Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 31
  1. #1
    Εγγραφή
    10-08-2007
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5495/54999
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΙΛΚΙΣ
    SNR / Attn
    26.5(dB) / 4.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε ενα μηνα περιπου ληγει η 12μηνη συμβαση μου με το 2play της forthnet και εχω αποφασισει να παω σε τηλεφωνια ΟΤΕ+conn-x.
    Ρωτησα το πρωι σε oteshop και μου ειπαν οτι αμα κρατησω τον αριθμο forthnet που εχω τοτε θα παρει 20 μερες για να γινει η μεταβαση και δεν θα χρειαστει να παρω εγω τηλ στην forthnet,αλλα θα τα κανει ολα ο ΟΤΕ,ενω αμα παρω νεο νουμερο ΟΤΕ,τοτε η διαδικασια θα παρει 5 μερες αλλα θα πρεπει να διακοψω μονος μου απο forthnet.Δηλαδη να παρω τηλ την 4net,να στελνω fax,να περιμενω ποτε θα με κοψουν το τηλαπο 4net(μπορει να παρει κ 20-30 μερες μεχρι να γινει αυτο).Εδω μπερδευτικα λιγο γιατι αυτη στο oteshop μου ειπε οτι αν δεν ζητησω αποσυνδεση απο 4net θα εχω 2 ενεργες γραμμες τηλεφωνου(μια απο οτε και μια απο 4net)!!
    Λοιπον εγω θελω απο τη μια να μπλεξω οσο γινεται λιγοτερο με την 4net οσον αφορα τη μεταβαση και φυσικα θελω η μεταφορα να γινει οσο πιο γρηγορα γινεται ωστε να μην χρεωνομαι επιπλεον 20 μερες απο την 4net.Δεν με ενδιαφερει αν αλλαξω νουμερο η οχι,ετσι κ αλλιως δεν μιλαω πολυ στο τηλ...

    Οι επιλογες μου ειναι 3 βασικα:

    1.Παω στον οτε,κραταω τον ιδιο τηλεφωνικο αριθμο,παιρνει 20 μερες(τις οποιες πληρωνω στην 4net)
    2.Παω οτε ζηταω αλλαγη τηλεφωνικου αριθμου,παιρνω τηλ 4net για διακοπη τηλεφωνου,παιρνει 5 μερες(ετσι λενε) να γινει η μεταβαση
    3.Να ζητησω απο τωρα διακοπη του 2play με το που θα ληξει το 12μηνο( και να κανω προσευχες να με διακοψουν οταν ληξει το 12μηνο και οχι κανα μηνα μετα) και μετα να κανω αιτηση για τηλ και νετ στον οτε.
    Σορρυ αν σας μπερδεψα αλλα εχω μπερδευτει και εγω!
    Λοιπον δεν ξερω εχω κολησει!
    Εσεις τι προτεινετε;;;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ionized : 07-08-09 στις 02:15.

  2. #2
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Αίτηση στον ΟΤΕ μια (ίσως δυο) βδομάδα πριν λήξει η fοrthnet με νέο νούμερο. Ταυτόχρονα αίτηση διακοπής στην forthnet που θα κρατήσεις όλα τα αποδεικτικά αποστολής καθώς και όλους τους τελευταίους λογαριασμούς. Ακόμα και αν η forthnet αργήσει να διακόψει την σύνδεση δεν πληρώνεις ούτε ένα σεντ παραπάνω.

    Γιατί λέω δύο βδομάδες. Τηλέφωνο θα έχεις στις 5 μέρες που λέει. Το conn-x όμως μπαίνει μετά, άρα βάζω άλλη μια βδομάδα.

    Είναι μπερδεψοδουλειά. Έχουν προβλέψει την εύκολη μεταφορά από τον ΟΤΕ στους εναλλακτικούς αλλά όχι και το ανάποδο.

  3. #3
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.596
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ σου προτείνω αφού λήξει η συμβαση που έχεις με forthnet να κάνεις φορητότητα σε Οτε. Έτσι δεν θα σε αφήσουν απο τηλέφωνο /ιντερνετ (παρα μόνο ίσως για μια μέρα μαξ). Και επίσης θα είσαι σίγουρος για την διακοπή γιατι η διακοπή εγω ξέρω οτι δεν γίνετε δια τηλεφώνου αλλά με φαξ . Φαξ το οποίο εσύ στέλνεις αλλα αυτοί παιρνουν ; κάνουν πως δεν παίρνουν θα σε γελάσω αλλά εγώ είχα ταλαιπωρηθεί να κάνω αποσύνδεση.

  4. #4
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Όπως του είπαν στο oteshop αυτό που του προτείνεις vtester, μεταφορά ενεργού βρόχου + φορητότητα από τον εναλλακτικό στον ΟΤΕ, απλά δεν γίνεται!

  5. #5
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.596
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    στην ουσία το 1 του πρότεινα να κάνει , διόρθωσε με αν κάνω λάθος

  6. #6
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.319
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως του είπαν στο oteshop αυτό που του προτείνεις vtester, μεταφορά ενεργού βρόχου + φορητότητα από τον εναλλακτικό στον ΟΤΕ, απλά δεν γίνεται!
    Αν ήθελε ο ΟΤΕ όμως, δεν θα γινόταν;
    Γιατί ταλαιπωρεί τους πελάτες του;

  7. #7
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ήθελε ο ΟΤΕ όμως, δεν θα γινόταν;
    Γιατί ταλαιπωρεί τους πελάτες του;
    Μπορεί να πάρει τον ενεργό βρόχο πίσω από τον εναλλακτικό εύκολα;

  8. #8
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.596
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Αν δεν γίνετε ζητώ συγγνώμη και emeliss

  9. #9
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.319
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να πάρει τον ενεργό βρόχο πίσω από τον εναλλακτικό εύκολα;
    Δε με κατάλαβες.

    Εννοώ ότι όταν ο πελάτης του εναλλακτικού θέλει να επιστρέψει στον ΟΤΕ, ο ΟΤΕ τον αναγκάζει να μείνει χωρίς Internet, αφού δεν δέχεται αίτηση για "τηλέφωνο και connx", παρά μόνο να ενεργοποιήσει το τηλέφωνο τη μέρα της φορητότητας, και το conn-x κάποιες μέρες αργότερα.

    Αυτό εννοούσα με το "Αν ήθελε ο ΟΤΕ όμως, δεν θα γινόταν; Γιατί ταλαιπωρεί τους πελάτες του;".

  10. #10
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Αυτό είναι θέμα που σίγουρα οφείλεται κάπου. Δεν ξέρω που. Είναι όμως το ένα κομμάτι της ταλαιπωρίας.

    Μεταφορά ενεργού βρόχου από εναλλακτικό στον ΟΤΕ γίνεται;

  11. #11
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.319
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι θέμα που σίγουρα οφείλεται κάπου. Δεν ξέρω που. Είναι όμως το ένα κομμάτι της ταλαιπωρίας.
    Τι εννοείς "κάπου"; Αποκλειστικά ο ΟΤΕ είναι υπεύθυνος που τόσα χρόνια δεν το λύνει αυτό και ταλαιπωρεί τους πελάτες του.
    Δεν φταίνε ούτε οι εναλλακτικοί, ούτε κανείς άλλος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεταφορά ενεργού βρόχου από εναλλακτικό στον ΟΤΕ γίνεται;
    Τι εννοείς; Δεν σε πιάνω.

  12. #12
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Να μεταφέρω το καλώδιο που είναι στον εναλλακτικό και μου δίνει υπηρεσίες στον ΟΤΕ.

  13. #13
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.319
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να μεταφέρω το καλώδιο που είναι στον εναλλακτικό και μου δίνει υπηρεσίες στον ΟΤΕ.
    Πάλι δεν σε πιάνω.
    Δηλαδή όταν ο πελάτης ζητάει φορητότητα από τον εναλλακτικό στον ΟΤΕ, ο ΟΤΕ του δίνει νέο βρόχο; Δεν χρησιμοποιεί τον υφιστάμενο;

  14. #14
    Εγγραφή
    21-05-2008
    Μηνύματα
    497
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΕΡΜΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ionized Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ενα μηνα περιπου ληγει η 12μηνη συμβαση μου με το 2play της forthnet και εχω αποφασισει να παω σε τηλεφωνια ΟΤΕ+conn-x.
    Ρωτησα το πρωι σε oteshop και μου ειπαν οτι αμα κρατησω τον αριθμο forthnet που εχω τοτε θα παρει 20 μερες για να γινει η μεταβαση και δεν θα χρειαστει να παρω εγω τηλ στην forthnet,αλλα θα τα κανει ολα ο ΟΤΕ,ενω αμα παρω νεο νουμερο ΟΤΕ,τοτε η διαδικασια θα παρει 5 μερες αλλα θα πρεπει να διακοψω μονος μου απο forthnet.Δηλαδη να παρω τηλ την 4net,να στελνω fax,να περιμενω ποτε θα με κοψουν το τηλαπο 4net(μπορει να παρει κ 20-30 μερες μεχρι να γινει αυτο).Εδω μπερδευτικα λιγο γιατι αυτη στο oteshop μου ειπε οτι αν δεν ζητησω αποσυνδεση απο 4net θα εχω 2 ενεργες γραμμες τηλεφωνου(μια απο οτε και μια απο 4net)!!
    Λοιπον εγω θελω απο τη μια να μπλεξω οσο γινεται λιγοτερο με την 4net οσον αφορα τη μεταβαση και φυσικα θελω η μεταφορα να γινει οσο πιο γρηγορα γινεται ωστε να μην χρεωνομαι επιπλεον 20 μερες απο την 4net.Δεν με ενδιαφερει αν αλλαξω νουμερο η οχι,ετσι κ αλλιως δεν μιλαω πολυ στο τηλ...

    Οι επιλογες μου ειναι 3 βασικα:

    1.Παω στον οτε,κραταω τον ιδιο τηλεφωνικο αριθμο,παιρνει 20 μερες(τις οποιες πληρωνω στην 4net)
    2.Παω οτε ζηταω αλλαζη τηλεφωνικου αριθμου,παιρνω τηλ 4net για διακοπη τηλεφωνου,παιρνει 5 μερες(ετσι λενε) να γινει η μεταβαση
    3.Να ζητησω απο τωρα διακοπη του 2play με το που θα ληξει το 12μηνο( και να κανω προσευχες να με διακοψουν οταν ληξει το 12μηνο και οχι κανα μηνα μετα) και μετα να κανω αιτηση για τηλ και νετ στον οτε.
    Σορρυ αν σας μπερδεψα αλλα εχω μπερδευτει και εγω!
    Λοιπον δεν ξερω εχω κολησει!
    Εσεις τι προτεινετε;;;
    το 3!!! έτσι δεν θα μπλέξεις με τους λογαριασμούς...


  15. #15
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάλι δεν σε πιάνω.
    Δηλαδή όταν ο πελάτης ζητάει φορητότητα από τον εναλλακτικό στον ΟΤΕ, ο ΟΤΕ του δίνει νέο βρόχο; Δεν χρησιμοποιεί τον υφιστάμενο;
    Η φορητότητα έχει μέσα και τον παράγοντα νούμερο. Αν εγώ έχω ΟΤΕ και πάω Tellas χωρίς φορητότητα θα δηλώσω το νούμερο του ΟΤΕ και η Tellas θα αναλάβει να πάρει τον βρόχο και να διακόψει τον ΟΤΕ όπως προβλέπει το RUO.
    Το ανάποδο γίνεται; Έχω νούμερο forthnet 211... και θέλω να πάρω το χαλκό και να πάω στον ΟΤΕ με νέο νούμερο. Μπορώ;

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-12, 08:45
  2. Μηνύματα: 145
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-09, 23:12
  3. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-07, 19:51
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-06, 10:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας