Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-57 από 57
  1. #46
    Εγγραφή
    04-08-2005
    Μηνύματα
    699
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    Αναλογα τα κεφια του ΟΤΕ
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Speedtouch 585v6
    Θα ήθελα να ήξερα εγώ που δεν μπορώ να βάλω adsl γιατί θα πρέπει να πληρώνω παραπάνω ΕΠΑΚ ? Α! και μια ερώτηση προς όλους: τι εννοεί να καλύψει το κόστος για το ΕΠΑΚ των pstn & isdn συνδέσεων? τι κόστος έχει? το ρεύμα που μου παρέχει η τηλεφωνική μου γραμή? ή μήπως το τρελό bandwith που χρησιμοποιώ με την 56κ μου? ή μήπως πρέπει να πληρώνονται οι τηλεφωνήτριες που αλλάζουν καλώδια στα κεντρικά(αλά 30's...) καθε φορά που μπαίνω σε ένα διαφορετικό domain? (αν και απο τον οτε δεν θα με εξέπλητε...) ειλικρινά θα ήθελα κάποιος-α να μου εξηγήσει ποιο είναι αυτό το %*$#% κόστος

  2. #47
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.043
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ksipsi
    Θα ήθελα να ήξερα εγώ που δεν μπορώ να βάλω adsl γιατί θα πρέπει να πληρώνω παραπάνω ΕΠΑΚ ? Α! και μια ερώτηση προς όλους: τι εννοεί να καλύψει το κόστος για το ΕΠΑΚ των pstn & isdn συνδέσεων? τι κόστος έχει? το ρεύμα που μου παρέχει η τηλεφωνική μου γραμή? ή μήπως το τρελό bandwith που χρησιμοποιώ με την 56κ μου? ή μήπως πρέπει να πληρώνονται οι τηλεφωνήτριες που αλλάζουν καλώδια στα κεντρικά(αλά 30's...) καθε φορά που μπαίνω σε ένα διαφορετικό domain? (αν και απο τον οτε δεν θα με εξέπλητε...) ειλικρινά θα ήθελα κάποιος-α να μου εξηγήσει ποιο είναι αυτό το %*$#% κόστος
    Καλώς ήρθες στο forum.

    Το Ε.Π.Α.Κ. σύμφωνα με τον ΟΤΕ πρέπει χρεώνεται περισσότερο διότι είναι κάτω από το κόστος αυτή τη στιγμή. Αυτό που μένει είναι να κάνει έναν κοστολογικό έλεγχο η Ε.Ε.Τ.Τ. ώστε να δούμε τελικά τι συμβαίνει, διότι σε πολλούς (κι εγώ συγκαταλέγομαι σε αυτούς) φαίνονται παράλογες οι αυξήσεις που θέλει να έχει στο τελικό στάδιο.

    Μέχρι τότε ειρωνείες και εικασίες για το τι μεσολαβεί μέχρι να κάνει authentication το modem κάποιου και πόσο κοστίζουν οι υπηρεσίες αυτές είναι απλά πονηριές και εκτόνωση του λαού. Οι ανυπόστατες κατηγορίες και οι προσωπικές εκτιμήσεις δεν έχουν τέλος, γι' αυτό και δεν λαμβάνονται σοβαρά υπόψη. Αν θέλεις να κάνεις κάτι παραγωγικό, προτείνω να στείλεις μία επιστολή στην ΕΕΤΤ και ζήτα να γίνει έλεγχος κοστοστρέφειας.

    Προσωπική μου άποψη είναι ότι και στη σημερινή μορφή ο ΕΠΑΚ είναι πανάκριβος. Αλλά δεν έχει σημασία ό,τι και να λέω, αν δεν τεκμηριώσω ότι υπάρχει αισχροκέρδεια.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  3. #48
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UK_ADSL
    Ωραίες οι ανακοινώσεις αλλά θα πέσει γέλιο σχετικά με την ανύπαρκτη κάλυψη του «υπερβολικά γρήγορου» ADSL στην επαρχία. Εδώ δεν έχουν ακόμα τα αστικά κέντρα πλήρη κάλυψη και για άλλη μια φορά ο ΟΤΕ θα αγνοήσει τους «άτυχους» που ζουν σε περιοχές χωρίς ευρυζωνική κάλυψη. Από την άλλη με την μετακίνηση των χρηστών προς ADSL (όπου είναι αυτό διαθέσιμο) τα DSLAM μάλλον θα ψηθούν για τα καλά!
    Μα δεν τους αγνοεί, τους προτίνει να βάλουν το δορυφορικό ίντερνετ !

  4. #49
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.043
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv2evs
    Μα δεν τους αγνοεί, τους προτίνει να βάλουν το δορυφορικό ίντερνετ !
    Το οποίο προσφέρεται σε τιμή 150 ευρώ/μήνα για 512/128 Kbps, ενώ είναι 1500 ευρώ το κόστος εξοπλισμού.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  5. #50
    Εγγραφή
    12-06-2003
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Μηνύματα
    2.299
    Downloads
    8
    Uploads
    4
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo
    Το οποίο προσφέρεται σε τιμή 150 ευρώ/μήνα για 512/128 Kbps, ενώ είναι 1500 ευρώ το κόστος εξοπλισμού.
    Υπερβολικέ. Το κόστος είναι 119€ και η υπηρεσία είναι 512/256 down/up.

    Μα ώρες ώρες δεν σας καταλαβαίνω, τι θέλετε να το δώσει σε λογικές τιμές? Μα που νομίζετε ότι βρίσκεστε?

  6. #51
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.043
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wolverine
    Υπερβολικέ. Το κόστος είναι 119€ και η υπηρεσία είναι 512/256 down/up.

    Μα ώρες ώρες δεν σας καταλαβαίνω, τι θέλετε να το δώσει σε λογικές τιμές? Μα που νομίζετε ότι βρίσκεστε?
    Πράγματι, 256 Kbps είναι το upstream, αλλά νομίζω ότι οι τιμές στη σελίδα δεν περιλαμβάνουν Φ.Π.Α., αφού αναφέρονται και σε εταιρικά πακέτα, ενώ δεν αναφέρεται τίποτα για Φ.Π.Α.. Αν είναι σωστός ο ισχυρισμός μου, το φτηνότερο πακέτο πάει στα 142 ευρώ/μήνα, ενώ ο εξοπλισμός κοστίζει 1785 ευρώ.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  7. #52
    Εγγραφή
    26-06-2005
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gtl
    Αρκεί να υπάρξει και η αντίστοιχη πρόβλεψη για τους καταναλωτές που διαμένουν σε περιοχές χωρίς διαθεσιμότητα ADSL υπ'ευθύνη του ΟΤΕ, και να εξαιρεθούν οι περιοχές αυτές από τις αυξήσεις του ΕΠΑΚ.
    Σίγουρα...

  8. #53
    Εγγραφή
    04-08-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JoeBar
    Μας είπε ο ΟΤΕ οτί θα αυξήσει το κόστος της dial-up, παράληλα θα ρήξει την adsl πρόσβαση. Ωραία όλα αυτά, τον κόσμο που θα ανέβει το τρένο της adsl που θα τον βάλει δεν μας είπε!
    Θα βάλει στους διαδρόμους χειρολαβές και θα "κάθονται" όρθιοι.
    Ferrari For Ever

  9. #54
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    17630/957
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    THOMSON ST780
    SNR / Attn
    6,5(dB) / 25(dB)
    ote sucks

  10. #55
    Εγγραφή
    16-09-2005
    Μηνύματα
    598
    Downloads
    169
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo
    Το οποίο προσφέρεται σε τιμή 150 ευρώ/μήνα για 512/128 Kbps, ενώ είναι 1500 ευρώ το κόστος εξοπλισμού.
    Δηλαδη υποχρεωνει οποιον χρησιμοποιει το internet να βαλει δορυφορικο και να υποστει αυτο το κοστος που μονο μικρο δεν ειναι.

  11. #56
    Εγγραφή
    18-04-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Κάτω Πατήσια
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    4,5(dB) / 26,6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από golity
    Το σημαντικότερο είναι η ενδεχόμενη αύξηση του πάγιου κατά 0,5€, που αν δεν συνοδεύεται με μειώσεις σε αστικές, υπεραστικές και διεθνέις κλήσεις το θεωρώ κλέψιμο!!!

    Οι συνδρομητές του ΟΤΕ είναι γύρω στα 6.000.000 αν θυμάμαι καλά...

    0,5€*6.000.000=3.000.000€ το μήνα και όλο αυτό επί δώδεκα 36.000.000€ το χρόνο!!!...

    δηλαδή ένας οργανισμός, με μειωμένο προσωπικό (λόγο εθελούσιας), χωρίς να μειώσει την ADSL, με αύξηση του ΕΠΑΚ, και χωρίς μείωση σε αστικές, υπεραστικές η διεθνείς κλήσεις, να τσεπώνει τα λεφτά του κοσμάκη και να μην κάνει κάτι ουσιαστικό (επενδύσεις-->χαμηλές τιμές σε διάφορες υπηρεσίες και προσιτές στον μέσο Έλληνα-->αύξηση των πελατών), το θεωρώ απλά ΚΛΕΨΙΑ!!!
    Δεν υπάρχει λόγος να εκνευρίζεσαι άσκοπα. Να κάνεις προεπιλογή φορέα με μια εταιρία που είναι πολύ πιο φθηνή από τον ΟΤΕ. Π.χ. Altectelecoms και Teledome που θα σου κοστίσει 10 λεπτά ΑΝΑ ΚΛΗΣΗ αστικά και υπεραστικά ΟΣΗ ΩΡΑ ΜΙΛΑΣ. είσαι καλυμένος νομίζω και δεν θα πληρώσεις σεντ στον πΟΤΕ για τηλέφωνα. Εγώ έχω Αλτεκ και μιλάω κάθε μήνα 400 λεπτά τουλάχιστο κι έρχεται λογαριασμός 8 ευρώ!

  12. #57
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Περιοχή
    Κατερίνη, Πιερία
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.413
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13000/1021
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Thomson TG585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 27.5(dB)
    Τα ίδια παντελάκη μου ... από τη στιγμή που οι διάφοροι εναλλακτικοί έχουν φάει ένα μεγάλο κομμάτι της πίτας που ροκάνιζε τόσα χρόνια ο κρατικοδίαιτος ΟΤΕ, το έχουν βρει το κόλπο εκεί στο μαρούσι και αυξάνουν τα πάγια ΛΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ (γιατί συνήθως :αύξηση παγίου <- μεγαλύτερα λειτουργικά έξοδα <- έχω κάνει επενδύσεις)

    Το πρόβλημα με αυτή τη νταβαντζιλίδικη πολιτική του ΟΤΕ με τα πάγια θα λυθεί όταν οι διάφοροι εναλλάκτικοί θα δώσουν full πρόσβαση σε voice και data και απαλλαγούμε από τον (π)οτε (ξανά) μια και καλή. Τότε να δείτε πως θα πέσουν τα πάγια και τι π*π*ς θα μας κάνει ο οτε να ξαναγυρίσουμε.

    Όσον αφορά την αύξηση του ΕΠΑΚ για να "ενισχύσουν" το DSL είναι η πιό ηλίθια δικαιολογία που μπορεί να βρει κανένας (μετά τα όπλα μαζικής καταστροφής του Γιώργου Θάμνου). Απλά και μόνο ας σκεφτούν αυτοί που διαφωνούν ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΛΛΑ 20 €/μήνα (αλλά και ούτε την τεχνογνωσία για τις απαιτήσεις που προκύπτουν από μια σύνδεση DSL) πέρα από αυτά που πληρώνει για δώσεις, κινητό , οτε, νερό , δεή, τσιγάρα, φροντιστήρια, κλπ κλπ κλπ.

    Τέλος να πω κάτι για τους φίλους που πιστεύουν ότι η μετάβαση των χρηστών που είναι σε dialup/isdn σε DSL θα προκαλέσει κατάρρευση του δικτύου του ΟΤΕ:

    Ο οτε δεν έχει πρόβλημα bandwith τουλάχιστον από πλευράς φυσικών μέσων. Μιλάω για τις οπτικές ίνες που καλύπτουν την επικράτεια και που από αυτές που είναι στο έδαφος δεν χρησιμοποιούνται ούτε οι μισές για όλο το traffic της χώρας (voice + data) (αυτό από κουβέντα με τεχνικό του οτε που κάνει τις κολλήσεις στις οπτικές ίνες στην πιερία και δεν ήταν άσχετος). Το τί συμβάινει βέβαια με τα DSLAM και τα ΒΒΡAS είναι άλλη ιστορία, όμως θεωρητικά εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα "άμεσης" αναβάθμισης (όχι βέβαια ότι δεν θα ξεχρεώσει τον εξοπλισμό 10 φορες ο οτε πριν τις κάνει)

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. ΟΤΕ: Εξετάζει πώληση της Infote
    Από rho στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-07, 15:49
  2. Πάγια Λογαριασμού οτε
    Από br0 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-06, 10:57
  3. Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-06, 03:29
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-05, 18:33
  5. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-04, 03:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας