Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23
  1. #1
    Εγγραφή
    04-11-2008
    Περιοχή
    Ψαθόπυργος
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    443
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΑΧΩΒΙΤΙΚΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Γεια σας παιδιά, έχω τα vista και σκέφτομαι να τα αντικαταστήσω με linux ,αλλά όντας άσχετος θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις.
    1.Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο linux που είναι πιο κατάλληλο για αρχάριους για να το προτιμήσω;
    2.Χρησιμοποιόντας linux αντί για windows θα μπορέσω να μάθω περισσότερα πράγματα για τους Η/Υ;
    3.Το linux είναι δυσκολότερο από τα windows σε χειρισμό αλλά έχει περισσότερες δυνατότητες;
    4.Θα μπορέσω από μόνος μου να το εγκαταστήσω και να το χειριστώ χωρίς τη βοήθεια άλλου;(δεδομένο το ότι έχω πολύ υπομονή)

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από saavedra29 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδιά, έχω τα vista και σκέφτομαι να τα αντικαταστήσω με linux ,αλλά όντας άσχετος θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις.
    1.Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο linux που είναι πιο κατάλληλο για αρχάριους για να το προτιμήσω;
    2.Χρησιμοποιόντας linux αντί για windows θα μπορέσω να μάθω περισσότερα πράγματα για τους Η/Υ;
    3.Το linux είναι δυσκολότερο από τα windows σε χειρισμό αλλά έχει περισσότερες δυνατότητες;
    4.Θα μπορέσω από μόνος μου να το εγκαταστήσω και να το χειριστώ χωρίς τη βοήθεια άλλου;(δεδομένο το ότι έχω πολύ υπομονή)

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    1.Ναι. Ubuntu, Fedora, Debian κτλ. Ωντας αρχαριος θα σου συνιστουσα το Ubuntu, ή αν θες πιο ομορφο περιβαλλον εργασιας το Fedora. Το οτι συνισταται για αρχαριους δε σημαινει πως δεν το χρησιμοποιουν και οι πιο εμπειροι χρηστες
    2.Και ναι και οχι. Εξαρταται ποσο θα ασχοληθεις. Αυτο δεν ισχυει μονο για το Linux.
    3.Δεν ειναι θεμα οτι ειναι δυσκολοτερο, απλα χειριζεται διαφορετικα. Δεν ειναι σαν τα Windows. Σιγουρα εχει πολυ περισσοτερες δυνατοτητες, ειδικα αν εξοικιωθεις με τη γραμμη εντολων (δεν ειναι απαραιτητο προσον η γνωση γραμμης εντολων για να χειριστεις πλεον το Linux). Ειναι θεμα συνηθειας, πιστεψε με.
    4. Κατα κανονα ναι. Αλλα οτι χρειαστεις ειμαστε εδω να σε βοηθησουμε

    Για αρχη, θα σου συνιστουσα να κατεβασεις το Ubuntu, να το γραψεις σε ενα δισκακι και να το τρεξεις μεσα απο Windows. Εγκατεστησε το (μεσα απο τα windows) σαν ενα απλο προγραμμα. Κανε επανεκκινηση, διαλεξε στην οθονη το Ununtu και δες πως ειναι. Μετα το απεγκαθιστας αν θες απο την προσθαφαιρεση προγραμματων των Windows.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hetfield : 02-08-09 στις 02:09.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-01-2009
    Μηνύματα
    6.501
    Downloads
    51
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250M/250M
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από saavedra29 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδιά, έχω τα vista και σκέφτομαι να τα αντικαταστήσω με linux ,αλλά όντας άσχετος θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις.
    1.Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο linux που είναι πιο κατάλληλο για αρχάριους για να το προτιμήσω;
    2.Χρησιμοποιόντας linux αντί για windows θα μπορέσω να μάθω περισσότερα πράγματα για τους Η/Υ;
    3.Το linux είναι δυσκολότερο από τα windows σε χειρισμό αλλά έχει περισσότερες δυνατότητες;
    4.Θα μπορέσω από μόνος μου να το εγκαταστήσω και να το χειριστώ χωρίς τη βοήθεια άλλου;(δεδομένο το ότι έχω πολύ υπομονή)

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Καταρχάς, να σε συγχαρώ για την απόφαση σου, να χρησιμοποιήσεις/μάθεις Linux.

    Δεύτερον, δεν υπάρχουν πολλά Linux, αλλά διανομές.

    Καί τώρα, πάω να απαντήσω στις ερωτήσεις σου μία-μία:

    1. Για μια εισαγωγή (και μόνο) κοίταξε το Kubuntu (λόγω του user-friendly DE, KDE).
    2. Η αλήθεια είναι, ότι το Linux, θα σου μάθει πολλά πράγματα, κυρίως σχετικά με τον πυρήνα (ειδικά αν χρησιμοποιήσεις Gentoo)
    3. Δεν είναι καθόλου δύσκολο. Μη σου πω κι ευκολότερο. Βέβαια, αυτό είναι ανάλογο με το DE. Αν χρησιμοποιήσεις KDE, που είναι πολύ user-friendly και παραμετροποιήσιμο, θα καταλάβεις αυτά που σου λέω τώρα.
    4. Το Kubuntu θα μπορέσεις άνετα, με κάποιες πολύ βασικές γνώσεις (που θα πάρεις πριν ξεκινήσεις), να το εγκαταστήσεις μόνος σου. Όσον αφορά άλλες διανομές (πχ. Arch) μπορείς (έχοντας βασικές γνώσεις linux και διανομής), σχετικά άνετα να τις εγκαταστήσεις. Υπάρχουν οδηγοί στο forum.

    Αν θες να ξεκινήσεις, πρέπει να πάρεις κάποιες βασικές γνώσεις, και να θυμάσαι κάποιους κανόνες:

    - Δεν υπάρχουν .exe διασπαρτα αρχεία, αλλά PMS (Package Management System) οπού εγκαθιστάς ότι θες, σε λίγα δευτερόλεπτα, χωρίς περιορισμούς.
    - Δεν βγαίνουμε ποτέ εκτός PMS, γιατί το σπάμε.
    - Ξέχνα NTFS & FAT32. (Μάθε τα filesystems του linux)
    - Δεν χρειάζεται A/V, δεν υπάρχουν ιοι.
    - Ξέχνάμε ό,τι ξέραμε.
    - Η ATi έχει άθλια υποστήριξη. Βέβαια, η RH έχει βαλθεί να φτιάξει έναν σωστό driver, αλλά δεν είναι ολοκληρωμένος ακόμα.

    Αυτά για αρχή.

    Ό,τι άλλο θελήσεις, εδώ είμαστε.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-06-2008
    Μηνύματα
    631
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFasteR IAD
    1.Η πιο δημοφιλης διανομη ειναι το ubuntu. αυτη τη στιγμη κυκλοφορει η εκδοση 9.04 σε 32 και 64bit.
    Οδηγος εγκαταστασης εδω: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=455 (χωρις να σβησεις τα vista).
    2.Αν ασχοληθεις προφανως.
    3.Πολυ γενικο αυτο. Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι σε καποια πραγματ ειναι πιο ευκολο και σε αλλα δυσκολοτερο.Επισης δεν ξερω αν εχει περισσοτερες δυνατοτητες αλλα αυτες που εχει τις εχει για τα καλα.
    4.Ανετα. με λιγο διαβασμα και κανα 2 ερωτησεις χαλαρα.
    δωσε και πληροφοριες για το pc σου αν θες.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.618
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Βάλε Kubuntu και κάτσε από πάνω του να το μάθεις καλά
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  6. #6
    Εγγραφή
    07-09-2008
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4093/509
    ISP
    Cyta 2play
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Pirelli Discus VoIP AG
    SNR / Attn
    13(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ είμαι χρήστης κυρίως Vista και XP και δεν έχω μεγάλη εμπειρία σε Linux αλλά θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις εικονικά PC με την παρακάτω εφαρμογή:
    http://www.virtualbox.org/
    Έτσι μπορείς να κάνεις εγκατάσταση πολλές διανομές και να διαλέξεις τελικά εκείνη που θα σου αρέσει. Κατεβάζεις το iso αρχείο της διανομής (δεν χρειάζεται ούτε να την κόψεις σε CD) και κάνεις την εγκατάσταση κανονικά στον εικονικό υπολογιστή σου. Ubuntu και Kubuntu δουλεύουν τέλεια. Δεν σου άρεσε μία διανομή, απλά σβήνεις τον εικονικό σου υπολογιστή και προχωράς σε μία άλλη. Ούτε partitions, ούτε format, και έχεις και τα vista σου απείραχτα.
    ΥΓ Θα βαρεθείς να διαβάζεις fora πάντως. Linux και Fora πάνε χέρι με χέρι.

  7. #7
    Εγγραφή
    04-11-2008
    Περιοχή
    Ψαθόπυργος
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    443
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΑΧΩΒΙΤΙΚΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες
    Θα εγκαταστήσω το ubuntu! Μία ερώτηση μόνο ακόμα: κατά την εγκατάσταση με καθοδηγεί το πρόγραμμα; Γιατί φοβάμαι μην κανω καμμιά χοντράδα και δημιουργήσω πρόβλημα στα vista.
    Πληροφοριακά έχω λάπτοπ HP G7000
    επεξεργαστή intel(R) pentium(R) Dual CPU T2370 1,73 Ghz
    RAM 2 giga
    λειρουργικό 32 bit

  8. #8
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.618
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Nαι, φυσικά. Εσύ απλά πήγαινε σχετικά αργά και βλέπε τί επιλογές έχει και πρόσεξε να δηλώσεις σωστά τα partitions για το Ubuntu (προτείνω Kubuntu που'χει καλύτερο περιβάλλον εργασίας). Να φτιάξεις δύο: ένα για το σύστημα + ένα "swap" (που θα χρησιμοποιείται σαν το pagefile που υπάρχει στα Windows. Δεν έχει ίδια χρήση, αλλά συνιστάται να υπάρχει).

    Επίσης, ο επεξεργαστής σου μπορεί να τρέξει και 64bit Linux.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  9. #9
    Εγγραφή
    24-06-2008
    Μηνύματα
    631
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFasteR IAD
    δες τον οδηγο που σου ειπα παραπανω και δεν θα εχεις προβλημα.
    μαλλον εχεις και καρτα γραφικων intel οποτε ακομη καλυτερα.

  10. #10
    Εγγραφή
    04-11-2008
    Περιοχή
    Ψαθόπυργος
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    443
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΑΧΩΒΙΤΙΚΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    ξέχασα να σας πώ ότι έχω μόνο 2 Mbs ταχήτητα.Μήπως η διανομή ειναι πολύ μεγάλη για να την κατεβάσω με αυτή την ταχήτυτα?

  11. #11
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.618
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Ε, και ; Άσ'το να κατεβάζει.

    http://ftp.ntua.gr/pub/linux/ubuntu-...sktop-i386.iso
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  12. #12
    Εγγραφή
    07-09-2008
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4093/509
    ISP
    Cyta 2play
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Pirelli Discus VoIP AG
    SNR / Attn
    13(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από saavedra29 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες
    Θα εγκαταστήσω το ubuntu! Μία ερώτηση μόνο ακόμα: κατά την εγκατάσταση με καθοδηγεί το πρόγραμμα; Γιατί φοβάμαι μην κανω καμμιά χοντράδα και δημιουργήσω πρόβλημα στα vista.
    Πληροφοριακά έχω λάπτοπ HP G7000
    επεξεργαστή intel(R) pentium(R) Dual CPU T2370 1,73 Ghz
    RAM 2 giga
    λειρουργικό 32 bit
    Μην κάνεις καμία εγκατάσταση. Πρώτα δοκίμασε με τις live cd εκδόσεις των διανομών ή ακόμα καλύτερα με αυτό που προτείνω παραπάνω. To ubuntu έχει πολύ εύκολη εγκατάσταση αφού έχεις ξεκαθαρίσει με τα partitions.

  13. #13
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Tο γραφικό περιβάλλον είναι θέμα προτίμησης αλλά γνώμη μου είναι οτι το kde είναι φιλικό περιβάλλον μόνο για μη αρχάριους. Αντίθετα το βασικό περιβάλλον του ubuntu είναι απλό και δεν προκαλεί σύγχιση και πονοκέφαλο είτε σε αρχάριους είτε σε προχωρημένους χρήστες.
    Για διανομή προτείνω mint που βασίζεται σε ubuntu.

  14. #14
    Εγγραφή
    17-01-2009
    Μηνύματα
    6.501
    Downloads
    51
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250M/250M
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εσύ σκέτο Ubuntu τέκνον βρούτε;

  15. #15
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Βασικά, αυτό που πρέπει να απαντήσεις πρώτα είναι το ερώτημα γιατί δε σου κάνουν τα Vista και θες να δοκιμάσεις Linux. Υπάρχει κάτι στα Windows που δε σου αρέσει, πάνε αργά, δεν υπάρχουν εφαρμογές, δεν υπάρχουν drivers για το φορητό σου, τι ακριβώς; Θες να βάλεις Linux για να αισθανθείς trendy κι εσύ όπως οι υπόλοιποι χρήστες που τρέχουν Windows και απλά θέλουν να βάλουν Linux επειδή «είναι της μόδας, τρέχει πιο γρήγορα, είναι δωρεάν και open source -χωρίς να ξέρουν τι σημαίνει αυτό- και θα είναι geeks πλέον»...;
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιο απ'τα 2 router να προτιμήσω;
    Από giorgosk21 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-08, 19:55
  2. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-07, 12:49
  3. ποιο modem/router να προτιμησω;
    Από Hamurabi στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-06, 14:07
  4. Ποιο DVDRW να προτιμησω?
    Από dpan στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-06, 22:29
  5. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-04, 12:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας