Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    ZTE ZXDSL 931VII
    Path Level
    Interleaved
    Χαιρετώ τους πάντες στο φόρουμ.

    Έχω σύνδεση 384 Forthnet απ' όταν ξεκίνησε στην Ελλάδα απο την οποία ειμαι σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος.

    Ενας συμφοιτητής μου εδώ στην Πάτρα πρόσφατα έβαλε DSL-in-a-box 384 με την οποία αντιμετωπίζει προβλήματα απο την πρώτη μέρα.

    Αρχικά, ενώ τον διαβεβαίωναν απο την -ομολογουμένως άθλια- τεχνική υποστήριξη της Forthnet οτι η σύνδεση και η γραμμή του έχουν ενεργοποιηθεί, το μόντεμ του δεν συγχρόνιζε με τίποτα (το κλασσικό Crypto F200).

    Μετά απο αρκετά τραβήγματα και αφού πέρασε μιαμιση βδομάδα κατάφερε να συνδεθεί.

    Ενώ οι ταχύτητές του είναι μια χαρά, σε καθημερινή βάση η σύνδεση πέφτει. Και δεν εννοώ οτι τον κάνει disconnect η Forthnet, εννοώ οτι το μόντεμ δεν συγχρονίζει (αρχίζει να αναβοσβήνει το κόκκινο λεντάκι). Μάλιστα έχει παρατηρήσει πως η σύνδεση πέφτει περίπου στις 1 το μεσημέρι και ξανάρχεται κατα τις 10. Λογικά ειναι πρόβλημα της γραμμής.

    Μιλάμε για απαράδεκτη κατάσταση και φυσικά η Forthnet δεν μπορεί να βοηθήσει μιας και "φταίει ο ΟΤΕ". Τραγικά πράγματα. Επαληθεύεται για άλλη μια φορά πως τα πακέτα τύπου in a box καλύτερα να αποφεύγονται.

    Έχει κανείς άλλος στην περιοχή της Πάτρας και συγκεκριμένα κοντά στο Σκαγιοπούλειο τέτοια προβλήματα; Τι μπορεί να φταίει;

  2. #2
    Το avatar του μέλους xaris106
    xaris106 Guest
    ΝΑΙ εχω ακριβως το ιδιο προβλημα και μενω σκαγιοπουλειο. Ακομα δεν εχουν φτιαξει τη γραμμη μου ομως. Ειμαι over isdn. 31/1 με "ενεργοποιησανε" και απο τοτε δεν εχω καταφερει να συγχρονισω. Εχω παρει τη 4νετ και εχω δηλωσει βλαβη 4 φορες και μου λενε εμεις το στελνουμε στον οτε αλλα δεν μας εχουν ειδοποιησει, και οτι θα σας παρουμε εμεις τηλεφωνο κλπ.
    Βασικα θα τα ειχα παρει τελειως στο κρανιο αν δεν ειχα εξεταστικη να με απασχολει και να ξεχνιεμαι.
    Τι φταει δεν ξερω και δε με νοιαζει και στο κατω κατω.Να κοψουν το λαιμο τους να το φτιαξουν.
    Τι εκανες ακριβως για να συγχρονισει μπορεις να μου πεις? settings κλπ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaris106 : 09-02-06 στις 22:45.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    ZTE ZXDSL 931VII
    Path Level
    Interleaved
    Φϊλε μου μετά απο μια εβδομάδα με χιλιαδες reinstall των drivers του Crypto (λες και αυτό φταίει... τέσπα) και μετά απο τρελλό κράξιμο στην τεχνική υποστήριξη το μόντεμ ξαφνικά συγχρόνισε.

    Απο τότε σταθερά μια πέφτει μια συνδέεται. Πριν λίγο είπα στο φίλο να κατεβάσει τους τελευταίους drivers απο το site της Crypto (ver. 3.00 νομίζω) και τους έβαλε. Τώρα το μόντεμ δεν συγχρονίζει με τίποτα... Περίεργα πράγματα. Και δεν μπορούμε να ξέρουμε αν φταίνει οι drivers ή απλά η σύνδεση τα έχει πάρει ως συνήθως.

  4. #4
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    ZTE ZXDSL 931VII
    Path Level
    Interleaved
    Τελικά το τελευταίο πρόβλημα ηταν PEBKAC, είχε typo το password... :-/

    Τώρα ειναι συνδεδεμένος κανονικότατα. Ας ελπίσουμε να μείνει συνδεδεμένος...

  5. #5
    Το avatar του μέλους xaris106
    xaris106 Guest
    Μπορεις να μου πεις τι ρυθισεις εχει στο line setup? Ευχαριστω

  6. #6
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    ZTE ZXDSL 931VII
    Path Level
    Interleaved
    Στο line setup επέλεξε g.DMT αν θυμάμαι καλά.

    Μου αρέσει πάντως που μπήκε στο τίτλο του θρεντ "solved"! Καθήστε ρε παιδιά να δούμε αν θα έχει σύνδεση αύριο η θα κάνει το κλασσικό πέσιμο...

  7. #7
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    3COM
    SNR / Attn
    31(dB) / 16(dB)
    Αφού τώρα έχει συνδεθεί κανονικά όπως λες, τότε η φταίγανε η ρυθμίσεις η αυτό με το password.
    Πάντως εάν ξανά από συνχρονιστι δήλωσε βλάβη στον ΟΤΕ 121 να κοιτάξουν τι γραμμή για θόρυβο.

  8. #8
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.796
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από silencer51
    Στο line setup επέλεξε g.DMT αν θυμάμαι καλά.

    Μου αρέσει πάντως που μπήκε στο τίτλο του θρεντ "solved"! Καθήστε ρε παιδιά να δούμε αν θα έχει σύνδεση αύριο η θα κάνει το κλασσικό πέσιμο...
    Μην αγχώνεσαι,αν ξαναπέσει εδώ είμαστε να το κανουμε unsolved πάλι.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #9
    Το avatar του μέλους xaris106
    xaris106 Guest
    εμνα παντως ακομα δεν συγχρονιζει. Και τι φταιει δηλαδη το password που δεν συγχρονιζει? Τι σχεση εχει? silencer στο line setup->adsl head end εχεις βαλει καποια συγκεκριμενη ρυθμιση?

  10. #10
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    ZTE ZXDSL 931VII
    Path Level
    Interleaved
    Και φυσικά ξανάπεσε... Έχουν περάσει 25 μέρες απο την ενεργοποίηση της γραμμής και του account και ζήτημα σύνολο να ειναι συνδεδεμένος ο φίλος 1 εβδομάδα. :-/

    Πριν απο λίγη ώρα τον πήρανε απο τη Forthnet, ζητώντας συγνώμη κ.λ.π. (τους είχε πρήξει στα τηλέφωνα και ειχε ζητήσει τα λεφτά του πίσω) οπου και ενας τύπος που φαινόταν να ήξερε κάποια πράγματα άρχισε να κάνει εκτενές troubleshooting. Του είπε πως ο ΟΤΕ τους έχει γράψει στα @@ του, έχουν κάνει πάνω απο 3 αναφορές αλλα τίποτε, και πρότεινε να δοκιμάσει τη γραμμή με κάποιο άλλο μόντεμ και τηλεφωνικό καλώδιο, τα οποία μάλλον θα προμηθεύσω εγώ... Αλλα δεν το βλέπω. Στάνταρ κάποια μ******* έχουν κάνει στον ΟΤΕ... Τέσπα...

  11. #11
    Το avatar του μέλους xaris106
    xaris106 Guest
    Αχα. και μενα με πηρανε πριν απο λιγη ωρα απο forthnet(και γω ειχα ζητησει τα λεφτα μου πισω) να μου πουνε τι γινεται (ευγενικοτατος ο κυριος και κατατοπιστικοτατος). Λεει οτι ειναι σε συνεννοηση με τον οτε για τη βλαβη και οτι θα το κοιταξουν και μεσα στο σ/κ και οτι θα επικοινωνισει και ο οτε μαζι μου. Αντε να δουμε λεω.
    Και πανω που πηγα να πω τωρα δεσαμε, με παιρνουν τηλεφωνο και απο τον οτε (8μιση ωρα!?) και με ρωτανε για το μοντεμ και τι βλεπω κλπ. Μου ειπαν επισης οταν τους ρωτησα τι γινεται οτι (μαλλον) ειναι δικο τους προβλημα του κεντρου και οτι το κοιτανε. Αυτα.

  12. #12
    Εγγραφή
    29-10-2004
    Περιοχή
    παρκαρισμένος στην Rascasse...
    Μηνύματα
    1.434
    Downloads
    63
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    22000/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΩΠΙ
    Router
    ZTE H108NS
    Εμένα ξαφνικά μετά από ένα χρόνο και απρόσκοπτης χρήσης εδώ και 5 μέρες δεν λέει να συγχρονίσει με τίποτα.
    Έχω Zyxel Prestige 630-C3 USB modem. Αυτό έχει ίδιο software με αυτό του Crypto USB modem.
    Εγώ έχω πάρει από την αρχή τηλ. στο 121 του ΟΤΕ εδώ και 4 μέρες και ούτε φωνή ούτε ακρόαση.
    Έχω κάνει και καναδυό install/uninstall/reinstall στους drivers του modem.
    Το κακό είναι οτι έχω την γραμμή στο όνομά μου οπότε θα πρέπει να ζητήσω τα λεφτά μου πίσω από τον ΟΤΕ και όχι από την 4νετ.
    Τεσπα είναι φρίκη όταν έχεις καλομάθει με το DSL να γυρίζεις πίσω στο dialup έστω και με 64κ ISDN.
    Kαι το άλλο γμτ της υπόθεσης είναι οτι τώρα που φτιάξανε οι ταχύτητες της 4νετ εγώ έχω πρόβλημα με την γραμμή.....τώρα τι να πείς???? γκαντεμιά??

  13. #13
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    ZTE ZXDSL 931VII
    Path Level
    Interleaved
    Ολα αυτά τα USB modems φαίνεται οτι βααίζονται στο hardware της Connexant.

    Ο τύπος πάντως που επικοινώνησε με το φίλο μου ηταν ευγενέστατος και έδωσε και το όνομά του για να μπορεί να επικοινωνεί κατευθείαν ο φίλος μαζί του οταν καλει tech support...

    Για να δούμε...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος silencer51 : 11-02-06 στις 20:28.

  14. #14
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    ZTE ZXDSL 931VII
    Path Level
    Interleaved
    Να προσθέσω εδώ οτι το η σύνδεση έπεσε την Παρασκευή και απο τότε το μόντεμ δεν έχει ξανασυγχρονίσει... Έλεος...

  15. #15
    Το avatar του μέλους xaris106
    xaris106 Guest
    Και δω τιποτα ακομα...14 μερες βλαβη...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με DSL στην Πάτρα?
    Από thanosk88 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-07, 15:06
  2. Πρόβλημα με συγχρονισμό Modem SOS
    Από geron στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-06, 01:38
  3. Πρόβλημα στην Πάτρα;
    Από lewton στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-06, 13:46
  4. πρόβλημα με 4thnet 384 στην Πάτρα
    Από kloulakis στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-04, 21:50

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας