Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    26-11-2005
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σας. Ετοιμάζομαι να κάνω ένα(ακόμη) Format. Καθώς έγραφα σε ένα χαρτί το ποιά βήματα θα κάνω για να βελτιστοποιήσω την απόδοση του υπολογιστή μου ήρθε η ιδέα για το παρών θέμα.

    Σκόπος αυτού του θέματος είναι να συγκεντρώσουμε, αρχικά, κατά κατηγορίες ποιά προγράμματα πιστεύουμε, εμείς οι χρήστες, ότι αξίζουν και πραγματικά βοηθούν. Έχψαξα σε διάφορα sites για προγράμματα που "υπόσχονται" αποτελέσματα. Έχω βαρεθεί να εκγαθιστώ και να διαγράφω προγράμματα που απλώς πιάνουν χώρο. Πιστεύω πως έαν πει ο καθένας σας ποιά προγράμματα τον βοηθούν πραγματικά

    Τα προγράμματα θα τα παρουσιάζουμε στο δεύτερο μύνημα(μέσω edit)αυτού του θέματος. Για το κάθε πρόγραμμα σκέφτομαι να γράφουμε μια μικρή περιγραφή για τα υπέρ και αρνητικά. Εγώ βρίσκω την ιδεά πολύ ενδιαφέρουσα. Και πραγματικά θα ήθελα να ανακαλύψω ποιά προγράμματα χρησιμοποιείτε και αξίζουν.

    Οι Κατηγορίες προγραμμάτων που έχω υπόψη είναι:
    Antivirus/ SPyware/ Firewall
    Internet Boosters
    Windows Optimization
    Hardware(CPU, Memmory and Motherboard) Optimisation
    Video card/ Graphics Optimisation

    περιμένω αντιδράσεις για να δω εάν θα συνεχίσουμε το τοπικ. Μια επισήμανση είναι απαραίτητη.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.261
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Firewall: Hardware είναι η καλύτερη λύση.
    Antivirus: Δαγκωτό NOD32!!
    Antispyware: Βάλτε Firefox/Mozilla/Opera και θα ξεχάσετε τι παει να πει αυτό (Ad-Aware για όσους ενδιαφέρονται)
    Multimedia Add-Ons: K-Lite Codec Full Pack με Classic Media Player
    Download Managers: Http (FlashGet) FTP (FlashFXP)
    Editor: UltraEdit32 τα κάνει όλα!!
    . People like you
    . You live in a dream world
    . You despise the outside
    . And you fear you're the next one

  3. #3
    Εγγραφή
    26-06-2005
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Speedtouch 780WL
    Καλύτερα ότι κάνεις να το κάνεις χειροκίνητα ή at least με προγράμματα που αφορουν αποκλειστικά 1 τομέα και όχι υπερπρογράμματα που twekάρουν όλο το pc γιατί συνήθως έτσι χάνεται η μπάλλα και όλο και κάτι γίνεται λάθος. Κατά τα άλλα:

    Antivirus--> Προσώπικα, από τα γνώστα antiviruses επιλέγω αυτό που είναι πιο ελαφρύ.
    Firewall--> Πλέον δεν χρησιμοποιώ καθότι έχω hardware firewall.
    Αnti-spyware--> Χρησιμοποιώ mozilla. (και PeerGuardian 2 που κόβει τα χοντρα).
    Multimedia Add-ons --> Ότι θέλω το κατεβάζω ένα ένα. Δεν προτιμώ codec packs γιατι κατα καιρούς μου έχουν δημιουργήσει προβλήματα. Ωστώσο μου άρεσε το gordian knot codec pack που συνοδεύε το gordian knot rip pack (www.doom9.org) Έχει τα απαραίτητα για video decoding + encoding και δύσκολα θα χρειαστείς κάτι άλλο. Δεν συμπαθώ καθόλου το nimo codec pack.
    Ιnternet Boosters --> Δεν τα πιστεύω. Δοκίμασε το proxy (αν παρέχεται) του ISP σου.
    Ηardware--> Αναλόγως το hardware του καθενός
    Video card--> Αναλόγως την video card του καθενός

    Χρήσιμα site:
    www.tweakxp.com
    www.google.com.gr
    www.adslgr.com

  4. #4
    Εγγραφή
    26-11-2005
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Security

    Antivirus
    : Το AVguard είναι ένα πολύ καλό και ελαφρύ antivirus. To Θεωρώ άψογο για να αντιμετωπίζεις trojans και worms. είναι δωρεάν www.free-av.com

    ΑΛλά Antivir δεν τα ξέρω επαρκώς.

    ερώτηση: Τι είναι το hardware Firewall?


    Firewal: χρησιμοποιώ το Zone Alarm Pro. Δεν είναι αρκετά βαρύ, ούτε δωρεάν. Είναι τοσο αποτελεσμάτικό που όμως δημιουργεί πρόβλημα σε άλλες εφαρμογές(δες emule)

    Spyware: To adaware δεν αξίζει μια πια. Προσωπικά χρησιμοποιώ το ZOne alarm Pro. Θα ήθελα να βρω κάποιο καλύτερο.

    Windows Optimization:

    Ashampoo Winoptimiser: Αψογο προγραμματάκι. Για αρχάριους χρήστες και όχι μόνο. Δεν έχει καλό defrag. Υποστηρίζει καθαρισμό σκληρού, registry και dll.

    δεν χρησιμοποιώ δυστυχώς άλλα.

    Multimedia εφαρμογές

    real player: είναι αρκετά βαρύς και αργός. Προσφέρει όμως ολοκληρομένες λύσεις και δεν είναι της Microsoft.

    Internet booster

    δεν γνωρίζω κανενα καλό πρόγραμμα σε αυτό τον τομέα...

    Χρησιμοποιώ Opera. Θεωρώ ότι είναι καλύτερος από τον Firefox.

    3D Boosting

    Ati tray tools: ένα πρόγραμμα απαραίτητο για gamers για ATI κάρτες

  5. #5
    Εγγραφή
    26-06-2005
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zanat0s

    ερώτηση: Τι είναι το hardware Firewall?

    Το firewall Που έχουν ενσωματομένο τα routers.

  6. #6
    Το avatar του μέλους AddictedToChaos
    AddictedToChaos Guest
    Για τωρα θα περιοριστω μοναχα στο Windows Optimization.
    Λοιπον, Windows Optimization: Απο προσωπικη εμπειρια και μονο ενα ειναι το προγραμα(οχι δωρεαν ομως). Tune Up Utilities 200x. Εχει παρα πολλα tweaks τα οποια θα κανουν την ζωη με τα windows ευκολοτερη (σαν διαφημηστικο σποτακι ακουγομαι χαχα).Υπαρχουν φυσικα και πολλα ακομα tweak progs και καποια ειναι και freeware.Αλλα εγω θα επιμεινω σε αυτο.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Δεν μου αρεσουν τα διαφορα utilities περι optimization. Τις πιο πολλες φορες χαλανε παρα φτιαχνουν.

    Προτιμω να το κανω μονος μου και να εχω απο πριν διαβασει τι κανει και τι δεν κανει και ποιες οι συνεπειες-επιπτωσεις. Αφου δω οτι ειναι χρησιμο-απαραιτητο το optimization/tweak τοτε προχωρω παιρνοντας το ψαλιδι και κοβω registry, inf, αρχεια, commands, κτλ.

    Μηπως θελω να το παιξω κρυφο-λινουξας?

    ΥΓ. οπως ειπε και ο mich83 η www.tweakxp.com ειναι πολυ καλη αναμεσα σε πολλες αλλες βεβαια που εχουν διαφορα πολυ χρηστικα και ασφαλη tweaks.

  8. #8
    Το avatar του μέλους AddictedToChaos
    AddictedToChaos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman
    Δεν μου αρεσουν τα διαφορα utilities περι optimization. Τις πιο πολλες φορες χαλανε παρα φτιαχνουν.

    Προτιμω να το κανω μονος μου και να εχω απο πριν διαβασει τι κανει και τι δεν κανει και ποιες οι συνεπειες-επιπτωσεις. Αφου δω οτι ειναι χρησιμο-απαραιτητο το optimization/tweak τοτε προχωρω παιρνοντας το ψαλιδι και κοβω registry, inf, αρχεια, commands, κτλ.

    Μηπως θελω να το παιξω κρυφο-λινουξας?

    ΥΓ. οπως ειπε και ο mich83 η www.tweakxp.com ειναι πολυ καλη αναμεσα σε πολλες αλλες βεβαια που εχουν διαφορα πολυ χρηστικα και ασφαλη tweaks.
    Xμμ.Παλι βρισκομαστε αντιθετοι.Χαχα. Κοιτα, αυτο που λες ειναι σωστο.Το χω παθει πολλες φορες.Το χειροτερο ειναι να συνδυαζεις παραπανω απο ενα tweak softwares μαζι. Εκει γινεται πραγματικα χαμος. Το tune up κανει ακριβως αυτο που λες.Επεμβασεις στην registry. Και μενα με βολευει να δουλευω την registry παρα να χρησιμοποιω τετοια προγραμματα αλλα το συγκεκριμενο κανει καλα την δουλεια του και μαλιστα οτι tweak κανεις, μπορεις να το αναιρεσεις οποτε δεν υπαρχει κινδυνος να γινει κατι μπαχαλο. Ασε που εχει και κατι σαν το restoration των windows πραγμα που το κανει ακομα ασφαλεστερο. Απλα αυτα τα progs σε γλυτωνουν απο χρονο και κοπο. Οταν πχ θελεις να κανεις καποιες προσωρινες αλλαγες σε κατι στα windows ειναι χασιμο χρονου να ψαχνεις μες στην registry.Και μετα να ξεχασεις τι εκανες και πως το εκανες και εκει ειναι που χανεις ακομα περισσοτερο χρονο. Συφωνω στο να κανεις τα major tweaks μεσω registry αλλα για τα μικρα πραγματακια λεει να χεις ενα τετοιο prog.

  9. #9
    Εγγραφή
    26-11-2005
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    αυτό είναι το νόημα του τόπικ. Να βρούμε μέσω συζήτησης και διαφωνίας ποια προγραμμάτα προγραμματα πραγματικά αξίζουν. Κύριώς για χρήστες που θέλουνε να στήσουν υπολογιστή.

  10. #10
    Εγγραφή
    10-10-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    324
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    512/128
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR 9108
    Δεν έχω κάτι να προτείνω, άλλωστε λίγο πολύ όλοι τα ίδια προγράμματα χρησιμοποιούμε, το ίδιο κι εγώ. Να σημειώσω όμως ότι κάθε περίπτωση υπολογιστή είναι διαφορετική ως προς την χρήση και τον χρήστη.
    Μπορεί ένα utility να είναι super duper με 1002 ρυθμίσεις αλλά αν ο χρήστης δεν γνωρίζει αρκετά δεν θα του φανεί καθόλου χρήσιμο. Απεναντίας θα προτιμήσει κάτι πιο light.
    Με την ίδια σκέψη κάποιος μπορεί να θέλει το internet για remote administration και σου πα μου πες αλλά κάποιος άλλος μπορεί να θέλει τo e-mail του, τα forums του, άντε και κανα search στο google για την νέα ταινεία της Pamela (xxxmovie.avi.trogan).
    Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι ίσως θα ήταν καλύτερο να ψάχναμε τα best προγράμματα ανάλογα με την χρήση.

  11. #11
    Εγγραφή
    19-11-2002
    Περιοχή
    df0:devs/
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.346
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16987/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Siemens CL-110
    SNR / Attn
    6.8(dB) / 30.5(dB)
    Total Commander, NOD32, Sygate Personal Firewall Pro, Opera ή Firefox, Ritlabs The Bat!, Trillian, Spybot ΚΑΙ AdAware, jv16 Powertools, X-Setup Pro, ffdshow, Real Alternative, Quicktime Alternative, Media Player Classic, Winamp 2.95, Audiograbber με τελευταίο Lame, WinRAR, Diskeeper, Acronis Trueimage για backup on the fly, ACDSee 7 ή Infranview, Omega Drivers για ATI ή NVIDIA, KX-Drivers για κάρτες ήχου Soundblaster.
    Και CpuIdle Extreme αν σε απασχολεί η θερμοκρασία της CPU σου. StyleXP και ObjectDock αν θες να βελτιώσεις την default αηδία των Windows.

    Έτοιμος.

  12. #12
    Εγγραφή
    13-12-2005
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.684
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8000/1024
    ISP
    Forthnet
    Omega Drivers για ATI ή NVIDIA
    Για ATI είναι #1. Υποστήριξη για nVidia έχει πάψει εδώ και καιρό.

    Antivirus : Δεν χρησιμοποιώ (δεν κάνω πλάκα, κάποια στιγμή που μου έρθει η θεία επιφώτιση ή χρειαστέι να κάνω restart θα βάλω ), αν και βέβαια ξέρω 100% ότι τα αρχεία που κατεβάζω είναι ασφαλή.

    Firewall : Έχω το router ...

    Internet Boosters : Κατά την γνώμη μου μεγάλη χαζομάρα

    Multimedia : VLC (και ξερό ψωμί ) και CCCP (codec pack)

    Download Managers : Getright ! (η beta υποστηρίζει ταυτόχρονο κατέβασμα torrent και από HTTP/FTP)

    Internet Browsing : Mozilla

    Statistics ect :
    Ένα ωραίο πρόγραμμα που χρησιμοποιώ εδώ και αρκετό καιρό για να μου δείχνει στατιστικά (και όχι μόνο) είναι το Samurize.
    Επίσης ένα ωραίο toolbar μπορείς να βρείς εδώ, που λέγεται Toolbox

Παρόμοια Θέματα

  1. Βέλτιστο optimize στο pc
    Από tomypapa στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-07, 22:22
  2. win xp home optimize
    Από rod2003 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-06, 13:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας