Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-26 από 26
  1. #16
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Στα Χανιά δεν έχει Πλαίσιο και δεν νομίζω (δεν έχω δοκιμάσει βέβαια) το e-shop ή τα multirama να δεχθούν ως δικαιολογία το «δεν μου παίζει στο linux».

    ........Auto merged post: mrsaccess πρόσθεσε 9 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Χμμ, να κάτι εξαιρετικά ενδιαφέρων, αν ξεκινήσω με oss, οπότε και αρχικοποιηθεί (;) η συσκευή ήχου μετά μπορώ να χρησιμοποιήσω alsa.

    Με alsa το lag πρέπει να είναι μικρότερο από 100-200msec γιατί ίσα που φαίνεται και δεν ενοχλεί. Ωραία!

    Εν τω μεταξύ το δοκιμάζω και όπως ανοίγω το tvtime πάει στην ΕΤ1 που έχει μεταγλωττισμένο. Μέχρι να το καταλάβω (αρκετή ώρα) ήμουν: ΕΕΕΕ; ΠΩΣ ΤΟ ALSA ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ LAG ΑΠΟ ΤΟ OSS;

    ........Auto merged post: mrsaccess πρόσθεσε 4 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Βέβαια σε δεύτερη σκέψη ίσως να φταίνε οι οδηγοί από το v4l-dvb που εγκατέστησα προχθές αντικαθιστώντας τα κανονικά modules του πυρήνα και με τους οποίους δεν είχα δοκιμάσει το alsa. Ίσως στους συγκεκριμένους να έχει διορθωθεί το συγκεκριμένο ζήτημα. Στο επόμενο restart θα ξέρω.

    ........Auto merged post: mrsaccess πρόσθεσε 6 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Μπα, δεν είναι οι νέοι οδηγοί. Αποσύνδεσα το στικάκι, το ξανασύνδεσα, δοκίμασα alsa και...
    Αισθάνομαι σαν τον Bill όταν έκανε επίδειξη του plug'n'play usb στα Win 95!

    ........Auto merged post: mrsaccess πρόσθεσε 22 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Ωραία, μετά από μόλις ακόμη 3 kernel panics () βρήκα τη μαγική συνταγή!
    Πρέπει να τρέξεις μια το sox με oss και 32000KHz και μετά αν θες με 48000KHz για να αρχικοποιήσεις κάτι ώστε να δουλέψει το alsa χωρίς kernel panic.

    Υποθέτω πως όταν καλείς το sox μόνο με 48000KHz, επειδή το θεωρεί ως ήδη επιλεγμένο δεν το γράφει σε κάποιο register και έτσι για κάποιο λόγο το alsa προκαλεί kernel panic.

    Εν τω μεταξύ τη μια φορά το έκανα τόσο γρήγορα που έπεσα στο πρόβλημα του ext4 (καλά των journaled fs) και έχασα τη λίστα με τα κανάλια του tvtime! Ευτυχώς που είχα backup policy γιατί βαριέμαι να τα ρυθίζω από την αρχή!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mrsaccess : 28-09-09 στις 17:27. Αιτία: auto merged post
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  2. #17
    Εγγραφή
    28-04-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Golity & imitheos,
    Δοκίμασα όλα αυτά που παραθέσατε, ψάχνοντας τρόπο να ρυθμίσω την AverTV GO 007 κάρτα μου, αλλά κόλλησα κάπου...

    Μέχρι στιγμής, αυτό που έχω καταφέρει είναι:
    - Εικόνα χωρίς ήχο στο tvtime.
    - Λευκός θόρυβος χωρίς εικόνα στο mplayer, με το mplayer
    Κώδικας:
     tv:// -tv driver=v4l2:device=/dev/video0:alsa:adevice=hw.1,0:amode=1:audiorate=32000:forceaudio:volume=100:immediatemode=0:normid=0:freq=147250:outfmt=YUY2
    - Λευκός θόρυβος στο arecord -D hw:1,0 -r 32000 -c 2 -f S16_LE | aplay - που αλλάζει λίγο (σαν να πιάνει λίγο ήχο) όταν ξεκινάω το tvtime και όταν μου βγάζει μπλε οθόνη/no signal (για κάποιο λόγο το tvtime δεν ξεκινάει εμφανίζοντας το κανάλι), αλλά σταματάει όταν αλλάζω κανάλι (ενώ πια τα βλέπω κανονικά)

    Τι άλλο υπάρχει για να δοκιμάσω;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 18-12-09 στις 02:34. Αιτία: layout

  3. #18
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Μαρτίου
    Μηνύματα
    214
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    ΖΤΕ
    Τελικά βρήκαμε καμιά κάρτα με MPEG4 που να παίζει σε linux; Έχω ubuntu 9.10 και η πιστή μου (και αρχαία) Pinnacle PCTV Rave δουλεύει τέλεια αλλά δεν έχει ψηφιακά και στην Θεσσαλονίκη στις 14/1/2010 ξεκινάνε τα νέα ψηφιακά...

    Βρήκαμε καμιά τέτοια κάρτα (MPEG4+Linux);;;

    Λέτε να πάρω κάνα εξωτερικό απόκωδικοποιητή να τον κοτσάρω στην Pinnacle PCTV και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο;;;

    υ.γ. Γιατί με TVtime;; Εγώ βλέπω με Zapping TV Viewing...

  4. #19
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panteraz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά βρήκαμε καμιά κάρτα με MPEG4 που να παίζει σε linux; Έχω ubuntu 9.10 και η πιστή μου (και αρχαία) Pinnacle PCTV Rave δουλεύει τέλεια αλλά δεν έχει ψηφιακά και στην Θεσσαλονίκη στις 14/1/2010 ξεκινάνε τα νέα ψηφιακά...

    Βρήκαμε καμιά τέτοια κάρτα (MPEG4+Linux);;;

    Λέτε να πάρω κάνα εξωτερικό απόκωδικοποιητή να τον κοτσάρω στην Pinnacle PCTV και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο;;;
    οχι, δεν αξιζει σε pc να βαλεις ξεχωριστο κουτι

    για hardware δες εδω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panteraz Εμφάνιση μηνυμάτων
    υ.γ. Γιατί με TVtime;; Εγώ βλέπω με Zapping TV Viewing...
    εχει τα καλυτερα φιλτρα απεικονισης, οπως και το dscaler στα windows

  5. #20
    Εγγραφή
    28-05-2009
    Μηνύματα
    652
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vivodi
    η αγορα hybrid usb tv cards μου προκαλεσε πονοκεφαλο .

    απο την μια οι παμπολες εκδοσεις του ιδιου μοντελου και απο την αλλη τα πολυ περιορισμενα reviews σε καθε προιον.

    οποιος εχει πρσφατα αγορασει καποιο hybrid usb stick και εμεινε απολυτα ευχαριστημενος απο την συσκευη του και φυσικα υπαρχει driver για linux , παρακαλειται να γραψει μοντελο ,γενικες εντυπωσεις /δυνατοτηες και φυσικα ελληνικο καταστημα ( δεν ψαχνω να το αγορασω απο το e-bay ) ωστε να προβω σε αγορα ενος .

    υ.ς. το asus my cinema που λεει και στο κουτι οτι υποστηριζει linux το εχει κανεις να μας πει εντυπωσεις ?

  6. #21
    Εγγραφή
    28-05-2009
    Μηνύματα
    652
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vivodi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lord Basil Εμφάνιση μηνυμάτων
    η αγορα hybrid usb tv cards μου προκαλεσε πονοκεφαλο .

    απο την μια οι παμπολες εκδοσεις του ιδιου μοντελου και απο την αλλη τα πολυ περιορισμενα reviews σε καθε προιον.

    οποιος εχει πρσφατα αγορασει καποιο hybrid usb stick και εμεινε απολυτα ευχαριστημενος απο την συσκευη του και φυσικα υπαρχει driver για linux , παρακαλειται να γραψει μοντελο ,γενικες εντυπωσεις /δυνατοτηες και φυσικα ελληνικο καταστημα ( δεν ψαχνω να το αγορασω απο το e-bay ) ωστε να προβω σε αγορα ενος .

    υ.ς. το asus my cinema που λεει και στο κουτι οτι υποστηριζει linux το εχει κανεις να μας πει εντυπωσεις ?
    bump it λογω μηδενικης απαντησης

  7. #22
    Εγγραφή
    09-05-2010
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    D-Link DSL-2740R
    Path Level
    Interleaved
    Εχω την Gigabyte GT-8000-RH και λειτουργει αψογα ( μεχρι στιγμης ) σε Ubuntu 11.04 64 Bit.

  8. #23
    Εγγραφή
    28-05-2009
    Μηνύματα
    652
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vivodi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από septagram Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω την Gigabyte GT-8000-RH και λειτουργει αψογα ( μεχρι στιγμης ) σε Ubuntu 11.04 64 Bit.

    ευχαριστω πολυ για την απαντηση ( αν και προφανως μιλας για την GT-U8000-RH ), αλλα δυστυχως το μονο καταστημα που την ειχε της τελειωσαν . ειδα οτι εχει τους οδηγους ενσωματωμενους στον πυρηνα ,απο 2.6.28 και αυτο ειναι απο τα +++ .

    μου φαινεται δεν το αποφευγω το e-bay ... και μετα σου λενε γιατι φευγουν στο εξωτερικο τα λεφτα...

  9. #24
    Εγγραφή
    02-07-2007
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Κι εγώ έψαχνα και ανάλογο. Ευχαριστώ για την πληροφορία.

    Lord Basil την έχει το getitnow
    http://www.getitnow.gr/prod/plirofor...h/prod83310pp/

  10. #25
    Εγγραφή
    28-05-2009
    Μηνύματα
    652
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vivodi
    λεει : Delivery Times αναμένεται σύντομα

    η πλακα ειναι οτι ουτε το ebay δεν την εχει ... θα τρελαθουμε εντελως μου φαινεται

  11. #26
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24MBps-9500/725
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 21.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από septagram Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω την Gigabyte GT-8000-RH και λειτουργει αψογα ( μεχρι στιγμης ) σε Ubuntu 11.04 64 Bit.

    Ubuntu 11.04 ;;;;;
    Δε θα μας πεις τις εντυπώσεις; Ίσως και σε νέο θέμα;

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με USB HYBRID TV TUNER της Toshiba
    Από sacefe στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-09, 13:50
  2. TV Tuner για φορητό που να δουλεύει σε linux
    Από stivakos στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-07, 20:30
  3. USB TV Tuner που να έχει και έξοδο VGA
    Από alexandrozz στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-07, 22:03
  4. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-06, 12:41
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-05, 00:28

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας