Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα!
    Έχω έναν εκτυπωτή HP 970cxi από το 2000 αν θυμάμαι καλά. Τον προσέχω όσο μπορώ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένη μαζί του, δεν με έχει κρεμάσει ποτέ...σκυλί με λίγα λόγια....Τις τελευταίες μέρες όμως άρχισε να μου κάνει νερά: Δεν μπορεί να τυπώσει πίνακες από το excel. Ξεκινάει να τυπώνει και είτε σταματάει στην δεύτερη γραμμή και μου ανάβει το φωτάκι ότι δεν έχει χαρτί (ενώ έχει), είτε τυπώνει λίγες γραμμές του πίνακα παραπάνω (αλλά με σπασμένα κελιά και περιεχόμενα) και σταματάει πάλι με τον ίδιο τρόπο. Αν επιλέξω εκτύπωση ασπρόμαυρη όμως τυπώνει τον πίνακα κανονικά. Κείμενο και εικόνες τυπώνει κανονικά είτε με χρώμα είτε α/μ.
    Έκανα καθαρισμό στις κεφαλές, πήγα και αγόρασα καινούριο original έγχρωμο μελάνι (γιατί το τελευταίο που είχα βάλει ήταν ένα ξαναγεμισμένο από CW), τον απεγκατέστησα και τον επανεγκατέστησα αλλά δεν έγινε τίποτα. Κάτι που πρόσεξα ήταν ότι ενώ τα test pages ήταν μια χαρά τα tick στα αριστερά αντί για πράσινα ήταν μπλε και παραδίπλα υπήρχε και ένα κίτρινο και η διαφορά άνοιγε όσο κατέβαινε η σελίδα.
    Το μόνο maintenance που έχω στο software του εκτυπωτή είναι για καθαρισμό κεφαλών, δεν έχω κάτι για να κάνω ευθυγράμμιση ή κάτι άλλο.
    Τι μπορεί να φταίει ρε παιδιά? Τι να κάνω?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Από αλλού τυπώνει σωστά;

    Δοκίμασε να κάνεις preview στο excel για να δεις τι πραγματικά τυπώνεις...
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  3. #3
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Εβαλες την τελευταια εκδοση του driver απο το site της HP; Κακως πηρε μελανι. Στο ιδιο κοστος σχεδον παιρνεις πλεον νεο εκτυπωτη που θα εχει και αρχικα μελανια.
    Quality is not an act, it is a habit.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    nmakry: Κείμενο από word που δοκίμασα και εικόνες τυπώνει σωστά. Και τον πίνακα τον έκανα copy-paste στο word, μου το τύπωσε αλλά όταν πήγα να το ξανακάνω κόλλησε και εκεί (μόνο στους πίνακες όμως, κείμενα και άλλα στο word εξακολουθούν να τυπώνονται σωστά). Δοκίμασα και με άλλους πίνακες, έφτιαξα από την αρχή και καινούριο σε καινούριο αρχείο excel αλλά τίποτα.

    crypter: Νομίζω πως oi drivers είναι οκ. Όσο για την αγορά μελανιού, δεν θα πέταγα εκτυπωτή που μου έχει βγει τόσο καλός τόσα χρόνια (σχεδόν 10ετία) πριν εξαντλήσω τις επιλογές μου και δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο εκτυπωτή θα έπαιρνα με 30 ευρώ (τόσο κόστιζε το μελάνι) ειδικά από την στιγμή που τον χρειάζομαι για την δουλειά μου.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-07-2007
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν αξιζει να ασχολεισαι και πολυ. Καινουριο κι εχεις λυσει το προβλημα σου

  6. #6
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Είναι πολύ πολύ κρίμα....Ο εκτυπωτής μια χαρά δουλεύει κατά τ' άλλα, μόνο πίνακες δεν μπορεί να τυπώσει...Δεν θέλω να πάρω καινούριο μέχρι να τα φτύσει τελείως αυτός που έχω. Απλά αν υπήρχε κάποιος τρόπος να διορθώσω το πρόβλημα......

  7. #7
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με έχεις μπερδέψει... Δεν μπορεί επιλεκτικά ένας εκτυπωτής να μην τυπώνει από το excel και να τυπώνει από το word τα ίδια πράγματα!

    Μπορείς να εκτυπώσεις από το excel σε αρχείο pdf και μετά να δεις το pdf και να το εκτυπώσεις;
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  8. #8
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εγώ να δεις πως έχω μπερδευτεί...Anyway, τα πράγματα μάλλον χειροτερεύουν μέρα με την μέρα...Πλέον μπορεί να σταματήσει να εκτυπώνει ανά πάσα στιγμή ότι και να είναι αυτό που τυπώνει.
    Με τα ασπρόμαυρα έχει το λιγότερο πρόβλημα, τυπώνει και έγχρωμα αλλά είναι πιο πιθανό να κολλήσει. Τα μόνα pattern που μπορώ να περιγράψω είναι ότι όταν κολλήσει θα ανάψει το λαμπάκι του χαρτιού (ενώ υπάρχει χαρτί) και μόλις το πατήσω (ότι και καλά έβαλα) θα 'φτύσει' αυτό που έχει μισοτυπώσει και θα συνεχίσει με την δεύτερη σελίδα (αν υπάρχει) κανονικά. Όταν κολλήσει αυτά που έχει μισοτυπώσει έχουν την μορφή των εικόνων που παραθέτω πιο κάτω. Δεν μπορώ να σκεφτώ τι είδους δοκιμές πρέπει να κάνω γιατί μπορεί τώρα να κολλήσει και να μην μου τυπώσει κάτι αλλά σε λίγο να το τυπώσει....
    nmarky: Αυτό που μου λες να κάνω είναι να μετατρέψω excel σε pdf και να τυπώσω αυτό ; Γιατί δεν ξέρω να το κάνω αυτό.
    http://i301.photobucket.com/albums/n...a_781/0001.jpg
    http://i301.photobucket.com/albums/n...a_781/0002.jpg
    http://i301.photobucket.com/albums/n...a_781/0003.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος euri : 24-09-09 στις 10:30.

  9. #9
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Silence Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που μου λες να κάνω είναι να μετατρέψω excel σε pdf και να τυπώσω αυτό ; Γιατί δεν ξέρω να το κάνω αυτό.
    Απλα πας στην αποθηκευση ως και επιλεγεις το .pdf απο το πλαινο μενου που θα βγει. Εκτος αν εχεις την 2003 εκδοση του office οποτε και δεν θυμαμαι πως η αν γινεται.
    Απο την πρωτη φωτο παντως φαινεται για προβλημα ευθυγραμμισης κεφαλης.
    Quality is not an act, it is a habit.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έχω 2000 έκδοση και δεν νομίζω ότι γίνεται....Όσον αφορά την ευθυγράμμιση και εγώ αυτό καταλαβαίνω αλλά δεν ξέρω πώς να το διορθώσω και γιατί έγινε....Θυμάμαι παλιά είχα (ή είχα δει αλλού; ) maintenance feature για ευθυγράμμιση κεφαλών σε software εκτυπωτή HP αλλά δεν έχω μπορέσει να το ξαναβρώ

  11. #11
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κατέβασε από την HP το πακέτο των οδηγών και του λογισμικού για τον εκτυπωτή σου (εάν δεν είναι διαθέσιμο στα ελληνικά, βάλε αγγλικά αμερικής για να σου βγάλει περισσότερα λειτουργικά συστήματα).

    Απεγκατέστησε και εγκατέστησε ξανά το λογισμικό του, ώστε να έχεις διαθέσιμα τα εργαλεία συντήρησης. Από εκεί κάνε τις διορθώσεις που απαιτούνται.

    Εάν αυτό δεν δουλέψει, λογικά τον έχεις χαμένο, γιατί μάλλον παίζει πρόβλημα στον ίδιο τον εκτυπωτή.
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  12. #12
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Vista 64bit exo. Tous teleftaious drivers kai software ta exo alla den yparxei afto to kommati pou elega stin sintirisi. Tha ksanadokimaso omos nmakry, efxaristw.
    Kserete an mporo na pao kapou na mou ton koitaksoun (xoris na mou piasoun ton pisino kai na mou poun mparmpoutsala?)?
    Sas efxaristw olous gia tis protaseis opos kai na exei An exei kai kapoios allos kamia idea tha eksipiretouse. Na 'ste kala.

  13. #13
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μακρυά από επισκευές, ειδικά σε τόσο παλιά μηχανήματα... Αν δεν καταφέρεις κάτι μόνη σου, αγόρασε καινούριο!
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  14. #14
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    .... Τελικά είχα τους απολύτως βασικούς drivers...Η HP δεν έχει βγάλει drivers για Vista για αυτόν τον εκτυπωτή (USA site) οπότε δεν μπορώ να κάνω τίποτα...

  15. #15
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aν δοκιμάσεις, με δική σου ευθύνη, να βάλεις τους drivers για xp?
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με εκτύπωση από dos
    Από toumvas στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-08, 04:18
  2. ΕΚΤΥΠΩΣΗ EXCEL
    Από Aperanto_Galazio στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-08, 19:59
  3. Απορία στην ένωση πινάκων
    Από Dark Dominion στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-08, 15:37
  4. Εκτύπωση σε Excel
    Από tgeredakis στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-07, 10:42
  5. OKI MICROLINE 5521 Πρόβλημα στην εκτύπωση
    Από graphi στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-07, 13:21

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας