Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25
  1. #1
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Κάνω αυτο το θέμα όχι τόσο για να παραπονεθώ για τεχνικά προβλήματα που μπορεί να έχω με την Forthnet, αλλα περισσότερο για την νοοτροπία της εταιρείας, η οποία κατα την γνώμη μου αρχίζει να... ΟΤΕδίζει.

    Επι 15 μήνες ήμουν ένας (ανέλπιστα) ευχαριστημένος συνδρομητής 4net 2play. Η γραμμή μου κλείδωνε στα 18-19, κατέβαζα με την αντίστοιχη ταχύτητα, καμια αποσύνδεση, κανένα πρόβλημα με το τηλέφωνο. Ξαφνικά, πριν 2-3 μήνες, η γραμμή έπεσε στα 13-14 ενώ μετά απο λίγο καιρό έφτασε και τα 10-11, η ταχύτητα download κάποια βράδια (και χωρίς να υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο γενικότερο πρόβλημα) έπεφτε στα 100 bytes (ναι, bytes)...Ταυτόχρονα, είχα και πάρα πολλές αποσυνδέσεις.

    Επικοινωνώ μαζί τους και καταλαβαίνω αρκετά πράγματα:Καταρχάς, οι τύποι μετράνε τα τηλέφωνα που τους παίρνεις, αν πάρεις πολλά στραβώνουν (1-2 τη μέρα). Κατα δεύτερον, και μέχρι να το κοιτάξει κάποιος τεχνικός, με είχαν και δοκίμαζα πρίζες, router, υπολογιστές, σπίτια, χώρες, ηπείρους. Κάπου στις 3 μέρες αναμονής, μου ανεβάζουν το SNR στα 12 και η ταχύτητα μένει σταθερή στα 13. Παίρνω τηλ λέγοντας τους πως δεν είναι δυνατόν απο εκεί που συγχρόνιζα στα 19 ξαφνικά να πέφτω στα 13 και η μόνη λύση να είναι να κρατήσουμε την ταχυτητα εκεί. (αν είναι να το πάμε στο 1 να μείνει σταθερή για 7 ζωές) Τους ζητάω να κατέβει λίγο το SNR.

    Το επόμενο πρωί επικοινωνεί μαζί μου κάποιος απο την 4net και μου λέει (με ύφος ανθρώπου που μου κάνει χάρη που ασχολείται με τη γραμμή μου) οτι κοιτάξε να δείς, οι τεχνικοί δεν μπορούν να παίζουν με το SNR (σώπα, απασχολώ ολόκληρο team τεχνικών? Μωρέ μπράβο...) και οτι αν κατέβει πιθανότητα δεν θα ξανανέβει (απειλή). Του ζητάω να το αφήσει εκεί, να ελέγξω τη γραμμή 1-2 μέρες και αν είναι να ξαναπάρω. Την γραμμή την έβλεπα σταθερή, οπότε ζητάω να κατέβει, κάτι που έγινε. Πήγε κάπου στο 8 και συγχρονίζω τώρα σταθερά και χωρίς προβλήματα στα 15. Βλέποντας αυτό, ξαναπαίρνω πριν λίγες μέρες και ζητάω να επανέλθει το SNR στα αρχικά επίπεδα (που ηταν το 6-6,5) για να πιάνω την κανονική μου ταχύτητα, μήπως και το πρόβλημα έχει διορθωθεί (μήπως έφταιγε ο στρατηγός άνεμος ή κάποιος τέτοιος τύπος). Το παιδί που ηταν στο τηλ μου προτεινε να μείνει εκεί και εγώ είπα να μην πάρω το ρίσκο να απασχολήσω το team που λέγαμε.

    Με λίγα λόγια: συγχρόνιζα 15 μήνες στα 18. Πέφτω ξαφνικά στα 14 και στα 11, απο την πλευρά μου και απο τον εξοπλισμό μου δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα (ούτε μετακινήθηκε το σπίτι να πάει πιο μακρυά απο το dslam, δεν μένω σε τροχοβίλα), και η μόνη λύση που έχει η 4net (μέσα απο τσατίλες και ψιλοαπειλές) είναι να μείνει στα 14-15. Το θέμα δεν είναι τα 3-4mbps λιγότερα, αλλα η λογική/τακτική τους. Όποτε υπάρχει κάποιο πρόβλημα δεν ψάχνουμε να δούμε τι συμβαίνει, απλώς ρίχνουμε τις ταχύτητες, το παίζουμε κουρασμένοι και οτι κάνουμε χάρη. Και δεν δεν βλέπουν κάτι άλλο που να μπορούν να κάνουν (και αφού όπως είπα απο εμένα δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα), τι θα συμβεί αύριο-μεθαύριο αν η γραμμή μου αρχίσει πάλι να αποσυνδέεται, πέσει η ταχύτητα κτλ? Θα ρίξουμε κι άλλο την ταχύτητα? Μήπως απλώς να μου αποσυνδεσουν το τηλέφωνο και το Internet (να ξεκουραστεί και το team) αλλα να συνεχίσω να πληρώνω το πάγιο? Αφού έτσι κι αλλιώς, το τι προσφέρουν μάλλον δεν τους πολυαπασχολεί, μόνο το τι κερδίζουν...

    Ας κάτσουν επιτέλους να φτιάξουν μια υποδομή της προκοπής αντί να προσπαθούν να δουλέψουν με ψέματα...

    Προσωπικά, μετά το τέλος του καλοκαιριού (για να μην μπλέκω τώρα) θα αποχωρήσω απο την Forthnet. και το πελατολόγιο της προς άλλες εταιρείες, κάπως πιο "φιλικές" και εξυπηρετικές προς τον πελάτη που τους τα σκάει (αν υπάρχουν τέτοιες).

    ΥΓ: Στην αρχή είπα οτι αρχίζει να ΟΤΕδίζει γιατι δεν θα ξεχάσω ποτέ τους τεχνικούς του ΟΤΕ που δεν είχα Internet για 4-5 μέρες, ρίχναν το πρόβλημα στο οτι στην περιοχή μου υπάρχουν πολλά μαγαζιά(!) (μπαγατσάδικα, πατσατζίδικα, τακουνάδες) και οτι δεν μπορούν να γίνουν πολλά (άσε που μου κάναν και χάρη που ασχολήθηκαν).

  2. #2
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Υπομονή.
    Τα ίδια γίνονται και με τους άλλους.
    Το βασικό είναι να δουλεύεις χωρίς προβλήματα και να μην τους χρειαστείς ποτέ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefkon : 24-06-09 στις 17:33.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο θέμα του συγχρονισμού μπορεί να παίζουν πάαααρα πολλά ρόλο.
    Από μια φθορά του καλωδίου που έρχεται στο σπίτι σου, από κάποια παρεμβολή μετασχηματιστή της ΔΕΗ(το έχει δει να συμβαίνει), από φθορά του router σου, ως το πιο απλό και συνηθισμένο crosstalk, που συμβαίνει όταν μπουν πολλοί συνδρομητές Adsl σε μια περιοχή και η μια γραμμή επηρεάζει την άλλη και ρίχνει τον συγχρονισμό της.

    Δεν μας ανεβάζεις τα στατιστικά της σύνδεσης σου ?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  4. #4
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Φυσικά, πολύ ευχαρίστως:

    SNR margin (dB): 8.3 12.5
    Attenuation (dB): 17.0 7.1
    Output power (dBm): 12.4 18.7
    Attainable rate (Kbps): 17148 1157
    Rate (Kbps): 15065 1021
    MSGc (number of bytes in overhead channel message): 55 13
    B (number of bytes in Mux Data Frame): 248 13
    M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame): 1 16
    T (Mux Data Frames over sync bytes): 2 8
    R (number of check bytes in FEC Data Frame): 6 16
    S (ratio of FEC over PMD Data Frame length): 0.5278 6.9565
    L (number of bits in PMD Data Frame): 3865 276
    D (interleaver depth): 64 8
    Delay (msec): 8 13

    Η πρώτη τιμή είναι το downstream η δεύτερη το upstream.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν πιάνεις 15 σταθερά με SNR 8.3 μια χαρά είσαι.
    Αν το πρόβλημα είναι η ταχύτητα download, αυτό είναι κάτι που απασχολεί τους συνδρομητές Forthnet εδώ και μήνες με αυξομειώσεις.

    Δοκίμασε την γραμμή σου χωρίς κάποια συσκευή τηλεφώνου, αφήνοντας μόνο το router.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  6. #6
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το έχω δοκιμάσει και αυτό. Έχω δοκιμάσει και σε διαφορετικές πρίζες (3 στον αριθμό) και με διαφορετικά router. Επίσης, άλλαξα και καλώδια.

    Δηλαδή, θα πρότεινες να ζητήσω τελικά να κατέβει κι άλλο το SNR (κάπου στο 6) ή θα υπάρχουν και πάλι προβλήματα με αποσυνδέσεις? Γιατί στα 14-15 είχε πέσει η γραμμή μόνη της όταν είχε ξεκινήσε το πρόβλημα, αλλα τότε μου παρουσίαζε πολλές αποσυνδεσεις και γενικά αστάθεια. Τώρα που είναι στα 15 αφού πρώτα το είχαμε φτάσει στο 11, το βλέπω πολύ σταθερό (download απο Apple με 1,4mb)

    Γενικώς, όπως είπα και στο αρχικό μήνυμα, εμένα αυτο που με χάλασε πάρα πολύ ηταν η στάση τους. Το οτι "θα το ρίξουμε τόσο μέχρι να μείνει σταθερό, το που οφείλεται το πρόβλημα δεν μας πολυαπασχολεί". Είναι σαν να σου λένε "αυτό είναι και αν σου αρέσει. Και μην μας πρίζεις και πολύ". Δεν νοιώθουν καμια ευθύνη προς τον πελάτη πια..

  7. #7
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο ζήτημα της συμπεριφοράς, είναι που θα πέσεις...
    ποιό router έχεις επάνω τώρα ?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  8. #8
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Έχω ένα USR 9108 αναβαθμισμένο στο τελευταίο firmware. Το χρησιμοποιώ εδώ και 2+ χρόνια χωρίς; κανένα πρόβλημα. Μετά απο όλο αυτό που δημιουργήθηκε, δοκίμασα και με αυτο της Forthnet (ένα Siemens CL110 νομίζω) χωρίς να υπάρξει καμια αλλαγή (προς τα πάνω ή προς τα κάτω).

  9. #9
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όποτε μπορέσεις βάλε το Siemens επάνω(γιατί δεν ξέρω αν το 9108 το υποστηρίζει), μπες σε telnet και δώσε την εντολή
    Κώδικας:
    adsl configure --snr 80
    θα ρίξει το SNR στο 6, παρακολούθησε το και αν η γραμμή είναι σταθερή, ζήτησε να στο κατεβάσουν από την Forthnet.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  10. #10
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Χμμ,δοκιμάζω μέσω του telnet client των Vista αλλα δεν μου αναγνωρίζει την εντολή.

  11. #11
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο 9108 ?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  12. #12
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    OK, το κατάφερα με το Siemens. Το SNR έπεσε στο 6,9 και η ταχύτητα ανέβηκε στα 15500 περίπου. Πολύ μικρή η διαφορά δηλαδή. Άρα να φανταστώ πως για κάποιον δικό της λόγο η γραμμή δεν σηκώνει πια τα 18άρια που είχα κάποτε?

  13. #13
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν με SNR ~6 φτάνει τόσο, ναι μέχρι εκεί σηκώνει πλέον, το crosstalk (από πολλές γραμμές ADSL στην περιοχή) είναι ο βασικότερος ένοχος.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  14. #14
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Μάλιστα. Δεν πειράζει. Thanx πάντως!

    Και κάτι τελευταίο: εάν αλλάξω εταιρεία (σκέφτομαι για Net One) το πρόβλημα θα διορθωθεί? Δλδ έχει σχέση με την Forthnet ή σε όποια εταιρεία και αν πάω θα είναι το ίδιο (και είναι της περιοχής)?

  15. #15
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γενικά θα είναι το ίδιο, μιας και όλες χρησιμοποιούν το ίδιο καλώδιο προς το σπίτι σου.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-09, 05:26
  2. μετα απο 2 μηνες linux
    Από kriti στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-08, 22:27
  3. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-07, 11:13
  4. Μετα απο μηνες ταλαιπωριας...
    Από k_gerax στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-06, 14:16
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-04, 15:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας