Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 92
  1. #1
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    PressNews
    Σύμφωνα με συνέντευξη του κ. Σφακιανάκη στον ραδιοφωνικό σταθμό Σκάι 100,3 η ομάδα ηλεκτρονικού εγκλήματος της Ελληνικής αστυνομίας κατάφερε να εντοπίσει ανήλικο που είχε ανακοινώσει την αυτοκτονία του σε ηλεκτρονικό λεύκωμα (blog) του διαδικτύου.

    Η εικοσαμελής ομάδα του, που περιάγεται το ελληνικό διαδίκτυο για να εντοπίσει και να προλάβει τέτοιες περιπτώσεις, εντόπισε, μέσω ψυχολόγου, αλλοιώσεις του χαρακτήρα του εφήβου και έντονη κατάθλιψη μέσω ανάλυσης του τρόπου γραφής του, οι οποίες συνηγορούσαν με τη δήλωσή του να αυτοκτονήσει.

    Στη συνέχεια επικοινώνησε με τον παροχέα υπηρεσιών διαδικτύου που χρησιμοποιούσε ο εν λόγω έφηβος, οπότε και μπόρεσε να τον εντοπίσει και να ειδοποιήσει τους γονείς του για αυτή τη κατάσταση.

    Μία μέρα πριν να έχει την ευκαιρία να πραγματοποιήσει την απειλή του, ο έφηβος, διακριτικά, έλαβε ψυχολογική υποστήριξη. Ο κύριος Σφακιανάκης είπε μεταξύ άλλων ότι η καταστροφή της ψυχολογίας των νέων από τη συνεχή σύνδεσή τους με το διαδίκτυο, συντελείται κυρίως από το πορνό και τα chat rooms.

    Η είδηση αναφέρθηκε, δια στόματος του κυρίου Σφακιανάκη μέσω τηλεφώνου, στον ραδιοφωνικό σταθμό ΣΚΑΙ 100,3 στις 9:20, 1 Φεβρουαρίου 2006.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelasgian : 03-02-06 στις 12:43.

  2. #2
    Εγγραφή
    07-11-2002
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.690
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Fritz!Box Fon
    Τελικά το Internet είναι ένα μέσο επικοινωνίας και εκφρασης.( ανάμεσα στα άλλα )
    Μέχρι πότε οι κυριούλες στα MME θα τα κράζουν και θα τα βγάζουν ως αντίχριστα; ( λες και ξέρουν γιατί μιλάνε ... )
    Προτείνω ως κοινότητα μόνιμης χρήσης Internet με ευριζωνική πρόσβαση να αποστείλουμε ένα έγραφο που να περιγράφει τι είναι το ιντερνετ πια τα θετικά και πια τα αρνητικά, και για να μην μετρηθεί και βρεθεί ελλειπής, προτείνω ένα topic που να συζητήσουμε αυτό το θέμα του εγράφου...

  3. #3
    Εγγραφή
    21-12-2004
    Περιοχή
    Χατζηκυριάκειο, Πειραιάς
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Cisco 877
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 31.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ πάλι είμαι περισσότερο καχύποπτος και την συνέντευξη του κ. Σφακιανάκη την αντιλαμβάνομαι σαν άλλωθι της Ασφάλειας για την παρακολούθηση των κινήσεών μας στο Internet.
    Φιλικά,
    Μιχάλης

  4. #4
    Εγγραφή
    12-08-2005
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20215/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus RT-N16 (Tomato)
    Θα συμφωνήσω με τον Metalkhan.

    Αν δεν μάθω ποιος ήταν ο ISP και υπό ποιες συνθήκες (π.χ. ένταλμα) δόθηκαν τα στοιχεία τότε ανησυχώ και για τα δικά μου.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-01-2006
    Περιοχή
    Στον καιρό...
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    18100/860
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian
    ...από το πορνό και τα chat rooms.
    Τι είναι 'το πορνό' ρε παιδιά; Κανένα είδος ιντερνετικού φορέα που επηρεάζει την ψυχολογία των χρηστών του; Θα μπορούσε να το θέσει πιο Ελληνικά και κατανοητά (pr0n δηλαδή... ). Πάντως πέρα απ' την πλάκα τα έχουμε ξαναπεί περι παρακολούθησης (για διαφόρους σκοπούς). Μπορει να μην υπάρχει ακόμα Ευρωπαϊκο DMCA, όμως μετά τα γεγονότα στην Αγγλία αλλάζει κι εδω το τοπίο. Τουλάχιστον βγαίνει που και που και κάποιο θετικό απο αυτές τις ιστορίες.
    And thou, Melkor, shalt see that no theme may be played that hath not its uttermost source in me, nor can any alter the music in my despite. For he that attempteth this shall prove but mine instrument in the devising of things more wonderful, which he himself hath not imagined. - Eru Ilúvatar

  6. #6
    Το avatar του μέλους chatasos
    chatasos Guest
    Red face
    Ο ιδιοκτήτης του blog ειδοποίησε τον παροχέα και αυτός ενημέρωσε τις αρχές.
    Όλα τα υπόλοιπα έγιναν ύστερα από εισαγγελική παρέμβαση...

  7. #7
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Tο δοχείο του καφέ, που βρίσκεταi στο Montreal!
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    77
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Zyxel 660H DSL Router
    Ο κύριος Σφακιανάκης είπε μεταξύ άλλων ότι η καταστροφή της ψυχολογίας των νέων από τη συνεχή σύνδεσή τους με το διαδίκτυο, συντελείται κυρίως από το πορνό και τα chat rooms.
    Εγώ ενίσταμαι σε αυτή την "μπηχτή" που αφήνει να εννοηθεί οτι μονο "πορνό και chat rooms" υπάρχουν και οτι το διαδίκτυο είναι ο νέος (τι νέος πλέον δηλαδή) στόχος για τους καταστροφολάγνους που ψάχνουν παντού για τις αιτίες εκτος απο την ίδια την οικογένεια.
    Αυτά τα σχόλια μένουν στις γιαγιάδες και δεν θέλουν να το βλέπουν το ρημάδι ...
    "If you believe in forever, then life is just a one-night stand,
    If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band"
    ...


    Storm, by Tim Minchin

  8. #8
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Τίποτα άλλο θα πουν? Προφασίζονται τα πάντα με στόχο να έχουν access στα δεδομένα μας

  9. #9
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    Ip Street
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.895
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    Router
    TG 788
    Θεωρώ ότι την μεγαλύτερη βλακεία που μπορεί να κάνει κάποιος είναι η αυτοκτονία...
    Όποιος και να είναι ο λόγος.... Γιατί ο πιο μεγάλος λόγος είναι η ζωή.....
    Πάντως και εμένα με ανησυχεί το γεγονός ότι δίνονται στοιχεία... βέβαια αν είναι για καλό σκοπό τότε εντάξει....

  10. #10
    Το avatar του μέλους TheCondor
    TheCondor Guest
    Δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το προβλημα ( μας - εμας που χρησιμοποιουμε το Internet κατα κυριο λογο δηλαδη για ενημερωση ) στο τι θα πει η καθε κυρατσα για αυτο. Εχουμε ειλικρινα την αναγκη της γνωμης του καθε αδαη αγραμματου οπως για παραδειγμα των ατομων που νομιζουν οτι ο Ταμπακης ειναι καλλιτεχνης η της μεσημεριανης σαβουρας η_βαλτε_οτι_αλλο_θελετε. Αυτοι στον κοσμο τους και εμεις στον δικο μας, δεν καταλαβα δηλαδη, θα κατσω να σκασω επειδη πεντε δεκα, δεκαπεντε ( οσες και ναναι δεν με νοιαζει ) αμορφωτοι και πνευματικα νεκροι ανθρωποι κατακρινουν το μεσο που χρησιμοποιω για να ειμαι σε επαφη με τα νεα η και οτιδηποτε αλλο θελησω?

    Προς τι το τοσο ενδιαφερον πλεον στο τι θα πει ο καθενας? Λες και το internet με αυτα που λενε κατι τετοιο μπορει να χτυπηθει, η μπορει να μας αποφευχθει η χρηση του. Ας ψαξουν αλλου τις πηγες του κακου, πιο πολλες θα βρουν στο κεφαλι τους ( που αμα τους σκασεις μπουνια θα γεμισει ο κοσμος πιτουρα ) παρα στο internet αυτο καθαυτο.

  11. #11
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Είναι φυσιολογική η υποψία ότι «όλα αυτά που δε μπορούμε να ελέγξουμε» γίνονται για το «θεαθήνε» (αυτό το έχω σκοτώσει και δε ξέρω πώς γράφεται σωστά -> κάποιος γνώστης; ) -> εντέλει θεαθήναι ήταν, cheers!

    Μου δημιουργήθηκε και μένα η υπόνοια, κυρίως γιατί λέγονται πολλά και για τις κάμερες τελευταία και μου δίνουν την εντύπωση του «ενορχηστρωμένου»: «Α, είδατε οι κάμερες, είδαμε τους ληστές», «α, είδατε που δεν έχουμε κάμερες, δεν είδαμε ποιος έδειρε το κο ΓΕΣΕΕ». «Μα, να μας δώσετε το δικαίωμα να παρακολουθούμε το διαδίκτυο, γιατί προλαμβάνουμε παιδάκια πριν αυτοκτονήσουν».

    Όμως, η σκέψη μου είναι όχι το πώς θα αμυνθούμε ενάντια στα ΚΟΛΠΑ της αστυνομίας με το σκεπτικό ότι είναι διεφθαρμένη, δηλαδή αμυνόμενοι στα ΟΠΛΑ της. Αλλά πώς θα διασφαλίσουμε ότι η αστυνομία ΔΕΝ είναι διαφθαρμένη και ότι δεν στρέφει τα όπλα της κατά των πολιτών για εξυπηρέτηση «ειδικών συμφερόντων».

    Δε θέλουμε να περιχαρακώσουμε τα «συμπτώματα» της διαφθοράς αφοπλίζοντας την αστυνομία, θέλουμε να θεραπεύσουμε την αρρώστια και να είμαστε ΣΙΓΟΥΡΟΙ ότι η δύναμή της δρα ΠΑΝΤΟΤΕ προστατευτικά.

    Και ελπίζω ότι το συγκεκριμένο ήταν «γνήσιο».
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelasgian : 03-02-06 στις 12:45.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  12. #12
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    Μπράβο που έσωσαν το παιδάκι. Όλα τα υπόλοιπα είναι αερολογίες και υπερβολές.

  13. #13
    Το avatar του μέλους TheCondor
    TheCondor Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian
    Είναι φυσιολογική η υποψία ότι «όλα αυτά που δε μπορούμε να ελέγξουμε» γίνονται για το «θεαθήνε» (αυτό το έχω σκοτώσει και δε ξέρω πώς γράφεται σωστά -> κάποιος γνώστης; )

    Μου δημιουργήθηκε και μένα η υπόνοια, κυρίως γιατί λέγονται πολλά και για τις κάμερες τελευταία και μου δίνουν την εντύπωση του «ενορχηστρωμένου»: «Α, είδατε οι κάμερες, είδαμε τους ληστές», «α, είδατε που δεν έχουμε κάμερες, δεν είδαμε ποιος έδειρε το κο ΓΕΣΕΕ». «Μα, να μας δώσετε το δικαίωμα να παρακολουθούμε το διαδίκτυο, γιατί μας ενοχλεί πολύ ο ελεύθερος λόγος».

    Όμως, η σκέψη μου είναι όχι το πώς θα αμυνθούμε ενάντια στα ΚΟΛΠΑ της αστυνομίας με το σκεπτικό ότι είναι διεφθαρμένη, δηλαδή αμυνόμενοι στα ΟΠΛΑ της. Αλλά πώς θα διασφαλίσουμε ότι η αστυνομία ΔΕΝ είναι διαφθαρμένη και ότι δεν στρέφει τα όπλα της κατά των πολιτών για εξυπηρέτηση «ειδικών συμφερόντων».

    Δε θέλουμε να περιχαρακώσουμε τα «συμπτώματα», θέλουμε να θεραπεύσουμε την αρρώστια.
    Θεαθηναι ειναι μου φαινεται.

    Οσο για τα υπολοιπα που λες, δυστυχως ειμαστε στην ελλαδα, και οσους και να βρεις να θελουν να κανουν αυτο που λες στην τελευταια σου προταση, αλλους τοσους θα βρεις που θα ειναι εναντια σε αυτο.

  14. #14
    Το avatar του μέλους chatasos
    chatasos Guest
    Red face
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasper
    Μπράβο που έσωσαν το παιδάκι. Όλα τα υπόλοιπα είναι αερολογίες και υπερβολές.
    Θα συμφωνήσω και θα προσθέσω πως το μεγαλύτερο μπράβο ανήκει στον ιδιοκτήτη του blog που το είδε ζεστά το όλο θέμα... Αυτόν θα έπρεπε να έχουν στις ειδήσεις.

    Οι θεωρίες συνομωσίας πάντα θα υπάρχουν για να έχουμε κάτι να ασχολούμαστε...

  15. #15
    Εγγραφή
    26-06-2005
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian
    Είναι φυσιολογική η υποψία ότι «όλα αυτά που δε μπορούμε να ελέγξουμε» γίνονται για το «θεαθήνε» (αυτό το έχω σκοτώσει και δε ξέρω πώς γράφεται σωστά -> κάποιος γνώστης;
    Θεαθήναι

Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ιστοσελίδα Δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος
    Από ggeorgan στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-08, 16:40
  2. Υπηρεσία On Sms από την On Telecoms
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-08, 21:45
  3. Ευρωπαϊκή Ένωση εναντίον ηλεκτρονικού εγκλήματος
    Από rho στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-07, 12:45
  4. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-06, 04:28

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας