Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 58
  1. #1
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Σκέφτομαι να αγοράσω ένα φουρνάκι για ψήσιμο μικρών ποσοτήτων φαγητού (1-2 μερίδες) και ψάχνοντας βρήκα φουρνάκια Ρομπότ (NEW WAVE, PRC101, HALOGEN OVEN, Rohnson Φουρνάκι-Ρομποτάκι R-298 MASTER CHEF, Sitram SC0616 Ρομποτ μαγειρεματος ηλ.φουρνακι 1300W, κ.α.) μήπως κάποιος έχει πείρα από τα παραπάνω ή κάποιο άλλο παρόμοιο;

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    κανένα

    Είναι άχρηστα
    Κάνουν ουσιαστικά μόνο για ζέσταμα που τελικά μπορείς να το πετύχεις σε καλύτερα και γρηγορότερα μέσα πχ τα μικροκύμματα
    Σε εμάς το «ρομπότ» έγινε ωραίο σημείο να κρεμάμε πετσέτες κουζίνας

  3. #3
    Εγγραφή
    03-07-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ
    Έχουμε παρόμοιο φουρνάκι στην (4μελή) οικογένειά μου εδώ και περίπου 12 χρόνια. Τότε δεν κυκλοφορούσαν στο εμπόριο αλλά το είχαμε προμηθευτεί απο μια (αμερικανικη) εταιρεία που τα προωθούσε μέσω πλασιέ. Είχαμε μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένοι κυρίως απο την ευκολία του. Πρίν 1,5 χρόνο εκείνο μας χάλασε και πήραμε της Rohnson. Είναι πανομοιότυπα στη λειτουργία. Γενικά είμαι ευχαριστημένος, κάνει αρκετά ωραία φαγητά και ενδύκνειται για ζέσταμα. Μην περιμένεις χρόνους φούρνου μικροκυμάτων, αλλά σε γενικές γραμμές λόγω του μικρού όγκου του ζεσταίνεται άμεσα. Πολλά ψητά τα κάνει απίστευτα νόστιμα αλλά πρέπει να το μάθεις γιατι μερικά τρόφιμα ο αέρας τα ξεραίνει (λειτουργεί με επανακυκλοφορία θερμού αέρα). Το Rohnson που πήραμε τελευταία έχει επιπλέον ένα εξάρτημα σαν δακτύλιο που σου υπερυψώνει το πάνω μέρος αυξάνοντας τον όγκο. (Πετάς 2 κατεψυγμένες πιτσούλες και σε 20' το πολύ, έτοιμες, χωρις προθέρμανση κτλ - άρα και πιο οικονομικό). Γενικά είναι σχεδόν το ίδιο με το αερόθερμο του φούρνου. Αν το χρησιμοποιούσες και σε έχει βολέψει, θα σε βολέψει και αυτό. Εξαρτάται απο τις διατροφικές σου συνήθειες. Απλά να αναφέρω οτι σε αυτό που έχω τώρα, μετά απο αρκετά καθαρίσματα, γύρω απο τα χειριστήρια έχουν ξεβάψει κάποιες ενδείξεις. Το είχα πάρει όμως τόσο φθηνά που άξιζε.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Για ζέσταμα χειρότερο από φούρνο μικροκυμάτων, στο μαγείρεμα όμως πολύ καλύτερο και πιο υγιεινό ακόμα και από φούρνο (και οικονομικότερο σίγουρα). Φτάνει να το μάθεις λίγο γιατί οι χρόνοι σε αυτό είναι πολύ μικρότεροι.
    Δε ξέρω για μοντέλα, αλλά να κοιτάξεις να έχει αυτόν τον μεταλλικό δακτύλιο που λέει και ο karajohn85. Αυξάνει πολύ τη χωρητικότητα και μπορεί να απομακρύνει την πηγή θέρμανσης αν θες. Και αν εκτός του μεγάλου γυάλινου έχει και δεύτερο μεταλλικό και πιο ρηχό πάτο, ακόμα καλύτερα.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Με ενδιαφέρει αν μπορεί να ψήνει και πατάτες τύπου τηγανιτές με λίγο λάδι, δηλαδή όπως η φριτέζα Tefal με μία κουταλία λάδι. Τι θερμοκρασία πιάνει;

  6. #6
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Θεωρητικά μπορεί, έχει τη συνταγή στο βιβλίο που τον συνοδεύει.
    Ο θερμοστάτης του έχει μέγιστη τους 250C αλλά μην ξεχνάς ότι είναι αερόθερμο και όχι φούρνος.

  7. #7
    Εγγραφή
    07-05-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    10239/1023
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Pirelli A4201G
    H μητέρα μου το χρησιμοποιεί χρόνια, εγώ λόγω χώρου (πολύ μικρή κουζίνα) δεν έχω πάρει.
    Ωστόσο το χρησιμοποιούσα για διάφορα μεζεδάκια πχ ένα παχουλό κομμάτι φέτα ή χαλούμι, λάδι, πιπέρι και ντομάτα πακεταρισμένα σε αλουμινόχαρτο. Έβγαινε πολύ καλό. Οσο για τις πατάτες εννοείται πως τις τηγανιτές δεν τις φτάνει σε γεύση, αλλά είναι σχετικά παρόμοιες.

    One can survive everything, nowadays, except death, and live down everything except a good reputation.
    Oscar Wilde

  8. #8
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, σκέφτομαι να το αγοράσω τελικά.

  9. #9
    Το avatar του μέλους oriale12
    oriale12 Guest
    Φίλε μου αγόρασα και εγώ χτες το ίδιο φουρνάκι και έχω μια απορία : Λέει ότι είναι αυτοκαθαριζόμενο και στην περιγραφή της διαδικασίας λέει γυρίστε τον θερμοστάτη στη θέση "wash". Δεν υπάρχει τέτοια ένδειξη στο θερμοστάτη. Που να τον γυρίσω; Μόνο θερμοκρασίες έχει. Μήπως μπορείς να βοηθήσεις?

  10. #10
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    oriale12 γεια σου μόλις τώρα είδα το σημείωμα σου.Και το δικό μου δεν έχει αυτή την ένδειξη ενώ το αναφέρει στις οδηγίες και δεν ξέρω να σου απαντήσω, το έχουμε όμως δύο μήνες με εντατική χρήση και δεν έχει λερωθεί καθόλου, φαίνεται αχρησιμοποίητο.

  11. #11
    Το avatar του μέλους oriale12
    oriale12 Guest
    Ευχαριστώ για την απάντηση . Η φάση είναι ότι δεν ξέρω και που αλλού μπορούμε να ρωτήσουμε. Το χρησιμοποίησα και εγώ και όντως δεν λερώθηκε καθόλου, αλλά αφού υπάρχει αυτή η λειτουργία καλό είναι να το ξέρουμε γιατί κάποια στιγμή θα το χρειαστούμε.

  12. #12
    Εγγραφή
    06-03-2007
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    17783/980
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    Speedtouch 585V7
    SNR / Attn
    9(dB) / 11.5(dB)
    η καλυτερη ηλεκτρικη συσκευη του σπιτιου μου τα τελευταια 10 χρονια....

  13. #13
    Το avatar του μέλους oriale12
    oriale12 Guest
    Λοιπόν παιδιά πήρα την εταιρία και μου είπαν πως η ένδειξη wash υπήρχε στα παλιότερα μοντέλα. Σε αυτά αρκεί να γυρίσουμε στους 30 - 50 βαθμούς τον θερμοστάτη και είναι το ίδιο πράγμα.

  14. #14
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Ναι, στο thaw (αν έχει)

  15. #15
    Το avatar του μέλους oriale12
    oriale12 Guest
    Τώρα να κάνω και μια χαζή ερώτηση: η πλαστική βάση με τα χερούλια φαντάζομαι πως είναι μόνο για την μεταφορά της συσκευής και όχι να το αφήνουμε εκεί όταν μαγειρεύουμε, σωστά;

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Έρχονται τα Ρομποτ! (Boston Dynamics Big Dog)
    Από mpardsu στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-08, 13:26
  2. Κινητό τηλέφωνο-ρομπότ συνομιλεί με τον αφέντη του
    Από ZORO στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-08, 01:02
  3. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-06, 12:30
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-06, 23:49
  5. Έρχονται τα βακτήρια-ρομπότ!
    Από termitis στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-05, 19:10

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας