Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    28-06-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    819
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    6895/1021
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    U.S. Robotics 9108
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 48(dB)
    Καλησπέρα,

    είμαι σε ιδιόκτητο εδώ και περίπου 2 χρόνια. Λόγω της μεγάλης μου απόστασης από το dslam (~3,5km) πάντα συγχρόνιζα γύρω στα 6000. Εδώ και περίπου 1 εβδομάδα είμαι γύρω στα 2000-2500. Πήρα τηλέφωνο για βλάβη. Ήρθε τεχνικός μέτρησε την γραμμή και μου είπε ότι υπάρχει πρόβλημα στον κεντρικό κατανεμητή του ΟΤΕ και θα προχωρήσει το θέμα. Όντως, χθες ήρθε τεχνικός και από ΟΤΕ ο οποίος όμως βρήκε την γραμμή μια χαρά και ότι το όποιο πρόβλημα είναι στις καλωδιώσεις του σπιτιού. Πήρα τηλέφωνο σήμερα στην forthnet και υποστηρίζουν ότι η γραμμή ελέγχθηκε και βρέθηκε μια χαρά και το μόνο πρόβλημα είναι η κακή ποιότητα του χαλκού του ΟΤΕ για το οποίο δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Υποστηρίζουν ότι το να πέσει τόσο ο συγχρονισμός είναι φυσιολογικό και συμβαίνει. Η άποψη σας, προσωπικά, έχουν αρχίσει και με εκνευρίζουν και μάλλον χάνουν έναν (ακόμη) πελάτη τους.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-05-2007
    Μηνύματα
    872
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Φωτός!
    ISP
    Γείτων!
    Δηλαδη σου λενε οτι επεσε η ποιοτητα του χαλκου, απο τη μια στιγμη στην αλλη και ειναι φυσιολογικο να εχεις 70% πτωση συγχρονισμου.
    Θες να σου πω κατι ακομα πιο γελοιο;
    Εγω απο την μια στιγμη στην αλλη επεσα απο τα 20+ στα 2 και μου ελεγαν τα ιδια. Μετα ελεγαν οτι φταιει η τηλεφωνικη μου συσκευη, μετα το σπλιτερ -που δεν ειχα- και αφου τελικα περιμενα επι εβδομαδες να φερουν τεχνικο, η γραμμη εφτιαξε απο μονη της. Και αυτο εγινε 3 συνεχομενες φορες σε διαστημα 3,5 μηνων. Χωρις να αλλαξω εγω κατι, χωρις να εμπλακει τεχνικος του ΟΤΕ.
    Δε ξερω που ηταν το προβλημα. Ξερω ομως που ΔΕΝ ηταν, και βαση αυτου, βγαλε τα συμπερασματα σου για τη δικια σου περιπτωση. Ειδικα αφου σε σενα εχει γινει ελεγχος και στη δικια σου καλωδιωση, και σε οτι αφορα τον ΟΤΕ.

    Τι σημασια εχει βεβαια ποσο συγχρονιζεις, αφου μερα-παρα-μερα καταρρεουν τα κυκλωματα τους και εχεις ταχυτητες ISDN, που με τα timeouts θυμιζει 56Kb...
    Φιλοκαλούμεν μετ'ευτελείας και φιλοσοφούμεν άνευ μαλακίας

  3. #3
    Εγγραφή
    02-02-2007
    Μηνύματα
    408
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Και σε εμενα τις τελευταιες μερες από 10.000 συγχρονιζει στα 5-6 τωρα
    Τι γινεται ρε γαμωτο. Ουτε βιντεακια του youtube δεν μπορω να δω αν δεν περιμενω να φορτωσει πρωτα

    οριστε τα στατιστικα μηπως εχει καποιος καμια ιδεα
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails untitled.JPG  

    8 μήνες αναμονή για σύνδεση με 2play!!!

  4. #4
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    1.808
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150000/22000(KV)
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Smart 3
    SNR / Attn
    7(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε εχουνε γυρισει σε adsl απλο εκει που λεει gdmt επρεπε να λεει adsl2+ μπορεις να το γυρισεις εσυ μεσω του μενου του μοντεμ ή μπορει να στο εχει βαλει η forthnet για να σου περιορισει τ προβληματα η κατι αλλο

  5. #5
    Εγγραφή
    28-06-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    819
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    6895/1021
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    U.S. Robotics 9108
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 48(dB)
    βασικά άνετα θα πήγαινε για κόψιμο η forthet όχι τόσο επειδή δεν μπορώ να κάνω την δουλειά μου κατεβάζοντας με 280kb/s αντί για 670kb/s αλλά για την προσπάθεια να κοροϊδέψουν ότι είναι φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει (αυτή η πτώση από την μια στιγμή στην άλλη) και ότι δεν έχουν καμία διάθεση να εξυπηρετήσουν. Ο μόνος λόγος που μένω είναι ότι φεύγω για σπουδές έξω και μέχρι να γίνει η αλλαγή σε άλλο πάροχο θα έχω φύγει και οι γονείς δεν παίζει να καταφέρουν να περάσουν τα νέα στοιχεία στο router.

  6. #6
    Εγγραφή
    21-01-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    loipooooooon
    ακούστε και μένα,
    έχω πρόβλημα από τον μάιο,
    δηλαδή:
    εδώ και 2 χρονια συγχρόνιζα στα 19800 mbbs
    από τον μάιο λοιπόν "συχρονιζα" στα 15400 και κάτω!!!!
    περνώ τηλέφωνο για βλάβη και μου λένε ότι θα έρθουν να το ελένξουν,όντως την επομενη μέρα έρχεται ένας τεχνικός ο οποιος βλέπει ότι έχω πρόβλημα στην γραμμή μου και μου λέει ότι δείχνει βραχυκύκλωμα στα 300 μετρα περίπου και μου λένε ότι θα το πουν στον οτε για έλεγχο.
    την επομενη μέρα με παίρνει ο οτε τηλέφωνο και μου λέει ότι η γραμμή μου είναι μια χαρά και δεν έχει κανένα πρόβλημα,
    ξαναπαίρνω τηλέφωνο την forthnet και μου λένε το ίδιο πράγμα ότι έχει πρόβλημα η γραμμή μου όταν τους λέω τι θα γίνει με αυτήν την περίπτωση μου λένε ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι και ότι ο οτε δεν μας αφήνει να βάλουμε χέρι στα καφάο του,
    loipooooon!!!!!
    εδώ και 2 εβδομάδες το modem μου κάνει συνεχεια επανεκκινήσεις 2 3 κάθε μέρα (όταν είμαι σπίτι δηλαδή το βραδυ γιατί την μέρα δεν ξέρω τι γίνεται)
    περνώ χθες πέμπτη τηλέφωνο ξανά την forthnet και μου λένε ότι θα το ελένξουν και ότι κάνανε κάτι αλλαγές και να το παρακολουθήσω και να τους πω,
    κατά τις 22:00 το βραδυ παο να μπω και βλέπω ότι δεν έχω ταχύτητα δηλαδή ανοίγουν σελίδες αλλα πολλή αργά,
    μπαίνω μέσα στο modem και βλέπω ότι έχω ταχύτητα από 15400 έχει 11200 και παθαίνω πλακα,
    ξανά τηλέφωνο στην forthnet και τι μου λένε ρε παιδιά αν έχουν τον theo τους,
    μου λένε ότι κατεβάσαμε ταχύτητα για να δούμε αν σταματήσουν οι διακοπές στην γραμμή μου τρελάθηκα
    δηλαδή "γιαυτους" η απάντηση στην βλάβη είναι πονάει κεφάλι κόβει κεφάλι, ένας φίλος μου που μένει διπλα μου συγχρονίζει στα 22250 συνεχεια και η πλακα είναι ότι το κτίριο του οτε είναι διπλα μου!!!!!
    τι να κάνω δεν ξέρω έχω πάρει πολλές φορες τηλέφωνο αλλα μου λένε ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι και είναι θέμα οτε,
    αλλα το πάγιο 40 ευρώ ξέρουνε να τα παίρνουνε κάθε μηνα
    τι να πω ρε παιδιά
    καμια ιδέα κανεις?

    συγγνώμη αν σας κούρασα αλλα είχα πολλή άχτι μέσα μου και κάπου ήθελα να τα πω,
    δηλαδή σε λίγο καιρό θα πρέπει να είμαι ευτυχισμένος αν έχω 5mbbs!!!!!!!!!!!!!

  7. #7
    Εγγραφή
    18-02-2005
    Περιοχή
    Prague, CZ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    375
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Του φωτός
    ISP
    Forthnet
    Router
    Μαύρο
    Toledo, τα ίδια και εδώ αυτό το χρονικό διάστημα.

    Δυστυχώς για εμάς, αυτή είναι η τακτική τους. Κάνει η εκάστοτε τηλεφωνήτρια ένα SELT από το κέντρο της και αν δεν βρεθεί βραχυκύκλωμα, ΣΙΓΑ μην κάτσει να ασχοληθεί η εταιρία με τα χιλιάδες προβλήματα συνακροάσεων στα δισύρματα και που ακριβώς οφείλονται αυτά.

    Συγχρόνιζα στα 21.000 με στατιστικά γραμμής διαμάντι, και όταν άρχισαν οι αποσυνδέσεις να γίνονται μια νότα της καθημερινότητας μου, μου το κατέβασαν στα 12. Το πρόβλημα λύθηκε απλά, εύκολα, συναρπαστικά. Άντε εξήγησε εσύ στην κατά τα άλλα αν-υπαίτια και συμπαθέστατη τηλεφωνήτρια ότι εσύ κάποτε είχες μια γραμμή βράχο, ότι κάπου το καλώδιο σου παίρνει παρεμβολές , ότι δεν φταίει το router σου (γιατί έχεις δοκιμάσει τρία) κτλ, κτλ. Άντε επίσης να μπορέσεις να τους πεις τίποτα, εφόσον είσαι έως 24 ΜΒps.. και ναι. Μπορεί κάλλιστα να στο κατεβάσει και στα 5 και να στο αιτιολογήσει "δεν σηκώνει η γραμμή σας παραπάνω κύριε.."

    Χρόνος χαμηλώματος συγχρονισμού χρήστη = 5 λεπτά vs Χρόνος επιδιόρθωσης προβλήματος = άγνωστο. Πρακτικές σεβασμού πελάτη από Ελληνική εταιρία λοιπόν...

  8. #8
    Εγγραφή
    21-01-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SyMpToM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Toledo, τα ίδια και εδώ αυτό το χρονικό διάστημα.

    Δυστυχώς για εμάς, αυτή είναι η τακτική τους. Κάνει η εκάστοτε τηλεφωνήτρια ένα SELT από το κέντρο της και αν δεν βρεθεί βραχυκύκλωμα, ΣΙΓΑ μην κάτσει να ασχοληθεί η εταιρία με τα χιλιάδες προβλήματα συνακροάσεων στα δισύρματα και που ακριβώς οφείλονται αυτά.

    Συγχρόνιζα στα 21.000 με στατιστικά γραμμής διαμάντι, και όταν άρχισαν οι αποσυνδέσεις να γίνονται μια νότα της καθημερινότητας μου, μου το κατέβασαν στα 12. Το πρόβλημα λύθηκε απλά, εύκολα, συναρπαστικά. Άντε εξήγησε εσύ στην κατά τα άλλα αν-υπαίτια και συμπαθέστατη τηλεφωνήτρια ότι εσύ κάποτε είχες μια γραμμή βράχο, ότι κάπου το καλώδιο σου παίρνει παρεμβολές , ότι δεν φταίει το router σου (γιατί έχεις δοκιμάσει τρία) κτλ, κτλ. Άντε επίσης να μπορέσεις να τους πεις τίποτα, εφόσον είσαι έως 24 ΜΒps.. και ναι. Μπορεί κάλλιστα να στο κατεβάσει και στα 5 και να στο αιτιολογήσει "δεν σηκώνει η γραμμή σας παραπάνω κύριε.."

    Χρόνος χαμηλώματος συγχρονισμού χρήστη = 5 λεπτά vs Χρόνος επιδιόρθωσης προβλήματος = άγνωστο. Πρακτικές σεβασμού πελάτη από Ελληνική εταιρία λοιπόν...
    τι να πεις?
    και μετα σου λενε ελα σε μας γιατι ειμαστε καλυτεροι απο τον οτε!!!!!!!!

    βρε ολοι ιδιοι ειναι!!

Παρόμοια Θέματα

  1. Χαμηλός συγχρονισμός
    Από nescafe στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-09, 21:53
  2. Χαμηλος Συγχρονισμος
    Από apn3a στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-09, 12:53
  3. Forthnet Double Play χαμηλός συγχρονισμός
    Από PetApollo στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-08, 11:55
  4. Χαμηλος συγχρονισμος.
    Από PranKsteR στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-08, 10:23
  5. Χαμηλός συγχρονισμος
    Από giorgosgudelias στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-08, 12:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας