Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    26-07-2007
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    Καλημέρα,

    Θέλω να κατασταλάξω στη δομή & την εμφάνιση επαγγελματική κάρτας και επειδή σκοπεύω να παραγγείλω μεγάλη ποσότητα θέλω να κλείσω σίγουρα κάποια θέματα:

    1. Υπάρχουν πάροχοι email οι οποίοι να μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε επαγγελματικές κάρτες και να παρέχουν ταυτόχρονα Αποστολή/Λήψη και με το MS Outlook ?

    Το email που έχω τώρα και είναι στο @yahoo.gr, θα το χαρακτήριζα τουλάχιστον ως άστοχο να χρησιμοποιηθεί σε επαγγλεματική κάρτα.

    2. όσον αφορά την εμφάνιση της κάρτας, ποια είναι η ενδεδειγμένη ποιότητα χαρτιού: ματ, γυαλιστερό ή κάτι άλλο?

    Χρειάζεται να ληφθεί υπόψη και κάτι άλλο όσον αφορά την κάρτα, π.χ. διαστάσεις, πάχος κτλ?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    1. Βάλε gmail.com . Πάντως yahoo που χρησιμοποιώ καμια 10αρια χρονια, προβλημα δεν ειχα ποτέ.
    2. Τι δουλειά κανεις; Γυαλιστερο 300gr velvet ειναι το στανταρ. Μπορεις να κανεις και πλαστικοποιηση για περισσοτερη αντοχή.
    διαστασεις 9χ5cm ειναι επισης το στανταρ.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-01-2004
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Otenet, Forthnet, Tellas
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπικά δεν μου αρέσει η ιδέα του email στην επαγγελματική κάρτα.

    Για διάφορους λόγους προτιμώ (και χρησιμοποιώ) στην κάρτα μου προσωπική ιστοσελίδα, δηλαδή "www.onoma.gr" και από το site βρίσκουν το email εφόσον το χρειαστούν.

    Κοστίζει ελάχιστα λεφτά το μήνα το hosting πλέον, το βρίσκω πιο επαγγελματικό και διαρκεί στο χρόνο (δεν κινδυνεύεις να στο ακυρώσει κάποιος, ή να έχεις προβλήματα χωρίς support, εκτός κι αν πληρώνεις και για plus account στο yahoo ή gmail. Αυτά έχουν συμβεί, άμα τύχει σε εσένα την πάτησες... ).
    Εγκυρη ενημέρωση για την Ομοιοπαθητική, από γιατρούς, στο http://www.homeopathy.gr

  4. #4
    Εγγραφή
    10-02-2009
    Περιοχή
    Germany
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    342
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    O2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BeholderX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για διάφορους λόγους προτιμώ (και χρησιμοποιώ) στην κάρτα μου προσωπική ιστοσελίδα, δηλαδή "www.onoma.gr" και από το site βρίσκουν το email εφόσον το χρειαστούν.
    είχα κάνει το ίδιο πρίν μερικά χρόνια, όσπου μια μέρα ένας πελάτης μου είπαι "μα σου έχω στείλει τόσα εμαιλ στο "www.onomamou.com" αλλά δεν μου έχεις απαντήσει ποτε!!!

  5. #5
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stockas Εμφάνιση μηνυμάτων


    είχα κάνει το ίδιο πρίν μερικά χρόνια, όσπου μια μέρα ένας πελάτης μου είπαι "μα σου έχω στείλει τόσα εμαιλ στο "www.onomamou.com" αλλά δεν μου έχεις απαντήσει ποτε!!!
    πόσες φορές το εχω ακουσει αυτό το πράγμα.
    πολλοί νομίζανε οτι η καρτα μου δεν ειχε email επειδη δεν ειχε "Emαil:" πριν τη διευθυνση (κατά το Τηλ.: ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ)

  6. #6
    Εγγραφή
    26-07-2007
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    @ prodromosfan

    1. To gmail μου παρέχει τη δυνατότητα "Αποστολή / Λήψη email στο Outlook"? Και αν ναι, έχεις κάποια ιδέα ποιες ρυθμίσεις χρειάζονται για να επιτευχθεί αυτό?

    Και εγώ το yahoo καμία δεκαριά χρόνια το έχω, απλώς πιστεύω ότι δεν έχει το ύφος που θα ήθελα να να φαίνεται. Έχω την αίσθηση ότι το yahoo το έχουν κυρίως πιτσιρικάδες (όταν το απεκτησα ήμουν πιτσιρικάς) για να μπαίνουν σε chat rooms

    2. Δουλεύω ως χρηματοοικονομικός σύμβουλος. Τι εννοείς όταν λες "300gr velvet"? Kαι ποιες άλλες επιλογές υπάρχουν?

  7. #7
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Amateur Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ prodromosfan

    1. To gmail μου παρέχει τη δυνατότητα "Αποστολή / Λήψη email στο Outlook"? Και αν ναι, έχεις κάποια ιδέα ποιες ρυθμίσεις χρειάζονται για να επιτευχθεί αυτό?

    2. Δουλεύω ως χρηματοοικονομικός σύμβουλος. Τι εννοείς όταν λες "300gr velvet"? Kαι ποιες άλλες επιλογές υπάρχουν?
    1. http://office.microsoft.com/el-gr/ou...488981032.aspx
    http://mail.google.com/support/bin/topic.py?topic=12913
    έχει επιλογές για οποιο προγραμμα αλληλογραφιας χρησιμοποιείς.

    2. είναι το πιο απλό χαρτι που μπορεις να βάλεις.
    Πηγαινε σε κάποιο μαγαζί που ασχολειται με καρτες, ζητα τους να σου φτιαξουν μια μακετα (κοστιζει συνηθως) και ζητα να δεις και καποια δειγματα χαρτιού. Εφόσον σου αρεσει το στησιμο που εχουν κάνει και τα χρωματα που εχουν βαλει, μπορεις να επιλεξεις και τοτε το χαρτι που θες.

    Απλά προσεχε στο μαγαζι που θα πας να ειναι σχετικοί γιατι εχει πηξει ο τοπος με τον καθε άσχετο.

  8. #8
    Εγγραφή
    26-07-2007
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    @ prodromosfan

    Άψογος

    Ευχαριστώ για το χρόνο σου και τις χρήσιμες πληροφορίες.

  9. #9
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    Σε γενικές γραμμές με μεγάλες εταιρίες που έχω μιλήσει μπορώ να σου πω ότι σε βλέπουν με λιγάκι καλύτερο μάτι αν το email σου είναι onoma@to-domain-sou.gr και όχι από κάποιο free mail. Τώρα το αν είναι σωστό αυτό είναι άλλου παπά Ευαγγέλιο.

  10. #10
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexandrozz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε γενικές γραμμές με μεγάλες εταιρίες που έχω μιλήσει μπορώ να σου πω ότι σε βλέπουν με λιγάκι καλύτερο μάτι αν το email σου είναι onoma@to-domain-sou.gr και όχι από κάποιο free mail. Τώρα το αν είναι σωστό αυτό είναι άλλου παπά Ευαγγέλιο.
    και αν πληκτρολογισουν www.to-domain-sou.gr και δεν εχει σελίδα ή λέει "υπο κατασκευή", ειναι καλύτερο;

    προσωπικά εχω yahoo mail εδω και ποσα χρόνια, τα τελευταία 3 μαλιστα ειναι pro (25$ το χρόνο) όταν πριν απο 5 χρόνια εκανα domain εκτος απο το site εβαλα όλα τα email info@to-domain-mou.gr να ανακατευθύνονται στο yahoo.
    Ουτε webmail στο domain ρυθμισα ουε τιποτα.
    Ασε που τη λέξη yahoo ή gmail ή hotmail.com την ακουει ο αλλος πιο καλά απο τηλέφωνο οταν τη δινεις και ξερει το yahoo/hotmail/gmail αντι να μπερδεύεται.

  11. #11
    Εγγραφή
    07-03-2008
    Περιοχή
    Ιεράπετρα
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    383
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/320
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
    Router
    speedtouch
    SNR / Attn
    32(dB) / 21(dB)
    Έτσι που έχουμε γίνει πιστεύω ότι πολλοί θεωρούν τα gmail,yahoo κλπ μέιλ που δεν αντιπροσωπεύουν κάποια σοβαρή εταιρία.
    Πιστεύω ότι το καλύτερο είναι τύπου info@onoma_etairias.gr ή com να κάνεις με εξωτερικό.
    Το χόστιν δεν έχει και μεγάλο κόστος ούτε το ντομέιν πλέον.
    Το να σηκώσεις και την σελίδα της εταιρίας (για να φύγει το under construction) είναι πλέον εύκολο και απλό με τόσα προγράμματα που κυκλοφορούν.
    Δεν χρειάζεται να είσαι επαγγελματίας του είδους αν δεν την θες για να σου μαζεύει πελάτες αν και αυτό αργότερα το κάνεις.
    Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πώς δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει

  12. #12
    Εγγραφή
    12-03-2003
    Περιοχή
    Aθηνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Μιας ειμαι στον χώρο των γραφικών τεχνων κ.λ.π θα σε συμβούλευα τα εξής:
    Αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας να προσέξεις την εταιρική σου ταυτότητα.
    Χρησιμοποίησε δικό σου domain για e-mail (25€ το domain για 2 χρόνια και άλλα τόσα € για ετήσια φιλοξενία)
    Ανέπτυξε ένα blog ή μια απλή παρουσίαση των υπηρεσιών που προσφέρεις (μπορείς και μόνος σου με online site/blogbuilder χωρίς πολλές γνώσεις)
    Βρες ένα γραφίστα να σου σχεδιάσει την κάρτα.
    Για την εκτύπωση τώρα θεωρω πλεον ελάχιστο την ματ πλαστικοποίηση σε velvet χαρτί ή καποιο "ειδικό" μπορείς να δεις δειγματα στον γραφίστα.
    Α και επειδή αναφέρθηκε το 9χ5 δεν είναι το στανταρτ (8,5 θεωρώ το μέγιστο ώστε να χωράει η καρτα σε πορτοφολι)

    Απο περιέργεια όταν εννοείς μεγάλη ποσότητα σε τι αναφέρεσαι? 10,000 κάρτες
    Imagination is more important than knowledge

  13. #13
    Εγγραφή
    26-07-2007
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    @ adams

    Υπό μία έννοια είμαι ελεύθερος επαγγελματίας. Δουλεύω σαν σύμβουλος σε μία χρηματοοικονομική εταιρεία, όπου όμως όλοι χρησιμοποιούν το δικό τους προσωπικό email.

    Δεν περνάει από το χέρι μου να εισηγηθώ για δικό μας domain, γι'αυτό το λόγο ψάχνω να δω τι μπορώ να κάνω μόνος μου.

    Είχα υπόψη ότι το yahoo δεν έχει και την απαραίτητη "εικόνα" και πίστευα ότι θα καλυπτόμουν από το gmail. Από ότι βλέπω από τις απαντήσεις όμως το gmail είναι εν τέλει το ίδιο πράγμα.

    Μία καλή εναλλακτική που μου πρότεινε ένας φίλος είναι το "onoma@in.gr".

    Έχει τη δυνατότητα λήψης / αποστολής mail μέσω MS Outlook με ένα μικρό ετήσιο κόστος, το οποίο κατά τη γνώμη μου αξίζει να δώσει κάποιος για την επαγγελματική ηλεκτρονική ταυτότητα του.

    Φαίνεται να καταλήγω στον in.gr, επειδή αν μη τι άλλο έχει άλλη βαρύτητα από το τωρινό μου email.

    Aν υπάρχουν άλλες προτάσεις ή ιδέες θα ήθελα να τις ακούσω.

    ΥΓ. Εννοώ 1.000 κάρτες και ένα κατάστημα στην περιοχή μου, μού ζήτησε 50€ το οποίο μου φαίνεται καλό σαν κόστος.

  14. #14
    Εγγραφή
    12-03-2003
    Περιοχή
    Aθηνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Με αυτά που ανέφερες τώρα

    Το gmail από τα δωρεάν θεωρώ ειναι η καλύτερη επιλογή με πολλές δυνατότητες ( στο εξωτερικό είναι πολλές φορές ισάξιο με τα info@domain.com σε ελευθερους επαγγελματίες)
    όσο για τις κάρτες με 50€ θα παρεις ψηφιακές καρτες μονής όψης εκτυπωσης όπως λέμε εμεις φασόν.
    Τα 1000 τεμάχια παντως ειναι το στανδαρντ ή το ελαχιστο συνηθως για offset εκτύπωση.
    Imagination is more important than knowledge

Παρόμοια Θέματα

  1. Επαγγελματικό Ντύσιμο
    Από Amateur στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-09, 22:37
  2. Επαγγελματικό diesel I.X. στην Αθήνα
    Από busm στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-08, 20:50
  3. Επαγγελματικό Τηλ κέντρο κ τηλεφωνία
    Από formynews στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-07, 11:05
  4. Επαγγελματικό
    Από georges-ath στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-07, 18:40
  5. Επαγγελματικό αδιέξοδο
    Από thePrince στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-07, 10:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας