Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 40
  1. #16
    Εγγραφή
    14-10-2005
    Περιοχή
    Κυπριαδου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.147
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritz 5530
    Cosmos καταρχην να σου πω οτι χρησιμοποιω το Ionix που δινει 1:4 ratio.Παραθετω καποια stats.
    Attached Files Attached Files
    OS1: Windows 10,MoBo:Gigabyte Aorus 7 X299, CPU:Ι9-7900X,RAM:G.Skill DDR4 64GB,GPU:MSI 3080 RTX ,PSU:Corsair HX1500i ,SSD1:Samsung 970PRO 512GB SSD 2: Sandisk Ultra 2 960GB,HDD:21 TB W/D, Case:CoolerMaster Cosmos 2,CPU Cooler:Corsair H150i Pro, Monitor: Samsung Odyssey G7 32',Various: Logitech Z550,Keyboard:Logi G915

  2. #17
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράξενο. Είχα την ιδέα ότι το 1:3 ratio είναι "αδιάβλητο"... Πάντως από τα στατιστικά σου καραείμαι μέσα:
    Average Whole Downloadrate: 32.90 kB/s
    Average Downloadrate: 30.90 KB/s
    Δεν ξέρω ποια η διαφορά των δύο, όμως και τα δύο είναι κάτω από το όριο των 33kbytes/sec (με 1:3 ratio βέβαια).

  3. #18
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    SpeedPort W724V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cosmos
    Παράξενο. Είχα την ιδέα ότι το 1:3 ratio είναι "αδιάβλητο"... Πάντως από τα στατιστικά σου καραείμαι μέσα:

    Δεν ξέρω ποια η διαφορά των δύο, όμως και τα δύο είναι κάτω από το όριο των 33kbytes/sec (με 1:3 ratio βέβαια).
    Με το ionix έχεις 1/4 ratio και πάλι για 384 το 30 ή και 32 είναι τρομερά καλά......αν έχει το up 9 δηλαδή μπορεί να πιάσει max 35-36 τότε είναι τέλεια.

  4. #19
    Εγγραφή
    21-06-2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZTE ZXV10
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 18.4(dB)
    Παιδες και εγω με 384 teledome κατεβαζω περιπου 1,8 Gb την μέρα...
    Η ζωή είναι μικρή για να είναι θλιβερή...

  5. #20
    Το avatar του μέλους One Colour Blac
    One Colour Blac Guest
    Εμένα πάλι με 384 ΟΤΕ δεν κατεβάζει με τίποτα όμως.Άντε να πιάσει κανα 3άρι.Ενω παλιότερα 40+.
    Τις πταίει?

  6. #21
    Εγγραφή
    05-04-2005
    Περιοχή
    Ηλιουπολη-Αθηνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Speedtouch 585 V6
    Μήπως το 1:3 "σπάει¨όταν κάνεις upload από 10 και πάνω??? Με αμοντάριστο μουλάρι πιάνω το 1:4??

  7. #22
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    SpeedPort W724V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sofojohn
    Μήπως το 1:3 "σπάει¨όταν κάνεις upload από 10 και πάνω??? Με αμοντάριστο μουλάρι πιάνω το 1:4??
    Νομίζω οτι θέλεις mod στο οποίο πάνω απο 10 σπάει και το 1/4 και κατεβάζει όσο να ναι ....Βέβαια κοίτα να έχεις και γραμμή γιατί αμα πάς και βάλεις 11 σε 384 τότε μάλλον δεν θα κατεβάζεις τίποτα.

  8. #23
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Tα έχετε μπερδέψει λιγάκι!
    Υπάρχει το upload/download speed ratio 1:3 (για την ταχύτητα σύνδεσης που δηλώνετε στίς ρυθμίσεις) που δεν ισχύει άν δηλώσεις ταχύτητα up πάνω απο 10 μπορείς να βάλεις down όσο θέλεις ....

    Υπάρχει το upload/download session ratio (πόσο έχεις ανεβάσει/κατεβάσει σε κάθε session) που στον κλασικό client είναι 1:3 και σε μερικά mods 1:4 με επιλογή απο τον χρήστη και ενεργοποιείται άν ανεβάζεις με μέσο όρο απο 10 και πάνω ...

    και τέλος υπάρχει το upload/download cumulative ratio (πόσο έχεις ανεβάσεi/κατεβάσει σε όλα τα sessions) που ισχύουν ότι και στο session ratio ...

  9. #24
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvilHawk
    Υπάρχει το upload/download session ratio (πόσο έχεις ανεβάσει/κατεβάσει σε κάθε session) που στον κλασικό client είναι 1:3 και σε μερικά mods 1:4 με επιλογή απο τον χρήστη και ενεργοποιείται άν ανεβάζεις με μέσο όρο απο 10 και πάνω ...
    Δεν είμαι σίγουρος, αλλά μήπως εννοούσες ότι το ratio αυτό υπάρχει (ως όριο) όταν η μέση ταχύτητα upload είναι < 10kbytes/sec;

    Πάντως μου φαίνεται λίγο παράξενο που επιτράπηκε από το core team, ratio σε mod διαφορετικό του 1:3.

  10. #25
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Kάποια στιγμή ενσωμάτωσαν στον επίσημο clιent κώδικα απο το zzul mod όπως το slot focus κλπ έτσι στην ουσία ενσωμάτωσαν και στον επίσημο κώδικα δυνατότητες όπως :

    ZZ TransferRatioBalance: More flexible limiting of download speed!
    If you have uploaded at least a third of what you have downloaded, since you started the program, you will have unlimited download speed. This is true also for modem users and other low bandwidth users. However, if you have uploaded less than that, compared to your downloads, downloads will slow down a little, to reach balance of 1:3. Please note that uploads to friend slots are not included in the upload sum, so you shouldn't exclusively upload to friends all the time if you are also downloading at the same time.
    Το 1:4 ενσωματώθηκε κάτω απο συγκεκριμένους περιορισμούς αρχικα στα pawcio mods και μετά στο morph mod (στην πραγματικότητα δηλαδή το 90% όλων των mods, αφού σχεδόν όλα πατούσαν είτε στο ένα είτε στο άλλο), πχ δεν υπολογίζεται στο up τα friend slots, πρέπει ο μέσος όρος up να είναι πάνω απο 10 κλπ κλπ! Δηλαδή στην ουσία ευνοεί τους releasers και τους πραγματικούς uploaders, γκρίνιαξαν αρχικά κάποιοι αλλά η συγκυρία , είχαν αποχωρήσει την ίδια εποχη απο την σκηνή αρκετοί γνωστοί modders, ήταν τέτοια που δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν πρόβλημα σε ένα feature που δεν κάνει κακό στο δίκτυο! Υπήρξε σιωπηρή αποδοχή..

    Αυτό που δεν θυμάμαι είναι άν στο Ionix (που πατάει στο pawcio) το 1:4 έχεις όλους τους περιορισμούς του zz και του morph ή είναι πιο χαλαρό ...

  11. #26
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    SpeedPort W724V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvilHawk
    Kάποια στιγμή ενσωμάτωσαν στον επίσημο clιent κώδικα απο το zzul mod όπως το slot focus κλπ έτσι στην ουσία ενσωμάτωσαν και στον επίσημο κώδικα δυνατότητες όπως :



    Το 1:4 ενσωματώθηκε κάτω απο συγκεκριμένους περιορισμούς αρχικα στα pawcio mods και μετά στο morph mod (στην πραγματικότητα δηλαδή το 90% όλων των mods, αφού σχεδόν όλα πατούσαν είτε στο ένα είτε στο άλλο), πχ δεν υπολογίζεται στο up τα friend slots, πρέπει ο μέσος όρος up να είναι πάνω απο 10 κλπ κλπ! Δηλαδή στην ουσία ευνοεί τους releasers και τους πραγματικούς uploaders, γκρίνιαξαν αρχικά κάποιοι αλλά η συγκυρία , είχαν αποχωρήσει την ίδια εποχη απο την σκηνή αρκετοί γνωστοί modders, ήταν τέτοια που δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν πρόβλημα σε ένα feature που δεν κάνει κακό στο δίκτυο! Υπήρξε σιωπηρή αποδοχή..

    Αυτό που δεν θυμάμαι είναι άν στο Ionix (που πατάει στο pawcio) το 1:4 έχεις όλους τους περιορισμούς του zz και του morph ή είναι πιο χαλαρό ...
    Το ionix εμένα όταν είχα 512 ή και όταν είχα 384 με περιόριζε στο 1:4 πάντα εκτός αν ανέβαζα πάνω απο 10 στο up τότε είχα unlimited down όπως έχω τώρα με 1024/256 δίνω στο up 14 και down δεν με περιορίζει στο 1:4 . Αυτή την στιγμή που το έχω ανοιχτο 4 μέρες απο το τελευταίο restart έχω 1:5.78

  12. #27
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Για ανέβασε full στατιστικά εδώ να ρίξω μια ματιά !

  13. #28
    Εγγραφή
    12-02-2006
    Περιοχή
    Σερρες
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    268
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΕΡΡΕΣ
    Router
    Alcatel 585
    εχω το μουλαρι (σε μηχανημα που μονο αυτο και αυτη την στιγμη ειναι σε 1024 γραμμη μονο του,(οι αλλοι Η/Υ ειναι κλειστοι,καθοτι σαββατοκυριακο)) να δινει μονο (upload) (οτι ηθελα να κατεβασω το εχω κατεβασει,μεχρι στιγμης) στα 16kb/s. Πολλες φορες ομως (οπως και τωρα που συνδεθηκα πανω του) δινει με 4kb/s. ΕΙμαι στον Edonkey server 2000.
    Προβλημα ή φυσιολογικο?
    I must fight this sickness
    find a...

  14. #29
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    @astratos
    Οσα MB και αν εχεις ανεβασει σε διαφορους χρηστες αν εσυ ζητησεις ενα αρχειο και δεν το εχουν αυτοι τοτε μπαινεις κανονικα στην λιστα αναμονης των αλλων χρηστων (στους οποιους δεν εχεις ανεβασει τιποτα). Οποτε ειναι και φυσιολογικο που αυτη την στιγμη δεν εχεις αξιοπρεπη ταχυτητα (αφου σιγουρα θα εχεις λιγες πηγες που δινουν).

    Το μονο που κανεις ειναι να ριξεις το cumulative ratio που αν το υπερβεις τοτε παλι σε κοβει... Και μικρη πιθανοτητα να ανεβασεις κατι σε καποιον που θα ζητησεις αργοτερα (πολυ μικρη πιθανοτητα και αναλογα τι αρχεια ζητας-ανεβαζεις).

    Ετσι και γω ποτε δεν εχω κατι σαν shared (εγινα κακος εξαιτιας της ηλιθιοτητας του ed2k) και αφηνω να ανεβαζει μονο τα ημιτελη αρχεια. Ετσι σχεδον παντα καθε ενα byte ανεβαινει με σκοπο να παρω καλυτερη θεση στην λιστα αναμονης.

    Εγινα κακος γιατι το προγραμμα δεν ειναι σωστο και δεν με σεβεται κατα την γνωμη μου. Αντιθετα το gnutella δεν εχει αυτην την βλακεια στην μεση.

    Για να δειτε αν εχει προβλημα το μουλαρι να κατεβασει και κατι σας περιοριζει (συνδεση) τοτε κοιταχτε το upload σας. Αν ειναι χαμηλοτερο του κανονικου και ορισμενου τοτε η συνδεση σας ειναι και ο περιοριστικος παραγοντας και στο downloading, απλα το uploading σας δειχνει την ποιοτητα συνδεσης/προβλημα αλλο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Patentman : 26-02-06 στις 19:39.

  15. #30
    Εγγραφή
    26-02-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Να σας κάνω και εγώ μερικές ερωτήσεις:
    Ποιος είναι ο καλύτερος client? Τον server με ποια κριτήρια τον διαλέγουμε?(προτείνεται κάποιον) Η διαθεσιμότητα των αρχείων έχει σχέση με τον server που είσαι συνδεδεμένος? Και τέλος είναι ανάγκη να έχουμε ανοιχτό και το UDP port ή μόνο το TCP αρκει? Ελπίζω να μην σας κούρασα!!

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας