Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Το avatar του μέλους somi
    somi Guest
    Γειά σας παιδιά!!! Ψάχνω να βρω εαν γίνεται να ειμαι ασφαλισμενη στο δημόσιο ( στο ΕΣΥ, νοσηλευτρια ) και παράλληλα να έχω μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών και να προσφέρω υπηρεσίες σε μια ιδιωτική εταιρία (ως διατροφολόγος)!!!
    Γίνεται να δουλευω και με τις δυο ειδικότητες παράλληλα??
    Γίνεται να ειμαι και στο δημόσιο κ ελευθερη επαγγελματίας??

  2. #2
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Η απάντηση είναι απλή. Οχι

  3. #3
    Το avatar του μέλους somi
    somi Guest
    είσαι 100% σίγουρος! ξέρω κάποιους που είναι στο ΙΚΑ , και παίρνουν μια απαλλαγη απο ΤΕΒΕ αλλά κρατάνε το μπλοκάκι παροχής υπηρεσιων !!! Δεν γίνεται και με το δημόσιο αυτο???

  4. #4
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5.841
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    28.1(dB) / 5.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ... όχι εργαζόμενοι του ΙΚΑ

    Είναι δηλαδή ιδιωτικοί υπάλληλοι.
    <? while (!$success) { $try++; } ?>

  5. #5
    Το avatar του μέλους somi
    somi Guest
    Παιδια, στο δημοσιουπαλληλικό κώδικα βρήκα στα αρθρο 31 απο το κεφάλαιο Β το εξής:

    "Μετα από άδεια ο υπάλληλος μπορεί να ασκεί ιδιωτικό εργο ή εργασία με αμοιβή, εφόσον συμβιβάζεται με τα καθήκοντα της θέσης του και δεν παραμποδίζει την ομαλή εκτέλεση της υπηρεσίας του "

    Από αυτό καταλαβαίνω πως υπάρχει κάποιο παραθυράκι, κάνω λάθος ???
    Αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω ας με βοηθήσει, μου είναι απαραίτητη η δευτερη δουλειά!!! Ευχαριστώω!!!

  6. #6
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Θα κάνεις αίτηση στο γραφείο προσωπικού και η οποία θα εξετασθεί από το υπηρεσιακό συμβούλιο στο οποίο υπάγεσαι, αν γίνει δεκτή θα βγει απόφαση του προϊσταμένου σου, (Υπουργού ή Νομάρχη ή Προέδρου ή Περιφερειάρχη ....... ή όποιου άλλου, δεν ξέρω ποιος είναι ο Προϊστάμενος σου).
    Υπάρχουν βεβαίως ορισμένες προϋποθέσεις για να γίνει δεκτή, διάβασε τον δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα ώστε η αίτηση σου να τις πληρεί.
    Παλιότερα υπήρχε πολύ μεγάλη αυστηρότητα για το παραπάνω θέμα, και ήταν σωστό. Τώρα;
    Μετράει πολύ η γνωριμία με τους παραπάνω.

  7. #7
    Το avatar του μέλους somi
    somi Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα κάνεις αίτηση στο γραφείο προσωπικού και η οποία θα εξετασθεί από το υπηρεσιακό συμβούλιο στο οποίο υπάγεσαι, αν γίνει δεκτή θα βγει απόφαση του προϊσταμένου σου, (Υπουργού ή Νομάρχη ή Προέδρου ή Περιφερειάρχη ....... ή όποιου άλλου, δεν ξέρω ποιος είναι ο Προϊστάμενος σου).
    Υπάρχουν βεβαίως ορισμένες προϋποθέσεις για να γίνει δεκτή, διάβασε τον δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα ώστε η αίτηση σου να τις πληρεί.
    Παλιότερα υπήρχε πολύ μεγάλη αυστηρότητα για το παραπάνω θέμα, και ήταν σωστό. Τώρα;
    Μετράει πολύ η γνωριμία με τους παραπάνω.
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

  8. #8
    Το avatar του μέλους neruda
    neruda Guest
    Βοήθεια παρακαλω...

    Προκειται να ξεκινησω ως συμβασιουχος (2ετη) σε μια ιδιωτικη εταιρεια η οποια θα
    παρεχει ψηφιακη υποστηριξη σε δημοσιο φορεα.

    Μου ειπαν πως θα πληρωνουν τον μισθο μου και το ΦΠΑ και εγω θα κοβω αποδειξεις παροχης υπηρεσιων
    και πως θα κανω εγγραφη στο ΤΕΒΕ στο οποιο θα πληρωνω την εισφορα.

    Αν υποθεσουμε πως θα μου πληρωνουν μηνιαιως με 1200 ευρω το μισθο και το ΦΠΑ....
    Ρωτω, ποιος θα είναι ο καθαρος μου μισθος και αν συμφερει να φυγω απο το ΙΚΑ.

    Επισης, μπορω να δηλωσω εδρα αλλο μερος απο αυτο που θα εργαζομαι?
    και ποσο θα ειναι η εισφορα που θα πληρωνω στο ΤΕΒΕ?

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

  9. #9
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Αγαπητη neruda, παρ'οτι πρεπει σιγουρα να μιλησεις με καποιον λογιστή, το μονο που προσωπικα θα σου έλεγα ως εργαζομενη και οχι ως λογίστρια (γιατι δεν ειμαι), ειναι οτι εφοσον η σχεση εργασίας σου θα ειναι εξαρτημένη, που σημαινει οτι θα τα τρως τα δεκαωράκια σου, το μπλοκακι συμφερει μόνο τους εργοδοτες σου και οχι εσενα, αφου με αυτον τον τροπο δε θα δικαιουσαι ουτε επιδοματα εορτων κλπ , ούτε τίποτα απο τις λιγοστες παροχες που εχουν ολοι οι υπαλληλοι που ειναι υπαγμενοι στο ΙΚΑ.

    Εκτος κι αν τους ξεκαθαρισεις οτι θα πηγαινεις για δουλεια μόνο οταν χρειάζεται και οχι με σταθερο ωραριο. Μη τα θελουν κι ολα δικά τους.

    Οσο για τις εισφορες του ΤΕΒΕ πάνε με κλίμακες.

  10. #10
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.901
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Από τα 1200 θα δίνεις περίπου 250 ευρώ το μήνα στο ΤΕΒΕ, και κατα πάσα πιθανότητα θα σου παρακρατείται προκαταβολή φόρου 20% (=240 ευρω) επίσης πρεπει να διασαφηνιστεί αν στα 1200 συμπεριλαμβάνεται ο ΦΠΑ της παροχής υπηρεσιών ή ΟΧΙ. Τέλος πρέπει να διασαφηνήσεις τι θα γίνει το καλοκαίρι, αν για παράδειγμα θα πληρωθεί ο Αυγουστος ολόκληρος αν πάρεις άδεια για 2 εβδομάδες (δεν μιλάω για επίδομα).
    Προσοχή λοιπόν, γιατί μπορεί ενας μισθός με μπλοκάκι να ακούγεται μεγάλος μερικές φορές, όμως ροκανίζεται πολύ ευκολα.... Για παράδειγμα, φίλος μου που επιασε δουλειά (ως προγραμματιστής) με το "εξωφρενικό" ποσό των 1500 ευρώ (με μπλοκάκι), τελικά αποδείχτηκε ότι έπερνε λιγώτερα από τον ελάχιστο μισθό.

    Ορίστε η ανάλυση:
    Τελικό Ποσό στο μπλοκάκι 1500 ευρώ,
    ΦΠΑ 19% : 240 ευρώ
    Καθαρό ποσό προ φόρου: 1260 ευρώ
    Παρακράτηση φόρου 20%: 252 ευρώ
    Πληρωτέο από τον εργοδότη: 1008 ευρώ
    Κοστος ΤΕΒΕ : 265 ευρώ (χαμηλώτερη κλίμακα για ανω 5ετιας)
    Καθαρό στην τσέπη : 743 ευρώ
    και αν υπολογίσουμε ότι τον Αυγουστο θα πληρωθεί μισό μηνιάτικο (έτσι συμφώνησε) τοτε έχουμε ετήσια καθαρά:
    743 Χ 11 + 239 = 8412 (τον Αυγουστο θα παρει τα μισά, αλλα το ΤΕΒΕ είναι ολόκληρο: 504-265=239 )
    αν το αναγάγουμε σε 14 μισθούς ενός μισθωτού τοτε προκύπτει ότι:
    8412 / 14 = 600 ευρω!!!!

    Αρα ο "καλός" μισθός των 1500 ευρώ με μπλοκάκι ισοδυναμεί με 600 ευρώ καθαρό μισθό ενός μισθωτού.
    Α! ξεχασα ότι πιθανόν να πάρεις κάτι, σαν επιστροφή απο την εφορία την επόμενη χρονιά (μετά απο 18 μήνες).....

    Και όλα αυτά χωρίς να υπολογήσω έξτρα κόστη που προκείπτουν με τη πάροδο των ετών, όπως με τη εφορία για κλείσιματα , κλπ, κλπ. Φυσικά δεν υπάρχουν επιδόματα ανεργείας, αποζημιώσεις, επιδόματα ασθενείας κλπ. Επίσης δεν υπάρχει καμμία υποχρέωση από το εργοδότη να δίνει τις νομιμες αυξήσεις, ούτε άλλα επιδόματα όπως γάμου, παιδιών κλπ....
    Ουσιαστικά πρόκειται για ΜΑΥΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ που καταπατεί καθε δικαίωμα του εργαζομένου. Το μπλοκάκι κανονικά δεν είναι για εξαρτημένη εργασία, όπως λέει και η alwaysalone, γινεται όμως κατάχρηση και εφαρμόζεται η χρήση του σε εργαζόμενους που είναι πρακτικά μισθωτοί.
    Δεν λέω να απορρίψεις εξ'ορισμού το μπλοκάκι, αλλα αν δεν μπορείς να το αποφύγεις, θα πρέπει να υπολογίσεις τι σημαίνει αυτό, και να διαπραγματευτείς ανάλογα την αμοιβή σου.

    Εδρα σου θα είναι ο χώρος σου (πχ το σπίτι σου) ουσιαστικά θα κάνεις έναρξη επαγγελματος σαν να ανοίγεις ένα μαγαζι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 15-10-09 στις 03:30.

  11. #11
    Εγγραφή
    19-06-2012
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλους!
    Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι το οποίο με ενδιαφέρει και δεν ξέρω πως να το χειριστώ... Μου πρότεινα μια δουλειά, από μια εταιρεία του εξωτερικού σαν συνεργάτη. Θα δουλεύω με μερική απασχόληση από το σπίτι μου και στο τέλος του μήνα θα πρέπει να τους δίνω ένα τιμολόγιο -invoice- για να μπορώ να πληρώνομαι. Το πρόβλημα μου είναι ότι με όλη αυτή την κατάσταση δεν έχω καταφέρει να βρω κάποια δουλειά από τον περασμένο Οκτώβριο και η συγκεκριμένη φαντάζει σαν μια ανάσα...ΑΛΛΑ μήπως μπορείτε να μου πείτε τι γίνεται φορολογικά? θα πρέπει να κάνω έναρξη στο ΤΕΒΕ και να έχω μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών? το έχω ψάξει λίγο στο ίντερνετ και δεν έχω βρει άκρη, αν μπορείτε να με βοηθήσετε...Ευχαριστώ πολύ!

  12. #12
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους!
    Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι το οποίο με ενδιαφέρει και δεν ξέρω πως να το χειριστώ... Μου πρότεινα μια δουλειά, από μια εταιρεία του εξωτερικού σαν συνεργάτη. Θα δουλεύω με μερική απασχόληση από το σπίτι μου και στο τέλος του μήνα θα πρέπει να τους δίνω ένα τιμολόγιο -invoice- για να μπορώ να πληρώνομαι. Το πρόβλημα μου είναι ότι με όλη αυτή την κατάσταση δεν έχω καταφέρει να βρω κάποια δουλειά από τον περασμένο Οκτώβριο και η συγκεκριμένη φαντάζει σαν μια ανάσα...ΑΛΛΑ μήπως μπορείτε να μου πείτε τι γίνεται φορολογικά? θα πρέπει να κάνω έναρξη στο ΤΕΒΕ και να έχω μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών? το έχω ψάξει λίγο στο ίντερνετ και δεν έχω βρει άκρη, αν μπορείτε να με βοηθήσετε...Ευχαριστώ πολύ!
    Έναρξη στην εφορία και εγγραφή στο ΤΕΒΕ. Ή βρίσκεις κάποιον φίλο/γνωστό/συνάδελφο να το κόβει για σένα και του πληρώνεις την επιβάρυνση (ΦΠΑ, φόρο κτλ.). Επίσης επειδή πρόκειται για εταιρεία του εξωτερικού καλά θα ήταν να απευθυνθείς σε κάποιο λογιστικό γραφείο για να ξεκαθαρίσετε τι γίνεται με αυτά τα θέματα, ειδικά αν η εταιρεία δεν είναι στην ΕΕ.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

Παρόμοια Θέματα

  1. πελατολογιο + παροχης υπηρεσιων + αποθηκη
    Από rockxk στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-11, 16:12
  2. φορολογια εταιρειας παροχης υπηρεσιων
    Από kwnkar στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-09, 00:26
  3. ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
    Από kostastzo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-09, 17:24
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-07, 13:37
  5. Vivodi: Ολιγόωρη Διακοπή Παροχής Υπηρεσιών
    Από petrogazz στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-06, 02:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας