Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Το avatar του μέλους thodoris13
    thodoris13 Guest
    Καλησπερα,θα ηθελα την χρησιμη βοηθεια σας,ειμαι 19 χρονων κ θα ηθελα μνα μαθω ποια ειναι η διαδικασια πλεον για ν δω ποσα ενσημα εχω,παω στο ικα??παω στον εργοδοτη μ??Μην ξεχασω ν αναφερω πωσ δουλευα στα INTERSPORT για 2 μηνες κ τωρα δουλευω στην PUMA.ευχαριστω εκ των προτερων!!

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.749
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα πας στο ΙΚΑ με τον αριθμό μητρώου σου και θα ζητήσεις εκτύπωση των ενσήμων σου.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μόνο να ξέρεις ότι στη μηχανογράφηση του ΙΚΑ, τα ένσημα χρειάζονται 2 περίπου μήνες για να φανούν... Άρα, σήμερα, μπορείς να δεις τα ένσημα του Μαϊου... Του Ιουνίου θα τα δεις το Σεπτέμβρη κ.ο.κ.
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    περιοδικά παίρνεις από τον εργοδότη σου ένσημα έτσι κι αλλιώς για να παρακολουθείς την κατάσταση

  5. #5
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Tα ένσημα πηγαινουν με 3μηνίες, οπότε κάθε 3 μήνες κάνουν οριστική οι εργοδότες και μετά απο μερικές μέρες φαίνονται αν ζητήσεις εκτύπωση στο ΙΚΑ .Απο εκεέι και πέρα αν τα χρειάζεσαι για κάποιο λόγο, ζητάς βεβαίωση εργοδότη την οποία και σφραγίζεις στο ΙΚΑ του.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.507
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Tα ένσημα πηγαίνουν με 3μηνίες, οπότε κάθε 3 μήνες κάνουν οριστική οι εργοδότες και μετά από μερικές μέρες φαίνονται αν ζητήσεις εκτύπωση στο ΙΚΑ .Απο εκεέι και πέρα αν τα χρειάζεσαι για κάποιο λόγο, ζητάς βεβαίωση εργοδότη την οποία και σφραγίζεις στο ΙΚΑ του.
    Τα ένσημα μετά την 3μηνιαία κατάθεση ΑΠΔ (σε μερικές κατηγορίες εργοδοτών είναι μηνιαία) εμφανίζονται στην βάση δεδομένων του ΙΚΑ από λίγες ημέρες έως και 6 μήνες και το ΙΚΑ στέλνει σχετική βεβαίωση συνήθως στην δ/νση του εργοδότη, αλλα μπορεί ο ενδιαφερόμενος να την ζητήσει και από το ΙΚΑ συγκεντρωτικά. Από τον εργοδότη ζητάς βεβαίωση για ότι δεν υπάρχει στη βάσει δεδομένων του ΙΚΑ, έως ότου περαστεί εκεί.

  7. #7
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Περιοχή
    Άνω Ιλίσια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    29
    Uploads
    3
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14170/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    PIRELLI
    SNR / Attn
    7(dB) / 24(dB)
    Να ρωτήσω κ εγώ με την σειρά μου.

    Ζήτησα εκτύπωση ενσήμων από το ΙΚΑ στην οδό Παπαδιαμαντοπούλου.
    Θα πάω από βδομάδα να τα πάρω να δω τι γίνεται.

    Είμαι τα τελευταία 3 χρόνια ως ημιαπασχόληση 4ώρο, αν τον Σεπτέμβρη μου κάνουν απόλυση, δικαιούμαι να βγω ταμείο ανεργίας (300€);

    Διάβασα κάποια πράγματα στην σελίδα του ΟΑΕΔ αλλά δεν έβγαλα άκρη.

    Ξέρω επίσης πως στην καρτέλα που θα πάρω δεν φαίνονται τα ένσημα των 2 τελευταίων μηνών.
    Θα μπορούσα να ενημερωθώ γι' αυτό το θέμα σε κάποιο ΚΕΠ;


    Όσα κοστίζουν μια δραχμή, γι' άλλους κοστίζουν μια ζωή....δεν είναι κρίμα!!!

  8. #8
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ

    Α) Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:

    1. Το τελευταίο 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες (ΕΝΣΗΜΑ) χωρίς να υπολογίζονται τα ημερομίσθια (ΕΝΣΗΜΑ) του τελευταίου διμήνου και επιπλέον να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας (ΕΝΣΗΜΑ) κατά έτος στα δύο προηγούμενα χρόνια πριν την εγγραφή του στο ταμείο ανεργίας.

    2. Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει 200 ημέρες εργασίας (ΕΝΣΗΜΑ) στα τελευταία δύο χρόνια πριν την απόλυση του χωρίς να υπολογίζονται τα ημερομίσθια (ένσημα) του τελευταίου διμήνου και επιπλέον να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας (ΕΝΣΗΜΑ).

    κατά έτος στα δύο προηγούμενα χρόνια πριν την εγγραφή του στο ταμείο ανεργίας.

    Β) Αν επιδοτείται για δεύτερη φορά:

    Να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας (ΕΝΣΗΜΑ) το τελευταίο 14μηνο πριν τη λύση της εργασιακής του σχέσης (απόλυση), χωρίς να υπολογίζονται οι ημέρες εργασίας (ΕΝΣΗΜΑ) του τελευταίου διμήνου.

    Γ) Αν απασχολείται σε εποχιακά επαγγέλματα:

    Για τους απασχολούμενους σε τουριστικά και άλλα εποχιακά επαγγέλματα (ξενοδοχοϋπάλληλοι, μουσικοί, ηθοποιοί κλπ.) αρκούν 100 ημέρες εργασίας (ΕΝΣΗΜΑ) το τελευταίο 12μηνο λαμβανομένων υπόψη και των ημερομισθίων (ΕΝΣΗΜΑ) του τελευταίου διμήνου.

    ........Auto merged post: no_logo πρόσθεσε 0 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    εσύ ως 4ωρίτης κολλάς μισό ένσημο την ημέρα
    κάνε τους υπολογισμούς σου
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος no_logo : 23-08-09 στις 14:01. Αιτία: auto merged post

  9. #9
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Περιοχή
    Άνω Ιλίσια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    29
    Uploads
    3
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14170/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    PIRELLI
    SNR / Attn
    7(dB) / 24(dB)
    Ευχαριστώ
    Όσα κοστίζουν μια δραχμή, γι' άλλους κοστίζουν μια ζωή....δεν είναι κρίμα!!!

  10. #10
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor 2820n
    κοίτα....βασικά με τα μάτια τα βλέπεις. Είναι όμως ένα σπάνιο φυσικό φαινόμενο και πρέπει να ψάχνεις πολύ για το πότε θα φανούν. Κάποια στιγμή θα σου πει ο εργοδότης σου ότι υπάρχουν κάποια ένσημα για σένα, συνήθως μετά από 9 μήνες. Παίρνεις το χαρτάκι που θα σου δώσει και το βάζεις σε χρηματικιβώτιο για να το ξαναδείς μετά από 30-40 χρόνια όταν θα μετράς τα κουκιά για τη σύνταξη (καλά λέμε τώρα....μάλλον σε 40 χρόνια δεν θα παίρνουμε πια σύνταξη!)

    Ωραίο σχέδιο έχει το χαρτάκι των ενσήμων, αν ποτέ το δεις.

    Αντε, καλωςήρθες στον πανέμορφο κόσμο των Δημοσίων Ασφαλιστικών Ταμείων. Γενικά να ξέρεις, όσες λιγότερες σχέσεις με τα ταμεία, τόσο καλύτερα

    Επίσης για τη σελίδα του ΟΑΕΔ....τι ψάχνεις τώρα, δεν σου φτάνει που έχουν ιστοσελίδα, θέλεις και να την καταλάβεις;

  11. #11
    Το avatar του μέλους sempreviva
    sempreviva Guest
    Καλημερα ! Εχω κάποια ένσημα απο τον Οαεδ (σαν ταμειο ανεργίας) πριν το 1989. Περίοδος 1985-89 μάλλον τα οποία εχω χάσει. Τι μπορώ να κανω για να τα ξαναβρω. Πρεπει να αποτανθω στον Οαεδ Πειραια οπου ήμουν γραμμένη ή στο Ικα?
    Ευχαριστω

  12. #12
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sempreviva Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα ! Εχω κάποια ένσημα απο τον Οαεδ (σαν ταμειο ανεργίας) πριν το 1989. Περίοδος 1985-89 μάλλον τα οποία εχω χάσει. Τι μπορώ να κανω για να τα ξαναβρω. Πρεπει να αποτανθω στον Οαεδ Πειραια οπου ήμουν γραμμένη ή στο Ικα?
    Ευχαριστω
    Όταν είσαι ταμείο ανεργίας μετράνε ένσημα;
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  13. #13
    Το avatar του μέλους sempreviva
    sempreviva Guest
    Το θέμα ειναι οτι εχω καποια ενσημα που εχω χάσει. Ηταν παλια (σαν τα χαρτοσημα) πριν το '89 Πως μπορω να τα βρω Ειτε ειναι απο τον Οαεδ ειτε από το Ικα..Ξερω οτι τοτε δεν ηταν μηχανογραφημενα.

  14. #14
    Εγγραφή
    27-10-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    γνωρίζει κανείς πόσο είναι το ταμείο ανεργίας τον μήνα για κάποιον που δούλευε 8ωρο?

  15. #15
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Μηνύματα
    520
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    5319/861
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΗΞΟΥΡΙ
    Router
    Thomson TG585v7 v8.2.7.7
    SNR / Attn
    9(dB) / 52(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το επίδομα ανεργίας του ΟΑΕΔ είναι σταθερό στα 454,25€ και προσαυξάνεται κατά 10% για κάθε προστατευόμενο μέλος της οικογένειάς σου. Απλά, εφόσον καλύπτεις τις προϋποθέσεις για να το πάρεις αυτό που αλλάζει είναι η διάρκεια παροχής και όχι το ίδιο το ποσό αναλόγως των ενσήμων που πήρες από την τελευταία σου εργασία. Περισσότερα εδώ.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-09, 18:09
  2. Δίκτυο αλλά βλέπω μόνο το pc μου
    Από Karlos13 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-09, 00:01
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-08, 01:11
  4. Πως μπορω να βλέπω τις ταινίες avi στο dvd palyer μου??
    Από IKM στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-08, 14:53
  5. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-07, 17:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας