Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Εγγραφή
    16-11-2003
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Μετακομίζω αυτές τις μέρες και ψάχνω για έπιπλα, κυρίως για τριθέσιο καναπέ και διπλό κρεβάτι. Μένω Αθήνα. Θέλω να ξοδέψω μέχρι 400 για τον καναπέ και μέχρι 600 για κρεβάτι και στρώμα. Μαζί θα πάρω και κανένα κομοδίνο και κανένα τραπεζάκι και ίσως ένα έπιπλο για την τηλεόραση με ράφια.

    Έχω πάει σχεδόν παντού μέχρι στιγμής. Πήγα στα:

    Entos by Sato Χαλανδρίου, Μοσχάτου και Κορωπίου: Καλές τιμές, μεγάλη ποικιλία αλλά κοροϊδία στα μεταφορικά. Χρεώνουν +10% επί της αρχικής τιμής (προ έκπτωσης). Δηλαδή για καναπέ 250 Ευρώ, χρεώνουν και άλλα 60 για τα μεταφορικά. Πάντως και πάλι είναι το πιο φθηνό.

    Second discount furniture: Έχει έπιπλα με μικρά ελαττώματα. Τα περισσότερα είναι δερμάτινα και έχουν σκισίματα. Δεν τρελάθηκα κιόλας από τις τιμές τους.

    Neoset: ακριβά και τίποτα το φοβερό. Μα ένα ψευτοκρεβάτι 1.000 Ευρώ;

    Νέο Κατοικείν: ακόμη πιο ακριβό από τα Neoset. Κομοδίνο με 600 Ευρώ;;;

    Neoset Bazaar (έφυγε από τον Περισσό και πήγε στη Θηβών 210): Μεγάλη αποθήκη με πολλά είδη χύμα πεταμένα. Καναπές στα 340 Ευρώ με 16 Ευρώ μεταφορικά.

    Euro House: Ακριβό, αλλά καταπληκτική ποιότητα. Πουλάνε κυρίως ολοκληρωμένες συνθέσεις. Ένα δωμάτιο ολόκληρο δηλαδή. Όταν παντρευτώ από κει θα πάρω. Είναι και τζάμπα τα μεταφορικά.

    Vandim Bazaar: Δίπλα στο Entos στη Βάρης - Κορωπίου. Πολύ μεγάλη αποθήκη, αλλά πολύ κλασικά έπιπλα.

    Bo Concept: Με έπιασε η καρδιά μου όταν μπήκα. 7.000 ένας καναπές; Βέβαια κανονικά έκανε 10.000. Είχε και έκπτωση.

    Praktiker: Είχε κάποια καλούτσικα σε καλές τιμές αλλά όλα έτριζαν και δε φαινόντουσαν και καλή κατασκευή.

    Επίσης πήγα σε όλα τα μαγαζιά Ποσειδώνος και Αλίμου και προς τα πάνω. Τα περισσότερα ήταν πανάκριβα.

    Λέω να πάω στους "120" το απόγευμα αν και δε νομίζω να βρω τίποτα.

    Έχει κανείς να μου προτείνει κάποιο μαγαζί; Να μου δώσει καμιά συμβουλή;

  2. #2
    Εγγραφή
    05-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    5mbps/512kbps
    ISP
    Cablenet
    Router
    Apple Time Capsule
    Εγώ επίπλωσα νέο σπίτι από τα ΙΚΕΑ και έμεινα πολύ ευχαριστημένος από πλευράς τιμής-ποιότητας. Βασικά ήθελα το διαμέρισμα σε σκανδιναβικό design (του πήγαινε) οπότε όλα καλά στο ΙΚΕΑ. Εκτός από καναπέ και τραπέζι καναπέ που δεν βρήκα κάτι καλό και ψώνισα αλλού.
    “If you always put limits on everything you do, physical or anything else, it will spread into your work and into your life. There are no limits. There are only plateaus, and you must not stay there, you must go beyond them.” - Bruce Lee

  3. #3
    Εγγραφή
    16-11-2003
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ξέχασα να πω ότι πήγα και στο ΙΚΕΑ. Για απλά πράγματα βρήκα μπόλικα και καλά. Αλλά για κρεβάτι και καναπέ δεν ενθουσιάστηκα. Ειδικά οι καναπέδες ήταν καλύτεροι στο ΕΝΤΟΣ.

    Ξέχασα να ρωτήσω και για στρώματα. Ξέρει κανείς τι παίζει με τις μάρκες και τα είδη στρωμάτων. Μην πάρω κανένα και πιαστώ από την πρώτη μέρα.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-11-2003
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Πήγα και στους "120". Μεγάλη ποικιλία και πάρα πολύ καλή ποιότητα αλλά πάει 2000 το κρεβάτι με το στρώμα. Σήμερα θα πάω στη Δάφνη μπας και βρω τίποτα.

    Πήρα απόφαση πάντως και θα πάρω καναπέ από το Entos. Το κρεβάτι είναι που με ανησυχεί.
    Καμιά ιδέα κανείς;

  5. #5
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    βασικα ειμαι σε ιδια κατασταση με εσενα καναπεδες ΕΝΤΟΣ (λεω να κλεισω σαββατο σε παρακλαω πες μου τι σου ειπαν μεταφορικα/συναρμολογιτικα και οτι αλλο απο χρεωσεις) κρεβατι ουτε καν σκεφτηκα ΙΚΕΑ (μουφα) και λογω τιμης αγορασα απο μια μικρη βιοτεχνια στου γκυζη (αν θες σου στελνω διευθυνση) που ο τυπος μου το εφερε συναρμολογησε σπιτι μου μαζι με στρωμα (τιμη δε θυμαμαι νομιζω 600 ολα μαζι) ενω ειχε απειρα σχεδια (διαλεγεις και στο φτιαχνει).

  6. #6
    Εγγραφή
    22-09-2006
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vshadow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετακομίζω αυτές τις μέρες και ψάχνω για έπιπλα, κυρίως για τριθέσιο καναπέ και διπλό κρεβάτι. Μένω Αθήνα. Θέλω να ξοδέψω μέχρι 400 για τον καναπέ και μέχρι 600 για κρεβάτι και στρώμα. Μαζί θα πάρω και κανένα κομοδίνο και κανένα τραπεζάκι και ίσως ένα έπιπλο για την τηλεόραση με ράφια.

    Έχω πάει σχεδόν παντού μέχρι στιγμής. Πήγα στα:

    Entos by Sato Χαλανδρίου, Μοσχάτου και Κορωπίου: Καλές τιμές, μεγάλη ποικιλία αλλά κοροϊδία στα μεταφορικά. Χρεώνουν +10% επί της αρχικής τιμής (προ έκπτωσης). Δηλαδή για καναπέ 250 Ευρώ, χρεώνουν και άλλα 60 για τα μεταφορικά. Πάντως και πάλι είναι το πιο φθηνό.

    Second discount furniture: Έχει έπιπλα με μικρά ελαττώματα. Τα περισσότερα είναι δερμάτινα και έχουν σκισίματα. Δεν τρελάθηκα κιόλας από τις τιμές τους.

    Neoset: ακριβά και τίποτα το φοβερό. Μα ένα ψευτοκρεβάτι 1.000 Ευρώ;

    Νέο Κατοικείν: ακόμη πιο ακριβό από τα Neoset. Κομοδίνο με 600 Ευρώ;;;

    Neoset Bazaar (έφυγε από τον Περισσό και πήγε στη Θηβών 210): Μεγάλη αποθήκη με πολλά είδη χύμα πεταμένα. Καναπές στα 340 Ευρώ με 16 Ευρώ μεταφορικά.

    Euro House: Ακριβό, αλλά καταπληκτική ποιότητα. Πουλάνε κυρίως ολοκληρωμένες συνθέσεις. Ένα δωμάτιο ολόκληρο δηλαδή. Όταν παντρευτώ από κει θα πάρω. Είναι και τζάμπα τα μεταφορικά.

    Vandim Bazaar: Δίπλα στο Entos στη Βάρης - Κορωπίου. Πολύ μεγάλη αποθήκη, αλλά πολύ κλασικά έπιπλα.

    Bo Concept: Με έπιασε η καρδιά μου όταν μπήκα. 7.000 ένας καναπές; Βέβαια κανονικά έκανε 10.000. Είχε και έκπτωση.

    Praktiker: Είχε κάποια καλούτσικα σε καλές τιμές αλλά όλα έτριζαν και δε φαινόντουσαν και καλή κατασκευή.

    Επίσης πήγα σε όλα τα μαγαζιά Ποσειδώνος και Αλίμου και προς τα πάνω. Τα περισσότερα ήταν πανάκριβα.

    Λέω να πάω στους "120" το απόγευμα αν και δε νομίζω να βρω τίποτα.

    Έχει κανείς να μου προτείνει κάποιο μαγαζί; Να μου δώσει καμιά συμβουλή;
    Το PLANET HOME εχει καλες τιμες και καλη ποιοτητα.

    Και το ΙΚΕΑ παιζει.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-11-2003
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vamvakoolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    βασικα ειμαι σε ιδια κατασταση με εσενα καναπεδες ΕΝΤΟΣ (λεω να κλεισω σαββατο σε παρακλαω πες μου τι σου ειπαν μεταφορικα/συναρμολογιτικα και οτι αλλο απο χρεωσεις) κρεβατι ουτε καν σκεφτηκα ΙΚΕΑ (μουφα) και λογω τιμης αγορασα απο μια μικρη βιοτεχνια στου γκυζη (αν θες σου στελνω διευθυνση) που ο τυπος μου το εφερε συναρμολογησε σπιτι μου μαζι με στρωμα (τιμη δε θυμαμαι νομιζω 600 ολα μαζι) ενω ειχε απειρα σχεδια (διαλεγεις και στο φτιαχνει).
    Για το Entos ξέρω το εξής:
    Παίρνες π.χ. καναπέ με 300 Ευρώ αλλά αρχική τιμή 600 Ευρώ. Για μεταφορικά σου χρεώνουν +10% επί της αρχικής τιμής, δηλαδή +60 Ευρώ. Τη συναρμολόγηση (αν χρειαστεί) δεν την κάνουν οι ίδιοι, αλλά μια συνεργαζόμενη εταιρεία την οποία θα την καλέσεις εσύ και χρεώνουν άλλο ένα +10% επί της τιμής.

    Για στείλε διεύθυνση στου Γκύζη μπας και καταλήξω εκεί.

    ........Auto merged post: vshadow πρόσθεσε 11 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από droutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το PLANET HOME εχει καλες τιμες και καλη ποιοτητα.

    Και το ΙΚΕΑ παιζει.
    Το Planet Home να πω την αλήθεια δεν το ήξερα και φαίνεται να έχει καλά κρεβάτια αλλά και καναπέδες στο site. Να 'σαι καλά. Ξέρεις ποια έκθεση είναι μεγαλύτερη ή καλύτερη; Του Μοσχάτου ή της Νέας Ερυθραίας;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vshadow : 28-07-09 στις 16:25. Αιτία: auto merged post

  8. #8
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    βαφειοχωριου 3 πρεπει να ειναι Πολυγωνο...planet home πηγα τοσο εγω οσο και ο γαμπρος μου :εμενα μου φανηκε IKEA CARBON ενω ο γαμπρος μου ειχε προβλημα με την εξυπηρετηση (κρυφες χρεωσεις μεταφορα) και τελικα μετα απο τσακωμους πηρε τα λεφτα του και εφυγε ...ουστ (αναφερομαι στο καταστημα Παγκρατι)


    σε ευχαριστω για τις πληροφοριες

  9. #9
    Εγγραφή
    16-11-2003
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Πήγα χθες στο Planet Home Μοσχάτου. Αρκετά μεγάλο αλλά με πολύ άσχημη χωροθέτηση (συμβουλή: πηγαίντε πρώτα στον 1ο όροφο γιατί αλλιώς θα πρέπει να κάνετε 2 φορές το γύρο του μαγαζιού). Πάρα πολλά και ωραία τραπέζια για κουζίνα, έπιπλα και καρέκλες κήπου, ψιλολόγια για το σπίτι, αλλά από κρεβάτια και καναπέδες τίποτα το τρομερό, ακριβώς όπως και το ΙΚΕΑ.

    Πήγα και στα μαγαζιά στη Δάφνη (Ηλιουπόλεως), όπου δεν είχε τίποτα φτηνό. Κυρίως ακριβά αλλά ποιοτικά έπιπλα. Πάντως 1 στα 3 καταστήματα έχουν κλείσει. Παντού είχε άδεια μαγαζιά που ενοικιάζονταν. Αλλά τα θέλει και ο κώλος τους. Ένα μαγαζί βάραγε διάλυση και είχε κρεβάτι με 1500 Ευρώ!!! Πού πα ρε Καραμήτρο; Ενώ λίγο πιο κάτω ένας πιο σώφρων είχε προσφορά ολόκληρη κρεβατοκάμαρα με κρεβάτι, στρώμα, συρταριέρα, κομοδίνα, καθρέπτη με 1500!

    Τελικά θα κλείσω κρεβάτι και καναπέ από το Entos. (600 Ευρώ)
    Έπιπλο TV-set με βιβλιοθήκη, κομοδίνα και τραπεζάκια από το ΙΚΕΑ. (250 Ευρώ)
    Θα πάρω και ξύλινες καρέκλες μπαλκονιού που είναι σαν πολυθρόνες από το Planet Home και το χειμώνα θα τις έχω μες στο σπίτι. (100 Ευρώ)
    Το μόνο που μένει είναι το στρώμα, που θα το πάρω μάλλον από το Praktiker που έχει ποικιλία. Έχει κανείς να προτείνει κάποιο άλλο μέρος;

    Φθηνά και πάλι φθηνά. Και άσε τους άλλους να ζητάνε 1000 και 2000 Ευρώ για ένα κρεβάτι.

  10. #10
    Εγγραφή
    21-09-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    30/3
    ISP
    Cablenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vshadow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήγα χθες στο Planet Home Μοσχάτου. Αρκετά μεγάλο αλλά με πολύ άσχημη χωροθέτηση (συμβουλή: πηγαίντε πρώτα στον 1ο όροφο γιατί αλλιώς θα πρέπει να κάνετε 2 φορές το γύρο του μαγαζιού). Πάρα πολλά και ωραία τραπέζια για κουζίνα, έπιπλα και καρέκλες κήπου, ψιλολόγια για το σπίτι, αλλά από κρεβάτια και καναπέδες τίποτα το τρομερό, ακριβώς όπως και το ΙΚΕΑ.

    Πήγα και στα μαγαζιά στη Δάφνη (Ηλιουπόλεως), όπου δεν είχε τίποτα φτηνό. Κυρίως ακριβά αλλά ποιοτικά έπιπλα. Πάντως 1 στα 3 καταστήματα έχουν κλείσει. Παντού είχε άδεια μαγαζιά που ενοικιάζονταν. Αλλά τα θέλει και ο κώλος τους. Ένα μαγαζί βάραγε διάλυση και είχε κρεβάτι με 1500 Ευρώ!!! Πού πα ρε Καραμήτρο; Ενώ λίγο πιο κάτω ένας πιο σώφρων είχε προσφορά ολόκληρη κρεβατοκάμαρα με κρεβάτι, στρώμα, συρταριέρα, κομοδίνα, καθρέπτη με 1500!

    Τελικά θα κλείσω κρεβάτι και καναπέ από το Entos. (600 Ευρώ)
    Έπιπλο TV-set με βιβλιοθήκη, κομοδίνα και τραπεζάκια από το ΙΚΕΑ. (250 Ευρώ)
    Θα πάρω και ξύλινες καρέκλες μπαλκονιού που είναι σαν πολυθρόνες από το Planet Home και το χειμώνα θα τις έχω μες στο σπίτι. (100 Ευρώ)
    Το μόνο που μένει είναι το στρώμα, που θα το πάρω μάλλον από το Praktiker που έχει ποικιλία. Έχει κανείς να προτείνει κάποιο άλλο μέρος;

    Φθηνά και πάλι φθηνά. Και άσε τους άλλους να ζητάνε 1000 και 2000 Ευρώ για ένα κρεβάτι
    .
    Βασικά ότι πληρώνεις παίρνεις...για τα υλικά κατασκευής ρώτησες πουθενά ή αρκέστηκες στην προσωπική σοιυ εκτίμηση περι στιβαρότητας;

    Προσωπικά έχω έπιπλα Νeoset από πιτσιρικάς με το τελευταίο κρεββάτι να μετράει ήδη 9 χρόνια ζωής με 3 μετακομίσεις (δηλ. αρκετές συναρμολογήσεις-αποσυναρμολογήσεις) και είναι όπως την πρώτη μέρα που το πήρα όπως επίσης και το στρώμα το οποίο ήταν της μεσαίας κατηγορίας από τις 3 που είχε η Νεοset και δεν έχει υποστεί καμμιά αλλοίωση στο σχήμα. Γενικά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από την ποιότητα κατασκευής...περι design αποφασίζει η γυναίκα πλέον

    Συμβουλή μου είναι πρώτα να ρωτήσεις περί υλικών κατασκευής και μετά να αποφασίσεις, όπως επίσης και για το στρώμα που είναι ίσως το σημαντικότερο "έπιπλο".

    Σου προτείνω να ψάξεις για τα συγκεκριμένα στρώματα http://greece.tempur.com/page2717.aspx και τουλάχιστον να δοκιμάσεις να ξαπλώσεις σε ένα. Δεν πρόκειται να σηκωθείς...

    Υ.Γ είναι ακριβά αλλά προτιμώ να έχω τέτοιο στρώμα στο πάτωμα παρά ακριβό κρεβάτι με "οτι να ναι" στρώμα.

  11. #11
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    οντως εχει δικιο ο dimitriskts (για τα στρωματα που ξερω)

  12. #12
    Και εγώ αυτές τις μέρες έχω κάνει αρκετή έρευνα αγοράς.

    Που κατέληξα: Το Εντός έχει τη καλύτερη σχέση Κόστους/Απόδοσης.

    Στο Neoset Bazzaar είχε πολύ μικρούς καναπέδες, αλλά καλές τιμές. Εγώ ενδιαφερόμουν για καναπέ γωνία και ήταν όλοι πολύ μικροί. Στο Neoκατοικείν...άστο οι τιμές είναι για κλάματα.

    Πήγα και σε μικρά συνοικιακά μαγαζάκια...δερμάτινο κρεβάτι 3000 ευρώ και καναπέδες γωνία 4000 ευρώ...ε έλεος.

    Νομίζω ότι το Εντός είναι μονόδρομος.

    Για στρώματα συμφωνώ με τον προλαλήσαντα...είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ. Εγώ θα έλεγα πάρε το στρώμα Superior απο το Εντός, είναι με "αφρό μνήμης" και όχι ελατήρια. Είναι 500 ευρώ βέβαια.

  13. #13
    Εγγραφή
    25-05-2004
    Περιοχή
    POTS & Mobile γωνια
    Μηνύματα
    2.214
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11700 / 775
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    TP-Link TD-W8960N
    Path Level
    Interleaved
    Ρωτηστε και σε κανενα ξυλουργο.

  14. #14
    Έκανα τελικά παραγγελία χτές απο το Εντός. Ήταν άνω των 2.000 € οπότε τα μεταφορικά πήγαν στο 6%....πάλι κλέψιμο αλλά τι να κάνεις. Το κακό είναι ότι οι παραδώσεις γίνονται 9-15....ώρες που ο κόσμος δουλεύει. Οπότε πρέπει να πάρω και άδεια απο τη δουλειά...πακέτο.

  15. #15
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    στο 6% επι των 2000??δηλαδη 120 ευρα? ποτε θα στα παραδωσουν?(παλιοτερα υπηρχαν παραπονα για την παραδοση απο τα Εντος)

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά pc
    Από captain1 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-09, 21:59
  2. αγορα G7
    Από eristikos13 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 02:29
  3. Πώληση μεταχειρισμένων επίπλων κ.α.
    Από 8anos στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-08, 04:50
  4. Αγορά pc!
    Από feidias στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-08, 15:16
  5. Αγορά TV ??? βοήθεια στην αγορά!
    Από sculper στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-05, 20:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας