Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 68
  1. #16
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akilleas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι σίγουρος, απλά η ΤΕΚΑ έχω την εντύπωση ότι ασχολείται με πιο επαγγελματικά προϊόντα.
    Ασχολείτε με οικακά μόνο, καθόλου με επαγγελματικά, αλλά νομίζω απολειστικά με εντοιχιζόμενα. Γι΄ αυτό και τη δουλεύουν πολύ οι κατασκευαστές κουζινων, μπορώ να πω κατα 90%.
    Ίσως και αυτός είναι ο λόγος που δεν κάνει διαφήμιση όπως οι υπόλοιπες εταιρείες, αφού έχει την πελατεία που θέλει.
    Έχω δει πολλές συσκευές της και δεν την συγκρίνω ούτε με Miele, ούτε με καμία άλλη, είναι πολύ μπροστά. Ίσως γι΄ αυτό θεωρείς ότι κάνει επαγγελματικές συσκευές μόνο, γιατί στην όψη δεν μοιάζουν με τις συνηθισμένες.
    Φυσικά και με "κουζινάδες" που έχω μιλήσει λένε τα καλύτερα λόγια. Πιστεύω ότι αξίζει προσοχής και αν δεν κάνω λάθος είναι ίδια αντιπροσωπεία με την Miele στη Μεσογείων, μην πω πως είναι και στον ίδιο Γερμανικό όμιλο.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  2. #17
    Εγγραφή
    04-02-2006
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    speedtouch 530
    SNR / Attn
    15,0(dB) / 12,0(dB)
    Για ψυγειο ψηφιζω να παρεις οπωσδήποτε LIEBHERR.Δευτερη επιλογη τα MIELE.

  3. #18
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor 2820n
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    BOSCH, PITSOS, SIEMENS (αυτά τουλάχιστον που κυκλοφορούν στην Ελλάδα) είναι το ίδιο πράγμα. Το ίδιο εργοστάσιο.

    Κι όμως δεν είναι. Επειδή έχω πάρει και από τις τρεις μάρκες, τα BOSCH είναι ένα σκαλί πάνω στην ποιότητα από τα άλλα 2, τουλάχιστον σε ψυγείο και σε πλυντήριο.

    Ηλεκτρική κουζίνα εντοιχισμένη, αν έχεις τα λεφτά είναι NEFF. Αν θέλεις μάτι για ελληνικό καφέ μόνο ΠΙΤΣΟΣ. Καμία άλλη δεν έχει μάτι για ελληνικό καφέ. Και μεταξύ μας η πίτσος θα κρατήσει 20 χρόνια, η NEFF με τα διπλάσια λεφτά δεν θα κρατήσει 40 χρόνια.
    Πλυντήριο πιάτων = MIELE τίποτε άλλο, γιατί απλά έχει την καλύτερη εκμετάλευση στον εσωτερικό του χώρο, και γιατί δέχεται και ζεστό νερό μέχρι 60 βαθμους (αν έχεις ηλιακό, βάζεις μία θερμοστατική βαλβίδα στην τροφοδοσία του νερού, και κάνεις τρομερή οικονομία ρεύματος)
    Πλυντήριο ρούχων: το καλύτερο θα ήταν πλυντήριο με υποδοχή και για ζεστό νερό, κάτι που βγάζει μόνο η MIELE. Αλλιώς θα προτιμούσα SIEMENS/BOSCH από τα κορεάτικα

    Κύλινδρος σιδερώματος: MIELE (υπάρχουν και άλλοι

    Επίσης αν είχα τα λεφτά θα έπαιρνα και έπιπλα κουζίνας MIELE.

    ........Auto merged post: pk33 πρόσθεσε 6 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από james9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οπως προειπα θα ειναι μονιμη κατοικια και δεν εχω σκοπο να τσιγκουνευτω 100-200 ευρω και να χασω σε ποιοτητα.

    η κουζινα θα ειναι στο εδαφος και οχι ψηλα γιαυτο δεν ξερω αν πρεπει να παω σε εντοιχιζομενη ή οχι. γιαυτο ρωτησα τα + και - .

    στα ψυγεια και εγω σε miele εχω καταληξει απο οσα εχω διαβασει απλα ειμαι λιγο χαμενος. πολλα site εχουν ντουλαπες,ψυγειοκαταψυκτες και ψυγεια διπορτα. τι διαφορα εχουν τα 2 τελευταια ? οπτικα ιδια τα βλεπω και καταψυξη εχουν και τα 2..

    θεωρω δεδομενο και σε κουζινα και σε ψυγειο οτι παω σε κλαση Α , Α+ . απο εκει ξεκιναω.
    κοίτα συνήθως ο ψυγειοκαταξύκτης κάνει πιο βαθιά κατάψυξη από ένα ψυγείο δίπορτο. Φτάνει σε -20 που είναι πλέον βαθιά κατάψυξη σε επίπεδο επαγγελματικών συστημάτων. Όπως πρέπει να ξέρεις τα κατεψυγμένα προϊόντα δεν διατηρούνται τον ίδιο καιρό σε όλες τις καταψύξεις. Όσο πιο βαθιά είναι η κατάψυξη τόσο πιο καλά διατηρούνται και τόσο περισσότερο καιρό μπορείς να τα διατηρήσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pk33 : 12-08-09 στις 11:27. Αιτία: auto merged post

  4. #19
    Εγγραφή
    10-08-2009
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    Router
    Linksys WAG54GS
    μπορει να πω και βλακεια αλλα μηπως ο ψυγειοκαταψυκτης εχει ξεχωριστο μοτερ για την καταψυξη ενω το διπορτο ψυγειο οχι?

    αν ειναι ετσι παω σε ψυγειοκταψυκτη LIEBHERR, miele ή Bosch αναλογα που θα βρω καλυτερη τιμη κοντα στο μπατζετ μου.

    στις κουζινες τελικα οι εντοιχιζομενες πωλουνται ξεχωριστα εστιες και φουρνος ή υπαρχουν και μαζι?

  5. #20
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από james9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    στις κουζινες τελικα οι εντοιχιζομενες πωλουνται ξεχωριστα εστιες και φουρνος ή υπαρχουν και μαζι?
    Υπάρχουν αρκετά μοντέλα που πωλούνται μαζί (διαιρούμενο φυσικά).
    Ανυπόγραφος

  6. #21
    Εγγραφή
    29-04-2007
    Μηνύματα
    5.328
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    wind
    Router
    3g
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pk33 Εμφάνιση μηνυμάτων


    κοίτα συνήθως ο ψυγειοκαταξύκτης κάνει πιο βαθιά κατάψυξη από ένα ψυγείο δίπορτο. Φτάνει σε -20 που είναι πλέον βαθιά κατάψυξη σε επίπεδο επαγγελματικών συστημάτων.
    Λαθος,και τα διπορτα φτανουν στους -24

  7. #22
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor 2820n
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από james9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορει να πω και βλακεια αλλα μηπως ο ψυγειοκαταψυκτης εχει ξεχωριστο μοτερ για την καταψυξη ενω το διπορτο ψυγειο οχι?
    Κάποια στιγμή που έψαχνα, είχα δει ότι τα no frost έχουν ένα μοτέρ, ενώ τα κλασσικά, έχουν ξεχωριστό μοτέρ για ψυγείο και ξεχωριστό για κατάψυξη. Αυτό που θεωρώ σημαντικό είναι να μπορεί να σβήσει η ψύξη ανεξάρτητα από την κατάψυξη (και το αντίθετο) για να μπορείς πιο εύκολα να το καθαρίζεις.

    Σε όσα δεν είναι no frost θεωρώ ότι είναι σημαντικότατο να υπάρχουν ξεχωριστά μοτερ για να μπορείς να κάνεις ξεχωριστά απόψυξη

  8. #23
    Εγγραφή
    11-06-2007
    Περιοχή
    Τρίκαλα Θεσσαλίας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.101
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10328/896
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και ποιος ο λόγος να αγοράσει κανείς ψυγείο σήμερα και να μην είναι No Frost???
    Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από Λευκούς.

  9. #24
    Εγγραφή
    14-03-2006
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    2.617
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    speedport entry 2i
    SNR / Attn
    26,8(dB) / 4,3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akilleas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ποιος ο λόγος να αγοράσει κανείς ψυγείο σήμερα και να μην είναι No Frost???
    1. Το φυγείο ψύχεται μέσω αέρα άρα υπάρχουν ανεμιστήρες οι οποίοι δημιουργούν έτσι κιαλλοιώς ένα κάποιο θόρυβο.
    2. Συνήθως έχουν ένα μοτερ.
    3. Ο αέρας που κυκλοφοράει στο ψυγείο ουσιαστικά αφαιρεί την υγρασία του χώρου και άρα και των τροφίμων ιδίως αυτών που είναι στην κατάψυξη αλλά και των φρούτων και λαχανικών γιαυτό τα φρούτα πρέπει να μπαίνουν πάντα στα συρτάρια.
    4.Η υγρασία λοιπόν κάπου πρέπει να συμπικνωθεί και καταλήγει συνήθως πάνω στο μοτερ και με τη ζέστη εξατμίζεται στο χώρο και σταδιακά με τη σκόνη που υπάρχει στον χώρο μέναι κατάλοιπο μια πάντα υγρή λάσπη ότι κιαν σημαίνει αυτό από άποψη υγείας.

    Για κάποιους βέβαια αυτά μπορεί να μη λένε τίποτα.

  10. #25
    Εγγραφή
    10-08-2009
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    Router
    Linksys WAG54GS
    xmperop1 με μπερδεψες λιγο . δηλαδη να μην ειναι no frost. ολα αυτα που αναφερες ειναι γενικα χαρακτηριστικα ολων των ψυγειων?

    για να ανακεφαλαιωνουμε που κ που και να μην ξεχναμε ποιο ειναι το θεμα μου ,μεχρι στιγμης εχουμε καταληξει εντοιχιζομενη κουζινα(και αποροφητηρα) neff ή miele και ψυγειο bosch ή liebhher.

  11. #26
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Ψυγείο με κατάψυξη General Electric 18 κπ, κλάσης Α, άριστη ψύξη, τεράστιο, χωράει το ταψί της κουζίνας, τη χύτρα ταχύτητας Νο 10 μαζί με το σκέπασμα κτλ.
    Στα ψυγεία με πορτάκι για νερό και παγάκια τρώει χώρο, τα ψυγεία ντουλάπες έχουν μικρό χώρο ψύξης, το ίδιο και οι ψυγειοκαταψύκτες.
    Την σημερινή εποχή τρόφιμα υπάρχουν άφθονα, σχεδόν όλο το 24ωρο, σχεδόν 7 ημέρες την εβδομάδα σε τι χρειάζεται λοιπόν ένας μεγάλος καταψύκτης στο σπίτι, εκτός αν υπάρχουν ειδικοί λόγοι;

  12. #27
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor 2820n
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από james9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    xmperop1 με μπερδεψες λιγο . δηλαδη να μην ειναι no frost. ολα αυτα που αναφερες ειναι γενικα χαρακτηριστικα ολων των ψυγειων?

    για να ανακεφαλαιωνουμε που κ που και να μην ξεχναμε ποιο ειναι το θεμα μου ,μεχρι στιγμης εχουμε καταληξει εντοιχιζομενη κουζινα(και αποροφητηρα) neff ή miele και ψυγειο bosch ή liebhher.
    Εντοιχιζόμενη κουζίνα: PITSOS. (Για την κουζίνα δεν αξίζει να δώσεις διπλάσια λεφτά. Δεν θα δεις διαφορά αν πάρεις μία NEFF. Η PITSOS έχει 10 τρόπους ψησίματος, η NEFF έχει 14 και πιο φαντεζί φωτισμό και πιο φαντεζί design....χέστηκε η φοράς εις το αλώνι)

    Ψυγείο: MIELE η LIEBHER

    Πλυντήριο πιάτων: MIELE
    Ηλεκτρική σκούπα MIELE/ DYSON

  13. #28
    Εγγραφή
    10-08-2009
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    Router
    Linksys WAG54GS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψυγείο με κατάψυξη General Electric 18 κπ, κλάσης Α, άριστη ψύξη, τεράστιο, χωράει το ταψί της κουζίνας, τη χύτρα ταχύτητας Νο 10 μαζί με το σκέπασμα κτλ.
    Στα ψυγεία με πορτάκι για νερό και παγάκια τρώει χώρο, τα ψυγεία ντουλάπες έχουν μικρό χώρο ψύξης, το ίδιο και οι ψυγειοκαταψύκτες.
    Την σημερινή εποχή τρόφιμα υπάρχουν άφθονα, σχεδόν όλο το 24ωρο, σχεδόν 7 ημέρες την εβδομάδα σε τι χρειάζεται λοιπόν ένας μεγάλος καταψύκτης στο σπίτι, εκτός αν υπάρχουν ειδικοί λόγοι;
    αν εισαι αθηναιος ναι ετσι ειναι. επειδη ειμαι απο λαμια και εχω ακρες στο χωριο του πατερα μου δεν ψωνιζω σχεδον κρεατα απεξω. κιμας , κρεας κλπ ερχονται κατευθειαν απο το χωριο οποτε χρειαζεται η καταψυξη .

    στο ψυγειο λοιπον κατεληξα σε αυτο
    http://www.electroniki.gr/electronik...-5156-inox.php

    απλα θα περιμενω σεπτεμβρη μιας κ τοτε ξεκιναει η αποσυρση ψυγειων οπως ειχαμε πριν λιγο καιρο των κλιματιστικων. θα δωσω ενα αρχαιο ψυγειο που εχω στην αποθηκη και θα γλυτωσω περιπου 200-300 ευρω.

    μενει η κουζινα και ο αποροφητηρας miele και teka αντιστοιχα οπως το σκεφτομαι .

  14. #29
    Εγγραφή
    14-03-2006
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    2.617
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    speedport entry 2i
    SNR / Attn
    26,8(dB) / 4,3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από james9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    xmperop1 με μπερδεψες λιγο . δηλαδη να μην ειναι no frost. ολα αυτα που αναφερες ειναι γενικα χαρακτηριστικα ολων των ψυγειων?

    για να ανακεφαλαιωνουμε που κ που και να μην ξεχναμε ποιο ειναι το θεμα μου ,μεχρι στιγμης εχουμε καταληξει εντοιχιζομενη κουζινα(και αποροφητηρα) neff ή miele και ψυγειο bosch ή liebhher.
    Τουλάχιστον είναι του Πίτσος που έχω από τα πρώτα βέβαια no frost και μάλιστα με βρυσάκι νερού στην πόρτα.
    Πολύ δύσκολα το νέο ψυγείο που θα πάρω θα έχει αυτά τα "χαρακτηριστικά" και πάντως θα έχει 2 μοτέρ.
    Α και θα ζητήσω να δώ το ψυγείο και από πίσω και δεν πρόκειται να αγοράσω από μαγαζί που δεν θα μου το δείξει εν όψει της αναμενόμενης απόσυρσης .

  15. #30
    Εγγραφή
    10-08-2009
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    Router
    Linksys WAG54GS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xmperop1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τουλάχιστον είναι του Πίτσος που έχω από τα πρώτα βέβαια no frost και μάλιστα με βρυσάκι νερού στην πόρτα.
    Πολύ δύσκολα το νέο ψυγείο που θα πάρω θα έχει αυτά τα "χαρακτηριστικά" και πάντως θα έχει 2 μοτέρ.
    Α και θα ζητήσω να δώ το ψυγείο και από πίσω και δεν πρόκειται να αγοράσω από μαγαζί που δεν θα μου το δείξει εν όψει της αναμενόμενης απόσυρσης .
    καλα ολα αυτα αλλα καντα λιγο ψιλα για εμας που δεν εχουμε ασχοληθει με το θεμα. γιατι να το κοιταξεις απο πισω και τι σχεση εει η αποσυρση?αυτο που εχω καταληξει πως το βλεπεις?

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά ψυγείου
    Από Πύρρος στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-13, 09:52
  2. Αγορά κουζίνας, ψυγείου, πλυντηρίου
    Από vshadow στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-09, 16:02
  3. Επισκευή ηλεκτρικής κουζίνας
    Από esquellot στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-09, 16:14
  4. Αγορά TV ??? βοήθεια στην αγορά!
    Από sculper στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-05, 20:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας