Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 81
  1. #61
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και μόνο η ιδέα οτι μπορεί να χρειαστεί να ψαχουλέψω την οφθαλμική μου κοιλότητα για να βρώ το φακό, μου προκαλεί κύματα ναυτίας...
    Άσε που με το που βλέπω άνθρωπο να βάζει ή να βγάζει φακούς επαφής, δακρύζουν τα μάτια μου!

  2. #62
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 3lbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μόνο η ιδέα οτι μπορεί να χρειαστεί να ψαχουλέψω την οφθαλμική μου κοιλότητα για να βρώ το φακό, μου προκαλεί κύματα ναυτίας...
    Άσε που με το που βλέπω άνθρωπο να βάζει ή να βγάζει φακούς επαφής, δακρύζουν τα μάτια μου!
    Συνηθεια ειναι, αν και εμενα οταν ειχα αρχισει να βαζω φακους επαφης, μου ειχε δειξει επακριβως τι να κανω ο οπτικος μου.... πως να ανοιξω τα βλεφαρα και αλλα τετοια τρομαχτικα πραγματα
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  3. #63
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Göteborg, Sweden
    Μηνύματα
    1.925
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10 Mbit
    ISP
    Comhem
    Path Level
    Fastpath
    Χαχαχα, τώρα που τους χρησιμοποιώ για 3 χρόνια μπορώ να πω ότι αν μπεί σκουπίδι στο μάτι μου, χώνω το χέρι μου και το βγάζω. Παλιά το ξέπλενα με νερό

  4. #64
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.036
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 3lbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μόνο η ιδέα οτι μπορεί να χρειαστεί να ψαχουλέψω την οφθαλμική μου κοιλότητα για να βρώ το φακό, μου προκαλεί κύματα ναυτίας...
    Άσε που με το που βλέπω άνθρωπο να βάζει ή να βγάζει φακούς επαφής, δακρύζουν τα μάτια μου!
    Κι εγώ τα ίδια έλεγα πριν φορέσω. Μάλιστα δεν άντεχα να βλέπω κάποιον να βάζει τους φακούς του. Ε, κάποια στιγμή με έπεισε μία πρώην και πήγα να πάρω. Περί τα 20 λεπτά προσπαθούσα να βάλω τους φακούς με τη βοήθεια του οπτικού (χαρά στην υπομονή του), ενώ το μάτι μου έτσουζε πολύ. Μισή ώρα την πρώτη μέρα με τσούξιμο, μία ώρα τη δεύτερη μέρα, δύο ώρες την επομένη και σταδιακά έφτασα να τους φοράω ολόκληρη μέρα χωρίς να τους νιώθω. Όπως όμως είπα, πάντοτε προτιμούσα τα γυαλιά, γι' αυτό και επέστρεψα σε αυτά.

    Γενικά συνηθίζω να ρίχνω νερό στα μάτια μου (ειδικότερα αν δεν έχω κοιμηθεί καλά) και να τα τρίβω. Αυτό δεν μπορείς να το κάνεις με τους φακούς.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  5. #65
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Οποτε τιμές της τάξης 650 ευρω ο ενας φακος ειλικρινα μου φαινονται εκτος πραγματικότητας. Μπορω να φανταστω οτι μπορει καποιος φακος να εχει καλυτερες ιδιοτητες απο εναν αλλο, αλλα δεν μπορω να τις δω σε συγκριτικο τεστ. προσωπικα μαλλον προτιμω το γυαλι και το βαρος των γυαλιων ποτε δεν μου φανηκε υπερβολικο (φοραω βεβαια γυαλια απο την τριτη δημοτικου με καποια χρονια διαλημμα φακων)
    Επισης δεν ξερω ποσο τοξικο ιδρωτα εχεις
    Είναι δικές μου εμπειρίες, οι περισσότερο ακραίες βέβαια, όσο και αν ακούγονται απίστευτες. Δεν αμφισβητώ εκείνα που γράφεις και εμένα μου έχει τύχει να φορώ χωρίς πρόβλημα ελαφρά οξειδωμένο σκελετό 8 χρόνια, για τις τιμές έγραψα πιο πάνω, αν έχετε κάποια υπόδειξη στην Αθήνα γράψτε μου με πμ

  6. #66
    Εγγραφή
    28-09-2002
    Περιοχή
    USSR
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.530
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    IPCOPonVM
    ναι το ξερω οτι υπαρχουν πιο τοξικοι ιδρωτες, εχω εναν φιλο που καταστρεφει τα παντα που ακουμπαει ο ιδρωτας του. λολ. Τις τιμες των 650 τις εχω ακουσει κι εγω για διπλοεστιακα και τετοια ομως. Αλλα μετα την ερευνα μου στο βερολινο είδα πως για μια ακομα φορα κατι σαπιο υπαρχει στην αγορα της ελλαδας κι αυτο εχει να κανει μαλλον με αυτο που ειπε ο πελασγος. Το ότι απορυθμίστηκε το επάγγελμα...

    τωρα απο την ερευνα στην αθηνα ειχα τα εξης πορισματα που ειχα γραψει και στην πρωτη σελιδα.
    "τα mark allen εχουν αξιοπρεπεις τιμες , όπως κι ενα νεο καταστημα στην ακαδημιας στη γωνια με ζωοδοχο πηγη. "

    στα μαρκ αλλεν μαλιστα μου αρεσε που με πηραν τηλεφωνο μετα απο μια βδομαδα να με ρωτησουν εαν ειμαι ικανοποιημενος με τα νεα μου γυαλια και τους φακους που μου εδωσαν δοκιμαστικα (ειχα να φορεσω φακους εδω και 10 χρονια). Το καταστημα στην ακαδημιας εχει και αρκετα φθηνα διπλοεστιακα.

    βασικα είναι τα μονα δυο καταστηματα που μου ειπαν τιμες σχετικα κοντα σε αυτες που βρηκα στη γερμανια. Ο σταύρου για παραδειγμα μου ειπε για της ιδιας λεπτυνσης φακους 160 ευρώ και λέω α ωραια και 100 ο σκελετος 260. Και μου λεει οχι ο καθε φακος. λολ

    Φυσικα ειμαι σιγουρος πως ο IPO θα σου πει δυο ακομα καλυτερες επιλογες γιατι αυτο το παιδι πραγματικα την ψαχνει ;-)

  7. #67
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.036
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από waste Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικα ειμαι σιγουρος πως ο IPO θα σου πει δυο ακομα καλυτερες επιλογες γιατι αυτο το παιδι πραγματικα την ψαχνει ;-)
    Λυπάμαι που σε απογοητεύω, αλλά από γυαλιά δεν έχω ιδέα. Όπως είπα, φοράω 9 χρόνια το ίδιο ζευγάρι, παρόλο που έχω άλλα 2 (το ένα σχεδόν αφόρετο). Έχει γίνει πράσινος σε κάποια σημεία ο σκελετός (οξείδωση), έχει χαλάσει το χρώμα από την επισκευή των μπράτσων (ηλεκτροσυγκόλληση), τα οποία πλέον δεν έχουν ελατήριο, ενώ μία βίδα του πλαισίου έχει αντικατασταθεί με μισινέζα (πρέπει να τα δείτε για να το πιστέψετε) και η άλλη με βίδα+παξιμάδι, διότι σε αμφότερες τις υποδοχές έχουν καταστραφεί οι βόλτες. Άμα συνηθίσω κάτι και με βολέψει, δεν το αλλάζω με τίποτα.

    Δεν έχω ψάξει το ζήτημα των καταστημάτων. Πριν από πολλά χρόνια που χρειάστηκε να πάρω γυαλιά, άκουσα ότι είναι φτηνός ο "Γκέσουρας" και πήγα εκεί. Εκεί πηγαίνω πάντα (4 ζευγάρια γυαλιά μέσα σε 20 χρόνια, φοβερός πελάτης... ). Πηγαίνω στο υποκατάστημα ακριβώς πίσω από το παλιό γήπεδο της ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια. Νομίζω ότι έχει υποκατάστημα και στο κέντρο. Ξαναλέω όμως ότι δεν έχω κάνει έρευνα αγοράς, οπότε πιθανώς θα υπάρχουν οικονομικότερες προτάσεις. Πάντως οι άνθρωποι είναι εξαιρετικά ευγενικοί και ταχύτατοι (έχουν δικό τους οπτικό εργαστήριο).
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  8. #68
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Tα γυαλάκια του ipo...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  broken glasses.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  57,4 KB 
ID: 60072


  9. #69
    Εγγραφή
    09-12-2007
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ποσο μου αρεσει το ιντερνετ,,αυτη η αυθορμητη ανταλλαγη πληροφοριων κ παντα θελω να πιστευω ανιοδοτελες αποδεικνυει οτι ειναι ο καλυτερος συμβουλος ...
    πειτε μου κ αλλα,,μου αρεσει να ενημερωνομαι,,!!!
    πως το ελεγε ο ηθοποιος,,μου αρεσει να με διορθωνεται,,!!!!

  10. #70
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.036
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Λίγο από το φόρουμ, λίγο από τους φίλους, ψήθηκα πάλι να φοράω φακούς επαφής. Περιστασιακά εννοώ, διότι όπως έχω ήδη αναφέρει στο νήμα, βρίσκω τα γυαλιά πιο άνετα σε καθημερινή χρήση.

    Έκανα λοιπόν μία έρευνα αγοράς και διαπίστωσα ότι το www.alfalens.gr έχει πολύ ανταγωνιστικές τιμές. Έκανα λοιπόν παραγγελία και σε 5 ημέρες (3 εργάσιμες) μου ήρθαν σπίτι με courier, χωρίς έξοδα αποστολής (ισχύει για παραγγελίες άνω των 50€). Η κλασσική ιντερνετοφοβία του Έλληνα "Μα θα πάρεις φακούς επαφής από το internet, αντί να πας σε κατάστημα οπτικών; Αφορά τα μάτια σου κλπ.", δε με πτόησε. Φυσικά και πήρα, διότι σε ετήσια βάση θα δίνω 110€, ενώ στο κατάστημα οπτικών από το οποίο έπαιρνα πριν από χρόνια είχαν 160€. Τώρα μπορεί να έχουν περισσότερο εκεί.

    Μιλάμε για ακριβώς το ίδιο προϊόν σε σφραγισμένο κουτί. Στα 110€ υπολογίζω το συνολικό ετήσιο κόστος για φακούς μηνιαίας αντικατάστασης, μαζί με τα υγρά συντήρησης. Παράλληλα γλιτώνεις και το χρόνο να πας στο κατάστημα.

    Το alfalens λοιπόν έχει πολύ καλές τιμές σε φακούς επαφής και μέτριες τιμές στα υγρά συντήρησης των φακών, τα οποία παίρνω από αλλού 20% φτηνότερα.

    Είδα και το vision direct, αλλά οι τιμές του βγαίνουν τελικά μεγαλύτερες για τους συγκεκριμένους φακούς που ενδιαφέρομαι, ενώ γενικά η διαφορά είναι μικρή, επειδή επωμίζεσαι επιπλέον έξοδα αποστολής.

    Ευχαριστώ τον Sovjohn για την επισήμανση.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  11. #71
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ipo, οπως βλεπω στο site που εβαλες εχει μονο αστιγματικους, εγχρωμους, πολυεστιακους και ημερήσιους. Αν εχεις μυωπια 2,5 σε ποια κατηγορια πρεπει να κοιταξεις?

    Ακυρο, πατησα σε εναν αστιγματικο φακο και μεσα μπορεις να επιλεξεις βαθμο μυωπιας κλπ. αλλά τοσες πληροφοριες πώς να τις ξερεις πχ. αξονα, καμπυλοτητα, κυλινδρο κλπ ματιων..

  12. #72
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.036
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alwaysalone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακυρο, πατησα σε εναν αστιγματικο φακο και μεσα μπορεις να επιλεξεις βαθμο μυωπιας κλπ. αλλά τοσες πληροφοριες πώς να τις ξερεις πχ. αξονα, καμπυλοτητα, κυλινδρο κλπ ματιων..
    Αν δεν ξέρεις τι φοράς, καλύτερα να πας σε κατάστημα οπτικών και να δοκιμάσεις. Τους αγοράζεις κι αν σε ικανοποιήσουν, κατόπιν παίρνεις την επόμενη φορά τους ίδιους online στα 2/3 της τιμής.

    Εναλλακτικά, μπορείς να πας σε ένα κατάστημα οπτικών, να ζητήσεις να σου μετρήσουν τα μάτια, να ρωτήσεις ποιοι φακοί είναι κατάλληλοι για εσένα και κατόπιν να τους πάρεις online. Παίρνεις κι ένα σετ ημερήσιους με 10€ για να μη νιώσει ο υπάλληλος ότι τσάμπα ασχολήθηκε μαζί σου και είσαι ΟΚ.

    Πάντως η καμπυλότητα και η διάμετρος είναι standar σε κάποιους φακούς, οπότε δεν έχεις επιλογές.

    Η μυωπία δηλώνεται με αρνητικό πρόσημο στη διοπτρία. Π.χ. εσύ έχεις -2,5 βαθμούς.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  13. #73
    Εγγραφή
    18-02-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/320
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    USR 9108
    SNR / Attn
    21.3(dB) / 35.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ τα ίδια έλεγα πριν φορέσω. Μάλιστα δεν άντεχα να βλέπω κάποιον να βάζει τους φακούς του. Ε, κάποια στιγμή με έπεισε μία πρώην και πήγα να πάρω. Περί τα 20 λεπτά προσπαθούσα να βάλω τους φακούς με τη βοήθεια του οπτικού (χαρά στην υπομονή του), ενώ το μάτι μου έτσουζε πολύ. Μισή ώρα την πρώτη μέρα με τσούξιμο, μία ώρα τη δεύτερη μέρα, δύο ώρες την επομένη και σταδιακά έφτασα να τους φοράω ολόκληρη μέρα χωρίς να τους νιώθω. Όπως όμως είπα, πάντοτε προτιμούσα τα γυαλιά, γι' αυτό και επέστρεψα σε αυτά.

    Γενικά συνηθίζω να ρίχνω νερό στα μάτια μου (ειδικότερα αν δεν έχω κοιμηθεί καλά) και να τα τρίβω. Αυτό δεν μπορείς να το κάνεις με τους φακούς.
    Αρχικά οποιοδήποτε μάτι είναι ευαίσθητο στην εφαρμογή των φακών επαφής... ο κερατοειδής χιτώνας - η διαφανής στιβάδα πάνω απο την ιριδα που αποτελεί το πρώτο διαθλαστικό μέσο είσόδου του φωτός στον οφθαλμό ειναι γεμάτη απο νευρικές απολήξεις δηλαδή νευράκια,τα οποία και ερεθίζονται όταν τοποθετείται ο φακός, ο οποίος είναι και ξένο σώμα, με αποτελεσμα να έχει κάποιος όλα αυτά τα συμπτώματα, δακρύροια ( κλάμα), ερεθισμό, αίσθηση ξένου σώματος- τσουξιμο κτλ. Με το καιρό και υπομονή στους περισσότερους ανθρώπους αυτό περνάει γιατί με τις συνθήκες υποξίας τοπικα( ο φακός δεν αφήνει οξυγόνο να παέι στο μάτι τόσο πολύ) αυτά τα νευράκια αναισθητοποιούνται και το μάτι συνηθίζει τον φάκο.
    Οσοι φοράμε φάκους πρέπει να είμαστε σχολαστικά καθαροί και προσεχτικοί στους χειρισμούς. Πάντα καθαρά χέρια- οι φακοί πιάνουν εύκολα μικρόβια και επειδή εφάπτονται με το μάτι τα μεταδίδουν παρα πολύ εύκολα καθώς επίσης επειδή έχουν πολύ νερό είναι ότι πρέπει και για την ανάπτυξή τους, δηλ όχι μόνο τα μετάφέρουν αλλά και τα πολλαπλασιάζουν. Τα υγρά πάντα τα χρησιμοποιούμε σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή γιατί αλλιώς ο φακός θα αποκτήσει σύντομα το μισό Ινστιτούτο Παστερ
    Γενικά δεν είναι ότι πιο αθώο, στην οφθαλμιατρική ενοχοποιούνται για πολλά πράγματα και κυρίως λοιμώξεις του οφθαλμού κάποιες απο αυτές αρκετά σοβαρές αλλα με σωστή χρήση μπορούμε να χαρούμε με ασφάλεια τα πλεονεκτήματά τους - πλήρη όραση χωρις τις διαθλαστικές αλλαγές των γυαλιών οράσεως, ευκολία στην καθημερινή μας ζωή και στα σπόρ κτλ

  14. #74
    Εγγραφή
    28-09-2002
    Περιοχή
    USSR
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.530
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    IPCOPonVM
    antono εχεις καποια επιστημοινκή σχεση με το ζητημα ? εισαι οφθαλμιατρος, οπτικος ή κατι άλλο? Διοτι θα μπορουσες να μας βοηθησεις σε αρκετες απορειες. Πχ τη διαμαχη μεταξυ υγρων φακων με οξυζενε και των αλλων που ειναι για ολες τις χρησεις. Η για τις τιμες και τις ποιοτητες των φακων στα γυαλια...

  15. #75
    Εγγραφή
    18-02-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/320
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    USR 9108
    SNR / Attn
    21.3(dB) / 35.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από waste Εμφάνιση μηνυμάτων
    antono εχεις καποια επιστημοινκή σχεση με το ζητημα ? εισαι οφθαλμιατρος, οπτικος ή κατι άλλο? Διοτι θα μπορουσες να μας βοηθησεις σε αρκετες απορειες. Πχ τη διαμαχη μεταξυ υγρων φακων με οξυζενε και των αλλων που ειναι γα ολες τις χρησεις. Η για τις τιμες και τις ποιοτητες των φακων στα γυαλια...
    Δυστυχώς δεν έχω άμεση σχέση με την οφθαλμολογία αλλα έμμεση αρχικά ως παιδίατρος και μετά ως χρήστης φακών επαφής. Πολύ εξιδικευμένες γνώσεις δεν έχω αλλα τα αδρά πράγματα που γνωρίζω τα έχω συζητήσει με ανθρώπους που εμπιστεύομαι...
    Εγώ χρησιμοποιώ υγρά φακών με υπεροξείδιο του οξυγόνου τα οποία θεωρούνται και γενικά τα πιο ισχυρά στον καθαρισμό γιατί βασίζονται σε μηχανικό καθαρισμό. Με την εισαγωγή των φακών στο υγρό με τον καταλύτη γίνεται διάσπαση του υπεροξειδίου και οι μπουρμπουληθρες- το οξυγόνο- κανουν μηχανικό καθαρισμό στους φακούς, και καθαρίζουν την πηχτή στιβάδα δακρύων που έχουν κολλήσει- κάτι σαν γλίτσα που πιάνει και τρέφει τα μικρόβια καθώς τα δάκρυα είναι ένα πολύπλοκο υγρό που αρχικά τρέφει τον κερατοείδη και είναι τίγκα στην πρωτείνη!!!
    Υποτίθενται- αν βρεθεί κανας οφθαλμίατρος ή οπτικός να με διορθώσει με χαρα- οτι κάνουν βαθύ καθαρισμό και έχουν και ένα ακόμα θετικό: Δεν προκαλούν αντίδράσεις ερεθισμού ή αλλεργικές αντιδράσεις όπως κάνουν κάποιες φορές τα άλλα υγρά που βασίζονται στον χημικό καθαρισμό. Το αποτέλεσμα της διάσπασης του υπεροξειδιού είναι στο μπουκαλάκι να μείνει απλός ορός ( σημαντικό επίσης- ποτέ μα ποτέ τους φακούς με νερό βρύσης το οποίο περιέχει ΜΙΚΡΟΒΙΑ- που αφενός μεν τους μολύνει αφετέρου τους καταστρέφει μηχανικά ) ο οποίος δεν ερεθίζει το μάτι.
    Μειονέκτημά τους: Πρώτον ο χρόνος που πρέπει να μείνει μέσα ο φακός που είναι τουλάχιστον 6 ώρες και δεύτερο μειώνουν τον χρόνο ζωής των φακών σε σχέση με τα υγρά του χημικού καθαρισμού, καθώς ο καθαρισμός των φακών σκοπέυει και στην επαναυδάτωσή τους και τα χημικά υγρά καθαρισμού είναι πιο αποτελεσματικά ( καλύτερη ωσμωτικότητα του δ/ματος )
    Για τους φακους αδρά γνωρίζω ότι όσο περισσότερο νερό περιέχουν τόσο περισσότερο ξεκούραστοι είναι ( δηλαδή επιτρέπουν στον κερατοείδη να οξυγονώνεται καλύτερα ) αλλά τόσο περισσότερο ευαίσθητοι στην μόλυνση είναι και τόσο μικρότερο χρόνο ζωής έχουν. Διάφορες κατηγορίες υπάρχουν για διάφορες παθήσεις διαθλαστικές και μή
    για την απλή μου μυωπία και τον δικό μου τρόπο ζωής έχω καταλήξει σε μηνιαίους τους οποίους δεν φοράω κάθε μέρα και έτσι τους αλλάζω καθε 2μηνο το μέγιστο.
    Οτι και να φοράμε όμως πρέπει να είμαστε σχολαστικόι ΕΝΤΕΛΩΣ στην καθαριότητά τους- όταν έκανα οφθαλμολογία προπτυχιακα έχω δει ματια να χάνονται απο έλκη κερατοειδους
    Οποιαδήποτε γνώμη και διόρθωση των παραπάνω ευπρόσδεκτη!!!

Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Για πρώτη φορα: όλα τα τεστ οδήγησης για τις θεωρητικές εξετάσεις Online
    Από NND στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-08, 12:40
  2. Για πρώτη φορά στη Ρωσία επεστράφησαν τα λεφτά για το Windows Vista
    Από linuxman στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-08, 15:26
  3. Αγορά TFT οθόνης για πρώτη φορά
    Από Sotiris στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-08, 18:36
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-04, 17:23

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας