Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 68
  1. #46
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τελικα τα Zanussi ειναι καλες συσκευες; Αξιοπιστια;
    Ψαχνω για μικρο ψυγειο και εχει καποια μοντελα.

  2. #47
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από james9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε λεω καλη και η ομορφια και η δικια μου αυτο κοιταει πιο πολυ. σαν αντρας του σπιτιου ομως(σωστος?) αν χαλασει κατι εγω θα τρεχω , εγω θα παλευω με αντιπροσωπειες και μεταφορεις και ολα αυτα θελω να τα αποφυγω.
    Δυστυχώς η βιομηχανία καταναλωτικών ηλεκτρικών συσκευών δίνει έμφαση πλέον στο design την χαμηλή κατανάλωση ρεύματος, την καλή απόδοση και τις πολλές δυνατότες και λειτουργίες , αλλά ΟΧΙ στην μακροζωία.

  3. #48
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    547
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    DLINK 320B
    Για κουζίνες τι μάρκες αξίζουν; Franke αξίζουν τπτ;

  4. #49
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σε ποσους βαθμους κελσιου πρεπει να ειναι η συντηρηση, για να μην υπαρχουν αλλοιωσεις στα προιοντα;

    Αγορασα ψυγειο το χειμωνα που μας περασε, αλλα ενω τοτε η θερμοκρασια εσωτερικα μου φαινονταν ενταξει, τωρα που καλοκαιριασε δεν μου φαινονται και τοσο δροσερα τα τροφιμα στη συντηρηση.
    Σκφτομαι μηπως πρεπει να ριξω κι αλλο τη θερμοκρασια.
    Με δικο μου θερμομετρο μετρησα περιπου 9-10 βαθμους κελσιου, με το θερμοστατη τοποθετημενο στο σημειο που μου ειχε πει το παιδι που εφερε το ψυγειο το χειμωνα.
    Νομιζω ομως οτι καλη θερμοκρασια για συντηρηση ειναι γυρω στους 6.

    Τι προτεινετε για θερμοκρασια συντηρησης;

  5. #50
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποσους βαθμους κελσιου πρεπει να ειναι η συντηρηση, για να μην υπαρχουν αλλοιωσεις στα προιοντα;

    Αγορασα ψυγειο το χειμωνα που μας περασε, αλλα ενω τοτε η θερμοκρασια εσωτερικα μου φαινονταν ενταξει, τωρα που καλοκαιριασε δεν μου φαινονται και τοσο δροσερα τα τροφιμα στη συντηρηση.
    Σκφτομαι μηπως πρεπει να ριξω κι αλλο τη θερμοκρασια.
    Με δικο μου θερμομετρο μετρησα περιπου 9-10 βαθμους κελσιου, με το θερμοστατη τοποθετημενο στο σημειο που μου ειχε πει το παιδι που εφερε το ψυγειο το χειμωνα.
    Νομιζω ομως οτι καλη θερμοκρασια για συντηρηση ειναι γυρω στους 6.

    Τι προτεινετε για θερμοκρασια συντηρησης;
    Στα ποιο πολλά τρόφιμα αναφέρουν θερμοκρασία συντήρησης 4 βαθμούς, οι 9 με 10 είναι too much

  6. #51
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Δραμα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.662/1.021
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Χλαπατσα H300
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποσους βαθμους κελσιου πρεπει να ειναι η συντηρηση, για να μην υπαρχουν αλλοιωσεις στα προιοντα;

    Αγορασα ψυγειο το χειμωνα που μας περασε, αλλα ενω τοτε η θερμοκρασια εσωτερικα μου φαινονταν ενταξει, τωρα που καλοκαιριασε δεν μου φαινονται και τοσο δροσερα τα τροφιμα στη συντηρηση.
    Σκφτομαι μηπως πρεπει να ριξω κι αλλο τη θερμοκρασια.
    Με δικο μου θερμομετρο μετρησα περιπου 9-10 βαθμους κελσιου, με το θερμοστατη τοποθετημενο στο σημειο που μου ειχε πει το παιδι που εφερε το ψυγειο το χειμωνα.
    Νομιζω ομως οτι καλη θερμοκρασια για συντηρηση ειναι γυρω στους 6.

    Τι προτεινετε για θερμοκρασια συντηρησης;
    Παρακολουθησε το...
    Πειραματισου με τις ρυθμισεις μεχρι να πιασει 4-6.
    Μεγαλο ρολο παιζει ποσο συχνα ανοιγει, αλλα και ποσο φορτωμενη ειναι η καταψυξη(η συντηρηση κρυωνει με αερα που ερχεται μεσω αγωγων απο την καταψυξη).
    Εφ' οσον ειναι σε εγγυηση , επικοινωνησε με την εταιρεια.
    Ειχα παρομοιο προβλημα με whirlpool και επι τρια χρονια καθε καλοκαιρι τα ιδια.
    Πηγαινοερχοταν ο τεχνικος(εξωτερικος συνεργατης της εταιρειας) συνεχεια.
    Τελικα το προβλημα ηταν στην πλακετα που ρυθμιζε το κυκλο αποψυξης(ακομη και τα ψυγεια με αερα κανουν αποψυξη).
    Δεν γινοταν σωστη αποψυξη και εφραζαν οι αγωγοι.
    Αλλαξε πλακετα και εφτιαξε το προβλημα.
    Εαν δεν ηταν γνωστος ο τεχνικος,ακομη θα μαλωναμε με την εταιρεια για το ανταλλακτικο...

    Οσο για την ποιοτητα κατασκευης, δεν με ενθουσιαζει.
    Εχω ενα δευτερο ψυγειο(IZOLA) στο υπογειο, το ειχε αγορασει ο πατερας μου το 1978, δουλευει ακομη.Ουτε μια βλαβη τοσα χρονια.
    Καιει τα αντερα του, αλλα σκυλι!!!
    Με αυτο μεγαλωσαμε...
    Σε αυτο τα προιοντα κρατανε περισσοτερες μερες....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitris.taxideytis : 12-07-15 στις 17:51.

  7. #52
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εχω θεμα με το ψυγειακι που πηρα αρχες του χρονου, ενα μικρο zanussi.
    Ποιο το προβλημα;

    Δεν εχει ομοιομορφη θερμοκρασια εντος της (μικρης) καμπινας.
    Με αποτελεσμα ουτε αρκετα να ψυχει(αναλογως της θεσης του καθε τροφιμου), αλλα και να μου χαλανε και καποια τροφιμα, και φυσικα να υπαρχει και κινδυνος δηλητηριασης αν δεν αντιληφθω εγκαιρως κατι αν εχει χαλασει…


    Το χειμωνα το παιδι που το ειχε φερει, μου ειπε να εχω τον θερμοστατη στο 2.
    Επειδη μεσα δεν εψυχε καλα τωρα το καλοκαιρι, το εχω παει ηδη στο 6 (max 7).

    Ωστοσο, προς τα κατω πιανει ενα 10αρι βαθμους, ενω τερμα πανω στην πορτα, πιανει 18!
    Παροτι δουλευει σχεδον συνεχεια, απο τοτε που το εβαλα στο 6.
    Θερμοκρασια δωματιου που βρισκεται το ψυγειο, περιπου 31 βαθμους κελσιου.

    Γιατι συμβαινει αυτο;
    Δυσκολευομαι να πιστεψω οτι δυσλειτουργει το ψυγειο, οτι εχει ελαττωμα δηλαδη.
    Αρα; Η ροη ψυχρου αερα; Δεν βλεπω να εχω κλεισει κανεναν αεραγωγο.
    Απο εμπειρια μου με μεγαλα ψυγεια, δεν εχω δει ποτε τοση μεγαλη 'εσωτερικη' διαφοροποιηση σε καμπινα.
    Φταιει η πολυ ζεστη των ημερων; Φταιει κατι αλλο; Μηπως ειναι φυσιολογικο, κι εκει υποτιθεται οτι βαζεις πραγματα που θελουν απλη 'δροσουλα' αλλα οχι την νορμαλ θερμοκρασια συντηρησης;
    Ή μηπως τελικα τα μικρα ψυγειακια δεν μπορουν να ανταπεξελθουν σωστα στις πολυ ζεστες μερες;
    Τι συμβαινει;

  8. #53
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Απόψυξη έχεις κάνει;
    Αν ναι υπάρχει περίπτωση να έχει διαρροή φρεόν.
    Το δίκο μου ενα παλιό 10 χρόνων τουλάχιστον έχει 7 με 9 βαθμούς στην συντήρηση πάλι όχι το καλύτερο αλλά οκ

  9. #54
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απόψυξη έχεις κάνει;
    Αν ναι υπάρχει περίπτωση να έχει διαρροή φρεόν.
    Το δίκο μου ενα παλιό 10 χρόνων τουλάχιστον έχει 7 με 9 βαθμούς στην συντήρηση πάλι όχι το καλύτερο αλλά οκ
    Εκανα μια φορα, πριν 2 μηνες.
    Δεν βλεπω να εχει μαζεψει 'ιδιαιτερα' παγο. Μονο λιγο στην καταψυξη.
    Υποψιαζεσαι κατι;

  10. #55
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποσους βαθμους κελσιου πρεπει να ειναι η συντηρηση, για να μην υπαρχουν αλλοιωσεις στα προιοντα;

    Αγορασα ψυγειο το χειμωνα που μας περασε, αλλα ενω τοτε η θερμοκρασια εσωτερικα μου φαινονταν ενταξει, τωρα που καλοκαιριασε δεν μου φαινονται και τοσο δροσερα τα τροφιμα στη συντηρηση.
    Σκφτομαι μηπως πρεπει να ριξω κι αλλο τη θερμοκρασια.
    Με δικο μου θερμομετρο μετρησα περιπου 9-10 βαθμους κελσιου, με το θερμοστατη τοποθετημενο στο σημειο που μου ειχε πει το παιδι που εφερε το ψυγειο το χειμωνα.
    Νομιζω ομως οτι καλη θερμοκρασια για συντηρηση ειναι γυρω στους 6.

    Τι προτεινετε για θερμοκρασια συντηρησης;
    Καλησπέρα.Εχω ενα Miele ηλεκτρονικό ψυγείο εδώ και 15 χρόνια.
    Εαν και έχει βγάλει αρκετα προβλήματα πρόσφατα ανακατασκευάστηκε η πλακέτα + αλλάχτηκε αισθητήρας θερμοκρασίας.
    Όσο για τις θερμοκρασίες ο τεχνικός μου είπε :
    Συντήρηση +5 με +6
    Κατάψυξη -16 εως -18
    Ρόλο παίζει και το φορτίο του ψυγείου καθώς και πόσο το ανοιγοκλείνεις.
    PC
    CPU; Amd Ryzen 5 2400G CPU Cooling HYPER H411R , GPU : Onboard Vega 11 2Gb , PSU : CoolerMaster MasterWatt 450W , RAM:HyperX Predator 3000 MHz 2x4Gb , SSD : Intel 535 120 Gb +HDD WD Blue 1TB ,

  11. #56
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    To θεμα ειναι, οτι και εντος της συντηρησης, παιζει διαφοροποιηση αρκετη.
    Τι εννοω;

    Με δικο μου θερμομετρο εκανα μετρησεις μες το ψυγειο,
    και με το ψυγειο σε ρυθμιση για χαμηλη θερμοκρασια,
    στο κατω ραφι ειχε 6 βαθμους, και στην πορτα του ψυγειου τερμα πανω(απεναντι απο την καταψυξη να το πω απλα), ειχε 18 βαθμους!!!!!
    Ειναι φυσιολογικο; Εχει θερμομετρησει κανεις τις 'διαφορες' περιοχες εντος της συντηρησης;
    Τι συμβαινει;

  12. #57
    Εγγραφή
    07-10-2012
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To θεμα ειναι, οτι και εντος της συντηρησης, παιζει διαφοροποιηση αρκετη.
    Τι εννοω;

    Με δικο μου θερμομετρο εκανα μετρησεις μες το ψυγειο,
    και με το ψυγειο σε ρυθμιση για χαμηλη θερμοκρασια,
    στο κατω ραφι ειχε 6 βαθμους, και στην πορτα του ψυγειου τερμα πανω(απεναντι απο την καταψυξη να το πω απλα), ειχε 18 βαθμους!!!!!
    Ειναι φυσιολογικο; Εχει θερμομετρησει κανεις τις 'διαφορες' περιοχες εντος της συντηρησης;
    Τι συμβαινει;
    18 βαθμοί είναι πολλοί. Ίσως είναι όταν ανοίγεις την πόρτα και μπουκάρει ο ζεστός αέρας, αυτός πάει πάνω-πάνω και μένει εκεί για αρκετή ώρα πριν κρυώσει.
    Δοκίμασε να αφήσεις το θερμόμετρο όλο το βράδυ μέσα και να μετρήσεις το πρωί, που η θερμοκρασία θα έχει γίνει ίδια σε όλα τα σημεία.

  13. #58
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Atermon Εμφάνιση μηνυμάτων
    18 βαθμοί είναι πολλοί. Ίσως είναι όταν ανοίγεις την πόρτα και μπουκάρει ο ζεστός αέρας, αυτός πάει πάνω-πάνω και μένει εκεί για αρκετή ώρα πριν κρυώσει.
    Δοκίμασε να αφήσεις το θερμόμετρο όλο το βράδυ μέσα και να μετρήσεις το πρωί, που η θερμοκρασία θα έχει γίνει ίδια σε όλα τα σημεία.
    Αυτο θα κανω.
    Μιλησα με το καταστημα που το αγορασα, τους ξερω χρονια-ειμαι χρονια πελατης τους και δυσκολα να παιχτει λαδιά,
    και μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο στα ραφια της πορτας και ειδικα πανω, να εχει υψηλοτερη θερμοκρασια.
    Βεβαια, τοσο υψηλοτερη; Δεν ξερω.
    Απεκλεισαν το ενδεχομενο να εχει διαρροη φρεον, απο τη στιγμη που σε καποιο σημειο του ψυγειου εχει <10 βαθμους. Απλα μου ειπαν οτι ειναι καλοκαιρι, το ανοιγουμε το ψυγειο πιο συχνα, κανει ζεστη στα σπιτια κλπ

    Με κλιμακα θερμοστατη ως το 7,
    το χειμωνα το ειχα στο 2(το manual λεει οτι ειναι καλα, για εξωτ.θερμοκρασια ως 25 βαθμους κελσιου-οποτε χειμωνα ειναι κατι παραπανω απο καλα),
    αλλα τωρα το 2 ειναι πολυ αδυναμο.
    Το εβαλα στο 4, και στα 'κρυα' σημεια του ψυγειου ειχε γυρω στο 10αρι(δεν εκανα μετρηση ομως πρωι, μετα απο ολοκληρο βραδυ κλειστο ψυγειο).
    Θεωρησα λυση να παω τον θερμοστατη στο 6, πολυ ψηλη ρυθμιση μολις 1 κλιμακα κατω απο το max 7,
    αλλα μου ειπαν απο το καταστημα να το γυρισω στο 3,
    καθως ο συμπιεστης θα δουλευει συνεχεια,
    και ειδα και στο manual οτι το ψυγειο σε αυτη την θεση θερμοστατη, δεν μπορει να κανει αποψυξη.
    Στο δε καταστημα μου ειπαν, οτι αν το εχω στο 6 για καιρο, μπορει και να γεμισει παγο παντου το ψυγειο και να χαλασουν εξαρτηματα!!!

    Θα το βαλω στο 4 λεω, στο 3 δεν νομιζω να εχει σωστη θερμοκρασια στη συντηρηση, τι λετε;

    Θα αφησω οντως ολο το βραδυ το θερμομετρο μεσα, να δω τι θα δειξει το πρωι.
    Δεν μου χει ξανατυχει να πρεπει να ασχοληθω τοσο, με την ρυθμιση θερμοκρασιας σε ψυγειο, αλλα το κανω αναγκαστικά, αφου βλεπω αλλοιωσεις σε τροφιμα...

  14. #59
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλό θα ήταν να χρησιμοποιούσες ένα θερμόμετρο από αυτά με απομακρυσμένο αισθητήριο με καλώδιο, ώτσε να βάλεις το αισθητήριο μέσα και να βλέπεις τη θερμοκρασία χωρίς ν ανοίξεις την πόρτα.
    Με τα άλλα, μπορεί να παίρνεις λάθος μέτρηση - το πόσο λάθος, εξαρτάται από την ταχύτητά του. Ενα οινοπνεύματος που έχω δοκιμάσει για την ίδα χρήση, έχω δει ότι ανεβαίνει τουλάχιστον 2-3 βαθμούς μέσα σε 2-3 δευτερόλεπτα. Πρακτικά μέχρι να το πιάσω και να το γυρίσω στη σωστή γωνία, το έχω χάσει.
    Εππίσης πρέπει να θυμάσαι ότι ανοίγοντας την πόρτα, ο αέρας στο εσωτερικό του ψυγείου αλλάζει άμεσα, λόγω της μεγάλης διαφοράς θερμοκρασίας με το χώρο, δυσκολεύοντας ακόμη περισσότερο τα πράγματα.

  15. #60
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποσους βαθμους κελσιου πρεπει να ειναι η συντηρηση, για να μην υπαρχουν αλλοιωσεις στα προιοντα;

    Αγορασα ψυγειο το χειμωνα που μας περασε, αλλα ενω τοτε η θερμοκρασια εσωτερικα μου φαινονταν ενταξει, τωρα που καλοκαιριασε δεν μου φαινονται και τοσο δροσερα τα τροφιμα στη συντηρηση.
    Σκφτομαι μηπως πρεπει να ριξω κι αλλο τη θερμοκρασια.
    Με δικο μου θερμομετρο μετρησα περιπου 9-10 βαθμους κελσιου, με το θερμοστατη τοποθετημενο στο σημειο που μου ειχε πει το παιδι που εφερε το ψυγειο το χειμωνα.
    Νομιζω ομως οτι καλη θερμοκρασια για συντηρηση ειναι γυρω στους 6.

    Τι προτεινετε για θερμοκρασια συντηρησης;
    Καθε καλοκαιρι ρυθμιζεις λιγο πιο χαμηλα την θερμοκρασια και τον χειμωνα το αντιθετο.Εγω ας πουμε το εχω στο 2 το χειμωνα και παει 3-3,5(με 5 μαξ) το καλοκαιρι και το νερο ειναι κρυσταλλο.
    Δεν εχει καποιο προβλημα,μην σε ανησυχει.
    Για θερμοκρασια ολα σχετικα ειναι.Ο καθε κατασκευαστης εχει φτιαξει το δικο του πλανο ψυξης,ετσι βλεπεις αλλη θερμοκρασια στις πορτες,αλλη χαμηλα στα συρταρια φρουτων,αλλη ψηλα στον ανεμιστηρα.Καλο θα ειναι να παιζεις απο 6-7 και κατω.

Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά ψυγείου
    Από Πύρρος στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-13, 09:52
  2. Αγορά κουζίνας, ψυγείου, πλυντηρίου
    Από vshadow στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-09, 16:02
  3. Επισκευή ηλεκτρικής κουζίνας
    Από esquellot στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-09, 16:14
  4. Αγορά TV ??? βοήθεια στην αγορά!
    Από sculper στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-05, 20:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας