Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25
  1. #1
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    ΑΙΓΑΛΕΩ
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Καλισπέρα παιδιά!!!Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:
    Σήμερα το πρωί πήρα αίμα,οταν μου έπερνε αίμα η γιατρός μου είπε οτι έχω χαμηλό αιματοκρίτη,και οτι φαινόταν στο ''χρώμα''!!!Ανυσήχω αρκετά γιατί τον τελευταίο καιρό νιώθω αδυναμία και κούραση.αύριο θα πάω σε κάποιον αιματολόγο να μου πει περισσότερα,απο τι προκαλείται ο χαμηλός αιματοκρίτης???γνωρίζετε???

    ευχαριστώ για τον χρονο σας!!!

  2. #2
    Το avatar του μέλους sonypspgr
    sonypspgr Guest
    ποσο ομως?
    (λογικα εχεις αναιμια που με αυτο λογικα θα σου πουν να πινεις σιδηρο σε μπουκαλακια η φολικο οξυ υποψην θα κανει 4-5 μηνες να επανελθει στα φυσιολογικα επιπεδα ΕΑΝ προσεχεις)
    κανε και μια εξεταση κοπρανων να δεις εαν χανεις αιμα μηπως εχεις τιποτα αλλο τελικα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sonypspgr : 01-07-09 στις 09:16.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    1.220
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonypspgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποσο ομως?
    (λογικα εχεις αναιμια που με αυτο λογικα θα σου πουν να πινεις σιδηρο σε μπουκαλακια η φολικο οξυ υποψην θα κανει 4-5 μηνες να επανελθει στα φυσιολογικα επιπεδα ΕΑΝ προσεχεις)
    κανε και μια εξεταση κοπρανων να δεις εαν χανεις αιμα μηπως εχεις τιποτα αλλο τελικα..
    Μην το αφήνεις, ψάξτο γιατί ποτέ δεν ξέρεις ποια μπορεί να είναι η αιτία! και περαστικά

  4. #4
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    ΑΙΓΑΛΕΩ
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Σας ευχαριστώ ρε παίδες!!!αυριο το πρωί θα πάω να μου πάρουν πάλι αίμα και θα δώ ποια είναι η αιτία!!!

  5. #5
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημερα και μην ανησυχεις...

    Και εμενα μου ειχαν πει πως εχω χαμηλο αιματοκριτη, πως ειναι στα πρωτα σταδια για αναιμια, και πως θα πρεπει να τρωω πολυ βιταμινη C και να προσεχω ιδιαιτερα την διατροφη μου.
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  6. #6
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.638
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Βασικά νομίζω ότι εκτός από τον αιματοκρίτη πρέπει να μετρήσεις σίδηρο και φεριτίνη (ειναι δύο διαφορετικές εξετάσεις). Πρέπει γενικά να τρως κόκκινο κρέας, συκώτι, πορτοκαλάδα ναι βοηθάει, και ίσως και συμπληρώματα. Οπωσδήποτε όμως να πας να σε δει γιατρός

  7. #7
    Εγγραφή
    17-11-2005
    Περιοχή
    Άλιμος, Αθήνα
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    ZTE H1600
    Δεν είναι οπωσδήποτε κάτι ανησυχητικό. Μπορεί να έχεις απλά στίγμα και γι αυτό να είναι χαμηλός ο αιματοκρίτης σου. Απλά κάνε μια ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης για να δεις αν όντως έχεις.
    Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...

  8. #8
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    ΑΙΓΑΛΕΩ
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Το θέμα είναι ότι δεν είχα δώσει σημασία το μυαλό μου δεν πήγαινε εκεί!!!!Τελικά μεθαύριο θα πάω για εξετάσεις,και θα μου πεί ο γιατρός περισσότερα σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

  9. #9
    Το avatar του μέλους iloxos
    iloxos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antoine Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι οπωσδήποτε κάτι ανησυχητικό. Μπορεί να έχεις απλά στίγμα και γι αυτό να είναι χαμηλός ο αιματοκρίτης σου. Απλά κάνε μια ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης για να δεις αν όντως έχεις.
    εγώ έχω χαμηλό αιματοκρίτη λόγω στίγματος. κουράζομαι λίγο περισσότερο απο τους άλλους (παρ όλα αυτά βγάζω 2+ ώρες γυμναστήριο τη μέρα ) και παίρνω που και που κάτι βιταμίνες.
    τίποτα ανησυχιτικο

  10. #10
    Εγγραφή
    04-07-2006
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΟΥΒΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonypspgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανε και μια εξεταση κοπρανων να δεις εαν χανεις αιμα μηπως εχεις τιποτα αλλο τελικα..
    Θα προτεινα να ειμαστε περισσοτερο υπευθυνοι σε θεματα που απτονται της υγειας και να μην λεμε οτι μας κατεβει στο κεφαλι. Δεν σχολιαζουμε εδω μητρικες η' συνδεσεις Internet.

    Μην το παιρνεις σαν δεδομενο οτι εχεις αναιμια , η μεθοδος διαγνωσης απο το "χρωμα" ειναι μπακαλιστικη και δεν ανηκει στη διαγνωστικη μεθοθολογια της αναιμιας.

    Αν τελικα εχεις αναιμια , τοτε θα ακολουθησεις τις οδηγιες του γιατρου σου και δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

    Καλα αποτελεσματα.

  11. #11
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Χαμηλος αιματοκριτης και αναιμια μπορει να προερχονται απο χιλιες δυο αιτιες...
    Μην ανησυχεις χωρις λογο ειναι πολυ νωρις!
    Εαν με οσα σε συμβουλεψει ο γιατρος, δεν βελτιωθει η κατασταση
    και παλι ο ιδιος θα σου συστησει επι πλεον ειδικες εξετασεις.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  12. #12
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    ΑΙΓΑΛΕΩ
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Σήμερα το πρωί μου ξαναπήραν αίμα για να δούν απο τι προέρχεται ο χαμηλός αιματοκρίτης!!!πριν λίγο με πήραν τηλέφωνο απο το νοσοκομείο και μου είπαν οτι έχω 42 αιματοκρίτη!!!Επείσης μου είπε οτι έχω έλληψη σιδήρου και ότι πρέπει να κάνω μια καλύτερη διατροφή αυτά

    ........Auto merged post: play πρόσθεσε 0 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    επείσης σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας,και για τον χρόνο σας!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος play : 03-07-09 στις 17:58. Αιτία: auto merged post

  13. #13
    Το avatar του μέλους skiny
    skiny Guest
    φιλε πηγενε και φαε καμια δεκαρια κιλα σπληνα να νιωσεις, πιεσεις και κρασο, και θα ερθεις στα ισια σου.
    Για το σιδηρο φαε φακες.

  14. #14
    Το avatar του μέλους sonypspgr
    sonypspgr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα προτεινα να ειμαστε περισσοτερο υπευθυνοι σε θεματα που απτονται της υγειας και να μην λεμε οτι μας κατεβει στο κεφαλι. Δεν σχολιαζουμε εδω μητρικες η' συνδεσεις Internet.

    Μην το παιρνεις σαν δεδομενο οτι εχεις αναιμια , η μεθοδος διαγνωσης απο το "χρωμα" ειναι μπακαλιστικη και δεν ανηκει στη διαγνωστικη μεθοθολογια της αναιμιας.

    Αν τελικα εχεις αναιμια , τοτε θα ακολουθησεις τις οδηγιες του γιατρου σου και δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

    Καλα αποτελεσματα.
    πιστευω οτι εισαι τοσο γνωστης οσο πιστευω οτι ο θεος ειναι μαυρος..
    αλλα οταν λεμε εξεταση λεμε εξεταση απο γιατρους οχι απο τον ιδιο

  15. #15
    Το avatar του μέλους mistral
    mistral Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από play Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα το πρωί μου ξαναπήραν αίμα για να δούν απο τι προέρχεται ο χαμηλός αιματοκρίτης!!!πριν λίγο με πήραν τηλέφωνο απο το νοσοκομείο και μου είπαν οτι έχω 42 αιματοκρίτη!!!Επείσης μου είπε οτι έχω έλληψη σιδήρου και ότι πρέπει να κάνω μια καλύτερη διατροφή αυτά
    42 αιματοκρίτης είναι στα φυσιολογικά όρια (38 - 52 ή μικρή διαφοροποίηση ανάλογα το εργαστήριο)
    Αυτό που έχει σημασία είναι ο σίδηρος και η φεριτίνη σου πόση είναι
    Δηλαδή πόσος σίδηρος υπάρχει στις "αποθήκες" του οργανισμού σου κυρίως (φεριτίνη).
    Ο αιματοκρίτης επηρρεάζεται επίσης από πολλούς παράγοντες ένας απ τους οποίους είναι και η πυκνότητα του αίματος
    Αν κατά την λήψη και λόγω καλοκαιριού και πολλών υγρών ήταν πιο αραιωμένο ανά cc είναι λίγο παρακάτω ο αιματοκρίτης
    Πάντως με 42 αιματοκρίτη μην ανησυχείς καθόλου..
    Τσάκιζε κάνα συκωτάκι παραπάνω και πάρε και καμμιά αμπούλα σίδηρο όπως σου είπαν.
    Θα ζήσεις

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χαμηλός συγχρονισμός
    Από manouras στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-08, 23:31
  2. χαμηλός συχρονισμός
    Από nickomcbrain στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-08, 08:36
  3. Χαμηλος συγχρονισμος
    Από panagism στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-08, 18:55
  4. Χαμηλος συγχρονισμος.
    Από PranKsteR στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-08, 10:23
  5. Χαμηλός συγχρονισμος
    Από giorgosgudelias στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-08, 12:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας