Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    02-03-2009
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Tellas - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Καλησπέρα,

    έψαξα αρκετά στο φόρουμ και άκρη δεν έχω βγάλει γι'αυτό ανοίγω νέο θέμα.
    Θα μετακομίσω σε μερικούς μήνες σε νέα οικοδομή που τώρα χτίζεται σε περιοχή που υποστηρίζεται από την πλειοψηφία των εναλλακτικών με ιδιόκτητα δίκτυα.
    Η ερώτηση είναι αν μπορώ να κάνω κατ'ευθείαν αίτηση σε εναλλακτικό πάροχο ή να μεταφέρω την υπάρχουσα σύνδεσή μου (τελλάς) χωρίς να χρειαστεί να κάνω αίτηση στον οτε για γραμμή.

    υγ.Πήρα τηλέφωνα και ο καθένας μου λέει τα δικά του στις εταιρείες γι'αυτό θα με ενδιέφερε πάρα πολύ κάποια προσωπική εμπειρία κάποιου που έχει κάνει/ακούσει κάτι αντίστοιχο.Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor 2820n
    το καλώδιο που συνδέει την οικοδομή σου με το τηλεφωνικό κέντρο δεν μπορεί να το φέρει εναλλακτικός. Θα πρέπει να φροντίσεις εσύ ή ο εργολάβος να κάνετε αίτηση στον ΟΤε για κατασκευή τελικού δικτύου

    Αν η οικοδομή έχει ήδη τηλεφωνικό καλώδιο, τότε μπορείς να βάλεις κατευθείαν τηλέφωνο από εναλλακτικό. Αργεί λίγο παραπάνω από το να συνδεθείς με ΟΤΕ

  3. #3
    Εγγραφή
    14-11-2006
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Με κανένα τρόπο δε γίνεται. Πας πρώτα στον ΟΤΕ για εγκατάσταση τηλεφωνικής καλωδίωσης.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-03-2009
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Tellas - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Σας ευχαριστώ!
    Οπότε υποθέτω ότι όταν κάποιος εναλλακτικός μου λέει ότι μπορώ να κάνω αίτηση σε αυτόν αμέσως, μου κρύβει ότι θα κάνει αυτός την αίτηση για σύνδεση στο κέντρο στον ΟΤΕ.
    2 ερωτησούλες ακόμη:
    Όταν κάνω αίτηση για σύνδεση στον οτέ από τη στιγμή που θα γίνει πληρώνω πάγιο στον οτέ και μου έρχεται κάθε μήνας λογαριασμός ή δίνω κάτι εφάπαξ για σύνδεση και όταν αποφασίσω ότι θέλω ενεργοποίηση κάνω νέα αίτηση?
    Μήπως ξέρεις πόσο χρόνο θέλει για να γίνει η σύνδεση από μέρους του οτε?

  5. #5
    Εγγραφή
    14-11-2006
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από disclamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ!
    Οπότε υποθέτω ότι όταν κάποιος εναλλακτικός μου λέει ότι μπορώ να κάνω αίτηση σε αυτόν αμέσως, μου κρύβει ότι θα κάνει αυτός την αίτηση για σύνδεση στο κέντρο στον ΟΤΕ.
    2 ερωτησούλες ακόμη:
    Όταν κάνω αίτηση για σύνδεση στον οτέ από τη στιγμή που θα γίνει πληρώνω πάγιο στον οτέ και μου έρχεται κάθε μήνας λογαριασμός ή δίνω κάτι εφάπαξ για σύνδεση και όταν αποφασίσω ότι θέλω ενεργοποίηση κάνω νέα αίτηση?
    Μήπως ξέρεις πόσο χρόνο θέλει για να γίνει η σύνδεση από μέρους του οτε?
    ΟΧΙ Επ ουδενί.

    ΕΣΥ πριν πας στον εναλλακτικό θα πας στον ΟΤΕ να ζητήσεις αυτοπροσπωπος καλλωδιακή σύνδεση. ΕΣΥ όμως , μην το αφήσεις στον ενναλακτικό γιατί δεν θα γίνει ΠΟΤΕ. Ο ΟΤΕ θα σου πει πως καταχωρεί την αίτηση σου για καλωδίωση χαλκού που συνήθως θέλει κάποιουε μήνες 1 το λιγότερο έχω δει και μέχρι 7-8 μήνες αναμονής. Πάντως πριν κάνει οτίδήποτε πήγαινε στον ΟΤΕ και αφου σου περάσει χαλκό πήγαινε και κάνε άιτηση στον ενναλακτικό.

  6. #6
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor 2820n
    και για να συμπληρώσω. Ο εναλλακτικός δεν είναι σε θέση να γνωρίζει αν φτάνει χαλκός στην πολυκατοικία σου. Θα το μάθει μόνο αν κάνεις σε αυτόν αίτηση και ο ΟΤΕ του απαντήσει ότι δεν προχωράει η αίτησή σου λόγω έλλειψης ακραίου δικτύου.
    Μην ψάχνουμε να βρούμε σε όλα παγαποντιές.
    Από το νόμο είναι ορισμένο ότι το ακραίο δίκτυο το περνάει ο ΟΤΕ.

  7. #7
    Εγγραφή
    02-03-2009
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Tellas - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Ευχαριστώ παίδες!
    Το μόνο που δεν έχω καταλάβει καλά είναι αν αφού μου περάσει χάλκινο καλώδιο ο οτέ αυτομάτως μου στέλνει και λογαριασμό και είμαι κανονικά πελάτης του (και αν ναι με καινούργιο νούμερο τηλεφώνου?) ή μπορώ να πω στην τελλάς που έχω τώρα να μου μεταφέρει το νούμερο και τη σύνδεσή μου στην νέα περιοχή, μόλις μου περάσει ο οτέ το χάλκινο.Όχι ότι έχω καμιά τρέλλα με την τελλάς απλά δεν αντέχω να ξαναπεριμένω τόσο καιρό για να μεταφερθώ ξανά από τον οτέ σε κάποιον εναλλακτικό.

  8. #8
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor 2820n
    Όχι δεν είσαι αυτόματα πελάτης του. Άλλο πράγμα η κατασκευή του καλωδίου και άλλο πράγμα η αίτηση για σύνδεση τηλεφώνου

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-08, 04:12
  2. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-08, 14:03
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-08, 09:47
  4. Νέα σύνδεση στα Νέα Λιόσια/Ίλιον
    Από LaNuit στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-05, 01:26
  5. Νεα σύνδεση, νεα πρόβληματα
    Από obelix3 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-05, 00:56

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας