Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    22-12-2005
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    7680/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    HOL - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Draytek 2700VG
    SNR / Attn
    5(dB) / 34(dB)
    Υποψιαζομαι οτι οι περισσοτεροι θα εχουμε ασχοληθει με τις αγορες μεsω internet θα εχουμε τις προσωπικες μας εμπειριες.
    Παραθετω λοιπον την δικη μου τελευταια που ειναι εν εξελιξη ζητωντας και την συμβουλη σας εαν καποιος γνωριζει κατι η ας γινει αφορμη να ενημερωθουν περισσοτεροι.

    Πραγματοποιησα λοιπον αγορα απο καταστημα στις ΗΠΑ μεσω internet, πληρωμη μεσω paypal ολα ok, και αποστολη με dhl συν ασφαλιση του προιοντος. Το καταστημα αποστλνει ολες τις αγορεσ σαν "δωρα", κατι που αλλωστε ζητησα και εγω. (οχι δεν ειναι θεμα να μου κανω εκπληξη, ειναι θεμα φορου - θα δειτε..)

    Με καλεσαν λοιπον απο το την ελληνικη dhl, οτι εχει κολλησει το δεμα μου στο τελωνειο διοτι πρεπει να πληρωσω δασμο.
    -Μα κυριοι δεν εισαγω, δωρο μου εστειλαν.
    -Ναι αλλα αναγραφει την αξια επανω και εαν υπερβαινει τα 22 ευρω(!) πρεπει να πληρωστε.
    -Μα την αξια την αναγραφουν μονο για εσας διοτι ειναι ασφαλισμενο.
    -Ναι αλλα...
    -Συγγνωμη αλλα εχω ακουσει πολλες τετοιες υποθεσεις και ολοι οσοι πηγαν μονοι τους στο τελωνειο παρελαβαν το δεμα τους χωρις να πληρωσουν. Μηπως οι κακες φημες αληθευουν που θελουν τις εταιριες μεταφορων μαζι με τα τελωνεια να υπερχρεωνουν...?
    -Ναι μπορουμε και εμεις να το κανουμε αυτο αντι 79 ευρω...
    -Αρα το παραδεχεστε?!
    -Ελατε να το παραλαβατε καλυτερα ο ιδιος και να σας ενημερωσω οτι πρεπει να πληρωστε και για την καθε μερα αποθηκευσης στο τελωνειο.
    -Το τελωνειο με χρεωνει η εσεις?
    -Εμεις...


    Το συμπερασμα το βγαζουμε... Οντως γνωριζω και αλλες τετοιες υποθεσεις και μαλιστα εχουν αναφερθει και σε περιοδικα τεχνολογιας (βλ. RAm, PcMagazine)

    Αυριο λοιπον θα παω απο το τελωνειο οποτε θα δουμε και το απομενο επεισοδιο...
    Μηπως ομως κανεις γνωριζει κατι καλυτερα ωστε να ειμαι ακομα πιο ενημερωμενος??

    Ανυπομονω για τις παραθεσεις σας και ευχαριστω οσους βοηθησουν!

    Υ.Γ. ναι το σκεφτηκα και εγω να παμε μια παρεα ολοι με ενα πουλμαν και "κανουμε φασαρια" αλλα δεν νομιζω να πετυχουμε και πολλα..... next time maybe..

  2. #2
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Να προτιμάς πάντα το απλό ταχυδρομείο . Και εγώ παλαιότερα το ίδιο πρόβλημα είχα όταν έπαιρνα dvd από Αμερική . Την 1 και μοναδική φορά , που είπα να μου τα στείλουν με FEDEX , με χρέωσαν (δήθεν) τελωνείο ...Από εκεί και πέρα μόνο ταχυδρομείο ...(αργά αλλά σταθερά ΚΑΙ φθηνά) .

  3. #3
    Εγγραφή
    22-12-2005
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    7680/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    HOL - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Draytek 2700VG
    SNR / Attn
    5(dB) / 34(dB)
    Δυστυχως ηταν στην προσφορα τους το courier και με μικρη επιβαρυνση η ασφαλεια οποτε μονοδρομος.
    Ταχυδρομεια αργα και σταθερα...
    Αναρωτιεμαι ποσα θα μου ζητησουν αυριο που θα πρεπει να τα αφησω ολα και να παω στο Ελ Βενιζελος...
    Το θεμα ειναι πως θα αποφηγω την πληρωμη δασμου οπως πολλοι εχουν πετυχει.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.725
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Όπως είπε και ο ΑετοΝίκος, αν πρόκειται για εκτός ΕΕ, προτίμησε USPS (=> ΕΛΤΑ). Αν σε νοιάζει η ασφάλεια, διάλεξε USPS Global EMS. Έχει ασφάλεια κανονικά και εδώ στο φέρνουν τα EΛΤΑ με την υπηρεσία Πόρτα-Πόρτα. Για ένα φεγγάρι τα έφερνε η ACS, αλλά σε αυτούς φαίνοταν να έρχονται από Γερμανία (το hub τους μάλλον) και δεν περνούσαν τελωνείο.

    Να ξέρεις, ότι αν το πακέτο έχει ένδειξη αξίας επάνω θα φορολογηθεί για αυτήν. Δεν έχει τόσο νόημα να είναι χαρακτηρισμένο ως δώρο. Νομίζω πως ακόμη κι έτσι, είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις δασμούς + ΦΠΑ, γιατί απλά πρέπει να τους πληρώσει κάποιος. Και το ότι έχει αξία επάνω τους γλυτώνει από τον κόπο να το εκτιμήσουν κιόλας.

    Γενικά, οι courier δεν έχουν μεγάλο όγκο πακέτων εκτός ΕΕ. Επίσης είναι κοινό μυστικό, πώς ότι διακινείται με courier έχει αρκετή αξία για να δικαιολογήσει το επιπλέον κόστος μεταφοράς. Έτσι οι εκτελωνιστές που συνεργάζονται με courier πραγματικά δεν αφήνουν να περάσει ΜΥΓΑ!!

    Αντίθετα, με τα ΕΛΤΑ διακινείται τόσο μεγάλος όγκος, που στην ουσία μόνο τα EMS έχουν σοβαρή πιθανότητα να ελεγχθούν. Το απλό ταχυδρομείο (όπως, USPS Global Airmail ParcelPost ή πολύ πιο σίγουρα το LetterPost για μικρά πακέτα) περνά έτσι. Υπόψιν, ασφάλεια μπορείς να βάλεις και σε αυτό.

    Επίσης, όσο αφορά τον εκτελωνισμό: Στο κράτος οφείλεις 19% ΦΠΑ και ένα 3-3.5% δασμούς (αν θυμάμαι καλά το ποσοστό). Ο ΦΠΑ υπολογίζεται και πάνω στους δασμούς, αφού προηγηθεί μετατροπή σε ευρώ με κάποια ισοτιμία που ορίζεται ανά εβδομάδα νομίζω. Οτιδήποτε επιπλέον είναι κερατιάτικα εκτελωνιστή + εταιρείας.

    Ενδεικτικά, η χρέωση για εκτελωνισμό των ΕΛΤΑ είναι γύρω στα 10-20ε... (έχω καιρό να πληρώσω... ). Και τίποτε άλλο... Η FEDEX/Speedex κάποτε (ακόμη?) ζητούσε και επιπλέον κόμιστρο για αποστολή από το Ελ.Βελ. στη διεύθυνσή σου... λες και ο αποστολέας πλήρωσε μόνο για αποστολή μέχρι το τελωνείο του αεροδρομίου.

    Η ταρίφα για παραμονή στην αποθήκη τους είναι 50ε/μέρα... Ταρίφα πραγματική, ανεξάρτητα αν έχεις ένα δεματάκι 10εκ ή container 10t. Άι... το σκέφτομαι και συγχίζομαι...

    Αυτά, ελπίζω να βοήθησα.

    -Κ.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-12-2005
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    7680/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    HOL - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Draytek 2700VG
    SNR / Attn
    5(dB) / 34(dB)
    Ειναι ακριβως οπως τα ειπες...
    Οτι ειχα κανει παλια με ταχ/μειο δεν ειχα προβλημα.
    Με εκνευρισε αφανταστα η συμπεριφορα των εταιρειων courier..
    Βεβαια στην εν λογω περιπτωση εγω πηγα εκει, πηρα τα χαρτια μου, ανοιξαν το κουτι μου στο τελωνειο... πηρα αυτο που ηθελα, δεν πληρωσα κανεναν φορο παρα μονον ΦΠΑ, εφυγα... και η courier σφραγισε ξανα και περιμενει να παω να εκτελωνισω αδειο κουτι...!
    Διαβολικη τυχη της στιγμης, και εκμεταλλευσης στο επακρο του νομικου πλαισιου, και ‘εκδικηση‘ στην courier που μας κλεβει...
    Και ετσι δεν παω στον παραδεισο και εγω.

    Ευχαριστω για τις αποψεις σας.
    Ελπιζω να γραψουν και αλλοι ωστε να ξερουμε πως τα χειριζομαστε και να τα διαβασουν και περισσοτεροι.

  6. #6
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Περιοχή
    Sofia/BG
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    1.221
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    mtel/BG
    Router
    ZXV10 W300 IGD
    Όπως ακριβώς τα λένε τα παιδιά!!!
    Πάντα με απλό ταχυδρομείο, ποτέ με courier!!

    Κι αν ψωνίσεις από Amazon.com, τότε έχε υπόψιν σου ότι από ένα ποσόν και πάνω τα στέλνουν με UPS για λόγους ασφαλείας, και τότε πας χαμένος!!! Πέφτεις στα νύχια των εκτελωνιστών!!!
    Να προτιμάτε λοιπόν πάντα μικρές αποστολές που να μην ξεπερνουν το όριο, και πάντα να ζητάτε απλές αποστολές οι οποίες αργούν λίγο παραπάνω αλλά κοστίζουν ΠΟΛΥ ΦΤΗΝΟΤΕΡΑ!


    Η προσωπική μου εμπειρία είναι αρκετά χειρότερη από τη δική σου διότι με πιάσανε κορόϊδο ΚΑΙ ΟΙ εκτελωνιστές εκτός από την εταιρεία που λες, κι έχει ώς εξής...
    Επειδή αγοράζω συχνά πυκνά βιβλία από Amazon.com και Amazon.co.uk, λάμβανα συχνά πυκνά μικρά πακέτα με λίγα βιβλία με το απλό ταχυδρομείο και δεν είχα ποτέ μου δασμού;...
    Το περασμένο καλοκαίρι όμως, έτυχε να κάνω μια αρκετά μεγάλη παραγγελία σε αρκετά βιβλία και με κόστος αγοράς κάποια λίγα χιλιάρικα!!
    Νόμιζα λοιπόν ότι αυτό είναι όλο το κόστος, πάει και τελείωσε...
    Τα βιβλία τα στέλναν κι ερχόταν όποτε τα μάζευαν σε μικρές αποστολές, πότε τρια-τρια, ποτε τεσσερα-τεσσερα, και πάντα μου τα έστελναν μέσω απλού ταχυδρομείου, κι όλα καλά.
    Κάπου στον Αύγουστο όμως μάζεψαν κάμποσα βιβλία μαζί, κι επειδή το κόστος της συγκεκριμένης αποστολής ξεπερνούσε το όριο που έχουν τα έστειλαν με UPS!!

    Κι εκεί που πριν πλήρωνα μόνο τα βιβλία, για τη συγκεκριμένη αποστολή πλήρωσα επίσης:
    - Καμμιά 70-ριά ευρώ στη UPS
    - Καμμιά 50-ρια στην εταιρεία που τα κράταγε στο αεροδρόμιο μέχρι να πάω να τα πάρω
    και το αποκορύφωμα:
    - 200 ευρω ΜΑΥΡΑ (ακόμα περιμένω να μου στείλει το τιμολόγιο που του είχα ζητήσει!) σ' έναν εκτελωνιστή που με υποχρέωσαν να βάλω να τρέχει για κάνα μισάωρο να εκτελωνίσει ... βιβλία κόστους $ 1300, και ο οποίος μου χρέωσε εκτός από την εργασία του κι ένα κάρο ανύπαρκτους φόρους (απ' ότι έμαθα στη συνέχεια) σε λογαριασμό που μου έδωσε γραμμένο σε λαδόκολα (ή κάτι τέτοιο)!



    Γι αυτό όπως ήδη σου είπαν...
    Πήγαινε απλά με το απλό ταχυδρομείο, ή κάτσε στην ταλαιπωρία και να τσακώνεσε με τους εκτελωνιστές αν δεν ξέρεις τις διαδικασίες...

Παρόμοια Θέματα

  1. E-shopping
    Από aesir στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-05, 21:49
  2. ebay.com και φόροι???
    Από wolfy στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-05, 21:20
  3. On-Line shopping...
    Από HellV1L στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-04, 23:01
  4. MAESTRO & E-Shopping!
    Από Oakenfold_ στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-03, 04:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας