Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 81
  1. #16
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω 1,5 μυωπία & 0,75 αστιγματισμό μόνο στο ένα μάτι.
    Άρχισα να φοράω τακτικά γυαλιά προ ετών, όταν πέρναγα πάνω από 12 ώρες την ημέρα μπροστά απο Η/Υ και αφ'ενός πρόσεξα οτι αλλοιθώριζα () για να εστιάσω στην οθόνη και αφ'ετέρου "τσίμπαγα" και απο 0,25 κάθε χρόνο. Επίσης, έτεινα να χάνω τα λεωφορεία γιατί δεν προλάβαινα να διαβάσω το δρομολόγιο.
    Τα πρώτα μου γυαλιά είχαν κανονικό μεταλικό σκελετό. Μου βγήκαν μεν καλά ποιοτικά αλλα μετά απο 3 ώρες αισθανόμουν τη μύτη μου σαν του Τyson μετά από αγώνα.
    Έπειτα, πήρα κάτι μουράτα με κοκκάλινο σκελετό. Ωραία, ελαφρά, αλλά μου έκοβαν το οπτικό πεδίο στην οδήγηση. Πάνε κι αυτά...
    Τελικά κατέληξα στα Menrad με λεπτό σκελετό τιτανίου. Βασικά μόνο μπράτσα, γέφυρα και φακοί είναι. Ζυγίζουν γύρω στα 10 γραμμάρια και ξεχνάω οτι τα φοράω (έχω πάει να τρίψω τα μάτια μου ενώ τα φοράω! ). Τα έχω 5 χρόνια και έχουν βγεί σκυλιά. Το καλό του να μην υπάρχει σκελετός γύρω από τους φακούς είναι οτι δεν υπάρχει περίπτωση να οξειδωθεί απο τον ιδρώτα, το σύνολο είναι σαφώς ελαφρύτερο τόσο σε βάρος όσο και εμφανισιακά και τέλος (και σημαντικότερο!) μπορείς να βάλεις ότι σχήμα φακού θέλεις. Το βαρέθηκες? Το αλλάζεις! Εννοείται οτι βγαίνουν σε ότι χρώμα θέλεις, και πλέον τα μοντέλα έχουν εκμοντερνιστεί πολύ. Δεν είναι ανάγκη να μοιάζεις στο Χατζηνικολάου ή στον Noah Bennet!
    Με κάτι τέτοιο πχ, δύσκολα θα σε πουν φύτουλα!
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ut.JPG 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  49,7 KB 
ID: 59949 [Lindberg: Ωραία αλλά ακριβά...]

    Στα μείον είναι οτι έχουν περιορισμό στους βαθμούς. Σε αυτά τα μοντέλα δεν μπορείς να βάλεις φακούς/πατομπούκαλα και έτσι είσαι υποχρεωμένος να παραγγείλεις τους υπέρλεπτους φακούς που κοστίζουν μια περιουσία.
    Εάν καταλήξεις σε τιτάνιο - προσωπική μου άποψη - για μεγαλύτερη αντοχή προτίμησε αυτά που έχουν σπαστό μπράτσο και όχι το κυρτό έλασμα που χρησιμοποιούν πχ κάποια Silhouette.

  2. #17
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Αυτά είναι τα γυαλιά που έλεγα, κοντά και φαρδυά, ώστε να αερίζεται από κάτω και να μην ιδρώνει. Τώρα το μέταλλο στο πλάι είναι κακή ιδεά, καλύτερα όλο πλαστικό πέρα για πέρα (στο ίδιο πάχος πάντως).

    Τέτοια έχω, αλλά πίστεψέ με, μια χαρά σε λένε φύτουλα. Εσύ κοιτάς το γκόμενο από πίσω, όχι τα γυαλιά. Άμα βάλεις τη δικιά μου φάτσα από πίσω, να δεις πως θα σε λένε
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  3. #18
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved

    Οh Captain, my Captain, Ε-ΓΡΑ-ΨΕΣ!!!

  4. #19
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγω φοραω φακους επαφης και εχω ξεμπερδεψει μια και καλη με τα γυαλια
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  5. #20
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arial Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω φοραω φακους επαφης και εχω ξεμπερδεψει μια και καλη με τα γυαλια
    Συμβουλες για φακους επαφης εχεις;
    Quality is not an act, it is a habit.

  6. #21
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Xαχαχαχα ναι να μη κοιμαστε μαζι τους (οπως κανω εγω).. και να θυμηθω σημερα να αγορασω νεους
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  7. #22
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    και αν αλλάζετε χρώμα ματιών, να μην κάνετε σεξ με ανοιχτά μάτια και παραφρονήσει κάνας καημένος ότι σας πέταξε τα μάτια έξω.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  8. #23
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εμενα οι δικοι μου ειναι για μυωπια ... εξαλλου δεν θελω να αλλαξω χρωμα ματιων, καλα ειναι και αυτα που εχω
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  9. #24
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arial Εμφάνιση μηνυμάτων
    Xαχαχαχα ναι να μη κοιμαστε μαζι τους (οπως κανω εγω).. και να θυμηθω σημερα να αγορασω νεους
    Ή, αγοράστε Purevision / Night & Day (Συγκεκριμένα μοντέλα από Bausch & Lomb και Ciba είναι αυτά), και κοιμηθείτε για πλάκα με τους φακούς από 10 μέρες μέχρι 30 ανάλογα με το πόσο ευαίσθητο μάτι έχετε...

    Μετά, τους πετάτε, και παίρνετε άλλους (μηνιαίοι). Φοράω purevision εδώ και 5 χρόνια και δεν θα ξαναπάω σε "απλούς" που αν κάνεις το λάθος να κοιμηθείς σε σκίζουν...ΠΟΤΕ!!!

    Συνιστώνται ανεπιφύλακτα. Τους βρίσκετε Ελλάδα από 32 € το κουτί των 6.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  10. #25
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ρε παιδιά τι χρυσους και επίχρυσους σκελετους? Σιγά μή βαλουμε και κανα χρυσό δοντι και τραγουδάμε "α μεγκα ι να σας, αμε και μπου, ντου μαν με ντα ντου" και "τζαστα αρε με γκε ντε ντουρ"
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alwaysalone : 06-08-09 στις 18:41.

  11. #26
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 3lbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα μείον είναι οτι έχουν περιορισμό στους βαθμούς. Σε αυτά τα μοντέλα δεν μπορείς να βάλεις φακούς/πατομπούκαλα και έτσι είσαι υποχρεωμένος να παραγγείλεις τους υπέρλεπτους φακούς που κοστίζουν μια περιουσία.
    .
    8 βαθμους ειχε ενα φιλαρακι και παμε μαζι στο θειο μου που εμπορευεται σκελετους.
    Του βγαζει κατι σκελετους πιο λεπτους και απο τους δικους μου (4βαθμοι 2mm παχος)
    μας στελνει και σε γνωστο του οπτικο. Του βαζει zeiss κρυσταλλα (2mm max παχος). 230 ευρα συνολικα(σκελετος + κρυσταλλα)
    3 χρονια τωρα που τα εχει, τι πεσιματα, τι κλωτσες (μπροστα μου ολα αυτα) δεν εχουν παθει τιποτα, φετος που πηγαμε στον οπτικο μαζι για να τα αλλαξει δεν μας πιστευε.

  12. #27
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mια χαρά ο θείος! 160 ευρώ μου κόστισε μόνο η αλλαγή φακών για τα γυαλιά ηλίου μου. Ένα απλό κρύσταλλο και ένα μυωπίας/αστιγματισμού. Ακόμα πονάω...

  13. #28
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prodromosfan Εμφάνιση μηνυμάτων
    8 βαθμους ειχε ενα φιλαρακι και παμε μαζι στο θειο μου που εμπορευεται σκελετους.
    Του βγαζει κατι σκελετους πιο λεπτους και απο τους δικους μου (4βαθμοι 2mm παχος)
    μας στελνει και σε γνωστο του οπτικο. Του βαζει zeiss κρυσταλλα (2mm max παχος). 230 ευρα συνολικα(σκελετος + κρυσταλλα)
    3 χρονια τωρα που τα εχει, τι πεσιματα, τι κλωτσες (μπροστα μου ολα αυτα) δεν εχουν παθει τιποτα, φετος που πηγαμε στον οπτικο μαζι για να τα αλλαξει δεν μας πιστευε.

    zeiss, είναι χάλια, μετά από 10 χρόνια μου βγάλανε μια γρατζουνιά, θα ξαναπάρω

  14. #29
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.034
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παλιότερα φορούσα φακούς επαφής (μηνιαίας αντικατάστασης), αλλά γενικότερα δε με βόλευαν. Από τη μία βαριόμουν τη διαδικασία να τους βγάλω κάθε φορά που ήθελα να ξαπλώσω, από την άλλη τα θαλάσσια σπορ (ιστιοπλοΐα, κολύμπι, windsurfing) που ήθελα να έχω ανοιχτά τα μάτια μου μέσα στο νερό (αν το κάνεις με φακούς τους έχασες) και να μη φεύγουν με το δυνατό αέρα (έχουν και τέτοιο ζήτημα οι φακοί, όσο παράξενο κι αν σας φαίνεται), οπότε τους άφησα. Πήρα κάποια στιγμή ημερήσιους, αλλά ακόμα στο συρτάρι είναι.

    Γυαλιά λοιπόν. Έχω 3 ζευγάρια για backup. Ένα με μεταλλικό σκελετό από 20 χρονών που το φοράω συνέχεια. Οι φίλες μου λένε ότι δε μου πάνε, αλλά με βολεύουν πολύ και μιας και είμαι άντρας, προτιμώ την άνεση από την εμφάνιση. Άλλο ένα χωρίς πλαίσιο (μπράτσα, γέφυρα) το οποίο φοράω πού και πού και ένα τρίτο που πήρα πρόσφατα (επειδή το πρώτο είναι σε φάση διάλυσης) με μεταλλικό σκελετό που έχω φορέσει ελάχιστες φορές. Τα γυαλιά με κοκάλινο τρέντυ σκελετό δε μου αρέσουν καθόλου. Ούτε σε άντρες, ούτε σε γυναίκες. Γενικά πιστεύω ότι τα γυαλιά αφαιρούν από τη γοητεία ενός ανθρώπου, αλλά τι να κάνουμε έτσι είμαστε.

    Θυμάμαι μία φορά είχα κοιμηθεί στο σπίτι μίας κοπέλας και δε μπορούσα να βγάλω τους φακούς (δεν είχα μαζί μου υγρά συντήρησης-καθαρισμού), οπότε κοιμήθηκα με αυτούς. Το επόμενο πρωί ήταν σοκ. Ξυπνάω και βλέπω τα πάντα θολά. Έριχνα νερό επί 5 λεπτά για να βγει ο ένας φακός και άλλα 15 λεπτά κάτω από τη βρύση για να βγει ο άλλος. Είχε γίνει ένα με το μάτι και έφτασα σχεδόν να τραβάω το μάτι μου... Και όταν τους έβγαλα έβλεπα ακόμα πάρα πολύ θολά για 2 ώρες. Νόμιζα ότι είχα πάθει κάτι στην αρχή. Δεν το επανέλαβα...
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  15. #30
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ipo αχαχαχαχα εγω τους φοραω για 5 μερες συνεχομενα ... ενα με τα ματια μου εχουν γινει πλεον

    Περα απο την πλακα, βαριεμαι να τους βγαζω το βραδυ και να τους ξαναβαζω το πρωι, κακια συνηθεια το ξερω ...

    Kαι στην θαλασσα τους φοραω, μονο στην αρχη με ενοχλουσε ο καπνος, ε αμα φοραγα τους φακους και εμπαινε καπνος , εκλεγα με τις ωρες ... τωρα εχω συνηθισει !
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Για πρώτη φορα: όλα τα τεστ οδήγησης για τις θεωρητικές εξετάσεις Online
    Από NND στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-08, 12:40
  2. Για πρώτη φορά στη Ρωσία επεστράφησαν τα λεφτά για το Windows Vista
    Από linuxman στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-08, 15:26
  3. Αγορά TFT οθόνης για πρώτη φορά
    Από Sotiris στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-08, 18:36
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-04, 17:23

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας