατοπιν αγοραπωλησιας, γιατι να απαγορευτει?

    Δεν ειναι καθολου μεμπτο.

    Υπαρχουν ατομα τα οποια πουλανε μεν σκυλια, αλλα ενδιαφερονται για τα χαρακτηριστικα μιας συγκεκριμενης ρατσας, και δινουν/κανουν τα παντα για αυτην.

    Και σαφως και δεν μπορουν να τα δινουν δωρεαν, αλλα με το να τα πουλανε μη νομιζεις οτι λυνουν και το οικονομικο τους προβλημα. ( δεν μιλαω για petshop-αδες και αλλους τετοιους ).

    Το να χαριζεις κατι καμια φορα του εκμηδενιζεις και την αξια καθως θελεις να το ξεφορτωθεις αρων αρων ( δινω απλα μια αλλη ερμηνεια σε κατι το οποιο γινεται με καλη καρδια, και το επικροτω μαλιστα ), αλλα δεν σημαινει οτι και ολοι οσοι χαριζουν ειναι ετσι, οποτε ας μη το διαστρεβλωνουμε εντελως το θεμα

    Φιλικα

  2. #17
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.382
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    @TheCondor η καθε γνωμη ειναι σεβαστη.

    Απο εκει και περα, επιμενω στην αποψη, πως τιμη εχουν μονο τα αψυχα και ΠΟΤΕ τα εμψυχα.

    Μιλησες για τους εκτροφεις που εχουν εξοδα και πρεπει να τα παρουν πισω. Ε, φυσικα ετσι εχει καταληξει το συστημα. Αφου μερικοι απο αυτους πληρωνουν 3000€ γιατι βρηκαν ενα αρσενικο πρωταθλητη διαγωνισμων με χρυσα @@ που θα τους βγαλει τα τελεια κουταβια προς πωληση...
    Ολα ειναι αλυσιδα μεταξυ τους και για αυτο ειχει καταντησει επιχειρηση. Και καποιος αλλος που πληρωσε ενα σκλυλακι, οταν φτασει στη φαση να γεννησει σου λεει "εγω γιατι το πληρωσα? Ας τα πουλησω τωρα τα κουταβια σε κανεναν αλλο"

    Κατα την αποψη μου, το βασικο κριτηριο για την ιδιοκτησια σκυλου ειναι η αγαπη προς αυτο. Οποιος πουλαει σκυλι, δεν προκειται να δωσει μεγαλη βαση στην ποιοτητα του αγοραστη, αλλα μονο στην τσεπη που εχει.
    Ενω το χαρισμα, μπορει να γινει ακομα και σε εναν ανθρωπο που τον βλεπεις στο δρομο και του τρεχουν τα σαλια με το κουταβι.

    Μην ξεχασω να πω ενα τελευταιο!!!
    Το 90% των εκτροφεων που συνεργαζονται τα pet shops, ειναι κατι απατεωνες απο το Ανατολικο block που βγαζουν τα κουταβια με το τσουβαλι. Φυσικα στην προσπαθεια τους να κρατησουν την καθαροαιμια σε ολες αυτες τις σπανιες ρατσες, αλλα ταυτοχρονα να βγαλουν και ποσοτητα, βαζουν για αναπαραγωγη μεταξυ τους αδελφακια, μανα με γιο και πατερα με κορη (ως γνωστον τα ζωα δεν εχουν αναστολες σε κατι τετοια ).
    Το αποτελεσμα ειναι να βγαζουν κουταβια με ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ προβληματα λογω της αιμομιξιας.
    Για αυτο τουλαχιστον αν καποιος αποφασισει να αγορασει ενα σκυλακι, ας ειναι σιγουρος για τον εκτροφεα και ας ειναι η τιμη φιλικη. Ωστε πραγματι να ανταποκρινεται στα εξοδα της γεννας και οχι στο ποσο που λειπει στον εκτροφεα ωστε να πλουτισει.

  3. #18
    Εγγραφή
    02-01-2004
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Otenet, Forthnet, Tellas
    Path Level
    Interleaved
    Στο facebook υπάρχει group "Koukla Adespoti"
    http://www.facebook.com/home.php#/ko...despoti?ref=nf

    που ασχολείται ακριβώς με τέτοια θέματα, εγκατάληψη/κακοποίηση ζώων
    Ισως μπορούν να βοηθήσουν.
    Εγκυρη ενημέρωση για την Ομοιοπαθητική, από γιατρούς, στο http://www.homeopathy.gr

  4. #19
    Το avatar του μέλους TheCondor
    TheCondor Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George_Prix Εμφάνιση μηνυμάτων
    @TheCondor η καθε γνωμη ειναι σεβαστη.

    Απο εκει και περα, επιμενω στην αποψη, πως τιμη εχουν μονο τα αψυχα και ΠΟΤΕ τα εμψυχα.

    Μιλησες για τους εκτροφεις που εχουν εξοδα και πρεπει να τα παρουν πισω. Ε, φυσικα ετσι εχει καταληξει το συστημα. Αφου μερικοι απο αυτους πληρωνουν 3000€ γιατι βρηκαν ενα αρσενικο πρωταθλητη διαγωνισμων με χρυσα @@ που θα τους βγαλει τα τελεια κουταβια προς πωληση...
    Ολα ειναι αλυσιδα μεταξυ τους και για αυτο ειχει καταντησει επιχειρηση. Και καποιος αλλος που πληρωσε ενα σκλυλακι, οταν φτασει στη φαση να γεννησει σου λεει "εγω γιατι το πληρωσα? Ας τα πουλησω τωρα τα κουταβια σε κανεναν αλλο"

    Κατα την αποψη μου, το βασικο κριτηριο για την ιδιοκτησια σκυλου ειναι η αγαπη προς αυτο. Οποιος πουλαει σκυλι, δεν προκειται να δωσει μεγαλη βαση στην ποιοτητα του αγοραστη, αλλα μονο στην τσεπη που εχει.
    Ενω το χαρισμα, μπορει να γινει ακομα και σε εναν ανθρωπο που τον βλεπεις στο δρομο και του τρεχουν τα σαλια με το κουταβι.

    Μην ξεχασω να πω ενα τελευταιο!!!
    Το 90% των εκτροφεων που συνεργαζονται τα pet shops, ειναι κατι απατεωνες απο το Ανατολικο block που βγαζουν τα κουταβια με το τσουβαλι. Φυσικα στην προσπαθεια τους να κρατησουν την καθαροαιμια σε ολες αυτες τις σπανιες ρατσες, αλλα ταυτοχρονα να βγαλουν και ποσοτητα, βαζουν για αναπαραγωγη μεταξυ τους αδελφακια, μανα με γιο και πατερα με κορη (ως γνωστον τα ζωα δεν εχουν αναστολες σε κατι τετοια ).
    Το αποτελεσμα ειναι να βγαζουν κουταβια με ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ προβληματα λογω της αιμομιξιας.
    Για αυτο τουλαχιστον αν καποιος αποφασισει να αγορασει ενα σκυλακι, ας ειναι σιγουρος για τον εκτροφεα και ας ειναι η τιμη φιλικη. Ωστε πραγματι να ανταποκρινεται στα εξοδα της γεννας και οχι στο ποσο που λειπει στον εκτροφεα ωστε να πλουτισει.
    Σωστα τα λες πανω κατω, αλλα οι σοβαροι εκτροφεις κανουν το μεγιστο μια γεννα το χρονο, και οχι καθε χρονο.

    Απο αυτη τη γεννα τι λεφτα νομιζεις οτι βγαζουν? Μονο το φαγητο των γεννητορων να βαλεις, ουτε σε 30 χρονια δε τα παιρνουν πισω.

    Τα Pet shop αστα.. οποιος αγορασει απο εκει κατοικιδιο, ο θεος μαζι του, και στου κατοικιδιου, πραγματικα..

    Δεν υπαρχουν σπανιες ρατσες, υπαρχουν χαζοι ιδιοκτητες, που βλεπουν τα σκυλακια σα δωρο χριστουγεννων, που νομιζουν οτι φυλακες ειναι μονο τα λυκοσκυλα ( γιαυτο απτο να βρεις καλο λυκοσκυλο πλεον καλυτερα θα σουρθει αν παιξεις λοττο ) και αλλα τετοια.

    To βασικο κριτηριο για την ιδιοκτησια σκυλου, για εμενα, ειναι αν αυτος ο σκυλος κανει για εσενα. Ωστε να μπορεις να του δωσεις την αγαπη που πρεπει. Και εγω θα μπορουσα να ζευγαρωσω τον δικο μου και να βγαζω λεφτα σε καθε γεννα, αλλα ειμαι κατα αυτης της πρακτικης, και δεν προκειται να το κανω ποτε. Και εχω και οικονομικα προβληματα αρκετο καιρο τωρα, αλλα ουτε που θα το σκεφτω ποτε,οπως δεν το εχω κανει στο παρελθον.

    Αυτο που ειπες παντως, για την σωστη τιμη και τον εκτροφεα, ειναι το σημαντικοτερο Παντα και μονο απο εκτροφεα, και παντα και μονο σε λογικη τιμη, αλλιως καλυτερα ενα λουτρινο ημιαυτοματο

  5. #20
    Εγγραφή
    06-12-2005
    Περιοχή
    ΒΕΡΟΙΑ
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    πολυ καλη προσπαθεια παιδια και ευτυχως υπαρχουν ακομα ανθρωποι αναμεσα μας!!!

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7340
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-24, 12:40
  2. Χαρίζονται γατάκια
    Από kerkiss στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-09, 15:35
  3. Χαρίζονται λογαριασμοί
    Από Linus στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-09, 00:42
  4. Χαρίζονται διάφορα!
    Από Nikiforos στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-08, 10:09
  5. Χαρίζονται χαλασμένα κομμάτια
    Από marios007 στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-08, 20:33

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας