Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 81
  1. #1
    Εγγραφή
    09-12-2007
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    παιδια καλημερα ηρθε η ωρα να φορεσω κ εγω γυαλακια,,αστιγματισμου,,
    θελω να μου πειτε τι παιζει σχετικα με ..

    1 με τις μαρκες των φακων,,
    2 τεχνολογιες φακων
    3 καταστηματα με εκπτωσεις
    4 συμβουλες...

    ευχαριστω πολυ

  2. #2
    1. Δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

    2. Θα σου πρότεινα φακούς με στρώση EMI για προστασία απο την ακτινοβολία και αν πάρεις γυαλιά χωρίς σκελετό γύρω απο τους φακούς φρόντισε να είναι Πολυκαρμπονικοί. Αλλιώς μπορεί εύκολα να σου σπάσουν (έπαθα κι έμαθα )

    3. Ούτε αυτό.

    4. Βασικά...όταν πρωτοφορέσεις τα γυαλιά, δεν θα βλέπεις τίποτα και θα ζαλίζεσαι στα πρώτα 10 λεπτά. Θα πείς τί στο καλό τα πήρα; Θέλει να τα φοράς κανα 15λεπτο και να τα ξαναβγάζεις μέχρι να συνηθίσεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Έχω μεγάλη πείρα σε γυαλιά οράσεως, (φορώ γυαλιά από την 4η Δημοτικού).
    Οι υάλινοι φακοί είναι ανθεκτικοί, αλλά έχουν βάρος οι συνθετικοί είναι πολύ ελαφρείς αλλά χαράσσονται πολύ ευκολότερα, (τα αντιχαρακτικά φίλτρα βοηθούν λίγο).
    Μέχρι 3 - 3,5 βαθμούς δεν χρειάζεται να πληρώνεις πολυδιαθλασικά κρύσταλλα (λεπτά), η διόρθωση είναι αμελητέα.
    Διάφορα φίλτρα (αντιθαμπωτικά, αντιχαρακτικά, αντιδιαθλαστικά, κλπ χρειάζονται, κάνε όμως επιλογή.
    Μεταλλικός σκελετός από χρυσό ή τιτάνιο δεν διαβρώνεται από τον ιδρώτα, ο χρυσός είναι πολύ ακριβός, το τιτάνιο είναι πολύ ελαφρύ αλλά επειδή είναι και αυτό ακριβό οι σκελετοί είναι πολύ λεπτοί και είναι ευαίσθητοι στις μηχανικές καταπονήσεις.
    Βρες ένα καλό οπτικό και συνεργάσου μαζί του. Αν οι φακοί σου είναι απλοί και εύκολοι στην κατασκευή ψάξε για εκπτώσεις και φτηνό κατάστημα, αν όμως είναι δύσκολοι, ψάξε για ΚΑΛΟ τεχνίτη.
    Εγώ έχω 5,5 μυωπία και 1 αστιγματισμό, τα γυαλιά μου είναι: σκελετός από τιτάνιο με ελεύθερους συνθετικούς φακούς φακούς, το σύνολο είναι πανάλαφρο.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Αν και στον υπολογιστη και στο θεατρο/σινεμα, φοράω γυαλια ορασεως, δε μπορω να σε βοηθησω απο τεχνικής σημασίας. Το μονο που εχω να σου προτεινω ειναι να διαλεξεις μαυρο κοκκαλινο σκελετο αρρενωπο και στυλάτο και οχι κανενα ασημι μεταλλικο που ειναι παπουδιάρικο.. Φιλική συμβουλή

    Και αναφέρω ως παραδειγμα:
    Ακόμα και ο Θεμος Αναστασιάδης με τους τετραγωνους μαυρους κοκκαλινους σκελετους, δειχνει normal. Φαντάσου ενας νεος αντρας..

  5. #5
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Επιπλέον οι φακοί ΜΟΝΟ εντελώς άχρωμοι.

  6. #6
    Εγγραφή
    23-08-2006
    Περιοχή
    Brno, CZ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    186
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22/2
    ISP
    O2
    Router
    VR-3026e
    παιδια, να ρωτησω, υπαρχουν τελικα τα γυαλια που τα φορας "για ξεκουραση" οταν εισαι στον υπολογιστη η την τηλεοραση? καπου ειχα ακουσει οτι δεν χρειαζεται να εχεις καποιο προβλημα για να τα φορας.
    μυθος η αληθεια?

  7. #7
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από heavyaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια, να ρωτησω, υπαρχουν τελικα τα γυαλια που τα φορας "για ξεκουραση" οταν εισαι στον υπολογιστη η την τηλεοραση? καπου ειχα ακουσει οτι δεν χρειαζεται να εχεις καποιο προβλημα για να τα φορας.
    μυθος η αληθεια?
    Γενικα το να φορας γυαλια (μυωπικα ή αστιγματισμου) σε βοηθουν με τον υπολογιστη....Για "ξεκουραση" δεν υπαρχουν.
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  8. #8
    Εγγραφή
    09-12-2007
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    παντως τα μαγαζια δινουν οτι εχουν οφελος,,κ σε μερικες φορες προσβαλουν το πελατη εαν

    αυτος κανει ερευνα αγορας η θελει να μαθει περισσοτερα,,δηλαδη λειτουργουν ως εμποροι κ

    οχι σαν συμβουλοι,,

    σου λενε αυτο σου παει,, παρολο που δεν εχει flex στα πλαγια,,κ αρα ειναι χρησιμο διοτι

    εγω θα τα βγαζω πολλες φορες κ δεν θα ειναι μονιμα στο προσωπο μου,,

    αρα κακη εξυπηρετηση,,αφου θα σπασουν απο μια απροσεχτη κινηση,,

    παντως υπαρχει μεγαλο διλημα με τουσ σκελετους,,μεγαλη ποικιλια δεν ξερεις ποσο προσφατο

    ειναι αμα δεν κανεις ερευνα στο ιντερνετ,,

    παντως απο οτι καταλαβα οι τεχνολογιες ειναι ιδιες κ εγκειται στον επαγγελματισμο του

    οπτικου εαν θα βαλει τους φακους που υποσχεθηκε κ δεν εξαπατησει γιατι οποως ξερετε

    κανενας φακος δεν γραφει την μαρκα οπως γινεται πχ στα rayban, γυαλια ηλιου,, γιαυτο κ

    διδουν
    κ υποτιθεται εγγυηση για οτι ακριβως παραγγελθηκε,,
    μου παν οτι μονο οι βραχιονες εχουν ανταλακτικα κ οχι ο σκελετος μπροστα,,

    τελικα οι σκελετοι που δεν ειναι απο μεταλο,ειναι πιο συχνοι στο σπασιμο ?

    οργανικοι με επιστρωσεις η κρυσταλο επειδη εχω μονο 1 βαθμο αστιγματισμο?

  9. #9
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Who gives a shit μωρέ για την εργονομία και την λειτουργικότητα? Το πάν ειναι να εχουν στυλ και να σου δινουν "αέρα", οχι να σε δείχνουν σαν u.f.o.

    Tα γυαλιά οράσεως πρέπει να αναδεικνύουν κάτι απο σένα, τόσα χρονια που φοράω γυαλια (οχι συνεχως, αλλά μονο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις οπως ειπα παραπάνω), μονο για το αν μου πάνε νοιαστηκα, τα άλλα τα αφησα στους οπτικους, δεν μπήκα στη διαδικασία να μάθω τί ειναι οι επιστρώσεις κλπ. Εχει κάποιο νόημα? Δηλαδη εσύ μπορεις να καταλάβεις αν ενας φακός έχει το τάδε τεχνικό χαρακτηριστικό ή οχι?

    Διάλεξε εναν οπτικό που νομίζεις οτι δέ σου φάνηκε σκετο εμπορος οπως λες, και συ ασχολήσου μονο με το αν θα δειχνεις ωραιος με τα γυαλιά ή αν θα εισαι σα τον Λάλα.

  10. #10
    Εγγραφή
    28-09-2002
    Περιοχή
    USSR
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.530
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    IPCOPonVM
    τα mark allen εχουν αξιοπρεπεις τιμες , όπως κι ενα νεο καταστημα στην ακαδημιας στη γωνια με ζωοδοχο πηγη. διοτι αυτα που εχω ακουσει κι εχω δει σε αλλα καταστηματα οπτικων ειναι αστεια. Από "vintage" που τα πουλάνε 250 ευρώ (και στο παζαρια του βερολινου βρίσκεις τα ίδια με 40), μέχρι φακούς που κοστίζουν 150 ευρώ ο ένας. Το να εχεις ελαφρυ σκελετο ειναι θεμα του πως το νιωθεις. Εγω προσωπικα δεν ειχα ποτε προβλημα με το γυαλι και επιπλεον με κανουν να νιωθω πως βλεπω καλυτερα. Αλλωστε δεν εχεις πολλους βαθμους.

  11. #11
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alwaysalone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Who gives a shit μωρέ για την εργονομία και την λειτουργικότητα? Το πάν ειναι να εχουν στυλ και να σου δινουν "αέρα", οχι να σε δείχνουν σαν u.f.o.

    Tα γυαλιά οράσεως πρέπει να αναδεικνύουν κάτι απο σένα, τόσα χρονια που φοράω γυαλια (οχι συνεχως, αλλά μονο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις οπως ειπα παραπάνω), μονο για το αν μου πάνε νοιαστηκα, τα άλλα τα αφησα στους οπτικους, δεν μπήκα στη διαδικασία να μάθω τί ειναι οι επιστρώσεις κλπ. Εχει κάποιο νόημα? Δηλαδη εσύ μπορεις να καταλάβεις αν ενας φακός έχει το τάδε τεχνικό χαρακτηριστικό ή οχι?

    Διάλεξε εναν οπτικό που νομίζεις οτι δέ σου φάνηκε σκετο εμπορος οπως λες, και συ ασχολήσου μονο με το αν θα δειχνεις ωραιος με τα γυαλιά ή αν θα εισαι σα τον Λάλα.
    Αμάν, λες και διαβάζω vanity fair publications!!!

    Λοιπόν:
    1ον αν φοράς γυαλούμπα, είσαι nerd είτε είναι μαύρο είτε ασημί «παππουδίστικο». Ο θέμης είναι λες και φοράει μάσκα κατάδυσης, που μάλλον τον κάνει ωραίο.
    2ον πάρε τους στενούς στο κάθετο σκελετούς που δεν ακουμπούν στα μάγουλα ΕΙΔΙΚΑ αν ιδρώνεις, διότι α) δεν σκουριάζει - φθείρεται ο σκελετός β) δεν θαμπώνει το γυαλί τόσο εύκολα.
    Αν ιδρώνεις πολύ, πάρε μεν μεταλικό μπροστά, αλλά με πλαστικά μπράτσα στα πλάγια.
    3ον πάρε πλαστικά, όχι τζάμια. Αν πάθεις τροχαίο δεν θα χάσεις τα μάτια σου, δεν σπάνε από το πέσιμο αν χαράξουν, no big deal.
    4ον οπωσδήποτε τις κλασσικές επιστρώσεις και αν οδηγείς polarising ώστε να κόβει τις ανακλάσεις στο δρόμο.
    5ον μην ακούς γκόμενες για το αν σου πάνε τα γυαλιά. Δεν σου πάνε, ό,τι και να σου πει είναι γυναικείες κόνξες και το δικό της (συνήθως γκομενίστικο) ορμονικά μεταβαλλόμενο υποκειμενικό γούστο. Αν είναι ζηλιάρα και φοβάται ότι θα σε χάσει, θα σε κάνει τσίρκο για να μην σε κοιτούν οι άλλες, εξού και το «καλά η γυναίκα σου διαλέγει τις γραβάτες ρε μεγάλε»;
    6ον το ότι τα «βάζουμε μικρότερα για να μην μεγαλώνει η μυωπία» ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ!
    7ον αστιγματισμό αν έχει ΛΙΓΟ, μην μπεις στο κόπο. Αν έχεις πολύ, ελπίζω να μην οδηγείς, ειδικά να είναι οριζόντιος. (Κοινώς βλέπεις τους πεζούς μόνο ξαπλωμένους, aka «αφού τον πάτησα τον είδα».)

    Ρίξε μία ματιά στο Σισμάνη Αλεξάνδρας γωνία και Λουκάρεως δίπλα στον Άρειο Πάγο. Στα μετράει κιόλας δωρεάν ώστε να μην τρέχεις σε ταμεία για να ... γλυτώσεις 3 ευρώ και να στα κάνουν και χειρότερα. Ρίξε μία ματιά στη sferoflex.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelasgian : 06-08-09 στις 10:43.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  12. #12
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Όλα που έχουν γραφεί παραπάνω είναι σωστά, αλλά έχουν και αντίλογο.

    πάρε πλαστικά, όχι τζάμια. Αν πάθεις τροχαίο δεν θα χάσεις τα μάτια σου, δεν σπάνε από το πέσιμο αν χαράξουν, no big deal
    αν οδηγείς μηχανή (και μάλιστα στην εξοχή) τα πλαστικά θα κρατήσουν το πολύ ένα μήνα

    παντως τα μαγαζια δινουν οτι εχουν οφελος,,κ σε μερικες φορες προσβαλουν το πελατη εαν
    αυτος κανει ερευνα αγορας η θελει να μαθει περισσοτερα,,δηλαδη λειτουργουν ως εμποροι κ
    οχι σαν συμβουλοι
    μα είναι έμποροι και γι αυτό χρειάζεται ψάξιμο

    κανενας φακος δεν γραφει την μαρκα
    και Karl-Zeiss, Nikon, κ.α.

    δεν σκουριάζει - φθείρεται ο σκελετός
    έχω πάρει επιχρυσωμένα μάρκας καλής και ακριβής και σε 47 ημέρες οξειδώθηκε και μου έκανε μία αλλεργία....
    τώρα έχω ένα από τιτάνιο 8 χρόνια και δεν έχει αλλοιωθεί ΚΑΘΟΛΟΥ

    μέχρι φακούς που κοστίζουν 150 ευρώ ο ένας
    Οι φακοί που έχω (έχω συνολικά 6,5 βαθμούς μυωπία με αστιγματισμό και δεν είναι διπλοεστιακοί ούτε πολυεστιακοί) κοστίζουν 650 ευρώ ο ένας και είναι από τους φτηνότερους, κάποιος που δεν έχει ασχοληθεί με το αντικείμενο νομίζει ότι φορώ φακούς 2 βαθμών, υπάρχουν μέχρι και 1200 - 1400 ευρώ ο ένας. Στα εφεδρικά μου γυαλιά κοστίζουν 30 ευρώ ο ένας, αλλά μοιάζουν με πατομπούκαλα.

    Με ένα βαθμό μυωπία πάρε ότι φακούς θέλεις, καλή μάρκα αλλά απλό, σκελετό επίσης ότι θέλεις πλαστικό ή μεταλλικό, για ανθεκτικό Γερμανικό ή Αυστριακό.

  13. #13
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Πώς χαλάνε τα πλαστικά στη μηχανή;

    Για την οξείδωση στο μπρατσάκι, ΜΟΝΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ καταμήκος του μπράτσου, όλα τα άλλα χαλάνε. Π.χ. ο χρυσός φθείρεται μηχανικά το επίχρησμα και μετά βγαίνει το δεύτερο μέταλλο και σε σκίζει.

    Χώρια που ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ το χρυσό.

    Ε, τιτανίου τώρα υπερλαστικοί κάνουν και 500 ευρώ ο σκελετός, ενώ εγώ πήρα έναν με 80! Α, και άλλα 60 ευρώ οι φακοί.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  14. #14
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Όταν γράφω χρυσό, εννοώ χρυσό όχι επίχρυσο, νομίζω ότι η τιμή που τα αγόρασες είναι άριστη για ένα βαθμό, καλοφόρετα.
    Με την μηχανή χτυπάνε πάνω στους φακούς, σκόνη, χώμα, πέτρες, έντομα κτλ. εκτός αν έχεις full face κράνος συνεχώς κλειστό (στην εξοχή το καλοκαίρι).

  15. #15
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    εντάξει, λίγο παραπάνω είναι.

    Αν φορούσες αυτά που βάζουν για χειρισμό τροχών κλπ;
    ή αν έβαζες από πάνω clip on φακούς μαύρους;

    Ολόχρυσο σκελετό; Έχει καμιά αντοχή αυτό; Πώς θα κρατιέται ο σκελετός;
    Εκτός αν λέμε για κράμμα χρυσού.

    Πάντως, για επίχρυσα μίλαγες πιο πριν.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Για πρώτη φορα: όλα τα τεστ οδήγησης για τις θεωρητικές εξετάσεις Online
    Από NND στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-08, 12:40
  2. Για πρώτη φορά στη Ρωσία επεστράφησαν τα λεφτά για το Windows Vista
    Από linuxman στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-08, 15:26
  3. Αγορά TFT οθόνης για πρώτη φορά
    Από Sotiris στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-08, 18:36
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-04, 17:23

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας