Σελ. 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 106
  1. #46
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ianos7
    Όταν όλοι μας, ξεκαθαρίσουμε ότι η σφαγή οιουδήποτε ανθρώπου συνιστά πολιτισμική οπισθοδρόμηση και ηθική ήττα - πέραν πάσης ιδεολογίας - τότε η κάθε διαμαρτυρία για τους απαράδεκτους βασανισμούς ζώων θα έχει και περισσότερο βάρος.

    Μέχρι τότε, θα είναι απλά μια συναισθηματική αντίδραση χωρίς σαφές περιεχόμενο.
    Α μπράβο. Έρχεσαι στα λόγια μου.

    Διότι οι ζωόφιλοι - και ΟΧΙ "φιλόζωοι" αυτό είναι λάθος, όπως λάθος είναι και ο πονοκέφαλος, το σωστό είναι κεφαλόπονος - δεν καταλαβαίνουν την διαφορά της αξίας μιας ανθρώπινης ζωής, δηλαδή του μοναδικού sentient species σε αυτόν τον πλανήτη - ίσως μαζί με ορισμένα πρωτεύοντα και κάποια θαλάσσια θηλαστικά (φάλαινες, δελφίνια κλπ.) - και ενός ζώου = κτήνος -> beast.

    Δεν καταλαβαίνουν την τεράστια διαφορά, και ολόκληρο το θέμα της δήθεν "ζωοφιλίας" είναι απλά μία μόδα - όπως π.χ. καί τα κινητά. Είναι trendy σήμερα να είσαι δήθεν "ζωόφιλος".
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  2. #47
    Εγγραφή
    21-12-2005
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    ForthNet
    Router
    Jetspeed 520i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jim Slip
    'Ασ'το φίλε, δε με πιάνεις. Είσαι κι'εσύ σαν τον άλλο, θες να πείσεις πως είσαι καλύτερος επειδή δεν πιστέυεις σε φούσκες, ενώ και καλά σε απασχολούν περισσότερο τα των ανθρώπων. Στην τελική για οτι και να γράφεις σε ένα φόρουμ, θα βγεί ο άλλος να σου πει "μα τι λες, μαλάκας είσαι αφού δε σε απασχολεί το τάδε σημαντικότερο θέμα". Εσύ τι κάνεις; Ταϊζεις ζητιάνους, ή μήπως θα πας εθελοντής στο Ιρακ να σώσεις τους καλούς συνανθρώπους σου; Γιατί σε συναισθηματική φουσκίτσα σε βλέπω κλεισμένο κι'εσένα.
    Πρώτον, δεν έκρινα όσους έγραψαν στο συγκεκριμένο θέμα. Και καλά έκαναν και συμφωνώ στην ουσία. Απλά επισημαίνω μια διάσταση που νομίζω ότι διαφεύγει.

    Δεύτερον, πουθενά δεν υποστήριξα ότι είμαι καλός, καλύτερος, καλύτατος.

    Τρίτον, από πότε για να έχεις άποψη για κάτι πρέπει πρώτα να επιδεικνύεις πιστοποιητικά πράξεων;;; Ακόμα κι έτσι όμως, ποιός ακριβώς είσαι εσύ που τα ζητάει;

    Αλλά πάνω απ' όλα δεν καταλαβαίνω γιατί απαντάς με χαρακτηρισμούς σε ένα διάλογο θέσεων;
    Ένας μικρός, ιδιωτικός Σεπτέμβρης περιμένει πότε θα τον αιφνιδιάσουν τα καινούρια κυκλάμινα.

  3. #48
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnkall69
    To να πώ να ψωφίσουνε απο καρκίνο αυτοί στο βίντεο είναι λίγο .. Γελάνε κιόλας..
    Μηπως αυτο με τον καρκινο να το γιατι τετοιο κολλημα δεν καταλαβα.
    Μηπως γινομαστε ισα κι ομοια μ αυτο που κατακρινουμε?
    Ψωφισουνε απο καρκινο, δεν εχετε εσεις καποιον φιλο στο τελικο σταδιο?
    ΝΑΙ να τιμωρηθουνε αναλογα με την βδελυρη τους πραξη
    αλλα μη γινομαστε σαν την Νιγηρια που ισχυει ο ισλαμικος νομος.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  4. #49
    Εγγραφή
    21-12-2005
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    ForthNet
    Router
    Jetspeed 520i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    Α μπράβο. Έρχεσαι στα λόγια μου.

    ...δεν καταλαβαίνουν την διαφορά της αξίας μιας ανθρώπινης ζωής, δηλαδή του μοναδικού sentient species σε αυτόν τον πλανήτη - ίσως μαζί με ορισμένα πρωτεύοντα και κάποια θαλάσσια θηλαστικά (φάλαινες, δελφίνια κλπ.) - και ενός ζώου = κτήνος -> beast.
    WAntilles, έτσι όπως το τοποθετείς, είναι σα να λές ότι επειδή τα ζώα είναι "κατώτερη" μορφή ζωής, κάντε τα ό,τι θέλετε!

    Προφανώς δεν εννοώ αυτό κι ούτε συμφωνώ.

    Το ξαναλέω και τελειώνω: καλή η αγανάκτηση και η στεναχώρια για τον σαδισμό σε βάρος των ζώων αλλά καλό είναι να αποτελεί τμήμα μιας γενικότερης στάσης.

    Το να αγανακτείς για τον φρικτό θάνατο μιας φώκιας και ταυτόχρονα να επιχαίρεις για τον αποκεφαλισμό του ιδεολογικού σου εχθρού ή να αδιαφορείς για τα ανθρώπινα προβλήματα γύρω σου είναι υποκριτικό. Και ανέξοδο.

    ΥΓ: Ναι, ξέρω, ξέρω, "ποιός είσαι εσύ και τί έχεις κάνει για τα ανθρώπινα προβλήματα".....
    Ένας μικρός, ιδιωτικός Σεπτέμβρης περιμένει πότε θα τον αιφνιδιάσουν τα καινούρια κυκλάμινα.

  5. #50
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ianos7
    WAntilles, έτσι όπως το τοποθετείς, είναι σα να λές ότι επειδή τα ζώα είναι "κατώτερη" μορφή ζωής, κάντε τα ό,τι θέλετε!
    Μην γενικεύεις.

    Είπα να σεβόμαστε κάθε μορφή ζωής, αλλά με το σεβασμό που της αρμόζει. Διότι σαφώς μία ανθρώπινη ζωή δεν είναι το ίδιο με αυτή ενός ζώου.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  6. #51
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    πλανητης Happy
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.665
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ
    Router
    speedtouch 585
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    Μην γενικεύεις.

    Είπα να σεβόμαστε κάθε μορφή ζωής, αλλά με το σεβασμό που της αρμόζει. Διότι σαφώς μία ανθρώπινη ζωή δεν είναι το ίδιο με αυτή ενός ζώου.
    εξαρταται απ τον ανθρωπο

  7. #52
    Εγγραφή
    21-12-2005
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    ForthNet
    Router
    Jetspeed 520i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    Μην γενικεύεις.
    Είπα να σεβόμαστε κάθε μορφή ζωής, αλλά με το σεβασμό που της αρμόζει. Διότι σαφώς μία ανθρώπινη ζωή δεν είναι το ίδιο με αυτή ενός ζώου.
    Συμφωνώ!

    Νομίζω όμως ότι σε κάθε περίπτωση ο σαδισμός είναι αυτονόητα κατακριτέος!
    Ένας μικρός, ιδιωτικός Σεπτέμβρης περιμένει πότε θα τον αιφνιδιάσουν τα καινούρια κυκλάμινα.

  8. #53
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Reef
    εξαρταται απ τον ανθρωπο
    Συμφωνώ.
    Προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχουν ανθρώποι πολλές φορές μικρότερης αξίας από ένα ζώο.

    Λίγοι, αλλά υπάρχουν.

    Και εννοειίτα δε μιλάω ούτε για κάποιον που πλακωθήκαμε όταν πήγαινα σχολείο, ούτε για μία πρώην μου που μου έκανε μαλακία...

    Μιλάμε για ανρθώπους που θα σκότωναν ότι βρούνε (ανθρώπους σκύλους γάτες ότι θες) για να έχουν έστω το παραμικρό κέρδος οι ίδιοι.

    Όσο για τη συναισθηματική φούσκα που είδα ότι αναφέρθηκε, τα πάντα σε αυτό το κόσμο βασίζονται στη ψυχολογία. Το πόσο μπορεί να πράξει ο καθένας μας, είναι άλλο ζήτημα. Σημασία έχει όταν σου δίνεται η ευκαιρία να το κάνεις.

    Μη ξεχνάτε ότι υπάρχει εκατομμύρια κόσμος αρκετά κοντά μας που πεθαίνουν από φτώχια/αρρώστιες.

    Απλά έτυχε να είμαστε στην άλλη πλευρά, στη καλή.

  9. #54
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Thumbs down
    Βλέποντας εγώ το video σοκαρίστηκα όχι ότι οι γούνες βγαίνουν από αυτά τα ζωάκια, διότι αυτό είναι δυστυχώς παγκοσμίως γνωστό και κανείς δε συνειδητοποιεί αυτή την εικόνα αγοράζοντας κάτι δερμάτινο ή γούνινο. Αλλά ούτε καν είχα φανταστεί ποτέ ότι περνάνε ακριβώς αυτό το βασανιστήριο. Το ελεινό κατά τη γνώμη μου είναι το ότι πέρα του ότι κακώς γίνεται αυτή η διαδικασία, δε φροντίζουν τουλάχιστον να σκοτώνουν τα ζώα ακαριαία για να μην παιδεύονται.

    Κάτι αναφέρθηκε για αρνιά δε νομίζω πως είναι το ίδιο, ένα πάσχα ένας χασάπης για να μας δείξει πόσο φρέσκο είναι το αρνί, λέει "να το βλέπεις αυτό;", του κοπανάει μία στο κεφάλι, σκοτώνεται ακαριαία (με ένα απλό χτύπημα το έβγαλε εκτός, που σημαίνει ότι δεν το έκανε επειδή απλώς είμασταν μπροστά αλλά επειδή αυτό ήταν συνηθισμένος να κάνει) και μετά το έγδαρε για να μας δώσει το κρεάς... τώρα αν αηδίασα και δε το έφαγα εκείνο το πάσχα, επειδή είδα την εικόνα δε λέει κάτι.. αφού τρώω κρέας όλες τις άλλες φορές. Αλλά τουλάχιστον αναγνωρίζω πως ο χασάπης προσπάθησε να το σκοτώσει όσο το δυνατόν γρηγορότερα και πίστευω αυτό κάνουν όλοι και για να μην παιδεύεται το ζώο αλλά και για να μη δυσκολεύεται η δουλειά τους. Αυτοί οι καραγκιόζηδες στο video ούτε καν το δεύτερο δε σκέφτηκαν, λες και το διασκέδαζαν να μένουν ζωντανά..

    Τέλος, δεν βάζει κανείς τα ζώα πάνω από τους ανθρώπους και σαφώς θα πρέπει να αναφέρονται και να τονίζονται αντίστοιχα περιστατικά με ανθρώπους, αλλά όχι να υποτιμούμε και την αξία των ζωών με την δήθεν δικαιολογία "που να δεις το τι βασανιστήρια γίνονται στους ανθρώπους". Και οι δύο περιπτώσεις να κατακρίνονται και να καταδικάζονται πρέπει...





  10. #55
    Εγγραφή
    09-04-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    277
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    NetFaster IAD 2
    SNR / Attn
    6(dB) / 19.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εεεε ενταξει...τι να πω τωρα...τρεμω ολοκληρος με αυτο που ειδα...πιστευα πως ημουν σκληρος...

  11. #56
    Εγγραφή
    04-02-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    260
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ
    Router
    Sagem F@st 840
    SNR / Attn
    30.8(dB) / 16.0(dB)
    δεν ξέρω για τις τρίτες χώρες αλλα στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στην Καστοριά υπάρχοει εκτροφείο όπου εκεί τα γουνοφόρα ζώα εκτρέφονται και μετά γίνεται η διαδικασία της ευθανασίας (στιγμιαίος θάνατος). Δεν παίρνουν ζώα απο την φύση αντιθέτως ελευθερώνουν μερικά ..
    Αν το καλοσκεφτείτε το κρέας που τρώμε και αυτό απο κάποιο ζωάκι ήταν το οποίο ήταν κάποτε ζωντανό..
    και όποιο φοράνε δερμάτινα το ίδιο..

  12. #57
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Nα συμφωνήσω και εγώ με όσους καταδίκασαν την πρωτοφανή αγριότητα συνανθρώπων μας και να προχωρήσω και λίγο παραπέρα. Διάβασα σήμερα την παρακάτω είδηση και επίσης ανατρίχιασα .

    Είχα ακούσει παλαιότερα για δελφίνια "τορπίλλες" αλλά και αυτό που ακολουθεί ξεπερνάει κάθε φαντασία ...
    http://www.in.gr/news/article.asp?ln...7&lngDtrID=252

    Τελικά , θα πρέπει πραγματικά να είμαστε ως είδος (οι άνθρωποι), μακράν ο μεγαλύτερος εχθρός του πλανήτη !

  13. #58
    Το avatar του μέλους RagSoul
    RagSoul Guest
    να τον πιασω τωρα απο τον πουλι και να τον χτυπαω κατω οπως κανει στο ζωο;
    να του κοψω τα ποδαρια με το τσεκουρι;
    ποσο σκατα εχει γινει ο κοσμο μας ρε;;!!!
    Να μας χαιρομαστε...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από energie
    οσοι εχουν γερες αντοχες ας δουν το βιντεο αυτο !



    απαραδεκτο .. τι κτηνοι υπαρχουν ρε !! Θανατικη ποινη σε αυτα τα καθαρματα !!!!



    http://www.okafenes.gr/images/gounes...taibanezoi.wmv
    Καλυτερα οτι εκαναν στα ζωα, να τους χτυπαω μεχρι να μην μπορουν να παρουν τα ποδια τους και μετα να τους κοψω τα ποδια χωρις αναισ8ησια να δεις για ποτε θα με προσκυνανε. Και μετα αφου περασανε τον ΠΟΝΟ τοτε θανατος...
    Ε ρε που ζουμε! Χειροτερα απο ζωα ειμαστε...

    Ρε το ζωο ακομα αναπνεει παρολο που το βγαλανε το δερμα και αυτοι τπτ. Καθολου σεβασμος....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος RagSoul : 08-03-06 στις 14:35.

  14. #59
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    ενα πράγμα αξίζει σε αυτά τα ΚΤΗΝΗ (πού τα λέτε ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ) πού βασανίζουν ΖΩΝΤΑΝΑ τα άμοιρα ζωάκια όποια και να είναι η ράτσα τους

    << ΕΝΑΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΡΓΟΣ ΚΑΙ ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ >> αξίζει σε αυτα τα ΚΤΗΝΗ που απεικονίζονται σε αυτο το ΒΙΝΤΕΟ και σε όσα αλλα ΒΙΝΤΕΟ τέτοιου περιεχομένου.

    και ΕΝΑ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΟ ΒΡΩΜΟΞΥΛΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΦΟΡΑΝΕ ΔΕΡΜΑΤΙΝΑ ΡΟΥΧΑ ΚΑΙ ΓΟΥΝΕΣ ΦΤΙΑΓΜΕΝΑ ΑΠΟ ΖΩΑ

    το μεγαλύτερο ΖΩΟ σε αυτόν τον πλανήτη είναι ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ και τετοιου ειδούς ΒΙΝΤΕΟ με κάνουν να παρακαλάω να ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΕΙΔΟΣ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ωστε να ηρεμήσει επιτέλους.

    Υ.Σ αν και αυτο το τελευταίο θα συμβεί αργά η γρήγορα και εμείς οι ίδιοι θα προκαλέσουμε την καταστροφή του ανθρώπινου είδους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 08-03-06 στις 16:00.

  15. #60
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    οταν μου είπε κάποιος γείτονας παρε απο εδώ το "κοπρόσκυλο" σου μη του ρίξω "φόλα" ξέρετε τι του απάντησα για κάνε οτι του ρίχνεις "φόλα" η κλωτσιά και θα δείς μετα τι θα σου κάνω εγω με τήν καραμπίνα θα αποκτήσεις νέα .... (λογοκρίσια)

    πρός θεού σέβομαι τους ανθρώπους που φοβούνται τα σκυλιά ή τις γάτες αλλά δέν σέβομαι τους ανθρώπους που θέλουν να κάνουν κακό και αλοίμονο σε αυτόν που θα πειράξει τον δικό μου σκύλο κοινώς τήν ...... (λογοκρισία)

    εχω μεγαλώσει με την αρχή να σέβομαι κάθε ζώη και ψυχή
    να σέβομαι τους ανθρώπους που εχουν κάποια φοβία με τα ζώα
    να σέβομαι τους ανθρώπους που αγαπάνε τα ζώα
    να σέβομαι τα ζώα
    δέν σέβομαι όμως τους ανθρώπους που θέλουν να κάνουν κακό στα ζώα με αυτούς γίνομαι τάυρος.

    Προσωπικά ξέρω το εξής :

    Δέν τα αγαπάς - Δέν τα πλησιάζεις
    Τα αγαπάς - Τα πλησιάζεις

    το να τους κάνεις κακό εγω δεν το καταλαβαίνω τι θα κερδίσεις???

Σελ. 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Video TS
    Από atlasjd στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-06, 09:41
  2. Ανατριχιαστικό πορνοσάιτ
    Από chrand στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-06, 13:28

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας