Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποιά τράπεζα έχει την καλύτερη εξυπηρέτηση πελατών?

Ψήφισαν
63. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • ΕΘΝΙΚΗ

    2 3,17%
  • ALPHA BANK

    7 11,11%
  • EUROBANK

    8 12,70%
  • ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ

    26 41,27%
  • ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ

    4 6,35%
  • ΑΓΡΟΤΙΚΗ

    3 4,76%
  • ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΟ ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ

    2 3,17%
  • MARFIN ΕΓΝΑΤΙΑ

    1 1,59%
  • ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΥΠΡΟΥ

    4 6,35%
  • CITIBANK

    3 4,76%
  • MILLENNIUM BANK

    8 12,70%
  • ΓΕΝΙΚΗ

    1 1,59%
  • ATTICA BANK

    0 0%
  • ASPIS BANK

    0 0%
  • PROBANK

    2 3,17%
  • PROTON

    1 1,59%
  • ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ

    0 0%
  • HSBC

    2 3,17%
  • Δεν γνωρίζω

    3 4,76%
  • Καμία!

    2 3,17%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-43 από 43
  1. #31
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alwaysalone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και το ρητό το "ψάρι βρωμάει απο το κεφαλι" (a.k.a. styles of leadership), δεν ειναι τυχαία, προσωπικα πιστευω οτι τουλαχιστον απο την εμπειρία μου απο τις Ελληνικές Τράπεζες, η εξυπηρέτηση πελατων αφορά καθαρά στην προσωπική ιδιοσυγκρασία του εκάστοτε agent , ο οποιος τον εναν μηνα μπορει να δουλευει για λογαριασμό της κλέφτοbank (call me eurobank), τον άλλον για λογαριασμό της τράπεζας Κύπρου.

    Αρα δε μπορουμε να μιλαμε για καλύτερη εξυπηρέτηση , απο τη στιγμή που προσωπικά εχω συναντησει στον γκισέ και ανθρώπους που βαριόντουσαν τη ζωή τους και ανθρωπους ειρωνικους (πχ μια φορα ενας στην εθνικη δεν ηθελε να μου καταθεσει στο λογαριασμο μερικά πενταευρα επειδη λογω μεγεθους κολλουσαν στο μηχανημα ) και ανθρωπους που πραγματικα τη βρίσκουν και γουσταρουν αυτο που κανουν (άντρας στο καταστημα eurobank κηφισιας-Tαμείο), που με το που πας με τη μια σου λεει " Καλημερα σας ".

    Παντως με την Τράπεζα Κυπρου εχω μείνει ευχαριστημένη. Βγάζει πολύ customers-friendly προφιλ.

    Στην τράπεζα πειραιώς δεν υπάρχει περίπτωση να παω. Κατα έναν περίεργο λογο μου βγαζει προφιλ "σοβαροφάνειας" και "αρπαχτής".
    Αυτό που λές έχει να κάνει με το κατάστημα, ανάλογα σε ποιον θα τύχεις.

    πχ εγώ εχώ λογαριασμό στην alpha, αλλά σε εντελώς διαφορετικό κατάστημα απο τον τόπο κατοικίας μου.

    Μιλάμε τα δυο καταστήματα ήταν η μέρα με την νύχτα.
    τηλεφωνικά χρειάστηκε μόνο ελάχιστες φόρες και πάλι δεν είχα πρόβλημα.

    Στην εθνική είχα σε όλα τα καταστήματα πρόβλημα, στην Πείραιως, το κατάστημα που είναι κοντά στο γραφείο είναι για σφαλιάρες, το κατάστημα κοντά στο σπίτι είναι αστέρια, τηλεφωνικά δεν τους έχω δοκιμάσει .....ακόμα.


    Δεν μπορώ να πω οτι κάποια έχει την καλύτερη ή την χειρότερη, το παν είναι σε ποιον/α θα σε αναλάβει.

    eurobank αν και προσωπικά δεν θέλω να έχω σχέσεις μάζι τους (οικογενειακό πρόβλημα όταν αλλάξε η εργασίας και γίνανε ενά), στο γραφείο είναι μια χαρά (βέβαια βλέπω το τι μπορεί να τραβήξει κάποιος και συνεχίζω να μην θέλω να γίνω πελάτης)

  2. #32
    Εγγραφή
    18-07-2005
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τραπεζα κυπρου πολυ καλη!

  3. #33
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.041
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Άλλαξα πρόσφατα ταυτότητα (έμαθα ότι είναι υποχρεωτική η αλλαγή στις νέες με τους λατινικούς αριθμούς) και είπα να κάνω μία βόλτα από τις τράπεζες που είμαι πελάτης για να δώσω τα νέα στοιχεία, όπως υποχρεούμαι.

    Πρώτη επίσκεψη στην Aspis Bank, προκειμένου να επιστρέψω μία κάρτα που έχω πάψει να χρησιμοποιώ και να πάψω κάθε σχέση μαζί της. Βλέπει ο ευγενικός υπάλληλος την αλλαγή ταυτότητας και μου ζητάει πρώτα κάποια τεκμήρια, τα οποία και του έδωσα. Δώστου και συμπλήρωμα αίτησης, υπογραφή σε ειδικό χώρο για να την έχουν, κόβει την κάρτα και στο τέλος μου λέει "υπογράψτε κι αυτό". Τι βλέπω: Ένα έντυπο σύμβασης 5-6 σελίδες με μικρά γράμματα με τους όρους συναλλαγής της τράπεζας.

    Του εξηγώ ευγενικά ότι έχω έρθει για να ακυρώσω οριστικά την κάρτα και κάθε τύπου συναλλαγή μαζί τους. Δεν έχω άλλα προϊόντα και δεν επιθυμώ να αποκτήσω.
    "Κανονικά θα έπρεπε να το είχατε υπογράψει όταν αιτηθήκατε την κάρτα, γι' αυτό σας το δίνω τώρα." Και επιμένει να το υπογράψω.

    Του λέω (φανερά ενοχλημένος από την επιμονή του) ότι έχω ήδη υπογράψει όρους και δε φταίω εγώ, αν η υπάλληλος έχασε το έντυπο που υπέγραψα πριν προωθήσει την αίτησή μου για κάρτα. Και αρνούμαι κατηγορηματικά να υπογράψω όρους σύμβασης με την τράπεζα με την οποία, όπως του ξαναείπα, επιθυμώ να διακόψω κάθε συνεργασία (μία κάρτα είχα και απλά ήθελα ακύρωση). Τελικά μου έκανε τη χάρη και μου ακύρωσε την κάρτα χωρίς να υπογράψω κάτι.

    Επόμενη στάση, η τράπεζα Πειραιώς, στην οποία ήθελα να επιστρέψω το extra pin generator, το οποίο είχα πάρει από λάθος του υπαλλήλου (το έχω αναφέρει παλιότερα στο forum), ο οποίος επέμενε ότι έχει εφάπαξ χρέωση, ενώ έχει ετήσια. Γίνεται λοιπόν όμορφα και καλά η αλλαγή στοιχείων και η επιστροφή της συσκευής. Υπογράφω την παράδοση και μου δίνει αντίγραφο. Κι εκεί απορώ:
    "Παραδίδω κάτι του οποίου την ευθύνη έχω εγώ και ως πιστοποιητικό παράδοσης θα πάρω φωτοτυπημένη υπογραφή, ενώ εσείς γνήσια;"
    "Έτσι γίνεται" μου λέει η ευγενική υπάλληλος και συνεχίζει "Άλλωστε γράφει και πάνω στο χαρτί: Αντίγραφο για την τράπεζα".
    Επιμένω εγώ ότι με μία φωτοτυπία υπογραφής δεν έχω νομικό έρεισμα αν κάτι δεν πάει καλά. Η συγκεκριμένη συσκευή μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να μεταφερθεί όλο το υπόλοιπο του λογαριασμού μου σε όποιο λογαριασμό θέλει αυτός που θα την έχει στα χέρια του. Δεν είναι τυχαίο φλασάκι... Χρειάζομαι λοιπόν κάτι νομικά έγκυρο για την παράδοση. Επιμένω κι άλλο, ενώ η υπάλληλος γίνεται πλέον απότομη:
    "Σιγά, μία συσκευή είναι που παραδώσατε. Τι θέλετε τα αποδεικτικά; Εμείς εδώ δεν επικυρώνουμε έγγραφα."
    Οπότε της απαντάω:
    "Αφού δε δίνετε αξία στο έγγραφο, δώστε σε εμένα το πρωτότυπο με τη σφραγίδα σας και την υπογραφή μου και κρατείστε εσείς το αντίγραφο."
    Ακολούθησε λίγη έντονη κουβέντα και τελικά δέχτηκε να βγάλει σφραγίδα επικύρωσης (την είχαν, αλλά την έκρυβαν) και να επικυρώσει το αντίγραφό μου. Τα αντίστοιχα μου είπε και η διευθύντρια του καταστήματος. Απογοητεύτηκα.

    Τρίτη στάση η Alpha Bank:
    "Αλλαγή στοιχείων γίνεται μόνο στο κατάστημα που κάνατε το άνοιγμα του λογαριασμού, προσκομίζοντας ταυτότητα, εκκαθαριστικό εφορίας και λογαριασμό ΔΕΚΟ."
    Δηλαδή αν άνοιξα λογαριασμό στην Ξάνθη, πρέπει να πάω εκεί, άμα αλλάξω διεύθυνση κατοικίας ή αριθμό ταυτότητας; Άλλη τράπεζα είναι το υποκατάστημα Ξάνθης από το υποκατάστημα Καλαμάτας και δεν έχουν επικοινωνία μεταξύ τους;

    Ξέρουμε την καραμέλα "Η τράπεζα της Ελλάδος μας υποχρεώνει να ζητάμε πιστοποιητικά για να παταχθεί το ξέπλυμα χρήματος και η τρομοκρατία", αλλά λίγη συνεργασία ανάμεσα στους υπαλλήλους των υποκαταστημάτων (να μην χάνονται έγγραφα) και μεταξύ των τελευταίων, δε βλάπτει.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  4. #34
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Πω πω ταλαιπωρία...
    Αλλά εγω στάθηκα σε αυτο ομως:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλαξα πρόσφατα ταυτότητα (έμαθα ότι είναι υποχρεωτική η αλλαγή στις νέες με τους λατινικούς αριθμούς) .
    υποχρεωτικη? Αλήθεια?

  5. #35
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alwaysalone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πω πω ταλαιπωρία...
    Αλλά εγω στάθηκα σε αυτο ομως:



    υποχρεωτικη? Αλήθεια?

    Οχι δεν είναι, μάλιστα κανένας στο εξωτερικό δεν θα σου πεί τίποτα αφού είναι επίσημο έγγραφο,

  6. #36
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    α, οκ, thanks! είπα μηπως εχασα επεισόδια

  7. #37
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.041
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι δεν είναι, μάλιστα κανένας στο εξωτερικό δεν θα σου πεί τίποτα αφού είναι επίσημο έγγραφο,
    Είναι υποχρεωτική. Δεν το έγραψα τυχαία.

    Πότε πρέπει να αντικαταστήσω το δελτίο ταυτότητάς μου;

    1. Σε περίπτωση που έχει αλλάξει οποιοδήποτε στοιχείο της ταυτότητας σας
    2. Σε περίπτωση που δεν αναγράφεται στο δελτίο ταυτότητας η ιθαγένεια ή τα στοιχεία σας με λατινικούς χαρακτήρες
    3. Σε περίπτωση που έχει φθαρεί
    4. Όταν έχει περάσει δεκαπενταετία από την έκδοσή του
    5. Σε περίπτωση απώλειας ή κλοπής.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  8. #38
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    And the Xouzouris' Oscar goes to...

    Τηλεφωνικη εξυπηρετηση: Τραπεζα Πειραιως. Οσες φορες τους εχω χρειαστει ηταν ευγενικοι, εξυπηρετικοι, επεξηγηματικοτατοι και παντα εδωσαν λυση στο προβλημα μου.

    Επιτοπια εξυπηρετηση: Μιllennium bank. Μπορει να φταιει και το γεγονος οτι, τουλαχιστον τα δυο υποκαταστηματα που με εξυπηρετουν δεν εχουν τρομερο φορτο εργασιας, αλλα οι ανθρωποι ειναι παντα ευδιαθετοι, ευγενικοι και παντα με γνωμονα την καλυτερη εξυπηρετηση μου-ακομα κι αν αυτο σημαινει εξτρα απασχοληση (τηλεφωνηματα, εντυπα κλπ) απο πλευρας τους.

    Αντιθετως, μακραν την χειροτερη εμπειρια εχω αποκομισει απο την Εθνικη σε ολα τα επιπεδα, απο το ανοιγμα λογαριασμου μεχρι την διαδικασια αναληψης των χρηματων ΜΟΥ.

    Ειχα ενα αναγκαστικο νταλαβερι μαζι τους λογω μιας επιδοτησης του ΟΑΕΔ που δικαιουμουν, πηγα λοιπον με το εντυπο που μου ειχαν δωσει απο τον ΟΑΕΔ να ανοιξω λογαριασμο.

    Στις προαναφερθεισες δυο τραπεζες σημειωτεον, ειχα χρειαστει μονον ταυτοτητα και ΑΦΜ.

    Η Εθνικη ηθελε με το ζορι εκκαθαριστικο εφοριας και προσφατο λογαριασμο ΔΕΚΟ. Τυχαινε να μην εχω κανενα απο τα δυο, καθως λογω πολυετους παραμονης στο εξωτερικο δεν ειχα κανει ποτε φορολογικη δηλωση στην Ελλαδα, ενω η μονη ΔΕΚΟ που ειχα στο ονομα μου ηταν ο ΟΤΕ που ομως δεν μου ειχε στειλει ακομα λογαριασμο καθως η συνδεση ηταν προσφατη. Η απαντηση του υπαλληλου, παρα τις διαμαρτυριες μου?

    "Δεν γινεται, τουλαχιστον ενα απο τα δυο πρεπει να μας το φερετε οπωσδηποτε. Δεν χαλασε ο κοσμος, ελατε οταν σας στειλει λογαριασμο ο ΟΤΕ".

    Needless to say, τελικα αποδειχτηκε οτι το εκκαθαριστικο το ηθελαν για το ΑΦΜ (ενω τους ειχα παει πιστοποιητικο αποδοσης ΑΦΜ) και τον λογαριασμο για την διευθυνση (που υπηρχε και στην εναρξη επιτηδευματος, αλλα και στο εντυπο του ΟΑΕΔ).

    Απλα απαραδεκτοι.

  9. #39
    Εγγραφή
    16-12-2007
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    144
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    CYTA
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Pirelli
    Γενικά η εξυπηρέτηση διαφέρει από Τράπεζα σε Τράπεζα αλλά και από υποκαταστημα της ίδιας τραπεζας σε αλλο υποκαταστημα!Γιάυτό επειδή οι Τράπεζες είναι μαγαζιά που αγοράζουν χρήμα και πωλούν χρήμα καλό θα είναι να ανοιγουμε λογαρισμό σε τραπεζες που είμαστε ευχαριστημενοι και να τον κλείνουμε όταν μας πουλάνε τρελα!!!Εκτός για επαγγελματίες που συναλλάσονται με μια τραπεζα λόγω της δουλείας τους...
    Θα σας πω ένα παραδειγμα κακής εξυπηρετησης σε 2 υποκαταστήματας της Εθνικής...Είχα χάσει την καρτα αναληψης και πήρα για να το δηλώσω..Ο υπάλληλος μου είχε πει ότι την ακυρώνει,ΑΛΛΑ σε περίπτωση που την βρω ,μπορω να παω σε οπιοδήποτε καταστημακαι να την ενεργοποιήσω..Πήγα σε 2 που τελικα δεν ενηργησαν και τους ήταν πιο οικονομικό φαινεται να μου εκδώσουν νεα!!!

  10. #40
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι υποχρεωτική. Δεν το έγραψα τυχαία.
    Ναι το έχω διαβάσει και εγώ, αλλά υποχρεωτική δεν είναι

  11. #41
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.041
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το έχω διαβάσει και εγώ, αλλά υποχρεωτική δεν είναι
    Το "πρέπει" δηλώνει υποχρέωση. Αν δεν τη νιώθεις, δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει.

    Δες κι εδώ το νόμο που όρισε το ζήτημα. Όπως μπορείς να δεις σε άλλα ΦΕΚ, στα οποία παραπέμπει, οι αναγραφόμενοι λόγοι συνιστούν υποχρέωση και όχι προτροπή.

    Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να σε πείσω να πιστέψεις τα κυβερνητικά έγγραφα.

    http://www.law.uoa.gr/crime-research/taytotites.pdf
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 03-09-09 στις 03:43.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  12. #42
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Πάντως ασχετο με το θεμα, αλλά βλακεια δεν ειναι να αλλαζεις ταυτοτητα (οχι αν στην εχουν κλεψει, αν πχ εχουν περασει 15 χρονια ή εχεις μετακομισει), και να σου δινουν άλλον αριθμο ταυτότητας?
    Μετά πρεπει να τρεχεις να τον δινεις παντου... Θα ηταν καλυτερο αν υπήρχε ενας αριθμος ταυτοτητας, μοναδικο id που δεν αλλαζει... Τι ειναι ολα αυτα, αλλος αριθμος στο ενα, αλλος στο αλλον....

  13. #43
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καθόλου! Πριν από μερικούς μήνες μου βούτηξαν το πορτοφόλι. Το πρώτο που έκανα ήταν να ακυρώσω κάρτες, να δηλώσω στην αστυνομία την κλοπή (αυτοί μπήκαν στο σύστημα και δήλωσαν επι τόπου την ταυτότητα ως κλεμμένη) και να ειδοποιήσω τον Τειρεσία. Δεν είχα καμία όρεξη να βρεθώ με κανένα δάνειο ή επιχείρηση στο όνομά μου...

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-09, 10:50
  2. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-08, 16:14
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-08, 12:09
  4. Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-08, 12:31
  5. Εξυπηρέτηση πελατών απο την Tellas
    Από cpolitop στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-06, 21:21

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας