Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 37
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2005
    Περιοχή
    Περισσός - Αθήνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    605
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TP-LINK AC750
    Καλησπερα παιδια.Επειδη πριν3 μηνες πηρα νεο αυτοκινητο και εχουμε και δοσεις σκεφτηκα να κανω μια μικτη ασφαλιση για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.Οπως βλεπω μαλλον θα καταληξω στην υδρογειο οπου μου εδωσαν μια καλη προσφορα των 410Ε.Τους ειπα οτι θα παρω τηλεφωνο αυριο να κλεισω και να μου πουν ακριβως και τι καλυπτει.Η απαλλαγη θα ειναι 250Ε.Υπαρχει καποια παγιδα η κατι που θα πρεπει να προσεξω στις παροχες του ασφαλιστρου μου?Γιατι πρωτη φορα κανω μικτη ασφαλιστη και δεν εχω γνωσεις γενικα τι παιζει.Δινω παρακατω και καποια χαρακτηριστικα για να μου πειτε αν βλεπετε και την τιμη καλη απο τη δικη σας πλευρα

    TOYOTA AURIS 1600 (Eτος 2007)
    Φορολογισιμοι ιπποι 9
    Κατοχος Διπλωματος 5 ετη
    Κατηγορια Bonus malus 3
    Αξια οχηματος 19.900Ε

  2. #2
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.635
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Χμ. Τι σημαίνει απάλλαγή για σένα; Σε μας που είναι νοικιασμένο πληρώνω μέχρι 73 ευρώ. Αλλά αν το κυκλοφορείς πολύ και αυτά βάσανο είναι γιατι έχω ήδη δηλώσει 3-4 χτυπήματα που ΔΕΝ τα έκανα εγώ. Και έχω φτάσει τα 200+. Πόσο είναι το κόστος για να μην πληρώνεις τίποτα;
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2005
    Περιοχή
    Περισσός - Αθήνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    605
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TP-LINK AC750
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmavro73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμ. Τι σημαίνει απάλλαγή για σένα; Σε μας που είναι νοικιασμένο πληρώνω μέχρι 73 ευρώ. Αλλά αν το κυκλοφορείς πολύ και αυτά βάσανο είναι γιατι έχω ήδη δηλώσει 3-4 χτυπήματα που ΔΕΝ τα έκανα εγώ. Και έχω φτάσει τα 200+. Πόσο είναι το κόστος για να μην πληρώνεις τίποτα;
    Σε μια ζημια των 400Ε θα πληρωσω τα 250 εγω και τα αλλα η ασφαλεια(με απαλλαγη των 250Ε).Αν καταλαβα καλα ετσι παει.Χωρις απαλλαγη προγραμμα δεν υπαρχει στην υδρογειο αλλα ουτε και επιθυμω κατι τετοιο γιατι μετα μιλαμε για τρελλα ασφαλιστρα.Στην General Union που ειχα ως τωρα εμαθα οτι μικτη χωρις φοροαπαλλαγη ειναι στα 590Ε το εξαμηνο..

  4. #4
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Μηνύματα
    232
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Redbill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μια ζημια των 400Ε θα πληρωσω τα 250 εγω και τα αλλα η ασφαλεια(με απαλλαγη των 250Ε).Αν καταλαβα καλα ετσι παει.Χωρις απαλλαγη προγραμμα δεν υπαρχει στην υδρογειο αλλα ουτε και επιθυμω κατι τετοιο γιατι μετα μιλαμε για τρελλα ασφαλιστρα.Στην General Union που ειχα ως τωρα εμαθα οτι μικτη χωρις φοροαπαλλαγη ειναι στα 590Ε το εξαμηνο..
    Ακριβώς έτσι λειτουργεί η απαλλαγή. Συνήθως οι ασφαλιστικές ορίζουν αυτό το ποσό γύρω στα 300 ευρώ. Όσο μικρότερο το θέλεις τόσο πολλαπλασιάζονται τα ασφάλιστρα με την λογική ότι στην Αθήνα συνήθως γίνονται μικροζημιές...

  5. #5
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΕΩΡΓΙΟΥΠΟΛΗ
    SNR / Attn
    31(dB) / 13(dB)
    Καταρχήν μεγεια το αυτοκίνητο, περιμενω ακριβώς το ιδιο μεσα στη βδομαδα

    Σκεφτόμουνα και εγω για μικτή αλλα στην ιντεραμερικαν που ρωτησα είχε περιπου 810 το χρονο, με απαλλαγη 1000 ευρω. Οπως καταλαβαινεις η διαφορα με την υδρογειο είναι τεραστια εκτος αν αναφερεσαι για 6αμηνη περιοδο (μαλλον 6μηνη εννοεις...)

    Αυτο που φανταζομαι πρεπει να προσεξεις ειναι και η φερεγγυοτητα της εταιρειας, ωστε να μην βρεθεις ακαλυπτος (βλεπε Εγνατια ασφαλιστικη). Βεβαια ποσο ευκολο ειναι να το βρεις αυτο δεν ξερω, ισως καποιος αλλος εδω γνωριζει περισοτερα σχετικα...

  6. #6
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Μπορειτε παντα να ριξετε μια πλαγια ματια και στο
    http://www.asfalistra.gr/motor/motor1.asp
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.635
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    1000 ευρώ απαλλαγή πολλά δεν είναι;
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  8. #8
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΕΩΡΓΙΟΥΠΟΛΗ
    SNR / Attn
    31(dB) / 13(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmavro73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1000 ευρώ απαλλαγή πολλά δεν είναι;
    Ναι πολλα ειναι. Προφανώς θελουν να αποφευγουν να πληρωνουν τα "μικροατυχήματα".

    Ισως είναι ενας τροπος να κρατησουν τα ασφαλιστρα τους σε λογικα επιπεδα, αλλα τι στιγμη που οι πιο πολλοι δινουν πιο μικρη απαλαγη δεν ειναι και οτι πιο ανταγωνιστικο το πακετο τους..

  9. #9
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    4.577
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14/1
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Δοκιμασε την http://www.anytimeonline.gr/ ειναι της Interamerican, εχει απαλλαγη 1000 Ευρω και βγαινει περιπου 880 Ευρω αν προπληρωσεις ενα χρονο με πιστωτικη. Ειναι ελαχιστα πιο ακριβη (60 Ευρω το χρονο) αλλα η μεγαλη διαφορα ειναι στην απαλλαγη, απο την αλλη εχεις μεγαλυτερη σιγουρια με την interamerican. Επισης καλυπτουν μερικη και ολικη κλοπη, λογικα θα εχει και η υδρογειος τετοια καλυψη μεσα στη τιμη.

    Btw η τωρινη αξια του οχηματος ΔΕΝ ειναι 19,900 Ευρω, ρωτησε τους ποσο το κοστολογουν τωρα ωστε να μη πληρωνεις τζαμπα ασφαλιστρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nrg_polini : 17-07-07 στις 23:58.

  10. #10
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περιοχή
    Earthling
    Μηνύματα
    631
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    410€ με απαλλαγή μονο 250€ μου φαίνεται κάπως "ύποπτο" ή ότι κάτι παίζει. Στην θέση σου θα ήμουν ιδιαίτερα επιφυλακτικός, δεδομένου ότι οι τιμές άλλων ασφαλιστικές είναι πολύ ακριβότερες. Ζήτα συγκεκριμένες διευκρινήσεις απο τον ασφαλιστή σου ή απο την εταιρεία.

  11. #11
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Η μικτή που έχω στο δικό μου αυτοκίνητο είναι της General Union με απαλλαγή 150€. Η φθηνότερη που έχω βρει. Μία φορά που την χρέιάστηκα έφταιγα εγώ;;;;, παραβίασα στοπ άσχετα αν ήταν κρυμένο πίσω από δέντρο και έπεσα πάνω σε ένα άλλο όχημα χωρίς φώτα την νύχτα με αποζημίωσαν κανονικότατα μείον βέβαια του ποσού των 150€. Η ζημιά στο δικό μου το όχημα ήταν συνολικά γύρω στα 1500€.



  12. #12
    Εγγραφή
    25-11-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    551
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    speedtouch 585
    Περιμενω μεσα στην εβδομάδα ενα Hyundai i20 1200 cc αξίας 11300. Μιας και θα είναι καινουριο θελω να κανω μικτή ασφάλεια. Εδω και 4 χρόνια είχα απλή ασφάλεια στην general union για ενα παλιο Micra χωρίς κανένα ατύχημα. Ποσο περιπου να υπολογίζω ότι θα πρεπει να δώσω ανα εξάμηνο για μια φθηνή μικτή? Το αυτοκίνητο και η ασφάλεια θα είναι στο όνομα της μητέρας μου που είναι χρόνια οδηγός.

  13. #13
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Πιστεύω κάνα επτακοσάρι, ετήσιο full κάλυψη, καθώς ότι υπάρχει έκπτωση 15% στα καινούργια. Bonus malus 02. Απαλλαγή στην μικτή είναι 150€. Οδική βοήθεια στην Express service. Πριν ήταν στην Interpartner assistance ή κάπως έτσι.Τώρα ανανέωσα το συμβόλαιο για 6 μήνες και πλήρωσα 330€ για ένα Hyundai accent του 2003. Νομίζω το προηγούμενο εξάμηνο είχα πληρώσει περίπου 300€.

    Ενημέρωσέ μας για το ποσόν που θα σου πούνε.


  14. #14
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.779
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    μεγαλη σημασια εχει το ποσο για το οποιο το ασφαλιζεις...
    400 το εξαμηνο ειναι καλη τιμη λογικα βαση της τιμης που το πηρες και λογικα θα το ασφαλισεις (αντε και λιγο χαμηλοτερα) το υπολογιζω ενα 350 minimum...αν ειναι ολα μεσα..
    απαλλαγη τα 150 λιγα μου φαινονται συνηθως απο 250-300 και πανω εχουν απαλλαγη...
    τα 150 θα εχουν πιο υψηλη εξαμηνιαια δοση αποσο γνωριζω...

    βεβαια ψαξτο γιατι μπορει εκεινη τη στιγμη να εχει καμια καλη προσφορα καμια ασφαλιστικη και να σε βολεψει...
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic48706_4.gif

  15. #15
    Εγγραφή
    25-11-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    551
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    speedtouch 585
    Μακαρι να βρω κατι στα 350 γιατι ήδη με την αγορά είμαι και θα ειμαι αρκετά στριμωγμένος. τα 400 μου φαντάζουν πολλά αυτή τη στιγμή για ασφάλιση τη στιγμή που πλήρωνα περιπου 160 και αν δε βρω κάτι φθηνότερο θα αρκεστώ σε απλή ασφάλιση. Παντως όταν με το καλό έρθει (οταν δηλαδή δεήσει η hyundai να μισθώσει νταλίκα...) θα το ψάξω μαζί με τον πατέρα μου και θα ενημερώσω..

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. τι πρέπει να προσέξω στο paypal
    Από tempo στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-08, 15:19
  2. Raptor,τι πρεπει να προσεξω κατα την εγκατασταση του?
    Από stelios12 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-08, 23:12
  3. Τι πρεπει να προσεξω για αγορα μνημης?
    Από djias στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-07, 23:17
  4. Μικτή ασφάλεια αυτοκινήτου. Τι καλύπτει;
    Από mfds στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-06, 03:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας