Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Μελανια εκτυπωτων: τι προτιματε αυθεντικα ή αλλα

Ψήφισαν
192. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • παντα τα αυθεντικα του κατασκευαστη

    75 39,06%
  • συμβατα επωνυμων κατασκευαστων

    16 8,33%
  • αναγομωμενα refill

    37 19,27%
  • και αναγομωμενα και συμβατα

    26 13,54%
  • τωρα μονο αυθεντικα, τα αλλα με απογοητευσαν

    13 6,77%
  • αναλογα την περιπτωση

    25 13,02%
Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 81
  1. #46
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Επειδη το <δις εξαμαρτειν ουκ> κτλ κλπ
    Απλα σας ενημερωνω οτι ΠΑΡΟΛΟ που την ειχα πατησει ξανα παλιοτερα με το Πλαισιο
    http://www.adslgr.com/forum/showthre...?t=3762&page=2
    αποφασισα να παραγγειλω απαυτους τα μελανακια για τον HP 5652 inkjet εκτυπωτη μου, συμβατα @Work 56 και 57 μαζι με κατι χαρτια και δικα τους και inacopia. Ολα ωραια και καλα, οπως ειχα γραψει στην παραγγελια μου, ταπαμε τηλεφωνικα για την αλλαγη ειχαν καποιο προβλημα με το συμβατο 56 και το αλλαξα σε original. Παρασκευη απογευμα ορισαμε Τριτη την παραδοση...
    ΑΜ ΔΕεεε Παρελαβα μολις την παραγγελια και ευτυχως μεν τα μελανια ηταν τα σωστα,
    αλλα στα χαρτια πρωτοβουλως εστειλαν αντι του δικου τους "πλαισιο" το connect -εννοειται ηταν φτηνοτερο-
    και επιπλεον το συνολο πληρωμης ηταν λιγουλακι αυξημενο σε σχεση με τις τιμες του site.

    Συνολικη επιβαρυνση λιγοτερη απο ενα ευρω και γιαυτο ειπα να μην το κανω θεμα.
    ΑΛΛΑ αν με ξαναδουνε δε <παναναι και οι φτηνοτεροι μακραν> ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ.
    Mαγκες e-shop και τα μυαλα στα καγκελα....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manoulamou : 21-02-06 στις 14:38.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  2. #47
    Εγγραφή
    26-06-2005
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Speedtouch 780WL
    e-shop - Τώρα σώθηκες.

  3. #48
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Κοιτα δεν ειπα οτι ειναι τελειοι, εχω και εγω μερικα παραπονα, ιδιως απο αποψη αμεσης ενημερωσης ειτε του site ειτε δικης μου με email.
    Ομως οταν εχω κανει 30 κατι παραγγελιες, και εχει στραβωσει μονο μια μεγαλη με κατι περιεργες μνημες και μια ψηκτρα μεταξυ αλλων
    εχω ακυρωσει αλλες δυο < τη μια λογω -μη- διαθεσιμοτητας και την αλλη λογω ελλειψης προσωρινης -που εγω καιγομουν> Οσο για τιμες και πολυ καλες και οτι βλεπεις στο site αυτο πληρωνεις στο τελος.
    Ε δεν το θεωρω τοσο τρομερο σε σχεση με κατι αλλους πχ το εν λογω ΠΛΑΙΣΙΟ
    εχω κανει 4 ολες κι ολες παραγγελιες, η μια ακυρωθηκε, αλλες δυο εγιναν μαουνι καπελλο
    και μονο η τεταρτη εξελιχτηκε επιτυχως τι να πω...
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  4. #49
    Εγγραφή
    28-09-2002
    Περιοχή
    USSR
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.530
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    IPCOPonVM
    Βρε παιδιά δεν σας καταλαβαίνω καθόλου. Δηλαδή κι εγώ είχα κακές εμπειρίες με μελάνια της πλάκας , αλλά εσείς τσιμπάτε κατευθείαν στο μάρκετινγκ της κάθε εταιρίας...

    είναι δεδομένο ότι υπάρχουν pigments που θα είναι ακριβώς ίδια με αυτά που χρησιμοποιεί η epson,canon,hp klp. Το θέμα μας είναι να ψάξουμε (και σε ξένα φόρουμ) και να βρούμε ποιοι είναι αυτοί οι κατασκευαστές συμβατών μελανιών που μας δίνουν την καλύτερη δυνατή ποιότητα. Διότι η διαφορά κόστους είναι τεράστια.

    Ας πούμε οι καλοί κατασκευαστές χρησιμοποιούν spongless cartridges που υποτιθεται διαρκούν περισσότερο και μπλοκάρουν τις κεφαλές λιγότερο.... ας κοιτάξουμε λίγο και ας συγκεντρώσουμε τις πληροφορίες μας

    ΥΓ και έλεος με το μάρκετινγκ, είναι γνωστό ότι οι εκτυπωτάδες χρησιμοποιούν το μοντέλο της gillette. αρα η ποιότητα των μελανιών τους αποκλείεται να είναι ευθέως ανάλογη της τιμής τους.

  5. #50
    Εγγραφή
    28-09-2002
    Περιοχή
    USSR
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.530
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    IPCOPonVM
    Για παράδειγμα διάβασα πολύ καλά λόγια για τη συγκεκριμένη εταιρία από το forum του tomshardware και το site της μοιάζει πάρα πολύ καλό. Οι ΄τυποι όχι μόνο ξέρουν γιατί μιλάνε, όχι μόνο έχουν πολλούς διαφορετικούς τύπους μελανιών (ακόμα και για ασπρομαυρο), αλλά και οι επιλογές που κάνουν στα χαρτιά τους είναι εντελώς διαφορετικές από τις συνηθισμένες. για παράδειγμα δεν έχω δει κανέναν να προτείνει χαρτιά ilford.

    διαθετουν μαλιστα κι ενα συστημα συνεχούς ροής μελανιού που όχι μόνο ρίχνει το κόστος, αλλά δεν χρειάζεται να αλλάζεις κάθε τόσο και cartridge. Αυτό βέβαια συμφέρει ιδιαίτερα εταιρίες που έχουν μεγάλο όγκο δουλειάς από έγχρωμες εκτυπώσεις ένός τυπου (απλού μελανιού, ή pigment ) . Αγοράζοντας έναν πάμφθηνο R200 τον οποίο δεν θα λυπηθείς να αντικαταστήσεις μετά από 6μήνες ένα χρόνο με έναν ακόμα R220 όταν ο πρώτος θα τα έχει παίξει από την πολύ δουλειά...

    ΥΓ ένα άλλο σχετικό στοιχείο υπερ της συγκεκριμένης εταιρίας είναι ότι πουλάει ξεχωριστά τα δικά της μελάνια από τα noname.



    http://www.inksupply.com/

  6. #51
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Επειδή όλα τα ιμιτασιόν που έχω δει λένε «ποιότητα σαν τα original» δεν τα εμπιστεύομαι.

    Τα μελάνια και τα χαρτιά έχουν πολύ τεχνολογία και δεν μπορεί να τα αντιγράψει ο οποιοσδήποτε.
    Πχ φαντάσου πως κάποια χαρτιά Ilford που έχω έχουν ειδικό προφίλ για τα χρώματα του εκτυπωτή μου.
    Συνήθως χρησιμοποιώ Canon χαρτιά που έχει τα προφίλ ενσωματωμένα ο οδηγός του εκτυπωτή.

    Φαντάσου να πάω σε άλλα μελάνια, ούτε προφίλ ούτε τίποτα.

    Για μένα δεν αξίζει, καλύτερα να κάνεις οικονομία στις εκτυπώσεις και να έχεις ποιότητα.
    Η φωτογραφία άλλωστε είναι ακριβό χόμπυ όταν φτάνει στην εκτύπωση.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  7. #52
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αναγομωμένα αυθεντικά

  8. #53
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Περιοχή
    Πάφος-Κύπρος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    5.235
    Downloads
    19
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/768
    ISP
    Primetel
    Router
    PTL-VDL-N5
    ειχα παλια (πολυ παλια ) εναν canon bubblejet και χρησιμοποιουσα "combatible" μελανια απο μια εταιρεια που λεγοταν armor. Μια χαρα ηταν απο μεριας ποιοτητας, Δεν ξερω αν υπαρχει ακομα

  9. #54
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Ήράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    447
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    ZyXEL HW660-D1
    SNR / Attn
    11(dB) / 22(dB)
    Έκτος αν είναι για επαγγελματική εκτύπωση και φωτογραφίες, τα αυθεντικά μελάνια, κατά την γνώμη μου πάντα, είναι για τα κοροΐδα ή αυτούς τους άτυχους που δεν ξέρουν τις επιλογές τους.

    Τελικά πήρα και εγώ το πρώτο refill μου. Έχω ένα πολυμηχάνημα brother στα 100€. Το πήρα κυρίως για κείμενο και φωτοτυπίες. Το μαύρο μελάνι τελείωσε μέσα σε 3 μήνες (εκτύπωσα και ένα βιβλίο). Το κόστος για το αυθεντικό ήταν γύρω στα 20€. Με αυτά τα λεφτά πήρα ένα μπουκαλάκι μελάνι που θα το γεμίσει ξανά τουλάχιστον 4-5 φορές. Τελικό κέρδος 60-80€.

    Οι εκτυπωτές Brother έχουν τις κεφαλές μέσα στο μηχάνημα, αλλά ακόμα και αν χαλάσει ο εκτυπωτής (δεν το βλέπω) με συμφέρει να παίρνω refill μέχρι να χαλάσει και τελικά να πάρω καινούργιο εκτυπωτή.

    Δεν πρόκειται να ξαναδούν τα λεφτουδάκια μου οι βρομο-εταιρείες μελανιών.....

  10. #55
    Εγγραφή
    28-09-2002
    Περιοχή
    USSR
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.530
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    IPCOPonVM
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess
    Επειδή όλα τα ιμιτασιόν που έχω δει λένε «ποιότητα σαν τα original» δεν τα εμπιστεύομαι.

    Τα μελάνια και τα χαρτιά έχουν πολύ τεχνολογία και δεν μπορεί να τα αντιγράψει ο οποιοσδήποτε.
    Πχ φαντάσου πως κάποια χαρτιά Ilford που έχω έχουν ειδικό προφίλ για τα χρώματα του εκτυπωτή μου.
    Συνήθως χρησιμοποιώ Canon χαρτιά που έχει τα προφίλ ενσωματωμένα ο οδηγός του εκτυπωτή.

    Φαντάσου να πάω σε άλλα μελάνια, ούτε προφίλ ούτε τίποτα.

    Για μένα δεν αξίζει, καλύτερα να κάνεις οικονομία στις εκτυπώσεις και να έχεις ποιότητα.
    Η φωτογραφία άλλωστε είναι ακριβό χόμπυ όταν φτάνει στην εκτύπωση.
    Σε καταλάβαίνω, έχω κι εγώ κάποιες κακές εμπειρίες με μελάνια, αλλά όσο για την τεχνολογία του πράγματος, τα φουσκώνουν πολύ οι εταιρίες. Φυσικά δεν μιλάμε για universal μελανια, αλλά μελάνια που έχουν φτιαχθεί για έναν συγκεκριμένο τύπο εκτυπωτή.
    Το ίδιο συνέβαινε και με τον γραφίτη στα lase, που η κάθε μία έχει υπότιθεται εναν ειδικό γραφίτη μακρύκοκκο, μικρόκκοκο, στρογυλλό εξάγωνο και δεν συμαζεύεται. Επειδή πρόσφατα είχα μια συζήτηση με έναν αντιπρόσωπο για τους γραφίτες, (αυτός πουλάει ξεχωριστά τύμπανα και γραφίτες), όταν τον ρώτησα γιατί ο γραφίτης των 10.000 σελίδων κάνει 40 ευρώ, μου είπε γιατί έχει την ούγια της εταιρίας επάνω και παραδέχθηκε ότι φυσικά εάν πάρεις έναν οποιονδήποτε καλής ποιότητας γραφίτη, τα αποτελέσματα θα είναι ίδια.

    Κατανοώ ότι τα μελάνια των 5 ευρώ το κιλό, είναι το πιο πιθανό να μην είναι καλά, όμως εταιρίες σαν κι αυτή που έγραψα επάνω εμένα με έπεισαν και θα τη δοκιμάσω. Κι εάν είμαι ικανοποιημένος θα δοκιμάσω και το σύστημα συνεχούς ροής που πουλάνε, διότι έχω μια περίπτωση που τυπώνουν κιλά έγχρωμα και θα τους βολέψει πολύ. Ακόμα κι εάν χαλάσει μετά από 2 γεμάτα μπουκάλια ο R200, θα τους πάρω έναν καινούργιο χωρίς τύψεις (θα έχουν ήδη γλυτώσει καμιά 700αριά ευρώ)

    ΥΓ επειιδή το κέρδος (και η κοροιδία) είναι αρκετά μεγάλα, γιαυτό πρότεινα να μην το εγκαταλείψουμε στην εύκολη και ακριβή λύση του όλοι τα συμβατά είναι για πέταμα.

  11. #56
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Εγω δοκίμασα μια φορα να παω σε ενα μαγαζί και να μου ξαναγεμίσουν δυο θηκες με μελάνια (για εκτυπωτη hp3450) και ο εκτυπωτής μου δε τα "διαβασε" ! Δηλαδη ενω ο πωλητής μου τα ειχε φουλάρει, παλι εμφανιζότανε η ένδειξη μελανιού χαμηλή, και μου εκτύπωνε τα μαυρα --> ροζ-κιτρινα..

  12. #57
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Χωρίς να γνωρίζω για τον συγκεκριμένο εκτυπωτή, μάλλον έχει μελανοδοχεία με ενσωματωμένο τσιπάκι: Αυτό υπολογίζει πόσο μελάνι υπάρχει ακόμη στο δοχείο, βάσει της χρήσης που γίνεται στο κάθε χρώμα, και ενημερώνει τον εκτυπωτή για το υπολογιζόμενο υπόλοιπο μελανιού του κάθε δοχείου.
    Αυτή η τεχνολογία χρησιμοποιείται, ακριβώς για να μην λειτουργούν τα αναγομωμένα δοχεία.

  13. #58
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος
    Χωρίς να γνωρίζω για τον συγκεκριμένο εκτυπωτή, μάλλον έχει μελανοδοχεία με ενσωματωμένο τσιπάκι: Αυτό υπολογίζει πόσο μελάνι υπάρχει ακόμη στο δοχείο, βάσει της χρήσης που γίνεται στο κάθε χρώμα, και ενημερώνει τον εκτυπωτή για το υπολογιζόμενο υπόλοιπο μελανιού του κάθε δοχείου.
    Αυτή η τεχνολογία χρησιμοποιείται, ακριβώς για να μην λειτουργούν τα αναγομωμένα δοχεία.
    Άρα μόνο αυθεντικά ε?
    Κρίμα.....

  14. #59
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Ναι κατι σαν αυτο που ειπε ο Γιωργος ειχα ακουσει -που μαλλον εχει 100% δικιο- (αν και εχω παλιο εκτυπωτη) και λεγανε να πηγαινεις τα μελανια πριν τελιωσουν. Ισως τα συμβατα δεν εχουν τετοιο προβλημα.
    Πρεπει να ρωτησεις ενα καταστημα που αναγομωνει να σου πει ποτε πρεπει να γεμισεις τα μελανια.

    Μαλλον ισχυει αυτο:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από del_ahmettt
    -!!!Σημαντικό: Μην "στραγγίζετε" τα μελανοδοχεία! Αν αναψει το λαμπακι μη συνεχίζετε να τυπώνετε για πολύ ακόμα, αλλά γεμίστε με νεο μελάνι.
    Απο οτι φαινεται ξερει απο αναγομωσεις. Εγω μονο αυθεντικα βαζω/εβαζα επειδη ειχα καμποσα.

  15. #60
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alwaysalone
    Άρα μόνο αυθεντικά ε?
    Κρίμα.....
    Αυτό, δεν το γνωρίζω, φίλη μου. Χρησιμοποιώντας πάντοτε αυθεντικά μελανοδοχεία, δεν ασχολήθηκα ποτέ με την εναλλακτική αγορά του χώρου.

    Αυτό που θυμάμαι είναι πως το θέμα είχε συζητηθεί αρκετά παλαιότερα, σε ξένο forum υψηλής τεχνολογίας που είμαι μέλος, αλλά κανείς δεν ασχολήθηκε αρκετά ώστε να "σπάσει" αυτά τα τσιπάκια των μελανοδοχείων.


    EDIT: Φίλε Patentman, δεν γνωρίζω, ούτε έχω ασχοληθεί με κάτι τέτοιο. Μπορώ να κάνω reverse engineering σε αυτή την τεχνολογία, αλλά θα χρειαστεί αρκετός χρόνος και χρήμα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος A Hellene : 05-06-06 στις 20:22.

Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Pirelli και συμβατά τηλέφωνα
    Από kdiam στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-08, 01:29
  2. canon pixma ip3300 και refill μελάνια
    Από Petros στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-07, 12:32
  3. Canon IP 5200 κα συμβατά μελάνια
    Από Irnx στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-06, 14:49
  4. Περί hplip και εκτυπωτών HP...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-06, 21:39
  5. DSLAM και συμβατά modems
    Από Athlon_XP στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-03, 05:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας