Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    04-04-2007
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    Vigor 2700G
    SNR / Attn
    6(dB) / 33(dB)
    Τα τελευταία 6 χρόνια (από τον Σεπτέμβριο του 2003) εργάζομαι ως διδάσκουσα στο Πανεπιστήμιο, αρχικά με σύμβαση ιδιωτικού δικαίου και ασφάλιση στο ΙΚΑ και στην συνέχεια ως μέλος ΔΕΠ και ασφάλιση Δημοσίου. Συγχρόνως εργάζομαι ως ελεύθερη επαγγελματίας έχοντας πάρει ως νέα ασφαλισμένη εξαίρεση από τον ΟΑΕΕ (η απόφαση κάνει λόγο για «διακοπή» και δεν μου ζητήθηκε να πηγαίνω ανά έτος για συνέχιση της εξαίρεσης όπως κάνουν συνήθως από ό, τι έμαθα πρόσφατα). Κάτι τέτοιο είναι νόμιμο εφόσο δίνω το 15% των εσόδων μου στο Πανεπιστήμιο. Τον Σεπτέμβριο του 2005 (όσο ακόμη ήμουν με σύμβαση) το Πανεπιστήμιο δεν μας πλήρωσε γιατί δεν είχε αρκετά χρήματα και έτσι δεν μου κόλλησε τα ένσημα μου. Όταν λοιπόν πριν από ένα μήνα θέλησα να βγάλω νέα δελτία παροχής υπηρεσιών και πήγα στον ΟΑΕΕ για να πάρω βεβαίωση της εξαίρεσής μου για την εφορία, είδαν ότι μου λείπουν τα ένσημα από το ΙΚΑ για τον συγκεκριμένο μήνα (τα ένσημα συνεχίζουν κανονικά από εκεί και πέρα) και μου ζητούν να δώσω εισφορές στον ΟΑΕΕ από τότε μέχρι και σήμερα μια και θεωρούν πως εφόσον πέρασε το εξάμηνο και δεν έκανα εκ νέου αίτηση για εξαίρεση τον Σεπτέμβριο του 2005, ο ΟΑΕΕ γίνεται αυτόματα ο πρώτος ασφαλιστικός μου φορέας. Με ενημέρωσαν πως μπορώ να ζητήσω πίσω τα χρήματά μου από το ΙΚΑ και το Δημόσιο, που τόσο καιρό πληρώνω εισφορές, ελπίζοντας πως πιθανόν να τα πάρω κάποια στιγμή. Φοβάμαι όμως πως αν μπλεχτώ σε κάτι τέτοιο θα τρέχω για χρόνια, συν το γεγονός πως το ποσό που μου ζητούν συν τα πρόστιμα για καθυστερήσεις είναι τεράστιο και δεν μπορώ να το πληρώσω. Αν μπορεί κανείς να με συμβουλεύσει για το πώς μπορώ να χειριστώ το συγκεκριμένο πρόβλημα θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

  2. #2
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Μηνύματα
    232
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Είναι ανεξάρτητα η δήλωση των ασφαλισμένων ενός Εργοδότη στο ΙΚΑ από την πληρωμή. Οι Εργοδότες υποβάλλουν κάθε τρίμηνο στο ΙΚΑ κάποιες δηλώσεις για όλους τους ασφαλισμένους τους. Δεν έχουν υποβάλλει καθόλου δήλωση γι' αυτή την περίοδο για κανέναν ασφαλισμένο; Αυτό μπορείς να το τσεκάρεις στο γραφείο προσωπικού του Πανεπιστημίου ή στο ΙΚΑ (αν και δύσκολο να σε εξυπηρετήσουν για τέτοιο θέμα). Εάν έχουν υποβάλλει δήλωση και απλά εσένα σ' έχουν ξεχάσει μπορούν να πάνε στο ΙΚΑ και να υποβάλλουν συμπληρωματική έτσι ώστε να κάνεις την δουλειά σου αν και αυτοί θα φάνε πρόστιμο επειδή αυτό είναι παράνομο. Πάντως το σωστό είναι αυτό. Να υποβληθεί στο ΙΚΑ είτε η αρχική δήλωση αν δεν έχει ήδη υποβληθεί είτε να υποβληθεί η συμπληρωματική με τα δικά σου στοιχεία...

    Ελπίζω να βοήθησα...

  3. #3
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όπως τα λέει ο kostasgr75, όμως:
    Δυστυχώς η καταβολή των ασφάλιστρων (όπως και του ΦΠΑ και του ΦΕ) είναι δική μας υποχρεώση πρωτίστως. Συνεπώς αυτοί θα επιμείνουν ότι πρέπει να πληρώσεις εσύ τα οφειλούμενα.
    Που να δεις περίπτώσεις με ΑΠΥ που δεν έχει πληρωθεί το ΦΠΑ από το δημόσιο και σε κυνηγάει το ίδιο το δημόσιο γιατί δεν πλήρωσες ΦΠΑ! Το ίδιο και με ΦΕ (παρακράτηση 20%)!
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  4. #4
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
    Router
    FritzBoxFon 7050
    Από τη στιγμή που είχες σύμβαση με το πανεπιστήμιο (να υποθέσω ότι έκανες μαθήματα εκείνο το μήνα) υπάρχει παρανομία του πανεπιστημίου (που δεν σου κόλλησε τα ένσημα). Ο νόμος αναφέρει όντως ότι αν λόγω "ιδιότητας ή επαγγέλματος" υπάγεσαι σε περισσότερους του ενός ασφαλιστικού φορέα διαλέγεις (νέος ασφαλισμένος) σε ποιον θέλεις να ασφαλιστείς. Η ιδιότητα σου ως συμβασιούχος ιδιωτικού δικαίου με το πανεπιστήμιο σε κατατάσει στην ασφάλιση του ΙΚΑ αυτομάτως. Και αφού η σύμβαση σου ήταν ενεργή τον Σεπτέμβριο του 2005 (ήταν??? ;-) ) η ιδιότητα που σε "έδενε" με το ΙΚΑ δεν διεκόπη ποτέ. Άρα δεν άρχισε ποτέ να μετράει το εξάμηνο που σου είπαν. Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω το πανεπιστήμιο θα κάνει μια συμπληρωματική δήλωση στο ΙΚΑ θα σε συμπεριλάβει στην κατάσταση του και για τον μήνα που λείπει και το θέμα θα λήξει. Τώρα που είσαι και μέλος ΔΕΠ θα είναι πιο ευκολο να συνενοηθείς με τις διοικητικές υπηρεσίες του πανεπιστημίου.

Παρόμοια Θέματα

  1. Εισφορες ΟΑΕΕ (παλιο τεβε)
    Από JERY στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-09, 14:06
  2. Εμπειρία ΑΣΕΠ, θητεία και ασφαλιστικές εισφορές
    Από maccabi990 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-09, 11:40
  3. Υπεξαίρεση χρημάτων από το ΙΚΑ-δείτε και αυτό
    Από nmavro73 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-07, 23:58
  4. Φορολογικά σε σχέση με εισφορές και συνέδρια?
    Από sculper στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-06, 16:17
  5. Ασφαλιστικό και εισφορές
    Από lazar στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-04, 20:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας