Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Ότι λέει ο τίτλος, γνωρίζετε κάποιο hybrid TV tuner σε μορφή usb stick που να παίζει σίγουρα σε Linux και να υπάρχει σε Ελληνικά καταστήματα; Πχ πριν λίγες μέρες που κοιτούσα κάποιο που μου άρεσε, μετά από λίγη αναζήτηση είδα πως στο linux έπαιζε μόνο το ψηφιακό και όχι το αναλογικό tuner.

    Οι δυνατότητες δεν με καίνε πολύ, αλλά ένα τηλεκοντρόλ και ίσως teletext θα εκτιμηθούν.

    ........Auto merged post: mrsaccess πρόσθεσε 2 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Επίσης, συμπληρωματικά, μήπως έχετε υπόψιν σας κάποιο usb hub που να έρχεται με εξωτερική τροφοδοσία ή πρέπει αναγκαστικά να αγοράσω ξεχωριστό μετασχηματιστή; Επειδή το θέλω να τροφοδοτεί και σκληρούς (2.5'') το φοβάμαι λίγο...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mrsaccess : 17-07-09 στις 12:39. Αιτία: auto merged post
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  2. #2
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι λέει ο τίτλος, γνωρίζετε κάποιο hybrid TV tuner σε μορφή usb stick που να παίζει σίγουρα σε Linux και να υπάρχει σε Ελληνικά καταστήματα; Πχ πριν λίγες μέρες που κοιτούσα κάποιο που μου άρεσε, μετά από λίγη αναζήτηση είδα πως στο linux έπαιζε μόνο το ψηφιακό και όχι το αναλογικό tuner.

    Οι δυνατότητες δεν με καίνε πολύ, αλλά ένα τηλεκοντρόλ και ίσως teletext θα εκτιμηθούν.

    ........Auto merged post: mrsaccess πρόσθεσε 2 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Επίσης, συμπληρωματικά, μήπως έχετε υπόψιν σας κάποιο usb hub που να έρχεται με εξωτερική τροφοδοσία ή πρέπει αναγκαστικά να αγοράσω ξεχωριστό μετασχηματιστή; Επειδή το θέλω να τροφοδοτεί και σκληρούς (2.5'') το φοβάμαι λίγο...
    http://www.linuxtv.org/wiki/index.php/Main_Page
    ψάξτο μόνος σου...

  3. #3
    Εγγραφή
    22-05-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.194
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, συμπληρωματικά, μήπως έχετε υπόψιν σας κάποιο usb hub που να έρχεται με εξωτερική τροφοδοσία ή πρέπει αναγκαστικά να αγοράσω ξεχωριστό μετασχηματιστή; Επειδή το θέλω να τροφοδοτεί και σκληρούς (2.5'') το φοβάμαι λίγο...
    Εγώ έχω αυτό:
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613445
    Έχει εξωτερική τροφοδοσία..
    - How does a linux geek make love??
    - unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep;


    BasketForum

  4. #4
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.linuxtv.org/wiki/index.php/Main_Page
    ψάξτο μόνος σου...
    Εμ, για αυτό ρωτάω αν κάποιος ξέρει κάποιο που δουλεύει. Δεν είναι τόσο εύκολο ή γρήγορο το ψάξιμο...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από artem Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω αυτό:
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613445
    Έχει εξωτερική τροφοδοσία..
    Εξωτερική εννοείς που περιλαμβάνεται μέσα στη συσκευασία, δεν την αγόρασες χωριστά. Thanx!
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-05-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.194
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξωτερική εννοείς που περιλαμβάνεται μέσα στη συσκευασία, δεν την αγόρασες χωριστά. Thanx!
    Ναι ρε συ, σαφώς. Μέσα στη συσκευασία ήταν
    - How does a linux geek make love??
    - unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep;


    BasketForum

  6. #6
    Εγγραφή
    26-03-2005
    Περιοχή
    Area 52 (Δίπλα από την 51)
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.804
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    14.286/1.020
    ISP
    Forthnet
    Router
    THOMSON TG585 v7
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 22(dB)
    Αυτό AVerTV Hybrid Volar HX μήπως;

    Εδώ http://www.skroutz.gr/s/61592/Averme...ybrid+Volar+HX βλέπω ότι υπάρχει σε δύο καταστήματα. Λέει ότι υποστηρίζει ψηφιακή και αναλογική τηλεόραση και ράδιο και ότι υποστηρίζεται αυτόματα στις παρακάτω διανομές εάν δεις στην κατηγορία των drivers...

    The following distributions, with their stock kernel, are officially
    tested and supported:
    1. Open SuSE Linux 10.3
    2. Mandriva Linux 2008
    3. Fedora Core Release 6
    4. Fedora Core Release 7
    5. Ubuntu 7.10
    6. Ubuntu 8.04
    7. Ubuntu 8.10
    8. Ubuntu 9.04
    9. Mandriva Linux 2009


    έχει βέβαια και link για να κατεβάσεις driver ανάλογα με το αν είσαι σε 32 ή 64 bit. Καλό είναι να κατεβάσεις τον driver για να διαβάσεις διάφορες χρήσιμες οδηγίες που έχει...


    TV_Player.txt

    Spoiler:

    To watch TV programs with AVerTV Volar HX/AX/MAX, you need TV applications.
    Some popular TV applications are listed below for your reference.

    ========================
    Kaffeine
    ========================

    Kaffeine is a digital TV application for watching DVB-T programs.
    Please refer to the following website for download and installation:
    http://kaffeine.kde.org

    Ubuntu 7.10 is tested with Kaffeine and works with our driver.
    To use Kaffeine in Ubuntu, please install two packages:

    kaffeine, xine-ui

    Do the following at the terminal window to install the packages:

    $ sudo apt-get install kaffeine xine-ui


    ========================
    MPlayer
    ========================

    MPlayer is a multimedia player capable of supporting variety of media sources.
    In this case, MPlayer can be used for watching NTSC/PAL/SECAM/DVB-T TV programs.
    TV audio is supported by MPlayer directly.

    Ubuntu 7.10, 8.04 and 8.10 is tested with MPlayer and works with our driver.
    To use MPlayer in Ubuntu, please install by doing the following at the terminal
    window:

    $ sudo apt-get install mplayer

    To watch NTSC TV programs, for example, please do the following:

    $ mplayer tv:// -tv driver=v4l2:device=/dev/video0:alsa:adevice=hw.1,0:amode=1:audiorate=48000:forceaudio:volume=100:immediatemode=0:normid=12:freq=409250:outfmt=YU Y2


    To watch PAL TV programs, for example, please do the following:

    $ mplayer tv:// -tv driver=v4l2:device=/dev/video0:alsa:adevice=hw.1,0:amode=1:audiorate=48000:forceaudio:volume=100:immediatemode=0:normid=0:freq=147250:outfmt=YUY 2


    To watch DVB-T TV programs, please fist use "dvbscan" to perform channel scan and copy the resulting program list into
    ~/.mplayer/channels.conf. Second issue the following command:

    $ mplayer dvb://BBC

    In this case there must be a program name called "BBC" in ~/.mplayer/channels.conf.

    Please also note that MPlayer provides a "slave" mode in which commands can be issued to mplayer to change
    TV channel and other settings as well. A list of commands can be obtained by running the following commands:

    $ mplayer -input cmdlist


    For detailed usage of MPlayer, please refer to the official MPlayer website:

    http://www.mplayerhq.hu

    For detailed information of "dvbscan", please refer to the following website:

    http://www.linuxtv.org/wiki/index.php/Scan


    ========================
    TVTime
    ========================

    TVTime is an analog TV application for watching NTSC/PAL/SECAM tv programs.
    Please refer to the following website for download and installation:

    http://tvtime.sourceforge.net

    Ubuntu 7.10/8.04 is tested with TVTime and works with our driver. Although,
    TVTime does not support TV audio with our driver. To get audio from TV,
    issue the following command while watch TVTime:

    $ arecord -D hw:1,0 -r 48000 -c 2 -f S16_LE | aplay -

    Please refer to ALSA documents for help with arecord and aplay commands.
    Also refer to the following Wiki pages for ALSA and TV audio related issues:

    http://www.linuxtv.org/v4lwiki/index.php/Saa7134-alsa

    ========================
    AVerMedia Tool
    ========================

    The driver installer, at the end of installation, will install some tools
    in source code form. These tools are not intended for average users to
    use. They are provided as an example to write TV applications compatible
    with AVerMedia's TV tuner driver. No garuantee on usability with these source
    code is provided. Also no support is provided on these source codes.

    To compile and use these tools, you must have headers and libraries for
    X-Window installed. They are likely located in /usr/include/X11 and
    /usr/lib respectively. If the path to the headers and libraries
    differ from this assumption, you must change them in the included Makefile.

    Please consult with the documentation coming from your Linux distribution
    on how to install header file and libraries for compiling X-Window
    applications.


    Εγώ έχω της συγκεκριμένης εταιρίας από παλιά το avertv go 007 fm plus είναι pci αναλογικό. Το μόνο πρόβλημα ήταν στον ήχο (που ήταν παίδεμα) και με τις παραπάνω οδηγίες (σε ubuntu είμαι) με την χρήση του tvtime και της εντολή « $ arecord -D hw:1,0 -r 48000 -c 2 -f S16_LE | aplay -» με αλαγμένο το 48000 σε 32000 λόγω διαφορετικής δειγματοληψίας έπεζε μια χαρά και ο ήχος. Η εικόνα έπαιζε εξ αρχής χωρίς κανένα πρόβλημα.

    EDIT:
    Δεν χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο tuner οπότε μη σε πάρω στο λαιμό μου
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος golity : 17-07-09 στις 19:38.

  7. #7
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Επανέρχομαι μετά από καιρό με κακές εντυπώσεις!

    Καταρχήν την πρόταση του golity, το AVerTV Hybrid Volar HX, δεν το προτίμησα γιατί μετά από κάποιο έλεγχο οι οδηγοί δεν ήταν μέρος του linux kernel αλλά της εταιρείας και αυτό είναι πηγή πολλών προβλημάτων, πχ ασυμβατότητα με τον kernel μου, με εφαρμογές κλπ.

    Μετά από ψάξιμο κατέληξα στα KWORLD 323U PLUSTV και HAUPPAUGE WINTV HVR-900 ως πιο πιθανά να υποστηρίζονται. Γενικά η τεκμηρίωση για το συγκεκριμένο ζήτημα είναι απλά...

    Το HAUPPAUGE αν και θα το προτιμούσα το εγκατέλειψα γιατί κυκλοφορεί με την ίδια ονομασία και η έκδοση HVR-900U (αλλάζει το όνομα μόνο πάνω στο στικάκι) η οποία δεν παίζει στο Linux. Εφόσον δεν μπορούσα να διαπιστώσω πια έκδοση θα μου αποσταλεί το εγκατέλειψα.

    Πήρα τελικά το KWORLD 323U. Ατυχής επιλογή! Καταρχήν έχει κακή λήψη αλλά ας το παραβλέψουμε. Στα windows παίζει φυσικά αλλά με εξαιρετικά αργή ανταπόκριση και λογισμικό ένα που δουλεύει μόνο ως media center. Η αργή ανταπόκριση στα win βέβαια δεν είναι σημερινό φρούτο, το ίδιο έκανε εδώ και χρόνια το pci tuner μου σε όλες τις εκδόσεις των windows.

    Πάμε στο Linux που μας ενδιαφέρει. Το αναλογικό μέρος του tuner (που μας ενδιαφέρει προς το παρόν) λειτουργεί για την εικόνα καλά. Το μόνο που χρειάστηκε ήταν να βρω το firmware και να το τοποθετήσω στο /lib/firmware. Σίγουρα όχι ότι πιο trouble free αλλά δεν με δυσκόλεψε. Η απόκριση είναι πολύ καλή. Ο ήχος όμως... είναι πονεμένη ιστορία. Για να λειτουργήσει ο ήχος πρέπει να ξεκινήσεις μια ξεχωριστή εφαρμογή σε κονσόλα η οποία κάνει relay τον ήχο από την «κάρτα ήχου» του tv tuner στη κανονική. Αν δουλέψει έχεις lag μερικών δευτερολέπτων οπότε αχρηστεύτε το αναλογικό tuner. Ωστόσο είναι εξίσου πιθανό να έχεις kernel panic! Yeap, μια userspace εφαρμογή προκαλεί kernel panic για το τίποτα! Αν αυτό δεν είναι απαράδεχτο και window-ish τι είναι;

    Όσο αφορά το ψηφιακό tuner δεν κατάφερα να το δω καν, αλλά εφόσον εδώ δεν υπάρχει ψηφιακό σήμα δεν με ενοχλεί. Επίσης δεν κατάφερα να δω το τηλεκοντρόλ αλλά μικρό το κακό αφού η γωνία λήψης του είναι εξαιρετικά περιορισμένη και επομένως πρακτικά άχρηστο.

    Το τελευταίο κακό που προκαλεί είναι πως αν αποσυνδέσω το tv tuner από το usb hub μου αποσυνδέονται αυτόματα και οι σκληροί που είναι πάνω στο hub!
    Το δοκίμασα με δύο hub και πάντα το ίδιο αποτέλεσμα! x2

    Πάμε στα hub. Ήμουν έτοιμος για το dlink και τυχαία το είχε ένας φίλος και το πήρα για μερικές δοκιμές. Με απογοήτευσε γιατί σε μια διακοπή ρεύματος δεν κατάφερε να κρατήσει αναμένο τον εξωτερικό 2.5άρη σκληρό και ας ήταν πάνω στο ups. Επιπλέον τα led του δεν είναι ιδιαίτερα χρήσιμα. Απλά ανάβουν όλα μαζί.
    Έτσι κατέληξα σε ένα akasa 7 θέσεων (connect7) με τροφοδοτικό που ήταν στην ίδια τιμή. Το τροφοδοτικό του είναι μικρό (2Α) αλλά δεν με πειράζει. Δεν δοκίμασα αν δουλεύει με το ups ωστόσο ούτε αυτό είναι τέλειο. Έχει 4 usb στη μια πλευρά και 3 στην άλλη. Οι 4 είναι ευαίσθητες και δεν κάνουν από όσο κατάλαβα για όλες τις τροφοδοτούμενες συσκευές, έτσι πχ ενώ το usb bluetooth λειτουργεί σε αυτές, το ασύρματο πληκτρολόγιο ζορίζεται, πχ δεν αναγνωρίζεται από το bios παρά μόνο όταν μπω στο λειτουργικό ενώ που και που χάνεται.

    Τέλος, μια που έβγαλα όλες τις συσκευές σκάρτες, να βγάλω σκάρτα και τα ICYBOX της RAIDSONIC. Έχω ένα usb με δύο θέσεις για σκληρούς και είναι απαράδεκτο. Η ποιότητα κατασκευής του (εσωτερικά, εξωτερικά είναι όμορφο) είναι χείριστη. Ως αποτέλεσμα μόλις ζεσταθούν λίγο τα κυκλώματά του σταματά να λειτουργεί! Ειδικά αν έχει δύο σκληρούς επάνω αντέχει λίγα λεπτά πριν κολλήσει. Με έναν τα ψιλοκαταφέρνει. Αυτό δεν είναι θήκη σκληρών αλλά θήκη χαμένων δεδομένων...
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  8. #8
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ήχος όμως... είναι πονεμένη ιστορία. Για να λειτουργήσει ο ήχος πρέπει να ξεκινήσεις μια ξεχωριστή εφαρμογή σε κονσόλα η οποία κάνει relay τον ήχο από την «κάρτα ήχου» του tv tuner στη κανονική. Αν δουλέψει έχεις lag μερικών δευτερολέπτων οπότε αχρηστεύτε το αναλογικό tuner. Ωστόσο είναι εξίσου πιθανό να έχεις kernel panic! Yeap, μια userspace εφαρμογή προκαλεί kernel panic για το τίποτα! Αν αυτό δεν είναι απαράδεχτο και window-ish τι είναι;

    Το τελευταίο κακό που προκαλεί είναι πως αν αποσυνδέσω το tv tuner από το usb hub μου αποσυνδέονται αυτόματα και οι σκληροί που είναι πάνω στο hub!
    Το δοκίμασα με δύο hub και πάντα το ίδιο αποτέλεσμα! x2
    Το να αποσυνδέονται οι δίσκοι είναι περίεργο. Μου είχε συμβεί και εμένα αλλά
    έφταιγε το hub που δεν ισχύει στην δική σου περίπτωση εφόσον έβαλες δύο hub.

    Όσο για το kernel panic κάτι πρέπει να φταίει στον οδηγό του tuner (ή και το ίδιο
    το tuner εφόσον δημιουργεί και το πρόβλημα στο hub). Εγώ δεν είχα ποτέ panic
    ούτε σε μια BT878 της πλάκας που είχα ούτε στην SAA7134 που χρησιμοποιώ
    τώρα (PCI και οι δύο).

    Το θέμα με το lag της alsa είναι γνωστό εδώ και πολύυυυυυ καιρό αλλά ακόμη
    να φτιαχτεί. Lag όμως υπάρχει μόνο σε alsa και αυτό μόνο με την χρήση
    arecord/aplay. Μπορείς είτε να χρησιμοποιήσεις κάποιο άλλο πρόγραμμα ή να
    χρησιμοποιήσεις το oss emulation της alsa αλλά δεν θα έχεις ήχο σε άλλα
    προγράμματα όσο εκτελείται το πρόγραμμα του tuner.

    Τρόποι για να χρησιμοποιήσεις τον ήχο:
    Κώδικας:
    1)arecord -D hw:1 | aplay - ( Ο κλασσικός τρόπος - Έχει lag)
    2)arecord -D hw:1 | aplay -D hw:0 - (Ολόιδιο με τον 1)
    3)arecord -D hw:1 | aplay -D default - (Κανονικά είναι ίδια σύνταξη με
              τον 1,2 γιατί default == hw:0 παραδόξως όμως δεν έχει lag)
    4)sox -t ossdsp /dev/dsp1 -t ossdsp /dev/dsp (Χρησιμοποιεί OSS και δεν
              έχει lag αλλά δεν έχεις ήχο σε άλλα προγράμματα)
    5)sox -t alsa hw:1 -t alsa default (Ίδια μέθοδος με 1,2,3 αλλά παραδόξως
              όταν χρησιμοποιείται το sox και όχι τα arecord/aplay δεν έχει lag)
    6)sox -t alsa hw:1 -t alsa default (Ίδιο με 5)
    Ανάλογα με τα format που υποστηρίζει η κάρτα σου ίσως να χρειαστείς
    κάποιες παραμέτρους για να παίξει. Η δική μου σε linux υποστηρίζει μόνο
    32Khz οπότε πρέπει να δηλώσω "-r 32000" στο arecord ή στο sox.

    Είναι μανούρα ξέρω αλλά κάποιο από τα 6 θα σου δουλέψει.

    Υ.Γ Έχω καιρό να ασχοληθώ οπότε ίσως να έχει βγει κάποιος πιο δόκιμος τρόπος

  9. #9
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Thanx για τα tips! Το sox χρησιμοποιώ όπως το έδωσες εξαιτίας του oss και με αυτό έχω lag. Το arecord (ή το sox με alsa) δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω καθώς εξαιτίας του alsa προκαλεί πάντοτε kernel panic. Το oss συνήθως δεν προκαλεί παρά πολύ σπάνια.

    Στην PCI μου δεν υπήρχε τέτοιο θέμα καθώς συνδεόταν φυσικά, με καλωδιάκι το line out του tv tuner με το line in της κάρτας ήχου. Δυστυχώς στο laptop και το usb stick...

    Ελπίζω να υποστηριχθεί κάποτε και το dvb γιατί σε λίγα χρόνια δεν θα υπάρχει αναλογική tv.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thanx για τα tips! Το sox χρησιμοποιώ όπως το έδωσες εξαιτίας του oss και με αυτό έχω lag. Το arecord (ή το sox με alsa) δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω καθώς εξαιτίας του alsa προκαλεί πάντοτε kernel panic. Το oss συνήθως δεν προκαλεί παρά πολύ σπάνια.

    Στην PCI μου δεν υπήρχε τέτοιο θέμα καθώς συνδεόταν φυσικά, με καλωδιάκι το line out του tv tuner με το line in της κάρτας ήχου. Δυστυχώς στο laptop και το usb stick...

    Ελπίζω να υποστηριχθεί κάποτε και το dvb γιατί σε λίγα χρόνια δεν θα υπάρχει αναλογική tv.
    Περίεργο. Ποτέ δεν είχα lag με OSS.

    Αν το kernel panic με το alsa είναι μόνο όταν έχεις συνδέσει το tuner (και σε
    συνδυασμό με το hub και τα άλλα προβλήματα) τότε δώσε του δρόμο γρήγορα

    Όσον αφορά το DVB δεν το έχω δουλέψει πολύ γιατί δεν υπάρχει κάποιο ψηφιακό
    κανάλι στην Ξάνθη αλλά ένα διάστημα που εξέπεμπε η ψηφιακή ΕΡΤ (για 2 μέρες)
    έπιανα κανονικά. Υποτίθεται έπρεπε από την άνοιξη να εκπέμπουν και ψηφιακά
    τα κανάλια μας αλλά όπως και το διαδίκτυο είμαστε γρήγοροι.

  11. #11
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από ψάξιμο κατέληξα στα KWORLD 323U PLUSTV και HAUPPAUGE WINTV HVR-900 ως πιο πιθανά να υποστηρίζονται. Γενικά η τεκμηρίωση για το συγκεκριμένο ζήτημα είναι απλά...

    Το HAUPPAUGE αν και θα το προτιμούσα το εγκατέλειψα γιατί κυκλοφορεί με την ίδια ονομασία και η έκδοση HVR-900U (αλλάζει το όνομα μόνο πάνω στο στικάκι) η οποία δεν παίζει στο Linux. Εφόσον δεν μπορούσα να διαπιστώσω πια έκδοση θα μου αποσταλεί το εγκατέλειψα.
    είδα ότι στο πλαίσιο δείχνει αυτό
    λογικά πρέπει ναναι αυτό που θέλεις, και εαν πας σε κατάστημα θα μπορείς να το δείς εαν είναι πραγματικά αυτό...

  12. #12
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    είδα ότι στο πλαίσιο δείχνει αυτό
    λογικά πρέπει ναναι αυτό που θέλεις, και εαν πας σε κατάστημα θα μπορείς να το δείς εαν είναι πραγματικά αυτό...
    Η Hauppauge είναι πολύ καλή μάρκα και αυτή που προτείνεις φαίνεται πολύ καλό
    μοντέλο από επιδόσεις.

    Το κακό με όλους τους κατασκευαστές tuner είναι ότι όταν ένα μοντέλο τους πιάνει
    για να εκμεταλλευτούν το καλό του όνομα όταν βγάζουν νέες κάρτες με καλύτερα
    chipset τους δίνουν το ίδιο όνομα με συνέπεια να υπάρχουν κάρτες (μέχρι και 4
    διαφορετικές έχω δει) με ίδιο όνομα και τελείως διαφορετικά chipset. Μέχρι και η
    Terratec που έλεγε ότι δεν θα το κάνει ποτέ το έκανε. (Η κάρτα μου είναι Terratec
    Cinergy HT PCI με SAA7134 και τώρα υπάρχει HT PCI II με CX23885)

    Από ό,τι βλέπω στο Documentation του 2.6.31 υποστηρίζονται οι εξής κάρτες:
    Κώδικας:
    Hauppauge WinTV HVR 900 με usb id 2040:6500
    Hauppauge WinTV HVR 900 (revision 2) με usb id 2040:6502
    οπότε υποθέτω ότι θα λειτουργεί (Από ό,τι είδα στο google υπάρχει και η 900H
    η οποία είναι HD και δεν λειτουργεί)

  13. #13
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Καλό είναι αλλά υποστηρίζει μόνο MPEG-2 οπότε σύντομα θα έχει πρόβλημα.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  14. #14
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Το Hauppauge έχει το πρόβλημα πως έχει πολλές εκδόσεις με το ίδιο όνομα στη συσκευασία. Ως HVR-900 κυκλοφορούν οι εκδόσεις HVR-900, HVR-900 rev2, HVR-900U, HVR-900H και ίσως και άλλες. Δεν γίνεται να ξέρεις ποια θα σου έρθει και δεν παίζουν όλες στο Linux. Επιπλέον είναι ψιλοακριβό και δεν έχουν όλες οι εκδόσεις τηλεκοντρόλ μέσα στη συσκευασία.

    Το πρόβλημα με το kernel panic το έχω όταν κάνω access την usb συσκευή ήχου που δημιουργεί η κάρτα τηλεόρασης μέσω alsa interface. Το έχουν και άλλοι από ότι είδα.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  15. #15
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Hauppauge έχει το πρόβλημα πως έχει πολλές εκδόσεις με το ίδιο όνομα στη συσκευασία. Ως HVR-900 κυκλοφορούν οι εκδόσεις HVR-900, HVR-900 rev2, HVR-900U, HVR-900H και ίσως και άλλες. Δεν γίνεται να ξέρεις ποια θα σου έρθει και δεν παίζουν όλες στο Linux. Επιπλέον είναι ψιλοακριβό και δεν έχουν όλες οι εκδόσεις τηλεκοντρόλ μέσα στη συσκευασία.

    Το πρόβλημα με το kernel panic το έχω όταν κάνω access την usb συσκευή ήχου που δημιουργεί η κάρτα τηλεόρασης μέσω alsa interface. Το έχουν και άλλοι από ότι είδα.
    Το κατάλαβα αυτό αλλά στο πλαίσιο τουλάχιστον μπορούμε να το γυρίσουμε εύκολα αν δεν δουλέψει.
    Το πρόβλημα είναι με την ψηφιακή που θα θέλει MPEG-4.

    Η Ηauppauge είναι εγγύηση. Έχω μια usb winTV εδώ και 8-9 χρόνια και παίζει άψογα,
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με USB HYBRID TV TUNER της Toshiba
    Από sacefe στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-09, 13:50
  2. TV Tuner για φορητό που να δουλεύει σε linux
    Από stivakos στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-07, 20:30
  3. USB TV Tuner που να έχει και έξοδο VGA
    Από alexandrozz στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-07, 22:03
  4. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-06, 12:41
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-05, 00:28

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας