Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    06-09-2004
    Περιοχή
    Κλειδί του Παραδείσου
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Γεια χαρά σε όλους, καλώς σας ξαναβρίσκω και χρόνια πολλά για τα 7 χρόνια!

    Εδώ και μία μέρα ασχολούμαι με ένα προβληματάκι του Fujitsu-Siemens μιας φίλης και κατέληξα σε αδιέξοδο οπότε είπα να παραθέσω εδώ την περιπέτεια μπας και έχει να προτείνει κάποιος κάτι.

    α) Προ McAli:

    - Αγορά πριν 3 χρόνια ενός F-S Amilo με Windows XP Home Edition.
    - Πριν κανένα χρόνο ο υπολογιστής δεν φόρτωνε το λειτουργικό...
    ...
    - Τελικά βρέθηκε η "λύση" (επειδή μάλλον ο σκληρός τα είχε παίξει) να χρησιμοποιεί η κοπελιά τον φορητό με έναν εξωτερικό σκληρό e-quip 100GB, χωρισμένο σε 2 τμήματα, active / base των ~25 / ~75 GB
    - Πριν 1 μήνα, "ο υπολογιστής δεν φορτώνει τα windows και δουλεύω με τον σκληρό μου σε δανεικό σύστημα"

    β) Μετά McAli:

    i) Διαπιστώσεις:

    1) Κατά την εκκίνηση του υπολογιστή με τον e-quip στο USB έχουμε τα windows να φορτώνουν πέραν της εισαγωγικής οθόνης με την μπάρα (αλά Night Rider), και πριν την εισαγωγή στο περιβάλλον του λειτουργικού να "φλασάρει" μπλε οθόνη και να "επανεκκινήται".

    2) Συνδέοντας τον e-quip στο δικό μου σύστημα, δεν βρέθηκε κανένα πρόβλημα στο υλισμικό: Όλα τα αρχεία στη θέση τους και το chdisk δεν βρίσκει κάποιο πρόβλημα.

    ii) Προσπάθειες επίλυσις του προβλήματος:

    1) "Αργό φορμάρισμα" του ενεργού τομέα του σκληρού, χρησιμοποίηση του δικού μου W.XP/SP2 cd για την εγκατάσταση εκ νέου του λειτουργικού πάνω στον F-S, και το μόνο που κατάφερα είναι να μην "φλασάρει" την μπλε οθόνη πριν την εισαγωγή στο περιβάλλον του λειτουργικού, αλλά να παραμένει ανακοινώνοντάς μου ότι παίζει πρόβλημα με ιό ή με το υλισμικό ή ότι πρέπει να ελέγξω τον δίσκο κτλ κτλ (οι γνωστές γενικότητες).
    Κάνοντας ξανά έλεγχο στον δίσκο με τα "νέα" windows στο σύστημά μου, πάλι δεν βρέθηκε κάποιο υλισμικό πρόβλημα.

    2) Προσπάθεια φόρτωσης λειτουργικού με τη βοήθεια εξωτερικού κουτιού [usb σύνδεση πάλι] του δικού μου εσωτερικού δίσκου: Τα ίδια με παραπάνω.

    3) Φορμάρισμα του e-quip εκ νέου και εγκατάσταση των XP με την βοήθεια του PeBuilder μέσω του δικού μου συστήματος: Τα ίδια με παραπάνω.

    4) Τέλος, φορμάρισμα του e-quip εκ νέου και εγκατάσταση του Ubuntu 8.10 με την βοήθεια του Unebootin από το δικού μου σύστημα: Συνεχείς επανεκκινήσεις χωρίς να καταφέρνει να μπει σε διαδικασία φόρτωσης του λειτουργικού.

    iii) Η μόνη ελπίδα για το Μέλλον:

    1) Η δοκιμή με έναν νέο εσωτερικό δίσκο, κάτι που δεν μου είναι εύκολο μιας και δεν διαθέτω κάποιον για φορητό υπολογιστή.

    2) Κάδος ανακύκλωσης ηλεκτρικών συσκευών.
    ___________________________

    Αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο, έστω και ονομαστικά, είμαι διαθέσιμος να ασχοληθώ και μόνος μου.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Nick Drake (1948-1974) :
    196919701972

  2. #2
    Εγγραφή
    17-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Γεια χαρά φίλε μου, το πρόβλημα πρέπει να είναι μητρική δοκίμασε ένα update στο Bios, πάντως σε έναν fujitsu με παρόμοια προβλήματα (μπλε οθόνη στην εγκατάσταση και όταν κατάφερα και πέρασα xplite μπλε οθόνες αλού....) άλλαξα τις μνήμες και έπεξαν όλα οκ. Αυτή τη στηγμή (+- 6 μήνες μετά) δουλεύει ακόμα χωρίς πρόβλημα και οι μνήμες του δουλεύουνε στον φορητό μου με τον οποίο σου γράφω! Τώρα τι ακριβώς έγινε δέν ξέρω... Ελπίζω να βοήθησα.

  3. #3
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    5.789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Router
    TL-WA5210G --> ΦΡΙΤΣ
    Βγάλε τον εσωτερικό δίσκο, βάλτον σε κάτι άλλο, αν λειτουργεί τότε το φορητό πάει για απόσυρση (όχι σε κάδο, έχει τόσα χρήσιμα πράγματα πάνω του).

    Αν ο παλιός εσωτερικός δίσκος πράγματι έχει πρόβλημα, τότε ίσως μπορεί να μπει νέος και να είναι όλα εντάξει.

    Συμπέρασμα: Από αυτή τη βλάβη δεν μπορείς να βγεις χωρίς να πληρώσεις, είτε για εσωτερικό δίσκο, είτε για ολόκληρο φορητό, ευτυχώς που είναι φθηνά τώρα, 329 Ευρώ Lenovo στο Carrefour ας πούμε...
    Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-09-2004
    Περιοχή
    Κλειδί του Παραδείσου
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Γεια χαρά παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

    Το μηχάνημα δεν βρίσκεται πια στα χέρια μου, οπότε δεν μπορώ να σας απαντήσω για τις λύσεις που προτείνετε.
    Το μόνο σίγουρο ήταν ότι δεν υπήρχε διάθεση να δοθούν χρήματα για την επισκευή, οπότε έπρεπε απλά να δοκιμάσω λύσεις λογισμικού.

    Για την ιστορία, αγοράστηκε νέος υπολογιστής, ενώ ο παλιός φτιάχτηκε από το ίδιο κατάστημα με κάποιο μικρό τίμημα,.....για την μικρή αδερφή.
    Nick Drake (1948-1974) :
    196919701972

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα με Fujitsu Siemens Amilo Pi2530
    Από andreasp στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-09, 15:43
  2. Fujitsu Siemens Amilo Pi 2530
    Από andreasp στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-09, 12:58
  3. Πρόβλημα με Fujitsu Siemens Amilo Pi 1536
    Από stevelo στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-09, 02:53
  4. Fujitsu Siemens Amilo Pi 1536...
    Από loner στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-08, 00:20
  5. FUJITSU-SIEMENS AMILO XI1546R2
    Από bigbill στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-07, 21:56

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας