Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Εχω ένα σοβαρό πρόβλημα και θαθελα πληροφορίες απο κάποιους που μπορει ίσως να ξέρουν. Ενας τοίχος του σπιτιού μου έχει αποκτήσει πολύ υγρασία. Προφανώς κάποια διαρροή, αλλά άγνωστο απο ποιό σημείο. Η κλασσική μέθοδος των υδραυλικών, δηλαδή σκάψιμο μέχρι να βρεθεί το σημείο δεν μου φαίνεται ιδιαίτερα ελκυστική λόγω της μεγάλης ζημιάς που προκαλεί. Θέλω ναναι η τελευταία λύση. Εχω διαβάσει ότι με θερμογραφία βρίσκουν ακριβώς που ειναι οι διαρροές κλπ, στο εξωτερικό τουλάχιστον.
    Υπάρχει κάτι ανάλογο εδώ ώστε να κάνουμε την δουλειά και την επισκευή όσο πιο "αναίμακτα" γίνεται; (είμαι Θεσσαλονίκη).

  2. #2
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor 2820n
    χμμμμ δύσκολο μου φαίνεται. Το καλύτερο θα ήταν να προσπαθήσεις να χαρτογραφήσεις την διαδρομή των σωληνώσεων. Αν δεν είναι σε μεγάλο βάθος μέσα στον τοίχο/πάτωμα και είναι μεταλλικοί θα μπορούσες να πάρεις έναν καλό ανιχνευτή καλωδίων, που όμως μπορεί να ανιχνεύει και μόνο μεταλλα μέσα στον τοίχο.

    Τα επαγγελματικά bosch κάνουν 400 ευρώ και ανιχνεύουν μέχρι και σε βάθος 10 εκατοστών.
    Μπορεί ο υδραυλικός που θα επιλέξεις να έχει.
    Το τοίχο έτσι και αλλιώς θα πρέπει να τον σκάψεις γιατί θα πρέπει να φύγει ο σοβάς που έχει σκάσει για να επισκευαστεί. Εξάλου την νέα σωλήνα πως θα την περάσεις; Εξωτερικά;

    ........Auto merged post: pk33 πρόσθεσε 2 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    μάλλον το πρόβλημά σου θα είναι ότι η χαλύβδινη σωλήνα (τέτοιες βάζανε παλιά) κάπου έβρισκε με τον τελικό σοβά που έχει και ασβέστη μέσα και την έφαγε τη σωλήνα.
    Μην περιμένεις υποχρεωτικά να βρεις τη σωλήνα εκεί που βγήκε η υγρασία. Το σημείο που βγαίνει η υγρασία είναι το σημείο που μπορεί να βγει επιφανειακά η υγρασία. Δηλαδή αν η σωλήνα έχει σπάσει στο πάτωμα, πάλι σε τοίχο θα δεις να βγαίνει η υγρασία, και ο από κάτω θα δει κάτι στο ταβάνι του.
    Δες αν ο αποκάτω σου έχει σημάδια στο ταβάνι του.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pk33 : 06-08-09 στις 16:25. Αιτία: auto merged post

  3. #3
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    οι σωλήνες ειναι πλαστικοί (νομίζω τουμπόραμα ή κάτι τέτοιο). Εχει πλαστικό σωλήνα οδηγό και μέσα σε αυτόν αλλον πλαστικό σωλήνα για την μεταφορά του νερού. Αρα απο θέμα χρήσης ανιχνευτη, πάπαλα.

    Δυστυχώς έχει αρχίσει να βγαίνει υγρασία και στον αποκάτω, δηλαδή πέρασε ολόκληρη πλακα.

    Και επειδή ειναι στο μπάνιο, άρα σημαίνει ότι μάλλον θα φτιάξω μπάνιο απο την αρχή, βγάλε πλακάκια και κοκ...

  4. #4
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor 2820n
    ρε συ, αν ειναι πλαστικοί το θεωρώ πολυ δύσκολο να έχουν τρυπήσει, εκτός αν τους τρύπησες με τρυπάνι!
    Συνήθως τους περνάνε μονοκόμματους

    Ψάξε αν έχει διαροή η μπαταρία της μπανιέρας, μετά ψάξε την αποχέτευση της μπανιέρας, και βασικά δες που φαίνεται στο ταβάνι του αποκάτω.
    Αν ο τοίχος είναι κοντά στον νυπτήρα, θα πρέπει να ψάξεις τη σύνδεση του νιπτήρα, αντίστοιχα για το καζανάκι.

    Είσαι σίγουρος ότι η διαροή δεν είναι από τη θέρμανση;

  5. #5
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    οι σωλήνες της θέρμανσης είναι πολυ μακρύτερα οπότε μάλλον αποκλείεται. Οπως είπες, ίσως κανα σιφώνι ή απο καμμιά μπαταρία. Εχω και μια βρύση στο μπαλκόνι, μπορεί απο πίσω να έχει διαρροή. Είχα διαβάσει ότι στο εξωτερικό χρησιμοποιούν κάμερες θερμογραφικές, και μέσω αυτών αμέσως φαίνεται απο που ειναι η διαρροή, δηλαδή ποιά σημεία πιάνει, ώστε να μπορείς να εκτελέσεις στοχευμένες εργασίας και όχι στα τυφλά. Φυσικά για να αγοράσω θερμογραφική κάμερα δεν το συζητάω, είναι μερικές χιλιάδες ευρώ. Αλλά απο ότι είδα είναι ένα καλό εργαλείο, και γιαυτό ρώτησα, εαν αξίζει τον κόπο (οικονομικά), να βρούμε απο που γίνεται η διαρροή...

    Μαλλον θα ακολουθήσουμε παραδοσιακές μεθόδους μου φαίνεται...

  6. #6
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
    Router
    FritzBoxFon 7050
    Αν είναι τουμπόραμα δεν θα χρειαστεί και πολύ κόπο....
    Η λογική του είναι ότι αν τρυπήσει κάποιος σωλήνας ξεσυνδέεις τα δύο άκρα, περνάς ένα καινούριο κομμάτι τουμπόραμα και τελείωσες.
    Το πρόβλημα είναι να βρείς σε ποιο σωλήνα υπάρχει το πρόβλημα.

    Και αυτό βέβαια λύνεται "σχετικά" απλά.
    Από το συλλέκτη (εκει που ξεκινούν όλοι οι σωλήνες του διαμερίσματος) εφαρμόζει πίεση (με αντλία) ο υδραυλικός σε κάθε σωλήνα ξεχωριστά. Ο σωλήνας που δεν "κρατάει" την πίεση που εφαρμόζεται είναι ο ελλατωματικός....

  7. #7
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    μμμ, καλό. Τουλάχιστον θα ξέρω εαν μου ρθει κανένας αλμπανης και προσπαθήσει να εφαρμόσει πιο "terminator" λύσεις να τον στείλω αδιάβαστο.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-07-2009
    Περιοχή
    Οπου θέλω
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    17.300-1024
    ISP
    24 Mbps -1024Μbps
    Router
    USRoboticISDN+FRITZBox
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 14.0(dB)
    Εχεις αποκλείσει τελείως την πιθανότητα να ειναι απο σωλήνα καλοριφέρ;;;;;;;Eκτός και αν εισαι στον τελευταίο όροφο.
    Το νερό ειναι πολύ "πρόστυχο" ταξιδευει πολύ μυστήρια στους τοιχους.
    Καλά ξεμπερδέματα.

  9. #9
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Απο καλοριφέρ δεν είναι σίγουρα
    1) Ειναι μακρια το σημείο απο σώματα και απο τις σωληνώσεις (αυτές γνωρίζω απο που περνάνε).
    2) Δεν λειτουργεί.

    Αντιθέτως η υγρασία εμφανίστηκε τώρα, και μάλιστα το διάστημα που είχα φύγει διακοπές εγινε πιο σοβαρή. Υποθέτω ότι λόγω διακοπών θα πρέπει να έχει αυξηθεί η πίεση του νερού, σε σχέση με τον χειμώνα πχ, οπότε γιαυτό εαν υπάρχει κάποια μικροδιαρροή, μπορεί σε κάποιο critical pressure point να αφήνει να βγαίνει νερό, και να έχω την υγρασία.

  10. #10
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο καλοριφέρ δεν είναι σίγουρα
    1) Ειναι μακρια το σημείο απο σώματα και απο τις σωληνώσεις (αυτές γνωρίζω απο που περνάνε).
    2) Δεν λειτουργεί.

    Αντιθέτως η υγρασία εμφανίστηκε τώρα, και μάλιστα το διάστημα που είχα φύγει διακοπές εγινε πιο σοβαρή. Υποθέτω ότι λόγω διακοπών θα πρέπει να έχει αυξηθεί η πίεση του νερού, σε σχέση με τον χειμώνα πχ, οπότε γιαυτό εαν υπάρχει κάποια μικροδιαρροή, μπορεί σε κάποιο critical pressure point να αφήνει να βγαίνει νερό, και να έχω την υγρασία.
    Δεν εχει σημασια, η πιεση παραμενει.
    Γιατι;

    Για να σιγουρευτεις οτι δεν ειναι απο το δικτυο των καλοριφερ, κανε το εξης:
    Κλεισε την βανα που συμπληρωνει νερο στο pressure tank του λεβητα.
    Παρατηρησε τι πιεση νερου εχεις στο δικτυο των καλοριφερ (μεταξυ βανας και pressure tank, λογικα πρεπει να εχεις ενα ρυθμιστη πιεσεως με μανομετρο απο τον οποιο γινεται η ρυθμιση της πιεσεως του νερου στο δικτυο λεβητα/καλοριφερ).
    Αν εχεις διαρροη στο δικτυο λεβητα/καλοριφερ , η πιεση θα πεσει.
    Αν ομως η βανα δεν απομονωνει, ολα τα παραπανω δεν ισχυουν και εχεις συνεχως στα καλοριφερ την ιδια πιεση με την πιεση του δικτυου υδρευσης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος opener : 07-08-09 στις 08:08.

  11. #11
    Εγγραφή
    26-10-2006
    Περιοχή
    ΟΥΓΚΑΝΤΑ F.C.
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Path Level
    Interleaved
    α)λοιπον αν ο τοιχος με την υγρασια ειναι κολλητα η πισω του ειναι η μπανιερα σου και στον απο κατω σου
    ακριβως εκει εχει βγαλει υγρασια στο ταβανι του και ακριβως απο πανω του ειναι η μπανιερα σου τοτε
    εχει σπαση η βαλβιδα της μπανιερας σου και ολα τα νερα οταν κανεις μπανιο δεν πανε στην αποχετευση !!
    β)αν εχει ανοιξη η πλαστικη σωληνα πραγμα δυσκολο αλλα οχι αδυνατο και η οποια ειναι μεσα στο σπιραλ τοτε η ζημια μπορει να ειναι παντου απλα εκει σου κανει κοιλια και βγαζη υγρασια εκει , εκτος και αν εχει ανοιξη καποιο εξαρτημα που δινει νερο π.χ. στο καζανακι , στο πλυντηριο, και στις 2 βρυσες του μπανιου δες ακριβως πισω απο το τοιχο που εχει υγρασια τη εχει
    φιλε το σπασιμο τοιχου δε το γλυτωνεις απλα να βρεθει το σημειο για να μην αναγκαστης να σπαζεις σε διαφορα σημεια μεχρι να βρεθει

    παντως το α) εινια το μεγαλιτερο ποσοστο σε διαρροες , αν το μπανιου σου ειναι 18-25 ετων τοτε αν ισχυουν αυτα που σου ειπα στο α) κατα 90% ειναι αυτο.
    στη αποχευτεση της μπανιερας απο εκει που φευγη το νερο εχει 1 βιδα στο κεντρο δοκιμασε με 1 κατσαβιδακι να δεισ αν βγαινει η κινειτε τρελα ΧΩΡΙΣ να την ξεβιδωσεις αν ναι τοτε ειναι το α)

    τωρα καλοκαιρι η πιεση στο δικτυο ποσιμου παντα πεφτει

  12. #12
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    η πιεση θα πεσει.
    Αυτόν τον τρόπο ανίχνευσης διαρροής τον είδα να εφαρμόζεται σε σπίτι γνωστού μου πριν λίγες ημέρες και είναι αποτελεσματικότατος. Απομονώνεις ένα - ένα τα κυκλώματα και βάζεις μανόμετρο.

  13. #13
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Δυστυχώς έχει αρχίσει να βγαίνει υγρασία και στον αποκάτω, δηλαδή πέρασε ολόκληρη πλακα.

    Και επειδή ειναι στο μπάνιο, άρα σημαίνει ότι μάλλον θα φτιάξω μπάνιο απο την αρχή, βγάλε πλακάκια και κοκ...
    Στο μπανιο, εκτος απο αυτα που γραφει ο thanos21 (το (α) που εναι και το πιο πιθανο),
    υπαρχει περιπτωση να ειναι και απο το σιφωνι του δαπεδου (ειναι πλαστικο; απο μολυβι; )
    πχ στην συνδεση των σωληνων αποχετευσης νιπτηρα/μπανιου με το σιφωνι του δαπεδου, τρυπα στο σιφονι, κλπ.

    Και εγω "σιφωνι" το γραφω, ειναι σωστο ομως;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος opener : 07-08-09 στις 10:51.

  14. #14
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    εκεί που έχω την υγρασία, απο μέσα είναι μπανιέρα και νιπτήρας και λεκάνη. Το καλοριφέρ ειναι απο την άλλη μεριά, και οι σωλήνες του έρχονται απο ακόμη πιο μέσα, άρα πιο πιθανό μου φαίνεται ναναι απο αυτά που λέει ο thanos21. Μένει να δώ. Το σιφώνι ειναι πλαστικό και μάλλον πρέπει να έχει σπασει, και ίσως αυτο ναναι η αιτία. Θα δοκιμάσω την βίδα που λέει ο thanos21 οταν πάω σπίτι.

    Εαν έχει σπάσει η βαλβίδα της μπανιέρας όπως λες, θα πρέπει να βγεί η μπανιέρα;

    Οπως καταλαβαίνεις προσπαθώ να έχω υποψι μου όλους τους "αναίμακτους" τρόπους μιας και οποιαδήποτε πιο σοβαρη επέμβαση ανεβάζει πολυ το κόστος.

  15. #15
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    αν το θέμα "αυξήθηκε" οταν έλειπες διακοπές, λογικά δεν είναι κάτι της μπανιέρας, αφου δεν την χρησιμοποιούσες.....




Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Υγρασία
    Από chat1978 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-10, 19:08
  2. Τραπέζι ping pong και ΥΓΡΑΣΙΑ
    Από Hector στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-09, 15:02
  3. Υγράσια εσωτερικά στα τζάμια αυτοκινήτου
    Από stratus στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-09, 00:13
  4. Η υγρασία πειράζει;
    Από kodimis στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-08, 19:00
  5. κινητο και υγρασια
    Από e_akis στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-06, 12:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας