Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 109
  1. #1
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Σήμερα που λέτε συνειδητοποίησα τι λείπει από εδώ μέσα - Ένα καλό θέμα με πρακτικές συμβουλές για τον tech user της διπλανής πόρτας, που περιμένει σε λίγα λεπτά να κατέβει το τελευταίο αρχείο, για να κλείσει το PC και να πάει να δει μπάλα, ή κάτι ανάλογο...Και πεινάει. Και δεν ξέρει τι να φάει αφού το παστίτσιο το μεσημέρι κάηκε.

    Κάνω την αρχή λοιπόν δίνοντας σας εγγυημένες συμβουλές για το delivery που μπορείτε να εμπιστευθείτε, στην περιοχή μου. Δεν θα δώσω...τηλέφωνα βέβαια, αλλά συνήθως μια αναζήτηση με τους όρους "<όνομα> <περιοχή> τηλ" θα σας δώσει ότι χρειάζεστε.

    Περιμένω ανταλλαγή απόψεων από τις περιοχές σας, και γιατί όχι, πρόσθετο feedback κοντά μου για να δοκιμάσω και εγώ νέα μέρη. Ξεκινάμε!

    ΠΕΙΡΑΙΑΣ

    • Ο Μάγος της Γεύσης: Στην Ακτή Μουτσοπούλου υπήρχε (και ξανά-άνοιξε από ανακαίνιση...χτες νομίζω) ένα μαγαζί που βλέποντας τον ιδιοκτήτη του (τριψήφιος υπερ-ενισχυμένος αριθμός κιλών) σκέφτεσαι ότι πρέπει να μαγειρεύει ωραία. Προτείνονται: Σχεδόν όλα στο μενού του, από τις γιγάντιες πίτες μέχρι τις κοτομπουκιές μέχρι τις ομελέτες, είναι μια χαρά.
    • Περί Ορέξεως: Στην Πηγάδα αυτός. Καταπληκτικά τυλιχτά με κεμπάπ, πολύ καλή ποικιλία και ποιότητα κρεάτων, άψογες χοιρινές μπριζόλες.
    • Gianno Pizza: Value for money πιτσαρία, με 3 πίτσες (και άλλους συνδυασμούς πραγμάτων) για 17 €. Η ψητή πατάτα τους - συνοδευτικό που κοστίζει 1.5 € είναι συνήθως άψογη. Τα φιλετάκια (κρασάτα χοιρινά, α λα κρεμ και κοτόπουλου) όλο το χρήμα.
    • Γυρογευστείο: Είναι λίγο της υγιεινής (απαρνείται τα κάρβουνα, ο ιερόσυλος!), αλλά ασχέτως των τυλιχτών κτλ (δεν με ξετρελαίνουν) το κοτόπουλο σχάρας του είναι πολύ μάχιμο και σε πολύ καλή τιμη!
    • Τάκης Κοτόπουλα - Κερατσίνι: Το καλύτερο κοτόπουλο που έχω φάει στη ζωή μου. Έπρεπε να γίνει αλυσίδα και να μου κάνει delivery και στον Πειραιά. Δεν υπάρχει σύγκριση.
    • Pizza Buono & Piazza di Italia: Αρκετά καλές πίτσες, πολύ καλά πεινιρλί και στις 2.
    • Παππίτα: Καλά burger σχετικά, άψογες σαλάτες, άψογα μπριζολάκια χοιρινά σε μεγάλη μερίδα με πατάτες + ρύζι που θέλει κόπο για να την φάτε.
    • El Forno: Καλή πίτσα, και μακαρονάδες. Το πεινιρλί είναι μικρό σε σχέση με άλλα όμως, μην το πάρετε.
    • Grill Academy: Όχι ακριβώς το φθηνότερο, αλλά έχει ένα κατάλογο με πολύ, πολύ κρέας. Δεν είναι κακό.
    • Ταύγετος: Αρκετά καλά τυλιχτά και καταπληκτικό κοτόπουλο με σως μουστάρδας.
    • Και τέλος - Δεν κάνει delivery βέβαια, αλλά "Το πιο τρελό hot dog" στα Ιμαλάια στο Πασαλιμάνι θα σας αφήσει σύξυλους με τα hot dog (trademark), το σάντουιτς και τις κρέπες.

    Επειδή δεν πιστεύω λοιπόν ότι είμαι ο μόνος με καλή συλλογή...Περιμένω και τις δικές σας ιδέες, για όλες τις περιοχές, ώστε όποιος ψάχνει απεγνωσμένα που να παραγγείλει να έχει έναν άνθρωπο που έχει φάει από εκεί για... back up!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sovjohn : 11-07-09 στις 21:18.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  2. #2
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.137
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και τέλος - Δεν κάνει delivery βέβαια, αλλά "Το πιο τρελό hot dog" στα Ιμαλάια στο Πασαλιμάνι θα σας αφήσει σύξυλους με τα hot dog (trademark), το σάντουιτς και τις κρέπες.
    Συμφωνώ και επαυξάνω

  3. #3
    Εγγραφή
    07-05-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    10239/1023
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Pirelli A4201G
    Ως γειτόνισσα του Sovjohh, επικροτώ τα Ιμαλάια, είναι πραγματικά gourmet, αλλά διαφωνώ με το Grill Academy μια φορά ετυχε να παραγγείλω από εκεί, και το κρέας είναι από τα χειρότερα (σε ποιότητα) που έχω δοκιμάσει.
    Επειδή μ' αρέσει η ασιατική κουζίνα, προτείνω Noodle Bar, υπάρχει και σε πολλές περιοχές, με το μόνο μειονέκτημα να είναι λίγο τσιμπημένη η τιμη των πιάτων.

    One can survive everything, nowadays, except death, and live down everything except a good reputation.
    Oscar Wilde

  4. #4
    Εγγραφή
    09-03-2009
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    7990/994
    ISP
    Tellas
    Router
    Speedtouch 585
    SNR / Attn
    11.5(dB) / 31.0(dB)
    To καλύτερο γύρο που εχω φαει τελευταια και με μεγάλες μερίδες είναι σε δυο μαγαζια :
    1) στη πλατεία Ζεας πάνω από το Ναυτικο Μουσείο (Ο Ηλιας λέγεται αν δεν κάνω λάθος)
    2) στο Παλαιο Φάληρο, συνορα με Καλαμάκι , ονόματι "το Ξύλινο"
    3) για καλαμάκι πολύ καλός και all times classic"Ο Καράμπαμπας" στη Δραπετσώνα, διπλα στον Αγιο Δονύση.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Στην Καισαριανή το Πυθάρι για καλό γίγας σουβλάκι..στον Βύρωνα η ψησταριά του Τζώρτζη..Παγκράτι ο Αρχοντας..έλυσα το πρόβλημα σε 3 περιοχές.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    παγκρατι που ειναι ο αρχοντας;

    Πλατεια πλυτα ο Βασιληας της Γευσης (βολευει νεο κοσμο, υμμητο, παγκρατι, βυρωνα)

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    υπάρχει delivery sushi bar
    ενδιαφέρομαι για περιοχή Ζωγράφου
    Για ευνόητους λόγους η ποιότητα πρέπει να είναι άριστη

  8. #8
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prodromosfan Εμφάνιση μηνυμάτων
    παγκρατι που ειναι ο αρχοντας;

    Πλατεια πλυτα ο Βασιληας της Γευσης (βολευει νεο κοσμο, υμμητο, παγκρατι, βυρωνα)
    φορμίωνος χαμηλά πριν την υμητού..

  9. #9
    Εγγραφή
    02-07-2005
    Περιοχή
    ::1
    Μηνύματα
    677
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Forthnet
    Router
    Crypto F200
    SNR / Attn
    6(dB) / 52(dB)
    Ποτε θα μου κατέβετε νίκαια να κανουμε τουρ?
    ___________________________________________________
    NoDsl is playing: Muse - Uprising (Open your eyes remix)

  10. #10
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Πείτε και καμιά πρόταση από άλλη περιοχή ...

    Στην Ηλιούπολη έχω ακούσει ότι 7/10 delivery είναι ύποπτα για δηλητηρίαση ( ) ισχύει αυτό?
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  11. #11
    Το avatar του μέλους sonypspgr
    sonypspgr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheJoker Εμφάνιση μηνυμάτων
    To καλύτερο γύρο που εχω φαει τελευταια και με μεγάλες μερίδες είναι σε δυο μαγαζια :
    1) στη πλατεία Ζεας πάνω από το Ναυτικο Μουσείο (Ο Ηλιας λέγεται αν δεν κάνω λάθος)
    2) στο Παλαιο Φάληρο, συνορα με Καλαμάκι , ονόματι "το Ξύλινο"
    3) για καλαμάκι πολύ καλός και all times classic"Ο Καράμπαμπας" στη Δραπετσώνα, διπλα στον Αγιο Δονύση.

    εκει πας για ρωσικη ρουλετα εκτως του οτι δεν ξερεις εαν θα σκασει καμια βομβα η αμα θα παρει παλι φωτια τα καλαμακια του ειναι τουλαχιστον απαισια....

  12. #12
    Εγγραφή
    20-02-2009
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HCN
    Από τα καλύτερα delivery και takeout που έχουμε δοκιμάσει είναι τα:

    - Τα Άγραφα στην Αχαρνών

    - Το Luciano

    - Ο Πλούταρχος στην λεωφ. Ηρακλείου (Νέα Ιωνία)

    - Το Belissimo στη Ν. Ιωνία πάλι

    - Η πίττα του παππού στη Φωκίωνος

    Κανένα καλό σε Ν. Ιωνία, Ηράκλειο ή Πευκάκια??? Γνωρίζει κανείς?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος linaki_ath : 20-07-09 στις 17:00.

  13. #13
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Περιοχή
    L.A. Αττικής
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17775/1023φαϊναλυ
    ISP
    πΟΤΕ
    Router
    2i /108NS/Vigor130&66Ub1
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπάρχει delivery sushi bar
    ενδιαφέρομαι για περιοχή Ζωγράφου
    Για ευνόητους λόγους η ποιότητα πρέπει να είναι άριστη
    Ρίξε μια ματιά εδώ

    ---> http://www.athensdelivery.gr

    έχει μεγάλη ποικιλία

  14. #14
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.753
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για μένα εδω και αρκετό καιρό οι πιτσαρίες, τα γυράδικα, τα χαμπουργκεράδικα έχουν βγεί απο τη ζωή μου αλλα και απο τη ζωή πολλών γνωστών.

    Οι τιμές καταρχήν είναι υπερβολικές, δε μπορεί να ζητάνε 15 ευρώ για μια πίτσα κάποιες αλυσίδες ή 7 ευρώ για μια μακαρονάδα...με σάλτσα στην πιτσαρία της γειτονιάς τη στιγμή που έχει κόστος 1 ευρώ, ούτε να ζητάνε 8 ευρώ τουλάχιστον για να φάς ένα χάμπουργερ ή μια μερίδα καλαμάκια χοιρινά που είναι ψημένα απο το μεσημέρι, δε δαγκώνονται και το μισό κρέας θα το πετάξεις.

    Η κατάσταση έχει ξεφύγει αρκετά στις τιμές αλλα και στην ποιότητα, βασικά όλοι ψωνίζουν απο το Makro και συνήθως το πιο φτηνό, το Makro έχει και πολύ καλά πράγματα αλλα λίγοι επαγγελματίες τα προτιμούν.

    Ολοι μάθανε την κρέμα γάλακτος και πλακώνουν τις μακαρονάδες και τις πίτσες για να νοστιμίσουν.

    Η λύση είναι ένα τηλεφώνημα ή μια βόλτα απο ένα καλό μαγειρίο της γειτονιάς, που βγάζει δέκα πραγματάκια την ημέρα σε μικρές ποσότητες, με καλή ποιότητα, φρέσκα πράγματα και σε φυσιολογικές τιμές.

    Απο το να δώσω λοιπόν 7 ευρώ για να φάω ένα μακαρόνι με σάλτσα και να κυνηγάω το τυρί με το ντουφέκι προτιμώ να δώσω 3 ευρώ και να φάω μια αντίστοιχη μακαρονάδα αλλα να είναι οσο το δυνατόν σπιτική, να φάω μια γεμιστά με 2.5€ ή ένα μοσχαράκι κοκκινιστό με 6€, ένα παστίτσιο, ένα μουσακά που θα είναι φρέσκα και ποιοτικά. Άλλωστε μια ζωή με αυτά τα φαγητά μεγαλώσαμε πρίν έρθουν ολες αυτές οι μαλακίες, οι κατεψυγμένες μοτσαρέλες, οι κρέμες γάλακτος, τα καλαμάκια της πλάκας και τα χάμπουργκερ με την "σπιτική συνταγή για μπιφτέκι".

    Ειλικρινά τα έκοψα και ξεπρήστικα απο την πρώτη εβδομάδα, άσε που έτρωγες ένα τέτοιο και φουσκωνες-ξεφούσκωνες για 10 ώρες και ήθελες δύο μπουκάλια νερό, μας πέρνουν τα λεφτά, τρώμε και τη σαβούρα.

    Επιστροφή λοιπόν στο κλασσικό μαγειρίο με την παραδοσιακή ελληνική κουζίνα και κομμένες οι υπερβολές και η παλιοποιότητα

  15. #15
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μένα εδω και αρκετό καιρό οι πιτσαρίες, τα γυράδικα, τα χαμπουργκεράδικα έχουν βγεί απο τη ζωή μου αλλα και απο τη ζωή πολλών γνωστών.

    Οι τιμές καταρχήν είναι υπερβολικές, δε μπορεί να ζητάνε 15 ευρώ για μια πίτσα κάποιες αλυσίδες ή 7 ευρώ για μια μακαρονάδα...με σάλτσα στην πιτσαρία της γειτονιάς τη στιγμή που έχει κόστος 1 ευρώ, ούτε να ζητάνε 8 ευρώ τουλάχιστον για να φάς ένα χάμπουργερ ή μια μερίδα καλαμάκια χοιρινά που είναι ψημένα απο το μεσημέρι, δε δαγκώνονται και το μισό κρέας θα το πετάξεις.

    Η κατάσταση έχει ξεφύγει αρκετά στις τιμές αλλα και στην ποιότητα, βασικά όλοι ψωνίζουν απο το Makro και συνήθως το πιο φτηνό, το Makro έχει και πολύ καλά πράγματα αλλα λίγοι επαγγελματίες τα προτιμούν.

    Ολοι μάθανε την κρέμα γάλακτος και πλακώνουν τις μακαρονάδες και τις πίτσες για να νοστιμίσουν.

    Η λύση είναι ένα τηλεφώνημα ή μια βόλτα απο ένα καλό μαγειρίο της γειτονιάς, που βγάζει δέκα πραγματάκια την ημέρα σε μικρές ποσότητες, με καλή ποιότητα, φρέσκα πράγματα και σε φυσιολογικές τιμές.

    Απο το να δώσω λοιπόν 7 ευρώ για να φάω ένα μακαρόνι με σάλτσα και να κυνηγάω το τυρί με το ντουφέκι προτιμώ να δώσω 3 ευρώ και να φάω μια αντίστοιχη μακαρονάδα αλλα να είναι οσο το δυνατόν σπιτική, να φάω μια γεμιστά με 2.5€ ή ένα μοσχαράκι κοκκινιστό με 6€, ένα παστίτσιο, ένα μουσακά που θα είναι φρέσκα και ποιοτικά. Άλλωστε μια ζωή με αυτά τα φαγητά μεγαλώσαμε πρίν έρθουν ολες αυτές οι μαλακίες, οι κατεψυγμένες μοτσαρέλες, οι κρέμες γάλακτος, τα καλαμάκια της πλάκας και τα χάμπουργκερ με την "σπιτική συνταγή για μπιφτέκι".

    Ειλικρινά τα έκοψα και ξεπρήστικα απο την πρώτη εβδομάδα, άσε που έτρωγες ένα τέτοιο και φουσκωνες-ξεφούσκωνες για 10 ώρες και ήθελες δύο μπουκάλια νερό, μας πέρνουν τα λεφτά, τρώμε και τη σαβούρα.

    Επιστροφή λοιπόν στο κλασσικό μαγειρίο με την παραδοσιακή ελληνική κουζίνα και κομμένες οι υπερβολές και η παλιοποιότητα
    Έχεις απόλυτο δίκιο - αλλά εγώ δεν ξέρω κανένα τέτοιο μαγειριό κτλ στην περιοχή μου. Υπάρχουν μερικά παραδοσιακά εστιατόρια που έχουν και delivery μάλιστα ("Το τζάκι" στην Πηγάδα μου έρχεται στο μυαλό), αλλά οι τιμές τους δεν είναι 3 € που λες εδώ... Τα λαδερά πάνε τουλάχιστον 5-6 €, και τα κρεατικά είναι πλέον στα 7-8 € και εκεί.

    Φυσικά τρως καλύτερα, αλλά κοστολογικά δεν έχει σημαντική διαφορά (να μην πω καθόλου)...
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-09, 22:14
  2. Laptop για ολες τις δουλειες
    Από idleboneZ στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-08, 13:27
  3. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-08, 01:04
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-08, 14:29
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-06, 15:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας