Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-26 από 26
  1. #16
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Tο σιφώνι ειναι πλαστικό και μάλλον πρέπει να έχει σπασει, και ίσως αυτο ναναι η αιτία. Θα δοκιμάσω την βίδα που λέει ο thanos21 οταν πάω σπίτι.

    Εαν έχει σπάσει η βαλβίδα της μπανιέρας όπως λες, θα πρέπει να βγεί η μπανιέρα;

    Οπως καταλαβαίνεις προσπαθώ να έχω υποψι μου όλους τους "αναίμακτους" τρόπους μιας και οποιαδήποτε πιο σοβαρη επέμβαση ανεβάζει πολυ το κόστος.
    1.Τσεκαρισε το.
    2.Ο thanos21 θελει να σου πει οτι=
    Εαν εχει διαβρωθει/κοπει η βιδα, δεν σφιγγει πια τον ελαστικο δακτυλιο που εχει απο κατω και στεγανοποιει την μπανιερα με την σωληνα αποχετευσης της.
    3.Οχι απαραιτητα.
    Δηλαδη θα πας σε "πατεντες". Δες πρωτα αν εχει κοπει και αν ναι, θα σου εξηγησω.
    4.Και καλα κανεις.
    Λιστα με ολες τις πιθανες αιτιες, τσεκαρεις/διαγραφεις μια-μια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος opener : 07-08-09 στις 13:16.

  2. #17
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor 2820n
    Θα σου πρότεινα σε 1η φάση να κάνεις το πιο αναίμακτο: έλεγχος των βιδωμάτων της μπαταρίας της μπανιέρας και της βρύσης του νιπτήρα.

    Μάλλον το πρόβλημα δεν είναι στην αποχέτευση αλλά στην ύδρευση, γιαυτό και αυξήθηκε όταν έλειπες. Δν χρησιμοποιούσες τις βρύσες, οπότε περισσότερο νερό έφευγε στον τοίχο σε σχέση με την περίοδο που τους κάνεις χρήση

  3. #18
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pk33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Μάλλον το πρόβλημα δεν είναι στην αποχέτευση αλλά στην ύδρευση, γιαυτό και αυξήθηκε όταν έλειπες. Δν χρησιμοποιούσες τις βρύσες, οπότε περισσότερο νερό έφευγε στον τοίχο σε σχέση με την περίοδο που τους κάνεις χρήση

    Μα στο 24ωρο, ποσο χρονικο διαστημα συνολικα ειναι ανοικτες οι βρυσες;

  4. #19
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    απο την άλλη, εαν πχ μαζεύεται νερο κάτω απο την μπανιέρα και δεν φεύγει στην αποχέτευση, μπορεί απλά κατα την διάρκεια της απουσίας μας να πότισε. Δηλαδή χρειάζεται κάποιο χρόνο φαντάζομαι το συσσωρευμένο νερό να διαπεράσει / ποτίσει το μπετόν και τους παράπλευρους τοίχους μέχρι να εμφανιστεί ως υγρασία έξω.

    Πάντως ευχαριστώ για την βοήθεια, αυτό σημαίνει ότι κάποια πράγματα μπορώ να τα ελέγξω και μόνος μου, και όταν φωνάξω τον υδραυλικό θα ξέρω μέσες άκρες τι να προσέξω.

  5. #20
    Εγγραφή
    26-10-2006
    Περιοχή
    ΟΥΓΚΑΝΤΑ F.C.
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Path Level
    Interleaved
    να δεις και σε ποιο σημειο εβγαλε υγρασια στον απο κατω υπαρχει και το θεμα που διαβασα ποιο πανω να εχει τρυπηση το σιφωνι στο πατωμα εκει που εχει 1 τρυπητο για να πηγαινουνε τα νερα , εα νερθει 1 υδραυλικος θα βγαλεις ακρη
    αν εχει σπαση η βαλβιδα της μπανιερας ανοιγουμε μια τρυπα στο σημειο που που ειναι χτισμενη η μπανιερα και απο πισω ειναι η βαλβιδα ωστε να μπορει να γινει αντικατασταση της μετα τηα χρειαστεις 1 πλακατζη και μερικα πλακακια να κλεισετε τη τρυπα ! δε βγαζουμε τη μπανιερα
    τωρα αν τρυπησε το σιφωνι του μπανιου --> κομπρεσερ !!
    επισης εκει που ειναι η βρυση του μπανιου μηπως εχει σπασει εσωτερικα η γωνια που βιδωνετε η βρυση πανω , κοιτα να δεις ειναι πολλα ενα εμπειρος υδραυλικος θα σου βγαλει ακρη αρκει να τον πετυχεις !!

  6. #21
    Εγγραφή
    06-03-2010
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Για σας και από μένα στη παρέα.Διάβασα τα ποστ σας και μπράβο σας για το ενδιαφέρων που δείχνετε για την επίλυση προβλημάτων.Εγώ δεν είμαι ιδιαίτερα γνώστης και γιαυτό θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση.Το θερμομπόιλερ είναι συνδεδεμένο με τουμπόραμα τα ρακόρ πέρνουν και φλάντζες ?Διότι έχω αλλάξει αντίσταση και αφού τα ξαναβίδωσα στάζουν,όταν τα είχα ξεβιδώσει δεν πρόσεξα αν είχε φλάντζες και έβαλα μανάβη και το έσφιξα δυνατα .Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει τι να κάνω να μην υπάρχει διαρροή?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  7. #22
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    O μανάβης δεν ήταν καλός

    Κάναβη βάζανε στους παλιους σωλήνες, τους μεταλικούς. Πλέον χρησιμοποιούν ένα πλαστικό, το λένε τεφλόν (δεν νομίζω να έχει καμμιά σχέση με τα αντικολλητικά), και ειναι λευκό, σαν την μονωτική ταινία που χρησιμοποιούν οι ηλεκτρολόγοι, αλλά χωρίς κόλλα, και πιο ελαστικό. Αντί πλέον της παραδοσιακής κάνναβης, τυλίγεις σφιχτά με την ταινία αυτή τα πάσα δυο τρείς φορές και μετά βιδώνεις. Προφανώς η χρήση της κάνναβης είναι που επιτρέπει και στάζουν οι συνδέσεις.

  8. #23
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor 2820n
    δεν φτάνει να βάλεις μόνο κάναβη, πρέπει να το αλείψεις και με λίγο λάδι για να δέσει η καναβη και να μην ποτίσει με νερό.

  9. #24
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pap_71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για σας και από μένα στη παρέα.Διάβασα τα ποστ σας και μπράβο σας για το ενδιαφέρων που δείχνετε για την επίλυση προβλημάτων.Εγώ δεν είμαι ιδιαίτερα γνώστης και γιαυτό θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση.Το θερμομπόιλερ είναι συνδεδεμένο με τουμπόραμα τα ρακόρ πέρνουν και φλάντζες ?Διότι έχω αλλάξει αντίσταση και αφού τα ξαναβίδωσα στάζουν,όταν τα είχα ξεβιδώσει δεν πρόσεξα αν είχε φλάντζες και έβαλα μανάβη και το έσφιξα δυνατα .Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει τι να κάνω να μην υπάρχει διαρροή?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Αν στάζει το τουμποραμα θα πρεπει να το αλλάξεις ή αν εχει περιθώριο να κόψεις ΛΙΓΟ την σωλήνα να μπει στον σύνδεσμο καθαρό κομμάτι, Ο σύνδεσμος εχει ενα δαχτυλίδι που σφίγγει την σωλήνα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pk33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν φτάνει να βάλεις μόνο κάναβη, πρέπει να το αλείψεις και με λίγο λάδι για να δέσει η καναβη και να μην ποτίσει με νερό.
    Ελπίζω να κάνεις humor.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος daywalker06 : 09-06-10 στις 17:30.

  10. #25
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor 2820n
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daywalker06 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ελπίζω να κάνεις humor.
    Όχι δεν κάνω humor, δεν φτάνει μόνο η κάναβη. θέλει και λίγο λαδι, αν και έχω δει να βάζουν ακόμη και αστάρι μετάλλων

  11. #26
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Αστάρι μετάλλων έβαζαν πριν πολλά χρόνια οχι για διαρροή αλλα για να προστατευσουν τα πασα από την διαβρωση, η μπογιά δεν σταματά το ύπουλο νερό. Λαδι δεν εβαζαν ποτέ και όποιος έβαζε δεν ήξερε τη έκανε.
    Το λαδι το χρησιμοποιούσαν για να κάνουν πάσα στην μεταλλική σωλήνα.

    Η καναβη φτάνει και παραφτάνει.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Υγρασία
    Από chat1978 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-10, 19:08
  2. Τραπέζι ping pong και ΥΓΡΑΣΙΑ
    Από Hector στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-09, 15:02
  3. Υγράσια εσωτερικά στα τζάμια αυτοκινήτου
    Από stratus στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-09, 00:13
  4. Η υγρασία πειράζει;
    Από kodimis στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-08, 19:00
  5. κινητο και υγρασια
    Από e_akis στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-06, 12:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας