Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 122
  1. #1
    Εγγραφή
    28-01-2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο - Ελούντα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
    Router
    Pirelli
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mastermind
    Ήταν που ήταν αίσχος τα fiat τώρα θα απογίνουν. Μα καλά, εχουν αυτοκαταστροφικές τάσεις τα παιδιά? Ακου εκεί όνομα "Blue&Me". Στο λέει κατάφατσα οτι θασαι εσύ και η μπλε οθόνη
    Αίσχος τα Fiat; Αυτό απο που προκύπτει; Μια χαρά αυτοκίνητα είναι, σε άριστη σχέση value for money. Τέτοιους χαρακτηρισμούς βέβαια μπορεί να τους κάνει κάποιος κάτοχος Mercedes, BMW, Audi και άνω.

    Παρατηρώ κάτι τελικά. Αν και όλοι μας (σχεδόν) έχουμε τον ΟΤΕ σαν παροχέα (είτε μονο τηλεφώνου είτε και ιντερνετ), λειτουργικό στο pc μας έχουμε κατα συντριπτική πλειοψηφία τα windows και ένα επίσης πολύ μεγάλο μερίδιο αγοράς στα αυτοκίνητα στην Ελλάδα το έχει η Fiat. Παρόλα αυτά, ακούω πάρα πολλούς (κι εγώ κάποιες φορές) να τα "χώνουν" στον ΟΤΕ, να βρίζουν τον Gates και την Microsoft και τώρα να κατηγορούν και τα αυτοκίνητα της Fiat ως αίσχος.

    Τελικά τι γίνεται; Μήπως απλά δεν ξέρουμε τι θέλουμε; Η μήπως μας αρέσει να τα "χώνουμε" και απλά το κάνουμε;

  2. #2
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.261
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από persival
    Αίσχος τα Fiat; Αυτό απο που προκύπτει; Μια χαρά αυτοκίνητα είναι, σε άριστη σχέση value for money. Τέτοιους χαρακτηρισμούς βέβαια μπορεί να τους κάνει κάποιος κάτοχος Mercedes, BMW, Audi και άνω.
    Value for money? Δεν νομίζω να συμπεριλαμβάνεις το κόστος συντίρησης γιατι με τόσες βλάβες σου έρχεται ο κούκος αηδόνι. Kia,Hyundai= Value for money.

    Toyota - Corola (οχι sport ) RuleZ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από persival
    Παρατηρώ κάτι τελικά. Αν και όλοι μας (σχεδόν) έχουμε τον ΟΤΕ σαν παροχέα (είτε μονο τηλεφώνου είτε και ιντερνετ)
    Δεν είναι επιλογή μας... Να μείνουμε χωρις τηλέφωνο επειδή το κράτος μας θέλει ζώα?
    . People like you
    . You live in a dream world
    . You despise the outside
    . And you fear you're the next one

  3. #3
    Εγγραφή
    28-01-2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο - Ελούντα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
    Router
    Pirelli
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mastermind
    Value for money? Δεν νομίζω να συμπεριλαμβάνεις το κόστος συντίρησης γιατι με τόσες βλάβες σου έρχεται ο κούκος αηδόνι. Kia,Hyundai= Value for money.
    5 χρόνια το έχω και αντί να του κάνω service κάθε 20,000χλμ., του έχω κάνει 2 σε 100000χλμ...
    Η μοναδική βλάβη στα 5 χρόνια είναι αλλαγή μπουζοκαλωδίων... αν αυτό δεν είναι value for money, ζητάω συγνώμη!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mastermind
    Toyota - Corola (οχι sport ) RuleZ
    Αυτά κι αν έχουν πανάκριβη συντήρηση, τα γιαπωνέζικα! 2πλάσιο κόστος service!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mastermind
    Δεν είναι επιλογή μας... Να μείνουμε χωρις τηλέφωνο επειδή το κράτος μας θέλει ζώα?
    Νομίζω οτι και η Vivodi δίνει δικές της γραμμές...

  4. #4
    Εγγραφή
    05-02-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109957kbps/10996kbps
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ 267Ν
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 5.9(dB)
    M$+Fiat?

    CAZZO!!

    ΥΓ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από persival
    Αυτά κι αν έχουν πανάκριβη συντήρηση, τα γιαπωνέζικα! 2πλάσιο κόστος service!...
    Τωρα εισαι σοβαρος αραγε?
    Honda Civic 12/2001, λαδια (43 ευρα) καθε 7,500 χλμ και σερβις καθε 20.000 (γυρω στα 170 ευρω)
    Κανω περιπου 80 χλμ ημερησιως (εχω 128.000 χλμ) σε 4+ χρονια,βλαβες μηδεν,καταναλωση με ενα γεμισμα (45 λιτρα x 0,877=42 ευρω) 600 με 630 χλμ!!

    Μιλησε κανεις?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Braveheart1980 : 05-02-06 στις 17:56.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-01-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΕΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
    Έχετε μπερδέψει λιγάκι τα ζητήματα αξιοπιστίας και ποιότητας(απτής). ΆΛΛΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΑΠΤΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ. Το ένα αφορά το αν χαλάει ή όχι και το άλλο αφορά το αν έχει ποιοτικά υλικά, αν τρίζει και δε ξέρω και γω τι άλλο. Σας πληροφορώ λοιπόν ότι η Fiat από άποψη αξιοπιστίας πάει πολύ καλά, κάτι που αποδεικνύουν και τα 5 χρόνια εγγύησης που δίνει. Για πείτε μου πόσα δίνει η Mercedes, η BMW, η AUDI, η VW να ακούσω... μήπως 2? Μα πώς γίνεται αυτό? Αφού είναι τόοοοοσο αξιόπιστα αυτοκίνητα

  6. #6
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Ώπα, η Mercedes όμως δίνει το MobiloLife για 30 χρόνια παγκοσμίως...
    http://www.mercedes-benz.gr/amw/emb/...-0-0-0,00.html

    Δεν δίνουν εγγύηση επειδή δεν είναι αξιόπιστες, αλλά επειδή το καλό το πληρώνεις.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-04-2005
    Περιοχή
    Inside the Matrix
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Κρίμα, γιατί την Alfa Romeo την πήγαινα... Μακριά από ό,τιδήποτε Microsoft-ικό και από οπουδήποτε η M$ έχει βάλει το χέρι της...


    Επειδή το θέμα/μπέρδεμα με το θέμα αξιοπιστία και ποιότητα έχει θιχτεί αρκετά σε αυτό το thread, θα πω και εγώ την άποψή μου. Ναί, μια ακριβή μάρκα δεν είναι απαραίτητο να είναι και αξιόπιστη (βλ. Mercedes), ενώ μια πιο φτηνή δε σημαίνει πως είναι αναξιόπιστη (βλ. Skoda).

    Για μένα, από τις ακριβές μάρκες μόνο η BMW & Audi από τις προαναφερθείσες (σε προηγούμενα post) συνδιάζουν αξιοπιστία & ποιότητα σαν ακριβά αυτοκίνητα. Και το λέω αυτό από προσωπική εμπειρία.


    gawk, date, finger, wait, unzip, touch, nice, suck, strip, mount, fsck, umount, make clean, sleep: Who needs sex when you have /usr/bin?

  8. #8
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Ναι αλλά είναι και τόσο ακριβά αυτοκίνητα...

    Δεν γίνεται η Mercedes να σου δώσει 5 χρόνια. Είναι θέμα κύρους πιστεύω.Όχι ότι θα σου χαλάσει η BMW που έχεις ... Γενικότερα τα Γερμανικά είναι πολύ καλά αυτοκίνητα...
    Εκτός αυτου δεν είναι μόνο το servise... .Μπορείς να σου ρποσφέρουν σε μειωμένες τιμες τα διάφορα αξεσουαρ μέσα στο αυτοκίνητο ( mp3 player, δερμάτινα καθίσματα κτλ )

  9. #9
    Εγγραφή
    20-04-2005
    Περιοχή
    Inside the Matrix
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess
    Ώπα, η Mercedes όμως δίνει το MobiloLife για 30 χρόνια παγκοσμίως...
    http://www.mercedes-benz.gr/amw/emb/...-0-0-0,00.html

    Δεν δίνουν εγγύηση επειδή δεν είναι αξιόπιστες, αλλά επειδή το καλό το πληρώνεις.
    Αυτό κυρίως που ενδιαφέρει έναν οδηγό είναι το κόστος συντήρησης (συχνότητα μηχανικών βλαβών κλπ που στη Mercedes χτυπάει κόκκινο ΚΑΙ έχει και πανάκριβα ανταλλακτικά...) και όχι τόσο η αντικατάσταση του αυτοκινήτου ή έξοδα διανυκτέρευσης κλπ που αναφέρει...


    gawk, date, finger, wait, unzip, touch, nice, suck, strip, mount, fsck, umount, make clean, sleep: Who needs sex when you have /usr/bin?

  10. #10
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PascalGR
    συχνότητα μηχανικών βλαβών κλπ που στη Mercedes χτυπάει κόκκινο ΚΑΙ έχει και πανάκριβα ανταλλακτικά...
    Αν σου έχει τύχει κάτι τέτοιο άλλαξε συνεργείο / αντιπροσωπεία!
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από persival
    Αίσχος τα Fiat; Αυτό απο που προκύπτει; Μια χαρά αυτοκίνητα είναι, σε άριστη σχέση value for money. Τέτοιους χαρακτηρισμούς βέβαια μπορεί να τους κάνει κάποιος κάτοχος Mercedes, BMW, Audi και άνω.
    Ναι αλλα αυτοι οι "τυχεροι" κατοχοι Mercedes καλα θα κανουν να μετακινουνται με FIAT.
    Επειδη η ηλεκτρονικα ελεγχομενη τρομπα/κατανανεμητης πεδησης (ενα εξαρτημα) ειναι ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΗ και εχει βγει ελλατωματικη σε πολλα κοματια αυτοκινητων. Υπαρχει βεβαια ανακληση, αλλα εχουν υπαρξει και ατυχηματα επειδη παταγε ο οδηγος φρενο και ΔΕΝ ΕΠΙΑΝΕ καθολου, σαν να ηταν νεκρο.

    Τα Audi εχουν και αυτα προβλημα στο ιδιο συστημα αλλα δεν εχουν δειξει προς το παρον την ιδια επικυνδυνοτητα. Να φτιαξουν επισης επιτελους πολλαπλασιαστες που δεν καιγονται και να σας ενημερωσουν οτι τα "καινουρια" αυτοκινητα που αγοραζετε ειναι φτιαγμενα απο ανακατασκευασμενα ανταλακτικα, οχι ανακυκλωμενα -ανακατασκευασμενα.

    Αν λοιπον ειστε ημιμαθεις στον χωρο αυτο δεν μπορειτε να λετε τα FIAT κακα αυτοκινητα απλα επειδη το ηλεκτρικο τιμονι (πρωτοπορεια της) δεν εχει ακομα βελτιωθει και χαλαει, δεν ειναι επικυνδυνο ομως, λειτουργει κανονικα.

    Απο ποτε γινατε μηχανικοι και εχετε και προσβαση σε βασεις δεδομενων με προβληματα που παρουσιαζουν τα διαφορα αυτοκινητα?

  12. #12
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman
    Αν λοιπον ειστε ημιμαθεις στον χωρο αυτο δεν μπορειτε να λετε τα FIAT κακα αυτοκινητα απλα επειδη το ηλεκτρικο τιμονι (πρωτοπορεια της) δεν εχει ακομα βελτιωθει και χαλαει, δεν ειναι επικυνδυνο ομως, λειτουργει κανονικα.

    Απο ποτε γινατε μηχανικοι και εχετε και προσβαση σε βασεις δεδομενων με προβληματα που παρουσιαζουν τα διαφορα αυτοκινητα?
    Εμείς σχολιάσαμε ποτέ έτσι τις απαντήσεις σου σε ότι αφορά υπολογιστές και τα πέριξ;
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess
    Εμείς σχολιάσαμε ποτέ έτσι τις απαντήσεις σου σε ότι αφορά υπολογιστές και τα πέριξ;
    Δεν λεω οτι ειμαι αλαθανστος και οτι δεν σχολιαζω αλλα το συκεκριμενο μηνυμα το εθεσε λαθος στιγμη υποβιβαζοντας ακομα την FIAT πιο κατω χωρις λογο.

    Πετυχημενο ηταν ομως...

    Το λαθος ηταν που αντι να συζητησουν για την συνεργασια αυτη κατηγορουσαν την FIAT με αφορμη την Μ$.

    Ομως νομιζω αφου ειμαι μηχανικος και εχω προσβαση σε 10.000 διαφορετικα αυτ/τα σαν τεχνικη υποστηριξη τοτε ειμαι ο πλεον καταλληλος εδω μεσα. Αν ποσταρα σε ενα φορυμ με αντικειμενο καθαρα τα αυτ/τα τοτε η πιθανοτητα να ειναι καποιος αλλος καταλληλοτερος θα ηταν πολυ μεγαλη.

    Δεν εχω μεγαλη ιδεα για τον ευατο μου, θα δεις οπου δεν ξερω κατι το λεω και το παραδεχομαι.
    Ουτε οτι οσο ζω δεν μαθαινω και οτι υπαρχουν αλλοι που ξερουν καλυτερα, προς θεου.

    Αλλα σε ορισμενα θεματα ξερω πολυ περισσοτερα απο εναν "γνωστη".

  14. #14
    Εγγραφή
    29-01-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΕΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess
    Ώπα, η Mercedes όμως δίνει το MobiloLife για 30 χρόνια παγκοσμίως...
    http://www.mercedes-benz.gr/amw/emb/...-0-0-0,00.html

    Δεν δίνουν εγγύηση επειδή δεν είναι αξιόπιστες, αλλά επειδή το καλό το πληρώνεις.
    To καλό από άποψη τεχνολογίας και υλικών, όχι από άποψη αξιοπιστίας.
    Σε πληροφορώ ότι η Mercedes από 1η στη διεθνή λίστα αξιοπιστίας των οχημάτων που παρασκευάζει η κάθε εταιρία έχει βρεθεί κάπου κοντά στην 30ή θέση. Πιστεύω πως αυτό τα λέει όλα.

  15. #15
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Για πες μας για τις βάσεις αυτές!
    Σημείωση: μεταξύ mercedes και skoda, θα έπαιρνα skoda!
    Δεν είναι μόνο ότι είναι πανάκριβα,
    δεν είναι μόνο ότι θα ταυτιζόμουν με «διάφορους» που τα οδηγούν,
    δεν είναι ότι σου πουλάνε φούμαρα,
    είναι ότι με ΠΡΟΣΒΑΛΟΥΝ αισθητικά με όλο αυτό το νεοπλουτίστικο glamorous σουξου-μούξου τους.

    Υπάρχουν αυτοκίνητα της αριστοκρατίας, αλλά η merc είναι της νεο-πλουτοκρατίας ή της πλουτοκρατίας-wanna-be.
    Αν τώρα είχα χοντρά λεφτά για πέταμα για να κάνω το «κομμάτι» μου, θα αγόραζα μία Jaguar αντίκα, μία E-Type.
    (Βέβαια τώρα και οι Ford-Jaguar δεν είναι άσχημες!)
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με εταιρεία ενοικιάσεως αυτοκινήτων
    Από dp667 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-08, 16:38
  2. Νέα σειρήνα συναγερμού αυτοκινήτων
    Από kerkiss στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-07, 09:44
  3. Σύγκριση αξιοπιστίας παροχών
    Από deemoss στο φόρουμ Η Γνώμη σας
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-07, 23:20
  4. Ονομασίες Εταιρειών Αυτοκινήτων
    Από clickit στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-07, 15:08

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας