Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 81
  1. #31
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arial Εμφάνιση μηνυμάτων
    ipo αχαχαχαχα εγω τους φοραω για 5 μερες συνεχομενα ... ενα με τα ματια μου εχουν γινει πλεον

    Περα απο την πλακα, βαριεμαι να τους βγαζω το βραδυ και να τους ξαναβαζω το πρωι, κακια συνηθεια το ξερω ...

    Kαι στην θαλασσα τους φοραω, μονο στην αρχη με ενοχλουσε ο καπνος, ε αμα φοραγα τους φακους και εμπαινε καπνος , εκλεγα με τις ωρες ... τωρα εχω συνηθισει !
    Ξαναλέω:

    http://www.purevision.com

    Πάρε αυτούς, κοιμήσου και 20 μέρες με αυτούς (χωρίς πρόβλημα) και θα είσαι ΟΚ
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  2. #32
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Ποτέ δεν έγραψα για επίχρυσους και εννοήται κράματα. Πριν αρχίσει να χρησιμοποιείται το τιτάνιο στους μεταλλικούς σκελετούς, ο χρυσός και ο επίχρυσος σκελετός ήταν η μόνη επιλογή για να είναι ανθεκτικοί στον ιδρώτα κλπ.
    prodromosfan μπορείς να μου δώσεις διευθύνσεις και τηλέφωνα έστω με πμ, γιατί οσονούπω θα αλλάξω γυαλιά με διπλοεστιακά και όπως καταλαβαίνεις οι τιμές που έγραψα πιο πάνω θα είναι επι δύο.

  3. #33
    Εγγραφή
    28-09-2002
    Περιοχή
    USSR
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.530
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    IPCOPonVM
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι φακοί που έχω (έχω συνολικά 6,5 βαθμούς μυωπία με αστιγματισμό και δεν είναι διπλοεστιακοί ούτε πολυεστιακοί) κοστίζουν 650 ευρώ ο ένας και είναι από τους φτηνότερους, κάποιος που δεν έχει ασχοληθεί με το αντικείμενο νομίζει ότι φορώ φακούς 2 βαθμών, υπάρχουν μέχρι και 1200 - 1400 ευρώ ο ένας. Στα εφεδρικά μου γυαλιά κοστίζουν 30 ευρώ ο ένας, αλλά μοιάζουν με πατομπούκαλα.

    Με ένα βαθμό μυωπία πάρε ότι φακούς θέλεις, καλή μάρκα αλλά απλό, σκελετό επίσης ότι θέλεις πλαστικό ή μεταλλικό, για ανθεκτικό Γερμανικό ή Αυστριακό.
    δεν ειμαι παραπανω ειδικος απο εναν ανθρωπο που φοραει γυαλια απο μωρο παιδι και εχει 5-6 βαθμους μυωπιας. Μολαταυτα οι φακοι που φοραω αυτη τη στιγμη κόστισαν 120 ευρώ και οι δυο (οργανικοί, δηλαδη πλαστικοί). οι προηγουμενοι που ειχα κοστιζαν 130 ευρω και οι δυο (γυαλινοι). Φυσικα και ειναι λεπτισμενοι (οι οργανικοι στη μεγαλυτερη λεπτινση).

    Οποτε τιμές της τάξης 650 ευρω ο ενας φακος ειλικρινα μου φαινονται εκτος πραγματικότητας. Μπορω να φανταστω οτι μπορει καποιος φακος να εχει καλυτερες ιδιοτητες απο εναν αλλο, αλλα δεν μπορω να τις δω σε συγκριτικο τεστ. προσωπικα μαλλον προτιμω το γυαλι και το βαρος των γυαλιων ποτε δεν μου φανηκε υπερβολικο (φοραω βεβαια γυαλια απο την τριτη δημοτικου με καποια χρονια διαλημμα φακων)

    εδω στο βερολινο που πηγα να αλλαξω τους φακους στα παλια γυαλια μου μου ειπαν πως θα μου κοστισουν 100 ευρω περιπου και οι δυο φακοι. Μακαρι να ειχαμε εναν οπτικο στο φορουμ να μας εξηγησει ειλικρινως ποιες οι διαφορες μεταξυ των 100 ευρω και των 1500.

    Επισης δεν ξερω ποσο τοξικο ιδρωτα εχεις (λολ), διοτι με τον δικο μου μετα απο 14 χρονια που φορουσα τον ιδιο μεταλλικο σκελετο, μπορεις να δεις καποια σημεια οξιδωσης (εκει που πρασινιζει δηλαδη ο μπρουτζος) αλλα ελαχιστα και σε σημεια εντελως προβλεψιμα (στα αυτακια πχ). Και ο σκελετος αυτος περα απο αγαπημενος μου όπως μου ειπε μια φορα ενας γνωστος οπτικος ηταν μια πολυ καλη απομιμηση γκοτιε (δεν τα είχα πληρωσει για γκοτιε φυσικα).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος waste : 07-08-09 στις 12:36.

  4. #34
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Μέχρι πριν τρία χρόνια δεν ήταν εκτός πραγματικότητας, μετά «άνοιξε» το εμπόριο και το επάγγελμα των οπτικών και δούλεψε ανταγωνισμός, οπότε έπεσαν οι τιμές τραγικά. Πλέον έρχονται τουρίστες στα νησιά για να φτιάξουν εδώ ΦΤΗΝΑ γυαλιά.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  5. #35
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.025
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Το μεγαλύτερο ποσό που έχω δώσει για γυαλιά είναι 120 ευρώ για φακούς και σκελετό. Σιγά μη δώσω μισθούς ολόκληρους για τα γυαλιά τα οποία στην τελική είναι ευαίσθητα και αναλώσιμα. Για το τελευταίο μου ζευγάρι έδωσα λιγότερα από 70 ευρώ (άλλα τόσα πλήρωσε η ασφάλιση που προβλέπει ένα σκελετό + φακούς ανά 2 έτη + την εξέταση του οφθαλμίατρου).
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  6. #36
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαναλέω:

    http://www.purevision.com

    Πάρε αυτούς, κοιμήσου και 20 μέρες με αυτούς (χωρίς πρόβλημα) και θα είσαι ΟΚ
    Aυτους θα παρω , ευχαριστω πολυ
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  7. #37
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαναλέω:

    http://www.purevision.com

    Πάρε αυτούς, κοιμήσου και 20 μέρες με αυτούς (χωρίς πρόβλημα) και θα είσαι ΟΚ
    Διάβαζα στο site το FAQ και λένε κάτι για μυωπία +6 / -12 αλλά δεν ξέρω τι σημαίνει.

    Προσωπικά έχω ~1 και φοράω γυαλιά μόνο όταν βλέπω ταινίες (για να βλέπω καθαρά την ταινία και τους υπότιτλους) ή είμαι στο PC (με ξεκουράζει πολύ ακόμα και κοντά στην οθόνη που βρίσκομαι..) αλλά διαβάζοντας για αυτούς λέω να τους δοκιμάσω.

    Έξω όταν είμαι δυσκολεύομαι λιγάκι με τα λεωφορεία ή με γνωστούς μου αν είναι νύχτα και είναι μακριά οπότε λέω να αρχίσω να τους χρησιμοποιώ αλλά δεν κατάλαβα αυτό με τα powers τι είναι. Έχουν και για όση μυωπία έχω εγώ ή πάνε για πιο πολύ;

  8. #38
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.025
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Δε νομίζω ότι είναι καλό να φοράς τους φακούς το βράδυ που κοιμάσαι. Όλοι οι οπτικοί αναφέρουν ότι επιβάλλεται να τους βγάζεις και να τους συντηρείς κατάλληλα (με εξαίρεση τους ημερήσιους που τους πετάς). Γράφει κάπου στο site ότι είναι σχεδιασμένοι για να μην αφαιρούνται στον ύπνο;
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  9. #39
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Ναι, δες στο FAQ

  10. #40
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπαρχουν φακοι επαφης με εξτρα οξυγονο, για να 'αναπνεουν' οι φακοι και κατα τη διαρκεια του υπνου
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  11. #41
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.025
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tiven Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, δες στο FAQ
    Ευχαριστώ. Απ' ό,τι διαβάζω εδώ υπάρχει πιθανότητα μεγαλύτερη από 3% για εμφάνιση προβλημάτων στα μάτια με τη συστηματική χρήση φακών στην διάρκεια του ύπνου. Μάλιστα μέχρι και σε απώλεια όρασης αναγράφει ότι μπορεί να οδηγήσει, αν δεν επιληφθείς του ζητήματος έγκαιρα. Ιδίως μάλιστα για τους καπνιστές το πρόβλημα είναι πιο έντονο.

    Να μου λείπει... 3% είναι μεγάλο ποσοστό για να πάρεις το ρίσκο. Ας βλέπω θολά όνειρα, δεν πειράζει.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  12. #42
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arial Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aυτους θα παρω , ευχαριστω πολυ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tiven Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβαζα στο site το FAQ και λένε κάτι για μυωπία +6 / -12 αλλά δεν ξέρω τι σημαίνει.

    Προσωπικά έχω ~1 και φοράω γυαλιά μόνο όταν βλέπω ταινίες (για να βλέπω καθαρά την ταινία και τους υπότιτλους) ή είμαι στο PC (με ξεκουράζει πολύ ακόμα και κοντά στην οθόνη που βρίσκομαι..) αλλά διαβάζοντας για αυτούς λέω να τους δοκιμάσω.

    Έξω όταν είμαι δυσκολεύομαι λιγάκι με τα λεωφορεία ή με γνωστούς μου αν είναι νύχτα και είναι μακριά οπότε λέω να αρχίσω να τους χρησιμοποιώ αλλά δεν κατάλαβα αυτό με τα powers τι είναι. Έχουν και για όση μυωπία έχω εγώ ή πάνε για πιο πολύ;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομίζω ότι είναι καλό να φοράς τους φακούς το βράδυ που κοιμάσαι. Όλοι οι οπτικοί αναφέρουν ότι επιβάλλεται να τους βγάζεις και να τους συντηρείς κατάλληλα (με εξαίρεση τους ημερήσιους που τους πετάς). Γράφει κάπου στο site ότι είναι σχεδιασμένοι για να μην αφαιρούνται στον ύπνο;
    OK - Λοιπόν:

    α) Οι φακοί κατά γενικό κανόνα πρέπει να είναι χαμηλότεροι απ' όσο τα αντίστοιχα γυαλιά, γιατί είναι πάνω στο μάτι και όχι μερικά εκατοστά μακριά από το μάτι.

    Στη δική μου περίπτωση (πάνω από 6) οι οπτικοί συνιστούν 1 βαθμό λιγότερο από την "κανονική" μυωπία, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται αν έχεις 1,00 σε γυαλιά. Ξέρω όμως ότι οι φακοί βγαίνουν και σε 0,25 ακόμα, άρα κάποιος θα σου ταιριάζεi. Πιθανότατα επειδή η μυωπία είναι μικρή να χρειάζεσαι φακούς με 1.00 ή 0.75 απλά.

    Η διοπτρία με - είναι η μυωπία και με + η πρεσβυωπία.

    β) Ναι, οι οπτικοί γουστάρουν απόλυτα να πουλάνε υγρά φακών επαφής κτλ, οπότε τι άλλο περίμενες να σου πουν . Οι συγκεκριμένοι, σε μένα, έχουν αντέξει και πάνω από 30 μέρες (σε περιόδους που τους..ξέχναγα) χωρίς παρενέργειες -αν και σε πάνω από 20 μέρες ίσως να έχεις περισσότερες τσίμπλες απ' ότι συνήθως, όχι κάτι extreme πάντως-

    Τους φοράω 5 χρόνια και στην Ελλάδα δεν υπήρχαν πριν 3 χρόνια κάπου, οπότε τους έπαιρνα απ' έξω.

    Αυτή τη στιγμή φθηνότερα στην Ελλάδα τους βρίσκεις...

    Εδώ: http://www.alfalens.gr/product_info....&products_id=5 (32 € το πακέτο των 6, και δωρεάν μεταφορικά πάνω από 50 €)

    Και στην Ευρώπη...

    Εδώ: http://www.visiondirect.co.uk/produc...rod=11&xSec=75 (περισσότερο συμφέρον αν αγοράσει κανείς 4 πακέτα, αρκετά για 1 χρόνο δηλαδή)

    Στο ίδιο μοτίβο (ακριβότεροι βέβαια) είναι και οι Ciba Vision: Night & Day. Για κάτι με λιγότερη αντοχή (μέχρι 6 μέρες περίπου και όχι μέχρι 30), οι Ciba Vision: Airoptix.

    Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία επί του θέματος (18 χρόνια μύωπας είμαι στο κάτω-κάτω, εμπειρία ) μου λέτε...

    ........Auto merged post: Sovjohn added 5 minutes and 21 seconds later ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ. Απ' ό,τι διαβάζω εδώ υπάρχει πιθανότητα μεγαλύτερη από 3% για εμφάνιση προβλημάτων στα μάτια με τη συστηματική χρήση φακών στην διάρκεια του ύπνου. Μάλιστα μέχρι και σε απώλεια όρασης αναγράφει ότι μπορεί να οδηγήσει, αν δεν επιληφθείς του ζητήματος έγκαιρα. Ιδίως μάλιστα για τους καπνιστές το πρόβλημα είναι πιο έντονο.

    Να μου λείπει... 3% είναι μεγάλο ποσοστό για να πάρεις το ρίσκο. Ας βλέπω θολά όνειρα, δεν πειράζει.

    Από την ίδια σελίδα:


    Can everyone wear PureVision Contact Lenses for 30 nights of continuous wear?


    Not everyone can reach the maximum wear time of 30 continuous nights. During a U.S. clinical study, 610 of the 820 subjects entered into the study completed one-year of lens wear. Subjects were required to maintain a minimum wearing time in order to continue in the study. Some subjects were not able achieve the minimum wearing time and were discontinued from the study for that reason. At each follow-up visit subjects were asked how long they wore their lenses. The subjects that completed the study reported wearing the lens between 22 to 30 days 94% of the times they were asked.

    Your eye care professional may recommend a shorter wearing time depending on your individual needs, and you should always adhere to his or her recommendations. Once lenses are removed, your eyes should have a rest without lens wear for at least one overnight.


    -----

    Εγώ ανήκω στην κατηγορία των 30 ημερών. Άλλοι, ίσως όχι. Το σίγουρο είναι ότι συνιστάται σε περίπτωση που κάποιος αποφασίσει να πάει σε 20+ ημέρες να αφήνει τα μάτια του 1-2 μέρες χωρίς φακούς πριν βάλει τους επόμενους, αν είναι δυνατόν. Κατά τα άλλα, μια δοκιμή θα σε πείσει: Πάρε ένα ζευγάρι, και φόρα τους κανονικά, σαν να ήταν απλοί - βγάλε τους το βράδυ, κτλ. Ακόμα και έτσι είναι πιο ξεκούραστοι.

    Μετά, κάνε το εξής τεστ: Φόρα τους μια μέρα και μην τους βγάλεις 1 βράδυ. Ανάλογα με το πόσο καλά θα αισθάνεσαι την επόμενη μέρα, κρίνεις και το πόσο καλοί είναι. Εγώ τους βρίσκω άψογους...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sovjohn : 07-08-09 στις 15:43. Αιτία: auto merged post
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  13. #43
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Göteborg, Sweden
    Μηνύματα
    1.925
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10 Mbit
    ISP
    Comhem
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ ενώ άλλαζα κάθε 1-2 χρόνια γιαλιά, έβαλα τιτανίου sillouette και έχω ξεχάσει πότε τα πήρα. Μπορείς και κόμπο να τα κάνεις. Δεν παθένουν τπτ και είναι πανάλαφρα. Τα είχα πάρει όμως περίπου 400-500 ευρώ. Πλέον λόγω φακών τα φοράω μόνο στο σπίτι και γι αυτό τα βλέπω να πηγαίνουν άλλα 10 χρόνια σίγουρα. Στα + είναι ότι ο βασικός σκελετός στα τιτανιου χωρίς μπράτσο είναι ίδιος, οπότε στα νέα μοντέλα απλά αλλάζουν σχέδιο οι φακοί. Έτσι αν πάω να αλλάξω φακούς βάζω το καινούργιο σχέδιο

  14. #44
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.025
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά τα άλλα, μια δοκιμή θα σε πείσει: Πάρε ένα ζευγάρι, και φόρα τους κανονικά, σαν να ήταν απλοί - βγάλε τους το βράδυ, κτλ. Ακόμα και έτσι είναι πιο ξεκούραστοι.

    Μετά, κάνε το εξής τεστ: Φόρα τους μια μέρα και μην τους βγάλεις 1 βράδυ. Ανάλογα με το πόσο καλά θα αισθάνεσαι την επόμενη μέρα, κρίνεις και το πόσο καλοί είναι. Εγώ τους βρίσκω άψογους...
    Η δοκιμή επιβάλλεται έτσι κι αλλιώς. Άμα δε νιώσεις άνετα, δεν τους χρησιμοποιείς. Η αίσθηση άνεσης όμως δεν πάει πάντα μαζί με την υγιεινή. Μερικές φορές ο οργανισμός μας δε μας προειδοποιεί έγκαιρα για την καταπόνησή του. Χαρακτηριστικό παράδειγμα τα μη απορροφητικά γυαλιά ηλίο. Παρόλο που νιώθεις άνεση επειδή κόβουν μέρος του ορατού φωτός, έχουν ως αποτέλεσμα να ανοίγει η ίριδα και να δέχεται το μάτι σου πολύ περισσότερη υπεριώδη ακτινοβολία που το επιβαρύνει.

    Με όσους οφθαλμίατρους έχω μιλήσει, συνιστούν μικρά γυαλιά (σε εμβαδό φακού) και όλοι σε αποθαρρύνουν από το να χρησιμοποιείς φακούς. Οι οπτικοί όμως είναι ταυτόχρονα έμποροι, οπότε δε θα διώξουν τον πελάτη που έχει πάει για φακούς επαφής, ενώ θα του πουλήσουν και υγρά.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  15. #45
    Εγγραφή
    26-07-2005
    Περιοχή
    Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά!
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    692
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διοπτρία με - είναι η μυωπία και με + η πρεσβυωπία.
    Μία μικρή διόρθωση, με + γενικά είναι η υπερμετρωπία, το ξέρω διότι έχω 1,5 βαθμό στο ένα μάτι. Η πρεσβυωπία μπορεί να διορθώνεται με τους ίδιους φακούς, αλλά είναι ειδική περίπτωση που οφείλεται στην γήρανση του οφθαλμού.
    Δύσκολον τον εαυτόν γνώναι, εύκολον τω άλλω υποτίθεσθαι
    Το να γνωρίζεις τον εαυτό σου είναι δύσκολο, αλλά εύκολο να συμβουλεύεις τους άλλους

    Θαλής ο Μιλήσιος, 643-548 π.Χ., Αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος

Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Για πρώτη φορα: όλα τα τεστ οδήγησης για τις θεωρητικές εξετάσεις Online
    Από NND στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-08, 12:40
  2. Για πρώτη φορά στη Ρωσία επεστράφησαν τα λεφτά για το Windows Vista
    Από linuxman στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-08, 15:26
  3. Αγορά TFT οθόνης για πρώτη φορά
    Από Sotiris στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-08, 18:36
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-04, 17:23

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας