Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    05-03-2007
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    13300/902
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΡΑΛ. ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
    Router
    Baudtec TW264
    Angry
    Λοιπον παιδες εχω ενα προλημα που κοντευει να με οδηγησει στο ψυχιατρειο.
    Καταρχας χρησιμοποιω το Router αυτο σαν router απλα :
    Εχω ενα Access Point (Level one WAP-0003) το οποιο συνδεεται σε ενα δημοσιο δικτυο (ΑP Client).Συνδεσα λοιπον το WAP πανω στο CGA 5722 ωστε να μου στελνει το σημα πανω στο σπιτι.Ολα ωραια και καλα μεχρι εδω,σημα δυνατο εχουμε,το CGA 5722 επικοινωνει με το WAP και μου στελνει το internet πανω.AΛΛΑ?Το Philips CGA 5722 μου κοβει το download στα 38kb/s!!Ενω αν αποσυνδεσω το cga 5722 και συνδεσω το PC απευθειας στο WAP κατεβαζει κανονικα στα 790kb/s οπως θα επρεπε για μια 8αρα συνδεση.Στο upload δεν εχει κοφτη.Δοκιμασα του θεου τις ρυθμισεις και δεν μπορω αλλο να συνεχισω.Tι μυστηριο ειναι αυτο παλι ?Να σημειωσω πως το philips δεν το εχω συνδεσει σε adsl γραμμη και το αλλο το μυστηριο ειναι πως παιρνει ΙΡ κατευθειαν απο το μακρινο ADSL Router που συνδεομαι.Βοηθηστε με γιατι τα χανω

  2. #2
    Εγγραφή
    25-08-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι, Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    879
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20550/2495
    ISP
    OTE Conn-x IPv4/IPv6
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    ASUS RT-N66U
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 16.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    1. Το Philips παίρνει απο τον μακρινό ADSL router IP address επειδή εκείνος ο router έχει ενεργοποιημένο DHCP και επομένως δίνει αυτόματα IP address σε κάθε συσκευή που συνδέεται μαζί του. Δεν υπάρχει κάτι περίεργο σε αυτό. Όταν συνδέεις το Access Point στον υπολογιστή σου, δεν παίρνει αυτός αυτόματα IP address απο τον μακρινό ADSL router; Γιατί όχι και το Philips;

    2. Δεν πρέπει να ξεχνάς το γεγονός ότι με τη σύνδεση που έχεις κάνει σαν router δουλεύει μόνο ο μακρινός ADSL router και όχι το Philips. Έτσι, αν θέλεις το δίκτυο για έναν μόνο υπολογιστή τότε το Philips είναι περιττό και απλά συνδέεις το Access Point πάνω στον υπολογιστή χωρίς ενδιάμεσες συσκευές.

    3. Αν θέλεις να μοιράσεις το δίκτυο σε διάφορες συσκευές στο σπίτι σου τότε θα μπορούσες να συνδέσεις το Access Point πάνω σε ένα switch και απο εκεί να βγάζεις Ethernet καλώδια για κάθε συσκευή που θέλεις να συνδέσεις. Στη περίπτωση αυτή ο μακρινός ADSL router θα είναι και πάλι η συσκευή που θα λειτουργεί σαν router για το δίκτυο και μόνο αυτή.

    4. Αν θέλεις να βάλεις τον Philips να δουλεύει σαν router για το δικό σου τοπικό δίκτυο στο σπίτι τότε θα πρέπει:

    α. Να αφήσεις τον Philips να πάρει μια IP address απο τον μακρινο ADSL router αυτόματα. Αυτή η διεύθυνση μάλλον θα είναι του τύπου 192.168.1.x αφου για τον ADSL router το Philips φαίνεται σαν μια τοπική συσκευή του δίκτυου του. Καλό βέβαια θα ήταν να του δώσεις μια στατική διεύθυνση που βέβαια να γίνεται αποδεκτή απο τον ADSL router.

    β. Θα πρέπει να ρυθμίσεις τον Philips να δίνει IP addresses στις συσκευές του σπιτιού σου που βρίσκονται στο δικό σου τοπικό δίκτυο ώστε να μην μπερδεύονται με το τοπικό δίκτυο του ADSL router. Για παράδειγμα, αν ο ADSL router δίνει addresses του τύπου 192.168.1.x τότε ο δικός σου θα πρέπει να δίνει άλλες private διευθύνσεις π.χ. του τύπου 10.0.0.x.

    γ. Θα ρυθμίσεις τον Philips να κάνει σύνδεση με Static Address ή Dynamic Address mode και φυσικά όχι σύνδεση τύπου PPPoA, PPPoE, Bridge.
    “The good thing about Science is that it's true whether or not you believe in it.”

    - Neil deGrasse Tyson

  3. #3
    Εγγραφή
    05-03-2007
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    13300/902
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΡΑΛ. ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
    Router
    Baudtec TW264
    Σ'ευχαριστω για την απαντηση,
    Απλα το router και το PC μου ειναι πολυ μακρια (για αλλο οροφο μιλαμε)και αν αρχισω να βαζω καλωδια...θα με κυνηγησει η μανα μου και δεν θα εχει και αδικο
    Επισης,αν και τα καταλαβα ολα,αυτο που ειπες :

    γ. Θα ρυθμίσεις τον Philips να κάνει σύνδεση με Static Address ή Dynamic Address mode και φυσικά όχι σύνδεση τύπου PPPoA, PPPoE, Bridge.
    Τι ακριβως ειναι και πως το κανω ??

  4. #4
    Εγγραφή
    25-08-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι, Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    879
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20550/2495
    ISP
    OTE Conn-x IPv4/IPv6
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    ASUS RT-N66U
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 16.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο μοντέλο αλλά το Philips θα πρέπει να έχει κάποιο μενού επιλογής του τρόπου σύνδεσης στο δίκτυο.
    “The good thing about Science is that it's true whether or not you believe in it.”

    - Neil deGrasse Tyson

  5. #5
    Εγγραφή
    05-03-2007
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    13300/902
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΡΑΛ. ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
    Router
    Baudtec TW264
    To philips εχει ενα 100 % ηλιθιο μενου συνδεσης στο δικτυο.Ουτε dynamic εχει ουτε automatic.Μονο να κανεις disable to VC-1 VC-2 και παει λεγοντας.Μονο για ανακυκλωση συσκευων κανει μπας και γινει κατι πιο χρησιμο.100 ρυθμισεις αλλαξα , τιποτα.Για 7-8 δευτερολεπτα κατι παει να κανει (πιανει δηλαδη 200kb/s) και μετα ΤΣΟΥΠ!ξαφνικα περνει τον κατηφορο και σταθεροποιειται στα 38-45kb/s χωρις kb παραπανω!!Με εβγαλε απο τα ρουχα μου.ουτε και γω ξερω ποσες ωρες απο την ζωη μου μου εφαγε.
    Ενα αλλο περιεργο ειναι οτι αν και του εχω δωσει ip 192.168.1.25 (192.168.1.1 ειναι του απομακρυσμενου router) και 192.168.1.1 να βαλεις θα μπει στο δικο του interface.
    Δεν ξερω πια τι αλλο να δοκιμασω.Εκανα και αυτο που ειπες,να βαλω δηλαδη αλλη διευθυνση π.χ 192.168.3.5 αλλα τιποτα.Καμια επικοινωνια μετα με το αλλο το δικτυο.Εχει και μια επιλογη να βαλεις εσυ τους dns server.Ειτε εχω DHCP ON , ειτε οχι, το DHCP ειναι μονιμα ενεργοποιημενο και ουτε καν παιρνει τις DNS που του εβαλα.Ειναι δηλαδη σαν να μου δινει κατευεθειαν ΙΡ το απομακρυσμενο router.Απο ρυθμισεις φαινεται να ειναι σωστα.Αυτο το ρημαδι το limit του download γιατι το κανει ομως και με εχει βγαλει απο τα ρουχα μου ?????????

    Να προσθεσω επισης οτι τωρα πηρα ενα απλο adsl router συνδεσα πανω του το Access point,το philips και ενα PC.Τα εβαλα τα PC χειροκινητα internet,το pc που ειναι με καλωδιο κατεβαζει κανονικα,το δικο μου παλι τα ιδια.Limit και παλι Limit.Οταν ομως μεταφερω αρχεια απο το αλλο το PC στο δικο μου μεσω του philips ασυρματα,δεν με κανει limit!Να το πεταξω απο το μπαλκονι τωρα ??
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefa_1 : 17-08-09 στις 01:46.

  6. #6
    Εγγραφή
    21-04-2005
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    να πω και γω το προβλημα μου???

    εχω ενα speedtouch 530 (ηρωικο)
    και το philips 5722

    η γραμμη μου εχει γινει 2mbps απο 1 που ηταν

    ομως μονο το speedtouch συγχρονιζει στα 2
    το philips βλεπει την γραμμη σαν 1

    υπαρχει καποια λυση ??

    σας ευχαριστω!!!
    cpu:INTEL E8400ram:2x2GB ADATA 800mhz hdd:640GB WDvga:SAPPHIRE ATI 4850 512MBm/b:GIGABYTE P35-DS3
    psu:CORSAIR 550Wdvdrw:LGXP PRO SP3

  7. #7
    Εγγραφή
    05-03-2007
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    13300/902
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΡΑΛ. ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
    Router
    Baudtec TW264
    Φιλε μου πετα το.Μου φαινεται πως το CGA δεν υποστηριζει πανω απο 1mbit (αν και λεει ADSL2) ή παρουσιαζει προβληματα σε αλλο mode.
    Να φανταστεις στο router εβαζα IP 192.168.3.12 και αν πληκτρολογουσα 192.168.1.1,παλι εμπαινε στο interface του!!!Τρελα πραγματα.Eνα ακομα πιο τρελο ειναι οτι το CGA 5722 ...εβαλε ως στοιχεια χρηστη (ppp username k password) τα στοιχεια απο το απομακρυσμενο router που ''δανειζομουνα '' internet απο μονο του!!Aντε εξηγησε το αυτο!
    Εγω παντως θα παρω ενα level One WAP-006 access point να μου στελνει το σημα πανω.Σκετη απογοητευση το philips.Εκτος αυτου το router ειναι ακριβως στον κατω οροφο και αδυνατει να στειλει πανω απο 80 % σημα,ενω τα baudtec που ειναι καπως καλυτερα,εχω σημα απο ενα αλλο δικτυο 30 % και μεσολαβουν 2 κτηρια αναμεσα.Φαντασου

Παρόμοια Θέματα

  1. philips CGA 5722 N/TE
    Από spiros1314 στο φόρουμ P2P
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-09, 12:17
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-09, 02:17
  3. [Philips] Philips CGA 3600
    Από dryhammer στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-09, 11:34
  4. [Philips] Philips CGA 5720S/TE Καγκουριά
    Από mushaba στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-09, 22:03
  5. Philips cga 3600 Help....Eπειγον.......
    Από dim87 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-08, 02:06

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας