Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση 61-68 από 68
  1. #61
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το ψυγείο μου είναι περίπου 20 ετών, και δεν έχω πειράξει ποτέ τη ρύθμση! Γιατί να το κάνω; Εγώ θέλω σταθερή θερμοκρασία μέσα, και αυτό ακριβώς κάνει ο θερμοστάτης. Η επίδραση της αλλαγής της εξωτερικής θερμοκρασίας μεταφράζεται σε αλλαγή του duty cycle (ποσοστό του χρόπνου που λειτουργεί ο συμπιεστής), και αυτό το κάνει το ψυγείο μόνο του, με τη βοήθεια του θερμοστάτη. Δεν βλέπω λόγο για εποχιακή ρύθμιση.

  2. #62
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Δραμα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.662/1.021
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Χλαπατσα H300
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο θα κανω.
    Μιλησα με το καταστημα που το αγορασα, τους ξερω χρονια-ειμαι χρονια πελατης τους και δυσκολα να παιχτει λαδιά,
    και μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο στα ραφια της πορτας και ειδικα πανω, να εχει υψηλοτερη θερμοκρασια.
    Βεβαια, τοσο υψηλοτερη; Δεν ξερω.
    Απεκλεισαν το ενδεχομενο να εχει διαρροη φρεον, απο τη στιγμη που σε καποιο σημειο του ψυγειου εχει <10 βαθμους. Απλα μου ειπαν οτι ειναι καλοκαιρι, το ανοιγουμε το ψυγειο πιο συχνα, κανει ζεστη στα σπιτια κλπ

    Με κλιμακα θερμοστατη ως το 7,
    το χειμωνα το ειχα στο 2(το manual λεει οτι ειναι καλα, για εξωτ.θερμοκρασια ως 25 βαθμους κελσιου-οποτε χειμωνα ειναι κατι παραπανω απο καλα),
    αλλα τωρα το 2 ειναι πολυ αδυναμο.
    Το εβαλα στο 4, και στα 'κρυα' σημεια του ψυγειου ειχε γυρω στο 10αρι(δεν εκανα μετρηση ομως πρωι, μετα απο ολοκληρο βραδυ κλειστο ψυγειο).
    Θεωρησα λυση να παω τον θερμοστατη στο 6, πολυ ψηλη ρυθμιση μολις 1 κλιμακα κατω απο το max 7,
    αλλα μου ειπαν απο το καταστημα να το γυρισω στο 3,
    καθως ο συμπιεστης θα δουλευει συνεχεια,
    και ειδα και στο manual οτι το ψυγειο σε αυτη την θεση θερμοστατη, δεν μπορει να κανει αποψυξη.
    Στο δε καταστημα μου ειπαν, οτι αν το εχω στο 6 για καιρο, μπορει και να γεμισει παγο παντου το ψυγειο και να χαλασουν εξαρτηματα!!!

    Θα το βαλω στο 4 λεω, στο 3 δεν νομιζω να εχει σωστη θερμοκρασια στη συντηρηση, τι λετε;

    Θα αφησω οντως ολο το βραδυ το θερμομετρο μεσα, να δω τι θα δειξει το πρωι.
    Δεν μου χει ξανατυχει να πρεπει να ασχοληθω τοσο, με την ρυθμιση θερμοκρασιας σε ψυγειο, αλλα το κανω αναγκαστικά, αφου βλεπω αλλοιωσεις σε τροφιμα...
    Μηπως εχει αποπαγοποιηση(αντισταση) στην πορτα απο την καταψυξη;
    Καποια ψυγεια εχουν για να μην κολλαει η πορτα.
    Εαν δουλευει συνεχεια λογικα θα επηρεαζει και την θερμοκρασια.
    Δες και τους αεραγωγους. Εχω βγαλει φασολακια απο μεσα(ειχε σχιστει σακουλακι και νομιζα οτι τα μαζεψα ολα). Απο εξω φαινονται καθαροι αλλα μεσα δεν υπαρχει κανονικη ροη.

  3. #63
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris.taxideytis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως εχει αποπαγοποιηση(αντισταση) στην πορτα απο την καταψυξη;
    Καποια ψυγεια εχουν για να μην κολλαει η πορτα.
    Εαν δουλευει συνεχεια λογικα θα επηρεαζει και την θερμοκρασια.
    Δες και τους αεραγωγους. Εχω βγαλει φασολακια απο μεσα(ειχε σχιστει σακουλακι και νομιζα οτι τα μαζεψα ολα). Απο εξω φαινονται καθαροι αλλα μεσα δεν υπαρχει κανονικη ροη.
    Πως μπορω να ξερω, αν εντος των 'κασωματων' εχει καπου 'αισθητηρες';
    Φασολακια δεν εχω βαλει, εξαλλου ειναι καινουριο ψυγειο εξαμηνου, δεν εχει 'βρωμισει', ουτε προλαβε να χρησιμοποιηθει πολυ.
    Η καταψυξη κανονικα ειναι ... σιβηρια.

    Μαλλον θα ειναι αυτο που λεει ο φιλος πιο πανω, και δεν το χα ξανακουσει, 'πλανο ψυξης'.
    Θα πρεπει εγω μονος μου να δω που ψυχει καλυτερα, κι εκει να βαζω τα πιο ευπαθη.
    Σημερα, μιας κι εχω και θερμομετρο με εξωτερικο αισθητηρα-καλωδιο, θα ξανδοκιμασω να το αφησω το θερμομετρο ολο το βραδυ (το καλωδιο εντος ψυγειου), να δω τι θα δειξει το πρωι.
    Ομως, και παλι λεω, οτι με προβληματιζει η εσωτερικη διαφοροποιηση, σε τοσο μεγαλο βαθμο, δεν μιλαμε για 2-3 βαθμους διαφορα.
    Δεν εχω μεγαλη εμπειρια στο θεμα, δεν μου ξανατυχε ποτε ομως.
    Αλλα 6 βαθμους σε ενα σημειο, και 18 στο πανω ραφι της πορτας απεναντι απο καταψυξη;
    Που φταιω εγω, τι κανω λαθος;
    Με 18 βαθμους, ελαχιστα πραγματα μπορει να διακινδυνεψεις να βαλεις σε αυτη τη θεση.

  4. #64
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν το ψυγείο δεν έχει πρόβλημα, πιστεύω ότι θα μετρήσεις αρκετά κάτω από τους 18°C με το καλώδιο.

  5. #65
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το ψυγείο δεν έχει πρόβλημα, πιστεύω ότι θα μετρήσεις αρκετά κάτω από τους 18°C με το καλώδιο.
    To θεμα ειναι, οτι αναλογα ποση καλούμπα...ε...καλωδιο εννοουσα θα 'αμολησω', θα εχω και αναλογα αποτελεσματα, και αντε τελικα βγαλε ακρη.

    - - - Updated - - -

    Λοιπον, η νυχτα περασε και το καλωδιο-αισθητηρας ειχε πεσει περιπου ως τη μεση της πορτας του (μικρου) ψυγειου, λιγο κατω απο κατω μερος της πορτας της καταψυξης δηλαδη.
    Βαθμοι: 18.
    Too much, αλλα και σε φουλ να το βαλω, που δεν επιτρεπεται γιατι δεν θα λειτουργει η αυτοματη αποψυξη, δεν νομιζω να πεσει.
    Επειδη δεν βλεπω να ειναι θεμα λειτουργικης δυσλειτουργιας, το μονο που μου μενει, ειναι να κανω επανατοποθετησεις εντος του ψυγειου.
    Αλλα απογοητευτηκα ειναι αληθεια.
    Πηρα μικρο ψυγειο για τους δικους μου λογους (μικρες αναγκες & απολυτη φορητοτητα).
    Δεν θα πρεπε η συντηρηση να διατηρει μια σωστη χαμηλη θερμοκρασια σε ολη την μικρη καμπινα;
    Δηλαδη, και μικρο, κι αντι να τον κανει....ψυγειο, να μην ψυχραινει καν οπως πρεπει την μικρη καμπινα;
    Τι αηδιες ειναι αυτες;
    Επρεπε να αγορασω δηλαδη κανενα μεγαθηριο για να εχω παντου μες την καμπινα χαμηλη θερμοκρασια;
    Ή του υψους ή του βαθους;
    Δεν το καταλαβαινω, εχω απογοητευτει.

  6. #66
    Εγγραφή
    06-12-2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.731
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Οτι του ΟΤΕ
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 28(dB)
    Υπάρχουν αρκετα πραγματα που πρέπει να προσεξει καποιος.Εχουμε την ποιότητα του συμπιεστή που μπορεί να διαφέρει πάρα πολύ από μαρκα σε μαρκα τόσο στην αντοχή όσο και στην αποδοτικότητα.Ειναι παρόμοιος με ένα μοτερ αυτοκινήτου...έχει και πιστόνια! Παίζει ρόλο η κλιματική κλάση του ψυγείου,δηλ σε τι εξωτερικές θερμοκρασίες αντέχει (https://blog.liebherr.com/appliances...te-class-mean/). Από εμπειρία έχω δει ότι τα περισσότερα μικρά δεν είναι και τόσο της προκοπής...απλά είναι φθηνά.Παίζει σημασία η τοποθέτηση του ψυγείου.Εαν το έχεις "εντοιχίσει" τότε μάλλον δεν θα παίζει καλά.Εάν είναι βρώμικος η συμπυκνωτής στο πίσω μέρος ή έχει παίσει κάτι πίσω του και τον καλύπτει πάλι δεν παίζει κάλα το ψυγείο.Εάν πιάνει πάγο στο πίσω μέρος,μπερδεύεται ο θερμοστάτης και λειτουργεί όπως να'ναι.Πάντα κοιτάμε εάν κλείνει καλά στις γωνίες τόσο στις εσωτερικές όσο και στους μεντεσεδες.Εαν δεν κλεινει μπαίνει αέρας ο οποιος ανεβάζει την θερμοκρασία αλλά ταυτόχρονα η υγρασία του αέρα παγώνει και δημιουργεί πάγο.Εάν για κάποιο λογο χάσει φρέον τότε μπορεί να μην ψυχει καθόλου ή και να ψυχει λίγο.Εαν δεν εχει ανεμηστηρα εσωτερικά το ψυγείο τότε όσο κρυο παράγει πάει κάτω και πάνω εχουμε ψιλή θεμροκρασία.Εαν εχει ανεμιστήρα τότε παντού εχουμε μια μετρια θερμοκρασία.Η ταχυτητα ανάκτησης της θερμοκρασίας έχει να κάνει με την αποδοτικότητα,το ποσες φορες το ανοιγουμε και το "ζεστο" φορτιο,είτε ειναι αυτό αέρας είτε προιόντα.Αν είναι άδειο και το γεμισουμε πράγματα θα κάνει πολλές ώρες να κατεβασει 5-6 βαθμους,μπορεί και μιά μέρα!Εαν εχουμε κάποια πράγματα και το αφήσουμε κανένα 10λεπτο ανοιχτό για να τακτοποιήσουμε νέα πραγματα,με 30 βαθμους που εχουμε τωρα μεσα στο σπιτι μπορεί να κάνει και 5-6 ώρες να κατεβάσει θερμοκρασία.Σε κάποια φθηνα και συνήθως μικρά ψυγεια το κύκλωμα εχει μόνο ένα εξατμιστη,στην κατάψυξη και απο εκει ψυχει την συντηρηση.Στα καλύτερα,υπάρχει και έναν δεύτερος εξατμιστής πισω αππο την πλατη της συντήρησης για καλύτερη ψυξη.Αλλα ψυγεία έχουν ηλεκτρομαγνητικές βαλβιδες που ανάλογα το που εχει πέσει η ψύξη στέλνουν το φρέον ή στην κατάψυξη ή στην συντηρηση.
    Sorry για το ακατάστατο των σκεψεων αλλά τα γράφω όπως μου έρχονται!!!
    Asus P5Q3-Intel Core2Quad Q9550 @ 3792 MHz- L2-12MB - Patriot 2x4096 - ASUS 9800GT@690/1Gb-SSD Samsung EVO 850 250GB-WD katram 640GB - Seagate 320gb-WD 1.5TB - WD 2.0TB
    The truth is out there.

  7. #67
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    jjokeris πολυ χρησιμες πληροφοριες.
    Μακαρι να τα ξερα αυτα πριν την αγορα. Αλλα και να τα ηξερα, θα πρεπε να μιλω σχεδον με όρους που δεν γνωριζω.

    Με την καμία δεν περιμενα σε καινουριο ψυγειο τετοια αποκλιση θερμοκρασιων εντος ψυγειου, ας ηταν και δεκαετιων.
    6 βαθμοι κατω, 18 πανω;
    Ειλικρινα δεν μπορω να το πιστεψω.

  8. #68
    Εγγραφή
    06-12-2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.731
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Οτι του ΟΤΕ
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 28(dB)
    Στην στατικη ψυξη δεν ειναι και απιθανο.Ειναι ο τρόπος που λειτουργουν οι πολυζωνικοι συντηρητές κρασιών.Κατω εχουν 8 και πανω 18
    Asus P5Q3-Intel Core2Quad Q9550 @ 3792 MHz- L2-12MB - Patriot 2x4096 - ASUS 9800GT@690/1Gb-SSD Samsung EVO 850 250GB-WD katram 640GB - Seagate 320gb-WD 1.5TB - WD 2.0TB
    The truth is out there.

Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά ψυγείου
    Από Πύρρος στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-13, 09:52
  2. Αγορά κουζίνας, ψυγείου, πλυντηρίου
    Από vshadow στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-09, 16:02
  3. Επισκευή ηλεκτρικής κουζίνας
    Από esquellot στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-09, 16:14
  4. Αγορά TV ??? βοήθεια στην αγορά!
    Από sculper στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-05, 20:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας