Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    09-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 / 10 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 7.0(dB)
    Exclamation
    Συμβουλή για όσους ξεκινάνε με το overclocking (οι παλιοί θα το ξέρουν): Όταν κάνετε overclocking να μην αφήνετε ποτέ τις τάσεις των διαφόρων υποσυστημάτων του PC στη θέση "Auto" στο BIOS, ακόμα κι αν δεν θέλετε να τις πειράξετε. Ποτέ στο Auto! Ο λόγος είναι ότι αν ανεβάσετε την ταχύτητα του FSB πάνω από τη stock ταχύτητα της CPU, το BIOS θα ανεβάσει αυτόματα αρκετές από τις τάσεις που είναι σε "Auto" σε τιμές που μπορεί να είναι επικίνδυνες για τη CPU και το chipset της μητρικής.

    Στη δική μου περίπτωση (Q9450) ανέβασα το FSB από τα 333 MHz (stock) στα 450 MHz και ανέβασα λίγο τις τάσεις της CPU και NB για να πετύχω σταθερότητα, αφήνοντας όλες τις άλλες τάσεις σε "Auto". Το σύστημα με τις ρυθμίσεις αυτές ήταν σταθερότατο χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Σερφάροντας τυχαία σε διάφορα forums για overclocking βρήκα ένα thread που μίλαγε για κάποιες λιγότερο γνωστές τάσεις που είναι οι CPU PLL Voltage (VCCPLL) και FSB Termination Voltage (VTT). Ειδικά η τελευταία είναι πολύ επικίνδυνο αν ανέβει πάνω από κάποιο όριο που ορίζει η Intel. Δείτε το σχετικό άρθρο της AnandTech για το θέμα αυτό. Οι τύποι έκαψαν έναν QX9650 αξίας $1000 από υπερβολική τάση VTT.

    http://www.anandtech.com/weblog/showpost.aspx?i=428

    Με όλα αυτά που διάβασα πονηρεύτηκα και κατέβασα το data-sheet της Intel για τους 45nm Quad CPUs. Όποιοι ενδιαφέρονται μπορούν να το κατεβάσουν από εδώ:

    http://download.intel.com/design/pro...hts/318726.pdf

    Το PDF αυτό είναι λίγο δύσκολο να το διαβάσει κανείς αν δεν έχει εμπειρία στα ηλεκτρονικά. Στη σελίδα 19 (πίνακας 2-2) φαίνονται οι απόλυτα μέγιστες (absolute maximum) τιμές για τις VCC (CPU Core Voltage) και VTT, που και οι δύο είναι 1.45V. Αν ξεπεραστούν τα όρια αυτά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να προκληθεί ανεπανόρθωτη ζημιά στη CPU (άμεσα ή σε μικρό χρονικό διάστημα). Το λεπτό σημείο όμως είναι ότι το να κρατήσει κανείς τις τάσεις αυτές κάτω από τα 1.45V δεν σημαίνει ότι η CPU θα δουλεύει με ασφάλεια! Για να μην προκληθεί μείωση της διάρκειας ζωής και της αξιοπιστίας της CPU οι τάσεις πρέπει να είναι μέσα στη λεγόμενη "περιοχή λειτουργίας" (functional operation). Για την VTT, η περιοχή λειτουργίας φαίνεται στη σελίδα 21 (πίνακας 2-3), όπου για το x48 chipset που έχω εγώ είναι από 1.14V έως 1.26V.

    Για να ανακεφαλαιώσουμε:

    VTT από 1.14 έως 1.26 = Εντός περιοχής λειτουργίας (εγγυημένη αξιοπιστία και μακροζωία της CPU).
    VTT από 1.26 έως 1.45 = Εκτός περιοχής λειτουργίας (καταπόνηση και μείωση χρόνου ζωής της CPU).
    VTT πάνω από 1.45V = Μόνιμη καταστροφή της CPU.

    Πάω λοιπόν στο BIOS και ελέγχω την τάση VTT (που πάντα την είχα σε "Auto") σε stock και overclocked κατάσταση. Αποτέλεσμα:

    333 MHz FSB (stock): VTT = 1.184V (εντός περιοχής λειτουργίας).
    450 MHz FSB (o/c): VTT = 1.424V (εκτός περιοχής λειτουργίας).

    Για να μη σας τα πολυλογώ, κάτι αντίστοιχο με τα παραπάνω συνέβη και με την τάση VCCPLL. Πήγα λοιπόν και τις κατέβασα χειροκίνητα σε τιμές εντός των περιοχών λειτουργίας τους όπως αναφέρονται στο data-sheet. Αποτέλεσμα: Κανένας επηρεασμός στη σταθερότητα, κανένα απολύτως κόλλημα, το PC συνεχίζει να είναι σταθερότατο σαν βράχος στα 3.6 GHz! Οι κατασκευαστές των μητρικών προσπαθώντας να πετύχουν σταθερότητα σε όλους τους τύπους και παρτίδες CPU ανεβάζουν τις τάσεις πάνω από τα όρια αδιαφορώντας για την αξιοπιστία του συστήματος σε βάθος χρόνου (στο κάτω κάτω απ' τη στιγμή που κάνεις overclocking ξεπερνάς εξ' ορισμού τα specifications με ό,τι αυτό συνεπάγεται).

    Το δίδαγμα από όλα αυτά που έγραψα είναι ότι με την κατάλληλη φροντίδα μπορούμε να έχουμε ένα overclocked και ταυτόχρονα αξιόπιστο σύστημα, αρκεί να γνωρίζουμε τι κάνουμε και γιατί το κάνουμε. Αν πρέπει να ανεβάσουμε κάποιες τάσεις καλό είναι να γνωρίζουμε τα όριά τους και να μην τα ξεπερνάμε όσο αυτό είναι δυνατό. Σίγουρα καθοριστικό ρόλο παίζει η παρτίδα της CPU (άλλες υπερχρονίζονται εύκολα, άλλες καθόλου).

    Αυτά και συγγνώμη αν σας κούρασα.
    Καλά overclocking και... προσοχή στις τάσεις!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DrDSL : 29-07-09 στις 00:27.

  2. #2
    Εγγραφή
    01-09-2006
    Περιοχή
    Δ.Ν.Τ.λανδία
    Μηνύματα
    2.067
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13.900 / 1.000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πολύ καλο και ενδιαφέρον!!

    Intel Core 2 Quad Q9450@2.66 GHz (O/C 3.40 GHz), Asus P5Q Pro, Thermalright Ultra 120 Extreme, Enerman Pro82+ 425W,
    Mushkin XP2-8500 2x2024MB DDR2 1066 [5-5-5-15], Gainward Nvidia 8500GT 512MB, Intel SSD X25-M 80GB + WD Caviar Black 1TB

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2008
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    928
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    62000/10999
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    10(dB) / 7,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ενδιαφερον

  4. #4
    Εγγραφή
    26-07-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Νταξει, η "πορτοκαλι" κατηγορια τιθεται σε ισχυ (αλλα πιστευω και οι υπολοιπες) οταν ειναι 24/7 και συνηθως 100% η χρηση του υπολογιστη, πραγμα σπανιο. Εγω δηλαδη με τον ιδιο επεξεργαστη εχω το Fsb termination στο Auto (1.32V) για 3.5 Ghz(θα ανεβει κι αλλο) βρισκομαι σε κινδυνο?? Δεν νομιζω.

  5. #5
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστουμε φιλε DrDSL.

    Απλα η μειωση του χρονου ζωης υπαρχει αλλα δεν ενδιαφερει κανενα χρηστη που θελει να παιξει με o/c.

    Διοτι μεχρι να παθει ζημια (αν παθει) η cpu θα εχεις αλλαξει δυο pc...
    No Justice - No Peace

  6. #6
    Εγγραφή
    09-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 / 10 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 7.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kazeta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νταξει, η "πορτοκαλι" κατηγορια τιθεται σε ισχυ (αλλα πιστευω και οι υπολοιπες) οταν ειναι 24/7 και συνηθως 100% η χρηση του υπολογιστη, πραγμα σπανιο. Εγω δηλαδη με τον ιδιο επεξεργαστη εχω το Fsb termination στο Auto (1.32V) για 3.5 Ghz(θα ανεβει κι αλλο) βρισκομαι σε κινδυνο?? Δεν νομιζω.
    Το συμπέρασμά μου απ' ό,τι έχω διαβάσει (και γράφει και η AnandTech) είναι ότι μέχρι 1.4 V παλεύεται (θα είσαι στην κίτρινη περιοχή βέβαια, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για μακροχρόνια χρήση κτλ.)... Πάντως δοκίμασε και με χαμηλότερες τάσεις. Εγώ είμαι στα 3.6 GHz με 1.23 VTT.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ardi21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστουμε φιλε DrDSL.

    Απλα η μειωση του χρονου ζωης υπαρχει αλλα δεν ενδιαφερει κανενα χρηστη που θελει να παιξει με o/c.

    Διοτι μεχρι να παθει ζημια (αν παθει) η cpu θα εχεις αλλαξει δυο pc...
    Είναι όπως τα λες, το ξέρω. Απλά εγώ είμαι απ' αυτούς που "ξεζουμίζουν" το h/w τους. Εννοώ ότι αναβαθμίζω το PC μόνο όταν είναι άκρως απαραίτητο. Να φανταστείς ότι το προηγούμενό μου μηχάνημα ήταν με έναν Athlon XP 2400+ (Socket A αν θυμάμαι καλά), που το είχα από το 2000. Το κράτησα 8 χρόνια, πάντα σε stock και σταθερότατο σαν βράχος. Γιαυτό και ήμουν φανατικά κατά του overclocking. Όμως τώρα πιστεύω ότι υπάρχει ενδιάμεση λύση (ας το ονομάσουμε "safe overclocking"). Αυτό ήθελα να τονίσω με το post μου.

  7. #7
    Εγγραφή
    14-11-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    4.272
    Downloads
    22
    Uploads
    2
    Ταχύτητα
    4359/750
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    Netfaster iad
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 51.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrDSL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όμως τώρα πιστεύω ότι υπάρχει ενδιάμεση λύση (ας το ονομάσουμε "safe overclocking"). Αυτό ήθελα να τονίσω με το post μου.
    Πάντα υπήρχε, απλώς όχι με τον Athlon XP :P

  8. #8
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.389
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anodizer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντα υπήρχε, απλώς όχι με τον Athlon XP :P
    Θες να μοιραστείς την σκέψη που κρύβεται πίσω από το σχόλιό σου μαζί μας??
    Γιατί εγώ θυμάμαι κάτι Athlon XP Th.B που τσάκιζαν στο θέμα OC..πχ τους 1800+
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  9. #9
    Εγγραφή
    14-11-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    4.272
    Downloads
    22
    Uploads
    2
    Ταχύτητα
    4359/750
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    Netfaster iad
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 51.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θες να μοιραστείς την σκέψη που κρύβεται πίσω από το σχόλιό σου μαζί μας??
    Γιατί εγώ θυμάμαι κάτι Athlon XP Th.B που τσάκιζαν στο θέμα OC..πχ τους 1800+
    Πόσο τσάκιζαν δηλαδή; T-bred δεν είχα ποτέ, είχα όμως Palomino και Barton, ήταν δύστροποι στο overclock, αυτό εννοώ. Μεγάλες θερμοκρασίες και σε καμία περίπτωση δεν άντεχαν τα +500MHz που σήκωναν οι αντίστοιχοι Intel τότε, όχι χωρίς extreme ξεκλειδώματα και ψύξη. Όχι πως ήταν κακοί γενικά σαν cpu βέβαια, αλλά ποτέ δεν τους θυμάμαι καλούς στο o/c.

Παρόμοια Θέματα

  1. ΧΡΕΩΣΕΙΣ ADSL - ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ
    Από Hunter στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-07, 11:20
  2. Κάνοντας overclocking, ανησυχίες για τάσεις PSU και θερμοκρασίες
    Από kostas_1966 στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-06, 19:22
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-05, 21:41
  4. Προσοχή απο που αγοράζετε! η μεγάλη online ΜΟΥΦΑ!
    Από redlemon.gr στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-04, 06:11
  5. Μηνύματα: 105
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-03, 10:56

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας