Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 51
  1. #1
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παιδιά,
    Από τότε που έβαλα dsl έχω πρόβλημα με τα e-mail μου που στέλνω Αμερική. Η εταιρία Comcast.net δεν επιτρέπει τα μέιλ μου να φτάσουν σε πελάτη της, διότι μπλοκάρει την IP address μου με την αιτιολογία ότι είναι blacklisted!
    Αυτό, πώς διορθώνεται; Μπορώ να κάνω κάποια ρύθμιση από τον υπολογιστή μου ή να πάρω την Otenet και να τους βρίσω;


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

  2. #2
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    USR 9108
    Δυναμική IP έχεις φαντάζομαι.. δύσκολα τα πράγματα!

    Αν και εφόσον το έχεις δοκιμάσει αρκετές φορές (ήτοι με διαφορετικές IP) σημαίνει οτι έχουν μπλοκάρει όλο το IP range της Otenet.

    Πάρε ένα demo από κάποιον άλλο provider και δες αν από αυτόν μπορείς.

    ή να πάρω την Otenet και να τους βρίσω;
    H Otenet που ακριβώς φταίει για να την πάρεις και να τους βρίσεις; Βρήκαμε την καραμέλα, για όλα φταίει ο ΟΤΕ, η Οτενετ, η ΗΟΛ, η Βιβόντι, η...η...η..

    Την εταιρία του ε-μαιλ να πάρεις να βρίσεις που έχει μπλοκάρει ολόκληρο range ISP.


    Αν έχεις στατική, απλά ζήτα τους να στην ξεμπανάρουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από augerinos
    Αν και εφόσον το έχεις δοκιμάσει αρκετές φορές (ήτοι με διαφορετικές IP) σημαίνει οτι έχουν μπλοκάρει όλο το IP range της Otenet.
    Λοιπόν, ανήκω (ακόμη) στους άσχετους. Δεν έχω αλλάξει IP, κι αυτό ρώτησα: πώς το κάνω; από πού;
    Την εταιρία του ε-μαιλ να πάρεις να βρίσεις που έχει μπλοκάρει ολόκληρο range ISP.
    Τους έχω ζητήσει μέσω μέιλ να την ξεμπλοκάρουν, αλλά λένε ότι δεν τη βρίσκουν στη λίστα τους...
    Αν έχεις στατική, απλά ζήτα τους να στην ξεμπανάρουν.
    Από πού διαπιστώνουμε τα περί στατικής ή όχι; Το μόντεμ είναι ένα Thomson Speedtouch 530...


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

  4. #4
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ πάντως με ανάλογο πρόβλημα, είπα στον Αμερικάνο παραλήπτη του email να επικοινωνήσει αυτός με την εταιρεία του (RoadRunner) και να τους ξεχέσει.
    Το έκανε και ανοίξανε το ip range της Sparknet
    Την κίνηση πρέπει να την κάνει η Comcast.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  5. #5
    Το avatar του μέλους xlimitzouras
    xlimitzouras Guest
    prin kairo eixa ip 147.*.*.** alla sti synexeia moy vgike ena eikonidio poy moy elege pos enas user me ip 62.1.**.*** katektise to systima moy kai exei steilei 14 gb.
    εξακουλουτηω να εχω ιρ 62,1,**,***. διλαδι εχει αλλακσει το ιρ μου????

  6. #6
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.675
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bhaal
    Λοιπόν, ανήκω (ακόμη) στους άσχετους. Δεν έχω αλλάξει IP, κι αυτό ρώτησα: πώς το κάνω; από πού;

    Τους έχω ζητήσει μέσω μέιλ να την ξεμπλοκάρουν, αλλά λένε ότι δεν τη βρίσκουν στη λίστα τους...

    Από πού διαπιστώνουμε τα περί στατικής ή όχι; Το μόντεμ είναι ένα Thomson Speedtouch 530...
    Δεν χρειάζετε και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για να αλλάξεις την IP σου αφού αυτή σου αποδίδεται από την otenet. Έαν έχεις δυναμική κάθε φορά που ενεργοποιείται η συνδεσή σου παίρνεις μια τυχαία από αυτές που διαθέτει η otenet.

    Έαν δεν ξέρεις εάν έχεις στατική ή δυναμικη IP τότε μάλλον έχεις δυναμική αφού την στατική πρέπει να την ζητήσεις συγκεκριμένα, κοστίζει και περισσότερο.

  7. #7
    Το avatar του μέλους gfx3d
    gfx3d Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bhaal
    Παιδιά,
    Από τότε που έβαλα dsl έχω πρόβλημα με τα e-mail μου που στέλνω Αμερική. Η εταιρία Comcast.net δεν επιτρέπει τα μέιλ μου να φτάσουν σε πελάτη της, διότι μπλοκάρει την IP address μου με την αιτιολογία ότι είναι blacklisted!
    Αυτό, πώς διορθώνεται; Μπορώ να κάνω κάποια ρύθμιση από τον υπολογιστή μου ή να πάρω την Otenet και να τους βρίσω;
    Δεν μπλοκάρει την δική σου IP address, αλλά του ISP μέσω του οποίου στέλνεις e-mails, τον SMTP server δηλαδή.
    Μου έτυχε κι εμένα παλαιότερα. Εκανα το εξής :
    Ενα account στο yahoo.gr (αν δεν έχεις ήδη), ενεργοποίηση από το yahoo της αποστολής/λήψης με POP/SMTP και στη συνέχεια, στο account που ήδη χρησιμοποιείς από τον mail client που έχεις (π.χ. Outlook) απλώς άλλαξε τον SMTP server και τα σχετικά στοιχεία, με αυτά του YAHOO.
    Ετσι, αν για παράδειγμα ο ISP σου είναι η OTENET, εσύ θα στέλνεις μέσω YAHOO αλλά θα παραλαμβάνεις βεβαίως μέσω OTENET. Δεν νομίζω να έχουν και το YAHOO σε black list.

  8. #8
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Δημήτρης
    Δεν μπλοκάρει την δική σου IP address, αλλά του ISP μέσω του οποίου στέλνεις e-mails, τον SMTP server δηλαδή.
    Μου έτυχε κι εμένα παλαιότερα. Εκανα το εξής :
    Ενα account στο yahoo.gr (αν δεν έχεις ήδη), ενεργοποίηση από το yahoo της αποστολής/λήψης με POP/SMTP και στη συνέχεια, στο account που ήδη χρησιμοποιείς από τον mail client που έχεις (π.χ. Outlook) απλώς άλλαξε τον SMTP server και τα σχετικά στοιχεία, με αυτά του YAHOO.
    Ετσι, αν για παράδειγμα ο ISP σου είναι η OTENET, εσύ θα στέλνεις μέσω YAHOO αλλά θα παραλαμβάνεις βεβαίως μέσω OTENET. Δεν νομίζω να έχουν και το YAHOO σε black list.
    Πάντως επιμένω ότι η λύση είναι να διαμαρτυρηθεί έντονα στην Comcast. Είναι απαράδεκτο να κάνουν blacklist ολόκληρα ip ranges έτσι.
    Αν και το παραπάνω θα λύσει το πρόβλημα ποιός του λέει ότι αύριο δε θα κάνουν blacklist όλα τα δυναμικά ip των ADSL συνδέσεων π.χ.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Οταν ειχα dial up ειχα αντιμετωπισει και γω παρομοιο προβλημα.Δεν εφευγε κανενα mail .
    Σε επικοινωνια με την otenet μου ειπαν οτι πιθανοτατα την ip μου την ειχε πριν απο εμενα καποιος που εστελνε spam mail και τωρα εχει μπλοκαρει απο απο καποιον διεθνη οργανισμο (δεν θυμαμαι το ονομα) ο οποιος ελεγχει γενικα την κινηση των mail.
    Το μπλοκαρισμα κραταει περιπου 48 ωρες . Η λυση ειναι ή να στειλεις μεσω yahoo κλπ ή να κανεις 2-3 συνδεσεις- επανασυδεσεις μεχρι να παρεις ip εκτος μπλοκαρισμενης περιοχης.
    Παραπλευρες απωλεις απο τα spam.
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

  10. #10
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    η λύση είναι μέσα σε αυτό που λέει ο maik 49 Οποιος θυμάται το όνομα ή την σελιδα του οργανισμού που ενημερωνει την λίστα με τις μπλοκαρισμένες διευθυνσεις ας το ποστάρει εδώ. Μόνο με επικοινωνία με αυτόν τον οργανισμό μπορείς να λύσεις το πρόβλημα.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo
    η λύση είναι μέσα σε αυτό που λέει ο maik 49 Οποιος θυμάται το όνομα ή την σελιδα του οργανισμού που ενημερωνει την λίστα με τις μπλοκαρισμένες διευθυνσεις ας το ποστάρει εδώ. Μόνο με επικοινωνία με αυτόν τον οργανισμό μπορείς να λύσεις το πρόβλημα.
    Δυστυχώς δεν είναι ένας!!!
    Μια λίστα που δεν τους έχει όλους υπάρχει εδώ
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  12. #12
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap
    Δυστυχώς δεν είναι ένας!!!
    Μια λίστα που δεν τους έχει όλους υπάρχει εδώ
    Μα ολοι αυτοι εχουν δικαωμα να μπλοκαρουν;; Δεν υπαρχει καποιος να τους συντονιζει ή να τους ελεγχει;;
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

  13. #13
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maik49
    Μα ολοι αυτοι εχουν δικαωμα να μπλοκαρουν;; Δεν υπαρχει καποιος να τους συντονιζει ή να τους ελεγχει;;
    Δεν είναι θέμα δικαιώματος.
    Όλοι αυτοί κρατάνε μια online βάση δεδομένων στην οποία δίνουν πρόσβαση σε mail servers είτε δωρεάν είτε με πληρωμή.
    Έτσι εγώ που θέλω να περιορίσω τα spam που φθάνουν στον server μου κατεβάζω (και κάνω update) μια λίστα με IPs τα οποία ο πάροχος του blacklist διαθέτει. Ο Mail server μου μετά αρνείται τις συνδέσεις από αυτά τα ip.

    Το ζήτημα είναι πως ο πάροχος επιλέγει τα ip και *κυρίως* πόσο άσχετος είναι ο administrator που διαχειρίζεται αυτή τη "διασύνδεση".
    Το τελευταίο το αναφέρω γιατί όπως τα προγράμματα που μπλοκάρουν ip για τα p2p (π.χ. peerguardian) έτσι και αυτές οι λίστες έχουν διαφορετικά επίπεδα μπλοκαρίσματος. Προφανώς ο admin της Comcast επέλεξε να μπλοκάρονται και όλες οι διευθύνσεις dial-up π.χ. από Ελλάδα.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  14. #14
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap
    Δεν είναι θέμα δικαιώματος.
    Όλοι αυτοί κρατάνε μια online βάση δεδομένων στην οποία δίνουν πρόσβαση σε mail servers είτε δωρεάν είτε με πληρωμή.
    Έτσι εγώ που θέλω να περιορίσω τα spam που φθάνουν στον server μου κατεβάζω (και κάνω update) μια λίστα με IPs τα οποία ο πάροχος του blacklist διαθέτει. Ο Mail server μου μετά αρνείται τις συνδέσεις από αυτά τα ip.

    Το ζήτημα είναι πως ο πάροχος επιλέγει τα ip και *κυρίως* πόσο άσχετος είναι ο administrator που διαχειρίζεται αυτή τη "διασύνδεση".
    Το τελευταίο το αναφέρω γιατί όπως τα προγράμματα που μπλοκάρουν ip για τα p2p (π.χ. peerguardian) έτσι και αυτές οι λίστες έχουν διαφορετικά επίπεδα μπλοκαρίσματος. Προφανώς ο admin της Comcast επέλεξε να μπλοκάρονται και όλες οι διευθύνσεις dial-up π.χ. από Ελλάδα.
    Μισο λεπτο για να καταλαβω. Αυτοι οι κατοχοι των blacklist πως οριζουν τις λιστες τους;;
    Εχουν στοιχεια για το mail που διακινειται παγκοσμια ,ωστε να αποφασισουν ποια ειναι spam και ποια οχι; Και αν εχουν τετοια στοιχεια θεωρητικα δεν θα πρεπει να τα παιρνουν απο καποια "επισημη" πηγη;; Απο καποιον δηλαδη μοναδικο που τα εχει και τα μοιραζει;; Η απλα παιρνουν στοιχεια απο τους ανα τον κοσμο isp και τα επεξεργαζονται;;
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

  15. #15
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maik49
    Μισο λεπτο για να καταλαβω. Αυτοι οι κατοχοι των blacklist πως οριζουν τις λιστες τους;;
    Εχουν στοιχεια για το mail που διακινειται παγκοσμια ,ωστε να αποφασισουν ποια ειναι spam και ποια οχι; Και αν εχουν τετοια στοιχεια θεωρητικα δεν θα πρεπει να τα παιρνουν απο καποια "επισημη" πηγη;; Απο καποιον δηλαδη μοναδικο που τα εχει και τα μοιραζει;; Η απλα παιρνουν στοιχεια απο τους ανα τον κοσμο isp και τα επεξεργαζονται;;
    Ναι και όχι.
    Δεν υπάρχουν επίσημα ανά τον κόσμο στοιχεία.
    Μερικοί τα παίρνουν από το feedback μεγάλων mail server.
    Αναρωτιέμαι μήπως έχουν και συνεργασία με antispam modules για servers.
    Πάντως δεν υπάρχουν επίσημα στοιχεία, ούτε μια επίσημη πηγή. Άλλωστε δε θα μπορούσε να γίνει τέτοιο πράγμα.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ip Address
    Από Stavros_mini στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-08, 22:32
  2. Πρόβλημα με μπλοκαρισμένη διεύθυνση... PLS Help!
    Από Isovitisgr στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-08, 17:19
  3. IP address
    Από ZRX στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-08, 22:15
  4. Μπλοκαρισμενη COM1 port ???
    Από krals στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-05, 19:19

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας